Kresťanstvo a jeho dávkovanie

Jedna myšlienka k téme, ktorá je na alternatívnych weboch stále aktuálna.

Azda sa hneď všetci neurazia, aj keď sú tie sviatky:

Kresťanstvo je ako jedovatý hríb – trocha z neho niekedy pomáha k oslobodeniu, ale o niečo viac už vedie k nevoľnosti, otravám a krutej smrti. 

 
Táto myšlienka ma napadla v jednej diskusii, ale pripadá mi taká výstižná, že ju tu chcem uložiť a azda aj vysvetliť.
 
Zamyslel som sa, že by sa dala rozšíriť aj na náboženstvá všeobecne - ale nie, s každým náboženstvom to až tak nie je. Tá veta odráža typické rozpoltenie práve kresťanstva, jeho duálny pôvod, pôvod z čudného, zatuchnutého nezdravého podkladu. Je založené na divokých nebezpečných substanciách, ktoré mnohých zvábia, niektorých natrvalo, mnohým aj pomôžu k niečomu, čo by bez toho nezažili - ale stále hrozí, že to môže skončiť fatálne a väčšinou to aj tak končí.
 
 
Ľubov

Nemyslím si,že väčšina z nás spája Vianoce s kresťanstvom. Jedno je jedno a druhé druhé.To,že sa to spojilo je stále udivujúcim šikovným manévrom pavlinizmu.No,tie sviatky narodenia Mitru museli byť fakt starobylé,a hlavne bujaré. Preto to prežieranie,gény nepustia.-).

Rozmýšľala som ako Ty,že je to sadistické, a hlavne pokrytecké,a že sa radšej stanem naozajstým komunistom. Nedá sa ale.Niečo nesedí. Chcem žiť aj potom,keď umriem. Asi som cvok,že Vám to tak na rovinu hovorím.Videli sme tu pred pár dňami čudesá,majú po sto rokov jašterčiari,budú chceť dvesto,potom tisíc. Je nám to jasné,že toto našinec nechce,takú večnosť.

slaven1

Prečo nemôžem pridavať poznamky? Zase

Náhodný okoloidúci

Pre mňa ako pravoverného ateistu sú Vianoce jednoznačne sviatkom zimného slnovratu, to mi ale nebráni trochu si zauvažovať aj iným smerom. Takže - ako to je s tým slávnym západným bruchatým bradatým emerickým Santa Klausom? Poďme sa naňho pozrieť.

Meno Klaus sa vyskytuje v západoeurópskom prostredí a je odvodené od mena Nicholas/Nikolas - z gréckeho Nikolaos (niki - víťazstvo, laos - ľud). Takže Klaus je vlastne náš Mikuláš. A santa (sanctus) - to v latinčine znamená svätý. Priznám sa, nechápem, čo znamená byť svätý, uniká mi zmysel tohto výrazu, asi preto, že som ešte nikdy nebol svätý a asi ani nikdy nebudem. Ale to mi nevadí, bez toho vydržím. Samotné toto slovo zrejme kedysi u našich predkov starých Slovanov (vtedy znelo "svętъ") malo význam silný, mocný a etymologicky súvisí so staroperzským "spenta" - silný (podľa jazykovednej literatúry). A až potom, po zavlečení blízkovýchodnej púštnej mytológie do Európy sa nejako záhadne posunul význam tohto slova.
Zhrňme si to - Santa Klaus je vlastne Svätý Mikuláš.
Podľa európskych vyznavačov blízkovýchodnej púštnej mytológie kedysi v starom gréckom lýkijskom meste Myra (dnes Demre v Turecku) žil istý Mikuláš, ktorý pomáhal ľuďom, napríklad niektorým zachránil život a tak podobne. Preto si ho vybrali za biskupa (slovo označujúce zrejme nejakú úroveň v organizačnej štruktúre, hierarchii mocenskej a politickej inštitúcie nazývanej cirkev). A keď sa on už v tejto funkcii dopočul, že dcéry jedného schudobnelého muža si budú musieť zarobiť na veno ako sociálne pracovníčky, tak im tajne dával na okno mešce s peniazmi, aby zachránil ich česť a poctivosť. Zdroj - slávna Wiki. A tak vznikla tradícia, že Mikuláš nosí darčeky. Dnes už všetkým deťom, nie iba tým dievčatám, ktorým hrozí, že si budú musieť zarábať vagínou.
Samozrejme, blízkovýchodná púštna mytológia teraz okupuje skoro celú Európu, ale v každej krajine si ju ľudia do istej miery prispôsobili svojmu spôsobu života a myslenia. A na severe Európy je alebo skôr bolo bežné, že ľudia na prepravu používali sobie záprahy, a tak aby Svätému Mikulášovi, čiže Santa Klausovi uľahčili presun, nafasoval sobí záprah.

Celkové zhrnutie - ten Svätý Mikuláš, ktorý u nás v noci z 5. na 6. decembra v sprievode čerta a anjela (z gréckeho slova angelos - posol /mimozemšťanov/) dáva deťom do čižiem sladkosti alebo uhlie, je tá istá osoba ako Santa Klaus, ktorý deckám v Západnej Európe a v Emerike rozváža darčeky na sobom záprahu večer 24. decembra. A preto tvrdenie, že Santa Klaus je emerický agent, nemá opodstatnenie. Je to totiž maloázijský Grék. Aby mu v decembri nebola zima, dostal kožuch červenej farby (reflexná, z bezpečnostných dôvodov), zimné čižmy, zimné gate, zimnú čapicu, a inú outdoorovú (ako sa tomu dnes po slovensky hovorí - von-dverovú) výbavu.

Ľubov

Zaújmavé,slovo santa je aj slovná hračka. Čo sa týka vzhľadu,máš pravdu,je to totálne mimo,biskup musí inak vyzerať.A ešte raz to slovo svätý. Žiaľ,ničnehovoriace.Ostáva už len jeden moment. Keď v dospelom človeku sa prejaví niečo z dieťaťa. Veď sa hovorí "teší sa ako malý chlapec"Tak sväté je asi to. Deti do dvoch rokov. Veď preto aj po nich voni idú.

Norman

To nie je pokrik na sobov, to je výraz súhlasu :)

Nechcem kaziť dojem svojím suchopárnym rozmýšlaním, ale mňa pri tom tvojom peknom sumáre napadlo, že ktovie na základe čoho vytvorili kedysi tí este viacmene prvotní kresťania ten mýtus o svatom Nicolausovi. Myšlienka, že sa nejaký Nicolaus naozaj tak preslávil dobročinnosťou a dal podnet mýtu, je totiž opačná, ako je reálna najpravdepodobnejšia mechanika vzniku mýtov. Pravdepodobná mechanika vzniku mýtu je taká, že najprv sa postupne rozvíja mýtus - v tomto prípade o nejakom duchu, prinášajúcom dary - a až neskôr, keď sa situáciu snaží ovládnuť a dať do SVOJICH literárnych dogiem nejaká církev, nájde alebo sa vynájde osoba, na ktorú sa to napasuje. V tomto prípade nejaký biskup Nicolaus.

Treba si všimnúť, že tento Nicolaus jestvuje iba v severských krajinách, je spojený pevne so sobami a sánkami, je spojený s decembrovými, zimnými sviatkami - alebo nie? Ergo, najprv bol nejaký "dedo mráz", možno nosiaci nejakú bonitu, a aby toho skrotili, hľadala církev nejakú kresťanskú postavu a hľadala a musela asi dlho hľadať, keď najvhodnejšiu našla až nejakú z Malej Ázie. Hm, ktovie prečo, ktovie, či nehľadali podobného svatého aspoň podla mena a tak je možné, že "dedo mráz" sa aj povodne volal nejako podobne ako Nicolaus, hm, že by naozaj Klaus? - to by chcelo rozbor medzi povesťami, ako sa títo dedkovia ešte volajú.
Chcelo by to aj viac znalostí, ako to bolo v Rusku, či bol Dedo Moroz len výmysel komunistov - čo je nepravdepodobné, alebo je doložený v dávnych povestiach a aké má prípadne ešte mená.

No, zhrnuté z toho všetkého vyplýva jedine to, že Vianoce a dedo Mráz nepochádzaju z Malej Ázie. Hej hej.

PS Zaujímavé to s tým staroperzským "spenta". Ja si matne spomínam, že podobnosť s nejakým perzským výrazom má aj slovo "striga","strigôň". Je ta naša magická kultúra spojená s iránskym svetom.

Buheh

Nechcem spochybňovať Vaše tézy, majstre, ale to bolo trochu ináč. Tradícia Ded Moroza prišla do Ruska cez Sibír, Čukotku až z Aljašky. Príbeh je, pravda, už trochu skreslený. Pôvodne išlo o starého zlatokopa, ktorý to prehnal s pitím whisky a aj so záprahom zamrzol v priekope. Bol vedľa cesty celú zimu, lebo silne mrzlo a kto by sa namáhal ho odpíliť od saní, že. No a keďže s jeho červeným kabátom a bielou bradou bol pomerne dobrým orientačným bodom, ľudia si zvykli ho nazývať Dead Moron. Ako sa legenda šírila, písmeno N sa pri prechode cez časové pásma (kto si to nevie predstaviť, nech si to zmeria na glóbuse) pootočilo a zmenilo sa na Z a vznikol Ded Moroz.

Norman

Vraj je dokázané, že červený kabát vznikol až v 20. storočí z reklamy na PespiColu alebo CocaColu. No, kto vie, ja už ani týmto odhaleniem neverím, ale môže byť.
Darčeky sa vraj pred 150 romi nedávali - môže byť, pretože ľudia nemali toľko vecí, aj dnes je problém nájsť darček, aj pre dieťa, takže takú kravinu asi vymysleli až šialení obchodníci v moderných časoch.

Darčeky sa nenosili, nosilo sa keď tak tak jedlo, a určite sa žralo, štedrá večera.

Aby som to priblížil na tvojej moronskej, vlastne morozskej úrovni:
poctiví severania všetko, čo mohli zakonzervovali a zvyšok, v jednom ťahu, aby sa to nepokazilo, zožrali. Proste sa naposledy v roku nažrali ako medvede a v podstate uľahli k zimnému spánku - a prebrali sa až na prvé príznaky jari.

Tento princíp je evidentný.
Tieto sviatky nijako nevznikli nikde v strednom pásme:)

Sinuhe

Dead Moron = v závere roka si dal najlepší fór behehehe... :-)))))))

Náhodný okoloidúci

Ten Nicolaus mohol naozaj pochádzať z malej Ázie, ale prispôsobil sa okolnostiam a zmeneným podmienkam. A mytológia môže vychádzať z reálneho základu, ale, samozrejme, ovplyvneného osobou pozorovateľa, zaznamenávateľa, šíriteľa správy a z nej vytvoreného mýtu. Napríklad náš Jánošík. Reálna historická postava, ktorej ľudová tvorivosť dotvorila celú mytológiu, napríklad, že mal silu ukrytú v opasku. Možno sa ním len sťahoval, ako vzpierači, keď si sťahujú a spevňujú pás.
V tejto súvislosti mi ako celkom dobré prirovnanie napadol jeden starší ruský článok o školstve, myslím, že som sem kedysi dávno dával odkaz. Okrem iného sa v ňom píše, je podľa tvrdenia jednej Indky angličtina spôsobuje obezitu. Lebo jej strýko, keď sa presťahoval z Indie do USA a naučil sa anglicky, tak strašne pribral. Takto sa aj Nicolaus adaptoval na pomery severských krajín - obalil sa vrstvou tuku ako tuleň, naučil sa viesť sobí záprah, nechal si narásť chlpy skoro ako Šuc...

A slovo striga údajne pochádza z valašskej rumunčiny, ale podľa mňa môže byť aj grécke - strix v gréčtine znamená sova. Sovovité - Strigidae.

Norman

Sú veci, ktoré sa viažu k reálnym veciam či osobám, a tie, ktoré sú ceľkom vymyslené. Teraz neviem, to prvé sa azda volá "povesti", to druhé si nazvime "mýty".
To o Jánošíkoví sú podľa toho povesti. Samozrejme, že sú aj povesti(výmysly) o mnohých reálnych osobách, dokoca aj o žijúcich (Kiska, Putin ... just joke:)

Lenže keď sa nad tým zamyslíme, túžba po niekom, kto by potrestal bohatých a ich nakradnuté bohatstvo spravodlivo rozdal chudobným je dosť rozšírená. Je to univerzálny archetyp a ak by nežil nejaký nešťastný odvedenec Jánošík, navliekol by sa na inú osobu, možno aj vymyslenú. Veď vieme, angličania majú Robina Hooda, aj francúzsky bol film o akomsi takom ich zbojníkovi, asi každý národ niečo také má, len to my osobne nepoznáme.

Úplne vážne neverím, že by sa nejaký drobný mýtus o nejakom dobrom biskupovi tak rozšíril. Dedo Mráz je odjakživa Dedo Mráz, lepenie postáv svätých na "pohanské" mýty je naozaj bežná známa technika církve, a tak nalepili na Deda najprv meno Nicolaus, a neskôr CocaColu:). V Dedovi Mrázovi to vidím jednoznačne, žiaden problém.

Píšem zas o tomto zdanlivo nepodstatnom prípade preto, že je to dobrý príklad pre ten dôležitejší známy mýtus toho ďalšieho chlapíka, stolára tam z dolnej zeme, čo mal chodiť po vode, potom ho zavesili ako Jánošíka, ale neskôr vstal z mrtvych a zmizol. To je tiež taký príklad univerzálneho archetypálneho mýtu, večný cyklus smrti a zrodenia a celá ta múdrosť okolo toho, ktorú ťažko takto pár slovami čo len naznačiť. A to všetko bolo napichnuté na vymyslenú lokálnu postavu.

Jánošík a Dedo Mráz sú večné mýty, či skôr univerzálne pravdy, ktoré strácajú zmysel a pointu, akonáhle sú stlačené na prízemnú mechanickú rovinu kuruckého zbeha alebo episkopa, v noci navštevujúceho a obdaruvajúceho ľahké ženy. A to isté platí o tom treťom spomínanom mýte :)

Ľubov

V strednom pásme nie? Myslím,že sa trochu mýliš. Nebolo na svete oslavy a dodnes nie je bez veľkej niekolkohodinovej hostiny.Spomeňme na Lukulla a Tantalove muky. Svadby,promócie,kary,pracovné obedy,keď to neberieme čiste nábožensky. Priatelia pomaly ,ale iste prichádzame k záveru,že ten tolkokrát opovrhovaný konzum a biznis je najautentickejšou podstatou Vianoc,radosti,že sa končí obdobie hladu a tmy.Už sa na to pozerajme zhovievavo,nech kupujú,nech niečo zarobia,pretože takto to vždy bolo a bude,až kým sa niečo nestane. Napríklad sa zlomia svetadiely.

Norman

oslavovalao sa vždy všetko, čo sa dalo aj nedalo, ale teda aspoň v subtropickom pásme neboli zimy a teda ani obdobia kľudu a spánku:)
Čo sa týka konzumu, som ešte tak za skutočný konzum, teda obžerstvo a pitie a podobne, ale naozaj nie za to kupovanie krámov. Ale za míňanie penazí a robenie radosti deťom, to som naozaj za (nech si užijú aspoň v detstve šťastie, hehe :)

Nuž, a teraz sú také pekné vianoce (no, tesne po), zasnežené.
Treba si to užiť. Možno sú posledné:)
(neviem, prečo mne aj pri optimizme vylieze morbidita)

Ľubov

Končí Starý rok,boli sme všetci jeho súčasťou.Prajem Vám všetkým,aby sme boli súčasťou aj toho Nového.Niekomu môže prekážať,že sme príliš jednonaliaty kolektív,to tak neberte,sú aj dôležitejšie veci,ako ego.
Chcem sa Vám všetkým poďakovať ,najmä však Normanovi a Eme za vytvorenie tohto priestoru . Žite dlho a prosperujte !

Hymna SR od Žiarislava https://www.youtube.com/watch?v=nOV0xtTANZw

Norman

aj my želáme všetkým, nech v pohode preplávajú Novým rokom bez väčších problémov.