Apolitická krajina a James Bond

Apolitická krajina – tento milý Normanov oxymorón ma natoľko oslovil, že som sa rozhodol napísať ďalšiu slohovú prácu, tentoraz na tému Slovensko.

 

Norman totiž vystihol dvoma slovami podstatu: Slovensko je natoľko nesamostatnou a ubitou guberniou, že slovo politika v súvislosti s ním stráca svoj pôvodný význam. Či už je to naša žabomyšia tzv. vnútroštátna politika, kde ide iba o to, ktorá rodina bude viac sedieť na prameni, alebo zahraničná politika, ktorá nie je (a nikdy nebola) o ničom inom, len o usilovnom raportovaní.

 

Ako Slováka ma to síce neteší, ale som toho názoru, že nemá zmysel sa nad tým rozčuľovať, ani sa navzájom obviňovať: je to objektívna historická realita. Ako jednotlivci si, samozrejme, za svoje postoje môžeme z väčšej časti každý sám, ale ako národ sme štatisticky tam, kde sme, lebo sa to tak vyvinulo. Nie sme horší ani lepší ako susedia, len nás to skrátka vyformovalo práve takto. Hlavy, ktoré príliš vytŕčali, boli stovky rokov pravidelne stínané, u zvierat sa tomu hovorí šľachtenie. Ostatní sa prispôsobili.

 

A tak sa aj dnes vezieme v teple (a smrádečku) európskeho vláčika, v samom strede vagóna, a naozaj nie je toho príliš veľa, čo by sme mohli urobiť, aj keby sme boli schopní nejakej „politickej“ aktivity, čo teda rozhodne nie sme. Pri našej výške nielen že nedočiahneme na záchrannú brzdu, ale nevidíme ani z okna, tak radšej schúlení do klbka driememe.

 

A náš európsky vlak sa zatiaľ rúti kamsi dole kopcom do neznáma. Otriasa sa čoraz viac a všeličo je na ňom podozrivé. Napríklad ten sprievodca s falošnými zlatými zubami, ktorý na každú otázku odpovedá zlovestným úškrnom a ukázaním na cestovný poriadok napísaný drobným nečitateľným písmom v nezrozumiteľnom úradníckom jazyku. Alebo tá ohyzdná modrá lokomotíva – povráva sa, že ju riadi niekto úplne iný ako tí dvaja nežní rušňovodiči s nalakovanými nechtami a v dúhových sukničkách, ktorí si zatiahli záclonky.

 

Ale nám sa drieme dobre. Neprekáža nám ani to, že našim starším spolucestujúcim, ktorí sú dosť vysokí, aby videli cez okno von, sa zračí v očiach nepokoj a miestami trochu aj panika. Veď je teplúčko a vlak stále ide, tak čo...

 

Tento prístup má svoju logiku. Keby sa čokoľvek dôležité v medzinárodnom meradle začalo diať, tak jednak to my nijako nezmeníme, a jednak sa to bude týkať tu v regióne všetkých rovnako. Všetko teda nasvedčuje tomu, že my môžeme sladko spať. Nemusíme sa báť, že nás niekto obsadí, keďže už obsadení dávno sme, armádu vôbec nepotrebujeme. Nemusíme sa príliš trápiť s nejakou ekonomikou, lebo my už žiadnu nemáme a cudzinci si svoje postrážia. A nemusíme robiť ani politiku, lebo veď ju za nás robia niekde úplne inde – my len raz za čas ukážeme, že sme demokrati a niečo vhodíme do urny. Súhlasíte?

 

Teda skúsme si predstaviť, čo by na našom mieste urobil James Bond.

 

Ten by nedriemal. James Bond teda rozhodne nie. Teda driemal, ale len naoko. Počkal by si na chvíľu, keď by išiel okolo sprievodca, narazil by mu cestovný poriadok na hlavu, a kým by sa tento spamätával, odobral by mu kravatu a štikacie kliešte. Kravatu by uviazal o policu na kufre a vyšvihol by sa po nej von oknom priamo na strechu vagóna, po ktorej by rýchlo prebehol až k lokomotíve. Rozhrnul by záclonky a vhupol by priamo medzi tých dvoch buzerantov. Kým by si títo cudne zahaľovali ritné otvory, štikacími kliešťami by im každému precvikol na nose ďalšie dve dierky. A kým by si ošetrovali dierky, tak by James Bond zaradil na lokomotíve plnou parou vzad, alebo ako hovorievali onehdá bratia Česi, plnou Parou bek.

 

Takto by to urobil James Bond.

 

Tak sa Vás pýtam: sme my azda horší ako James Bond, že tu len tak podaromnici driememe?

 
Autor: 
region: 
Norman

Nalep tam ešte nejaký obrázok, tam pod editorom je na to input.
Text nekomentujem, dnes som minul kvóty komentovania na dva týždne.

Norman

ale ešte niečo mám.
"milý Normanov oxymoron"
"Norman totiž vystihol dvoma slovami podstatu"
Počúvaj, to už trocha preháňaš. Až toľko pochvaly zas nepotrebujem. je pravda, že som frustrovaný a zakomplexovaný, ale toto nevyzerá dobre.
Musíš (mi) lichotiť nejako nenápadne, lebo veď vieš, Grigoriy sa vrátil a on nám to zráta, takéto blbosti. Takýto humor nie každý pochopí. Kľudne ma vynechaj, :)

baloo

.

admin

Očividne tu začína niekto písať pod cudzími nickmi.
To je dosť hlúpe, že vám to niekto z vás robí.

Prasiatko

Kvik, v tomto príbehu rozpoviem to čo sa udialo v hlbokom lese za naším statkom. Dej trval počas celého roka 2011. Bolo to takto. V lese žilo množstvo zvierat. ...

čítajte ďalej tu:
http://nadhlad.com/content/ja-v-komunalnej-politike

Norman

K tomuto sa musí vyjadriť expert Buhehe.
On je odborník na krátke humorné bájky.

Buheh

na krátke bájky hlási, že je to kvalitné dielko, literárne na úrovni, precízne vystavané a vypointované. Pekný opis mechanizmu, ako to v tomto systéme chodí. Dávam za jedna.

Norman

Hm.
Panebože. Som si to vlastne až dnes prečítal.

Ľubov

A k Zvieracej farme by som pridala aj pekné obrázky od A.Chalupovej z Kovačice.
http://www.slovackizavod.org.rs/vizuelna-umetnost/naiva/5346

Inak,dosť ma pobavil miestny oznam,že v utorok máme Primátorskú zabíjačku v meste. Ech,na čo hneď človek nemyslí.).

Náhodný okoloidúci

Teda, Prasiatko, klobúk dole, kroch.

Norman

Aby to bolo ucelené,najprv odstavček, na ktorý Buheh reaguje:

Ešte k tým ľuďom, že sú prežratí mantier - hej, všade, ale nie na Slovensku. Výnimočne poviem, že Slovensko je špecifické - nemalo vlastnú moc, ešte sa len kryštalizuje, je ako malé decko. Letargia, taká príznačná pre celú východnú Európu, tu naozaj nedokážu ľudia prekonať, ani občas. Až je to komické. Nadávať nemá zmysel, je to apolitická krajina:)


A našiel som si ešte trocha kvot na recenziu tvojho textu.

Tvoj (milý) článok, aj keď to má byť určitá námietka, či vysvetlenie tej apolitickosti, tú apolitickosť Slovenska len (výborne) potvrdzuje:

Na Slovensku dokonca aj najvyšší duchovia a inteligenti chápu "politiku" ako hrozný problém na úrovni Jamesa Bonda.

 

(A to som pôvodne chcel len napísať: Kto chce, hľadá cesty, kto nechce, hľadá výhovorky - ale to sa mi potom zdalo príliš tvrdé a nepriateľské, náhodou by si sa urazil a tvrdil, že som ťa nepochopil:)

 

Stefan

Neni čo oplakávať. Tieto malé štátečky a národečky v strede Europy vznikli práve preto, aby si s nimi mohli vytrieť zadok veľmoci, ktoré sú ich krstný otcovia a vždy kedy sa im zachce. Napokon: "to je ono! To sme odjakživa chceli počas útlaku" Štatisticky vzato, počuť takmer zo všetkých kútov tohto nášho zbožnovaného miništátu. Čo myslíte prečo asi sa podobné nacionalistické nálady si navzájom podporujú i samotné multi-kulti veľmoci? Najprv v Sovietskom Zväze, teraz v Russku na Kaukaze. V Číne v Ujgurskej oblasti a v Tibete. Neni sú ušetrení ani Nemci. Po vojne im údajne nepovolili zjednotiť sa Rakušákmi(len mi nejde do hlavy ako), v bývalých spolkových krajinách sa udržuje "blbá" nálada ohľadne zjednotenia. Sovieti sa chvástali, že samostatné Švajčiarsko je ich zásluha. Preto som sa Normanovi smial nato m jeho PROPagandistickom prefabrikáte o "Indickom národe pevne zomknutom okolo svojho dalajlámu" alebo ktorému čertu tam pestujú kult osobnosti. V skutočnosti je pochybné hovoriť o nejakomm Indickom národe, keđ v Kašmíru panuje blbá nálada a syna Gándího zavraždili Sikhovia. Čudujem sa že Vy ktorí ste mi pozornosť nato upriamili, sami nevidíte. Drobenie, delenie, šovinizmus, vzájomná podozrievavosť živená politikou ublíženosti.

Norman

Zámerné rozbíjanie štátov na menšie, to večné divide et impera, to máš plne pravdu.
Vrátane či najme rozbíjania Nemecka.
Je to celá škála. Rozbitie Turecka, RakúskoUhorska, Ruska aj BritskéImpérium treba do toho zarátať ... Nemecko vydržallo či vzdoruje s Ruskom najdlhšie, priam opakovane sa prebúdzajú z popola ku sile .

Neviem, o čom píšeš to o Indii, Dalajlámovi( v Indii nie je dalajláma ani duchovný vodca, ja viem, že kresťania radi priam ostentatívne ukazujú svoje ignorantsvo, ale predsa len, chce to trocha úrovne). Takže o Indoch zomknutom okolo dalajlámu som určite nepísal, nech už myslíš na čokoľvek. Ale je pravda, že aj India bola rozbitá a tak dobytá, ovládnutá, vďaka nekonečným rozbojom miestnych rádžov.
To isté skúsili aj s Čínou, tam to tiež vyšlo len čiastočne, na nejaký čas sa im tam podarilo zaviesť ten svoj metling pot, úplne falošne volaný demokracia. Melting pot spôsobil len jedno - rozklad, vojny, zavlečenie komunizmu. Komunizmus, vždy a všade záverečné štádium demokracie.

Wotan

Naopak, boli to Maďari, ktorí svojim arogantným šovinizmom doslovne vyhnali Slovanov z Rakúsko-Uhorska. To bol jeden s pekných príkladov "političnosti", ak sa pozriete na sever, Poliaci sa tiež nevyznamenali. Józef Piłsudski bol tiež jeden z podobných "géniov" ...

Truhlík

Čo sa dá čakať od bankového lupiča. Pilsudski začínal svoju politickú dráhu podobne ako Stalin. Pilsudski spolu s ešte jedným neskorším predsedom poľskej vlády prepadol cársky peňažný vlak.

baloo

.

admin

Očividne tu začína niekto písať pod cudzími nickmi.
To je dosť hlúpe, že vám to niekto z vás robí.
Zmazaná národná provokácia, nesúca ruské charakteristiky.

Odin

Dobre, premenujem sa na Odin, dúfam že niekoho choré Ego bude spokojné. Ak sa nebajaví zase nejaký Odin, potom sa premenujem na Woden, a môžeme pokračovať, až pokiaľ sa tá Vaša posadnutosť menami neukojí. Môžem sa volať aj siedmy z deviatych (meno), alebo menom a priezviskom XFC00025369/7-9, :-D

baloo

no zrovna ten komment som bol naozaj ja. Aj si ho precital? Ci pausalne cenzurujete?

V kommente som chcel poukazat iba na nebezpecnost jednostranneho studia historie a ignoracie nehodiacich sa faktov do narcistickeho pohladu vlastneho naroda. Nerobim tu ziadne tajomstvo z toho, ze som madar a viacere veci vidim inac, resp. vidim aj z druhej strany. Na madarskych forumoch robim casto to iste s opacnym znamienkom, lebo tupost )to je vlastne vysledok filtrovaneho pohladu na vlastnu minulost), hlavne spojena so seberovnou istotou vidim, ako zaklad aj fenomenu "sovinizmus". Sovinizmus je iba prejav. Dosledkom takehoto pristupu je nepochopenie realnej situacie a zneuzivanie takto podvedenej osoby na rozne nekale ucely. Pre priklad staci, ked sa pozres na Pravy sektor.

Co som v kommente pisal, su x-krat dokazane fakty a naozaj to tak vidim, ze sa o nich nehovori preto, lebo je to zaklad dnesneho status quo. A ked sa zacne otvarat trianon, zase nebudes chapat, co sa deje. Kludne to ber ako provokaiu a vymaz este raz.

vp

Niečo podobné ako opísal buheh, akurát namiesto vláčika použil loď:

Reinhard Mey - Das Narrenschiff

Райнхард Мей - Корабль дураков (Германия)

http://www.youtube.com/watch?v=93mZQpZVayI

vp

Ešte zdroj.

Je tu viac výberov z nemeckých tv s prekladom do ruštiny (pod videom je odkaz na originál v nemčine):

http://www.youtube.com/watch?v=Umnh9ELoNHM&index=1&list=UU4SuEgRSjs_6Rp7...

Wotan

Vo voľbách v roku 1946 Slováci prejavili ďaleko viac rozumu, ako bratia Česi. Rok 1948 je výsledkom idiotskej "političnosti" našich bratov. Maďari síce sú veľmi "politickí", ale posrali všetko, čo sa dalo.
Slovensko potrebuje vzdelanú a vlastneneckú inteligenciu, ktorá by ho viedla. Potrebujeme nových Rázusov, Hodžov, potrebujeme nových ekonómov a finančníkov ako boli Imrich Karvaš a Mikuláš Pružinský, múdrych a statočných, nesebeckých vlastencov. Nemáme ich, namiesto toho nám média strkajú "osobnosti" ako simulakrum Miklóš, Sulík, Fígeľ, Čarnoguský, ... atď.!
Kde sa podeli slovenské elity? Je šanca aby nová generácia v týchto podmienkach medzi sebou našla niekoho podobného formátu ako Milan Hodža? Má vôbec záujem o takéto osobnosti?
Tiso obetoval svoju kňažskú morálku na oltár národných záujmov Slovenska. Ale dokázal previesť slovensko cez II. svetovú vojnu spôsobom, že nám Česi, Maďari, Poliaci mohli iba závidieť. Odmenou mu bolo neobjektívne okydávanie ...

Truhlík

Nuž Hodža bol podrazák. To ako sfalšoval Martinskú deklaráciu povzbudilo tých dvoch intrigánov Masaryka a Beneša aby zlikvidovali Štefánika a zavreli Hlinku. A tak sa zrodilo Česko-Slovensko so systémovou chybou, ktorá sa ukázala nevyliečiteľnou.
A Karvaš bol tiež podrazák. Dostal možnosť ekonomicky pozdvihnúť Slovensko a on ho nakoniec ekonomicky likvidoval podporou Bystrického puču. Takže niečo ako synovrah.
Keby som uznával Hodžu a Karvaša tak by som vlastne uznal za dobré, čo tu porobili Mikloš, Čarnogurský a Dzurinda.
Tiso všeličo obetoval ale morálku nie.

Wotan

Jedného zo spomenutých pánov mám/mal som v rodine a tak viem z prvej ruky, ako to bolo. História sa nedá písať spôsobom ako to robil napr. Vnuk! Tie jeho nenávistné táraniny ľudia, čo vtedy žili a patrili medzi elitu, nemôžu ani čítať. Ľudia ako on, keď už sami moc toho nedokázali, musia okydávať ľudí ako Hodža, ktorý vedel veľmi dobre čo robí a chápal mantinely možného. O Karvašovi vieš prd a tak na neho nesiahaj! Keby sme mali ekonóma podobného kalibru ako on a Pružinský v roku 1990, tak by to tu inak vyzeralo ako dnes. Ale samozrejme Slováci musíme osierať aj to málo osobností, čo sa ma Slovensku našli. S Tisom to je ďaleko komplikovanejšie, ja osobne mu potichu ďakujem... Ale viem od ľudí okolo, že sa mu často samému sebe hnusili veci, čo musel robiť!
---
Slovenskému štátu možno viac poškodili historici model vnuk, ako tí bolševickí! Lebo komunistickým táraninám ako Husákovo Svedectvo o SNP nik neveril, ale Vnuk s aurou antikomunistu bol dôveryhodný a preto narobil svojim osieraním ľudí, ktorých ani osobne poriadne nepoznal, viac škody ako Husák.

Ľubov

Predsa nemôžeš vážne porovnávať zdravého a živého Karvaša s tými rozpadávajúcimi sa mŕtvolami Miklošom a Dzurindom, Viem,že Vnuk ho nemal rád. Vieme predsa,že bol prefíkaný,nuž,bol tak stvorený,nemohol inak. Všeobecne známy fakt,že bol slobodomurár,mu charizmu iste neubral,skôr naopak. Nuž,inteligentný a nechamtivý,to bol jediný guvernér hodný toho mena. Objaví sa ešte niekedy niekto podobný? Viem,škoda toho SNP,ale teraz to nechajme .

Tiso neobetoval všeličo,ale život. Česť jeho pamiatke.

Ten,kto obetoval najviac,bol však Jozef Tiso.

Buheh

téme o možnostiach jednotlivca zmeniť smerovanie dejín. Dnes mi prišiel mail s týmto textom:

"Na dnešný deň, 11. november pripadá nenápadné výročie narodenia jedného zabudnutého rodáka z Malaciek. Štefan Lux tam prišiel na svet v roku 1888.

Živil sa ako herec, písal a pokúšal sa presadiť ako filmový režisér. S hrôzou a so zdesením sledoval nástup fašizmu v Európe a nechápal, prečo sa mocnosti nesnažia zastaviť Hitlera, kým sa to ešte dá.

V roku 1936 sa rozhodol niečo spraviť. Prenikol na zasadanie Ligy národov, predchodkyne dnešnej OSN, v hlavnej rokovacej sále rozdal svoje vyhlásenie a potom sa pred očami delegátov zastrelil. Myslel si, že svojou smrťou zburcuje verejnú mienku a prinúti veľmoci konať.

Túto scénu zaradil do svojho filmu Amen režisér Costa-Gavras ako úvod do hľadania odpovede na otázku, čo zmôže na prvý pohľad zúfalý čin jednotlivca zoči-voči zdanlivo nevyhnutnej logike dejín. Väčšinou toho nie je veľa. Napriek tomu sa nájde pomerne dosť odhodlaných."

Norman

Myslím, že si musíme ujasniť jedno: ja hovorím v prvom rade o tých, čo tú možnosť, moc a podobné veci majú. Niekto to proste má k dispozícií - no a títo ľudia sú napíklad na Slovensku "apolitickí", čiže politicky sprostí a letargickí, na ich vlastnú škodu.

Samozrejme, že väčšina spoločnosti má málo možností, ale aj tí majú svoje, ono sa to dá, v bežnom živote, a tak od nich by stačilo, aby minimálne nehovorili, že žiadne nemajú:)

No akeď už nič iné, je tu táto možnosť: 

(hm, nechce toskočiť automaticky, taklen link,  čas 4:33 o slovákovi lacovi)

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=gFNHJuD8P-8#t=273

 

Ľubov

To,čo hovorí Laco istú logiku má. Keď nemôžem v noci spať,často rozmýšľam nad tým,čo tu bolo cez deň napísané. Napríklad ten Lux,o ktorom píše vyššie Buheh,o ňom som nevedela. A Vy poznáte prípad Jána Maliarika?Tiež taký rojko,pacifista. Vieš,pikantné je,že počas prestávky Wagnerovej Valkýry (1914) vystúpil tento slovenský evanjelický farárik kdesi od Myjavy na pódium a pražskému publiku povedal,že ide velká vojna a že je to vina vládcov. Skončil v ústave.V podstate zomrel.Stále sa nejako v mysli vraciam k tým mnohým evanjelikom,ktorí ,musím povedať,sa mi vážne začínajú páčiť.To je dobrý gén.Mohol by sa zase ozvať.

admin

je samozrejme technický jednoduchý spôsob, ako sa chudákov bez akejkoľvek osobnej cti a úrovne, meniacich nicky, zbaviť, ale počkáme si na reakcie a rozhodnutie prítomného spoločenstva.
Aby vedeli, s čím majú dočinenia.