Americký snajper

Včera mi padol na monitor film. Príliš sa tými vecami nezaoberám, ale súčasná technika je prenikavá, a tak občas niečo nechám bežať v pozadí - v rámci základného kultúrneho prehľadu. Súčasná US produkcia ja naozaj čoraz infantílnejšia, to vie každý, na plátnach sa preháňajú hlavne komiksové stáda - ale toto bol vojenský film. Naposledy som videl americkú vojnovú propagandu vo filme Na život a na smrť (Lone Survivor) naozaj náhodou z nudy v lietadle, a odvtedy je mi jasné, že Hollywood v tomto smere zrejme priťahuje skrutky a treba to sledovať. O tomto filme Americký snajper som ale do včera nevedel absolútne nič, ani to, že jestvuje, len podľa názvu ma samozrejme napadlo, že je to asi sfilmovaná kniha o príbehu skutočného odstreľovača v Iraku, ktorú nám tu pred časom zrecenzoval Sinuhe (ja som ju osobne nečítal).

A bola.

Už som tu na stránke vyjasňoval rôzne vecí, ale netrúfam si veľmi popísať dojmy z tohto filmu. Možno hlavne prekvapenie nad toľkou trivialitou, takou jednosmernosťou propagandy, miestami pripominajúcou vojenský náborový film. Aj keď človek premohol znechutenie, že celý film je zrejme zámernou snahou  vytlačiť z podvedomia divákov známe záznamy wikileaks o hromadnom, a určite nie ojedinelom vraždení civilistov a nahradiť ich novými "heroickými" obrazmi, nemožno iné, len krútiť hlavou nad evidentným ospravedlňovaním zabíjania detí snajperom, ktorému vo filme boli venované až dva separované príbehy. Dva, zrejme aby naozaj aj pomalší Američania pochopili, že musia strieľať aj do detí, že je to normálne, ináč to nejde. Samozrejme, všetci Iračania sú vykreslení ako krvilačné beštie a americkí mariňáci ako nevinní idealisti. Napriek tomu každý normálny človek, ktorý sa nad filmom čo len trocha zamyslí, musí chápať, že to, že snajper Kyle z bezpečia svojho úkrytu prekonáva v počte odstrelených viacnásobne svojich vlastných US kolegov, nemôže byť prejavom nejakého jeho presnejšieho oka, ale len jeho vyššej abnormálnej beštiality, jeho väčšej tendencie vraždiť, hocikoho, pod hocijakou zámienkou.

Samozrejme, po filme som pozrel na web, čo to je zač a čo o tom píšu. Myslel som, že je to nejaký nepodstatný starší zabudnutý odpad - ale ona je to horúca novinka, ktorá ešte len príde do európskych kín. To tiež stojí za pozornosť, pretože ten film možno ešte len vzbudí veľa polemiky.

Na webe hneď vidno, že na jednej strane aj v Amerike vzbudil film medzi kritikmi dosť nevôle, až zhnusenia - a zároveň na druhej strane, že je pretláčaný či propagovaný všetkými možnými prostriedkami. Na jednej strane sú kritiky s nadpisom "Každý film prepisuje históriu, ale to, čo robí Americký snajper, je oveľa oveľa horšie", "Americký snajper je takmer príliš tupý, aby bol kritizovaný". Na druhej strane pochvaly rekordnej návštevnosti počas prvého týždňa premietania, na IMDB a Rotten tomatoes ma dosť vysoký rating a hlavne: film bol navrhnutý na 6 Oscarov! To je jasný dôkaz, že film je protežovaný najťažšou ideologickou lobby Ameriky. Návštevnosť sa dá vysvetliť za prvé veľkosťou reklamnej mašinérie, za druhé potrebou Američanov zbaviť sa irackej traumy, a do tretice, či lepšie povedané to, čo z prvých dvoch vyplýva - (kultúrnou) hlúposťou americkej populácie. A to tretie, tá možnosť, že americká populácia žerie a podlieha tomuto druhu vojenskej propagandy, to je dôležitý fakt, pre ktorý sú tieto veci hodné pozornosti. Americkí občania sú pravdepodobne už vypláchnutí a pripravení viesť akékoľvek špinavé vojny kdekoľvek vo svete (len doma nie, samozrejme).

Film režíroval Clint Eastwood. V podstate je na ňom vidieť priamosť Eastwoodových filmov, či už ním hraných alebo ním režírovaných, ako aj jeho politické názory. Ale za touto propagandou nie je len myseľ 84 ročného starca, aj keď sa to do takej nevinnosti snažia sfalšovať. Eastwood tomu dal možno svoje meno a trocha svojeho pachu, ale za týmto je oveľa viac, ceľkom iná dimenzia ideologickej mašinérie a podlejšieho psychologického spracovávania.

Militarizmus je v Amerike na postupe. Jej súčasné anglosionistické vedenie nemalo nikdy problém ho použiť rovnako, ako akúkoľvek zbraň. Tí, ktorí si pod vplyvom propagandy dali nahovoriť, že s militarizmom sú spojené antisionistické sily, rôzne tie nacionalistické hnutia, by si mali dávať špeciál pozor na to, čomu podliehajú a kto nimi skúša manipulovať. Nie som pacifista, žiadne také krajnosti a delenia neuznávam, zbraň je nástroj ako každý iný - ale vidím, že pre mnohých je miltarizmus droga, ktorá ich ľudsky ničí a pri tomto vývoji politiky onedlho mnohých aj fyzicky zabije.

Konieckoncov, aj samého snajper-zabijaka Kyleho zabil až doma v USA jeho kolega, podobne vyšinutý veterán Eddie Ray. Pri spoločnej zábave, strieľaní do terča, zobral bývalý mariňák Eddie pušku, zabil Kyleho a ďalšieho chlapa a odišiel ich autom na pivo. Karma, alebo Jedem das seine. Je to príklad, ktorý spolu s nepochybnými štatistikami dokazuje, že nie teroristi zabíjajú Američanov, ale Američania sa sami vraždia navzájom. A túto vraždiacu atmosféru podporujú aj filmy ako Americký snajper.

 

Tento film bude tiež jednou súčasťou rastúcich ideoligických sporov ohľadne vzťahov Amerika-Európa. Je v podstate novým príznakom toho, do akej slepej uličky Amerika kráča a argumentom za to, že Európa sa od nej musí odtrhnúť, musí ju nechať, nech si svoj osud vyžerú yankeeovia sami. Američania si tieto filmy vytvorili pre svoje publikum, ale zvyšku sveta môžu slúžiť ako dôkaz toho, že Američania už okrem seba nerešpektujú nič a nikoho. Nerešpektujú zákony, morálku ani ľudskosť.

 

Nejaké české recenzie:

moviezone najkritickejši rozbor

česka tv

reflex ten, prirodzene,  aj keď nie o filme, o samom zabijakovi plný nadšenia

baloo

"Jej súčasné anglosionistické vedenie"
Aké, prosím? Na čele je černoch a okolo neho kruh vyvolených (alebo čistých dementov ako McKáin). Biden, Nuland, Kerry... ktorý je medzi nimi ten "ANGLO-sionista"?

Ináč podotýkam, že premiéru filmu načasovali na Vianoce 2014. Podľa mňa sa na takýchto drobných podpichoch sa doslova odbavujú.
https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1421914688&v=99k3u9ay1gs&feature=p...

A pred chvíľou som niekde čítal, že export z USA do Ruska stúpla o 7,5%. Takí sú oni spojenci. No comment.

Norman

V Amerike ten "anglo" element nemožno vynechať.

Čo sa týka toho filmového trailera - áno, na to sa špecializujú, na vymletie mozgu dunivými zvukmi, rytmus srdca, na ZADNY jašteričí mozog, na najprimitívnejšie emočné šťanky(hormóny), hlavne STRACH.
To ani nie je vypočítavosť - je to ich mentálny svet a chceli by do neho zatiahnuť a utopiť všetkých.

firstovka

nielen trailery ale aj zvukova stopa k am. filmom - basy, sepoty, orchestralna hudba robi z tych filmov karikatury na film..
v 95 prisiel do grozneho novinar z moskvy, povodom z grozneho, a chcel si pozriet frontovu liniu okolo prezid. palaca dudajeva -byvaly palac kom. strany- co boli okolite bytovky a dvory. Sprevadzali ho major a vojak. A mam pocit, ze pod vpyvom tejto reci novinara ten major stratil koncetraciu a takto to o chvilu pre oboch dopadlo

https://www.youtube.com/watch?v=VCdqWdKP_xo&feature=player_detailpage&x-...

Norman

Reklamy na produkty alebo na samých seba - to je ich parketa. Na rozdiel od filmov sú tieto častejšie vydarené - ako po technickej stránke, tak aj po stránke DAVKOVANIA EMOCII. Pozitívne emócie a hodnoty použité na hypnotickú manipuláciu.

Pozri napríklad tento

Všeobecná vzájomná úcta, spoločenské uznanie mladého, a hlavne konečne spoločenské uznanie vietnamského veterána, slepý obdiv malých detí - kto by nechcel taký svet.

Dnes sa v USA už asi nemusia obávať demonštrácii svedomia, ako za Vietnamskej vojny. Reklama nahovára, že teraz každý civil by mal vojakom "ďakovať za službu", možno im aj ruky bozkávať.

O USA sa úplne vážne hovorilo už v 70-tych 80-tych rokoch, že sú PROTOFAŠISTICKÉ, a to pri plnej vážnosti, vo vtedajších ešte vážne mienených filozoficko politických textoch. USA boli  vždy militaristické, ale vtedy sa o tom protofašizme debatilo vážne na intelektuálnej rovine. No... dnes zmizla aj intelektuálska rovina, kritika zostala ale bola zatlačená do kúta, len do takej inštinktívnej anti-war roviny. A samotne USA sú naopak nabubrelo militaristicky-fašistické na všetkých iných spoločenských rovinách.

Vývoj v USA je poučením aj pre nostalgikov, čo si myslia, že uniformami, sebaobranou či zbraňami dosiahnu zmenu stavu spoločnosti - v tomto sú úplne mimo, v tomto ich už dávno Amerika predbehla a NAPRIEK tomu je to čierna žumpa.

Boj prebieha aj zbraňami a hrubým násilím, ale predovšetkým je to konfrontáciá MENTALNYCH PRIESTOROV. Ako jedovatý nervovoparalytický plyn púšťajú na na americkú, európsku aj svetovú spoločnosť oblaky hypnózy,  a kto chce odolať, nesmie byť neurotik, nesmie byť mentálne slabý (ako test môže poslúžiž to videjko pár riadkov vyššie).

Samozrejme, nedá sa očakávať, že tomu jedu dokáže odolávať celá široká populácia (pretože je to reálny jed, rovnako reálny, ako strychnín alebo yperit), preto treba zakročiť tým, že sa jed ODSTRANI z verejného priestoru, Aha ... reflex... hypnóza ...sloboda slova...sloboda slova ... už sme všetci infikovaní, každý má reflex, že pri odstraňovaní jedu by nebola zachovaná modla slobody slova - to je jednoducho LOŽ, pretože naopak práve ten jed je chránený NESLOBODOU slova.

Buheh

K americkej "demokracii" sa mi žiada pridať len dva citáty:

1. Moc korumpuje. A absolútna moc korumpuje absolútne.

2. Boj za demokraciu sa nikdy nekončí.

Viem, tento druhý je taký dosť prefláknutý. Majú ho sprivatizovaný práve majitelia "demokracie", ktorí ho chápu tak, že samozrejme oni sú na tej správnej strane – čo teda nie sú.

firstovka

0.06 chlipnutie (40db)
1.21 that man said you were ( v europskej verzii replika vynechana)

2.00 thank you for your sport! )

firstovka

ten humor o 2.oo sa mi inac paci.

Pripomenulo mi to jednu reklamu, ktora bezala v 1999 na cnn alebo nbc.

Pustou noveho mexica po prasnej ceste ide biely karavan, soferuje ho 50 rocny chlapik, usmieva sa spokojne pre seba a z vedlajsieho sedadla nanho nenapadne prekvapene pozera mladik s otazkou v ociach- kam to ideme?. Auto zastavi, na boku ma napis hot-dog, burger. Chlapik otvori okienko, podoprie kanapu, vysunie pult, postavi na kraj kecup, horcicu. Pomocnik uklada von stolik, stolicky. Chlapik sa po pripravach oprie o pult a s usmevom spokojne hladi do puste. Tvar mu ofukuje pustny vetrik. Pomocnik znudene chodi okolo a kope do kamienkov.
Zrazu zablesk a nedaleko od nich sa s vybuchom zaryje do zeme meteorit.
Ked koncence zacne opadat prach, v dialke pomedzi opar prachu je vidiet v teteliacej sa palave pustou prichadazajucu rojnicu ca40 nadskakujucich televiznych prenosovych aut .
Chlapik sa prestane opierat a spokojne vytiahne z poza zastery utierku a pozrie na prekvapeneho pomocnikA.
Na obrazovke sa zaroven zjavi napis Business Solutions (ktory aj vyslovi basovym hlasom speaker reklamy.

Truhlík

Dokument z frontu. Anglické titulky.
https://www.youtube.com/watch?v=W-SHcRrv1No

Norman

Hodil som to hore medzi videá, zaujímavé, dík.

Sinuhe

je to, že tento filový odpad nakrútený podľa totálneho svinčíku, ktorý som tu svojho času skritizoval, dostal 6 nominácií na Oskara. To potvrdzuje všeobecné podozrenie, že oskary sa udeľujú podobne ako nobelovky: na základe priania istých skupiniek.
Norman, skvelá je najmä recenzia, na ktorú upozorňuješ: Americký snajper je takmer príliš tupý, aby bol kritizovaný - http://www.rollingstone.com/politics/news/american-sniper-is-almost-too-... - aj ja odporúčam čítať pozorne, je to skvelý rozbor súčasnej americkej spoločnosti.
V holyvúde sa sústredil totálny filmársky propagandistický hnoj. Príklad: Pred asi 20 rokmi SŠA vybombardovali do tla jednu (a asi aj jedinú) sudánsku továreň na základné lieky. Podobne, ako zvyknú v rámci plnenia plánu vybombardovať svadby a pod.... Ups, ktosi na to poukázal (takí vrtáci ako Robert Fisk a jemu podobní nepriatelia štátu). Vo svetových médiách to nejako presiaklo a zanechalo (zase raz) blbý dojem o zdravom rozume US vedenia. Náprava prišla z Holy-woodoo: natočili film, kde nejakí bližšie nedefinovaní zloduchovia ("savages") vybombardovali a vyhodili do luftu továreň na lieky a okolitým obvateľom, torí top prežili , hrozila smrť. A tak tam nabehli nejakí americkí vojaci s nejakou americkou doktorkou či učiteľkou a domorodcov vyviedli cez nepriateľskú paľbu zlákov do bezpečia... Spoliehali sa, že ak nejakému US prípadne inému svetoobčanovi ostala zo správ, ktoré presiakli aj do oficiálnych masmédií, nejaká pamäťová stopa o udalosti, tak že ju týmto činom uvedú na prvú mieru. Skrátka číročistá ukážka orwellovčiny.

Norman

Hej, tie recenzie sú veľmi dobré, pôvodne som myslel, že tú jednu preložím, ale potm sa to, čo malo byť úvod, akosi samo rozrástlo na politickú úvahu - ale tie recenzie odporúčam každému, kto teda číta anglicky.

Napríklad tá pasáž o Forest Gump. Forest Gump je nielen podla mňa dobrý film, teda myšlienkovo ľudský a tak ďalej - ale to majú (asi) pravdu, že vlastne Vietnamskú vojnu dosť zahráva do roviny "radšej moc nerozmýšlať a urobiť čokoľvek, čo po tebe chcú". Ono sa vždy tá zákerná myšlienka podáva zabalená do desatich vrstiev dobra - v tom je ten problém.

Buheh

už dávno v každom jednom filme či relácii z "globálnej", rozumej sionistickej produkcie vidíme nejaké to posolstvo. Je tam povinne zabalené ako súčasť veľkého plánu, a nie že nie. Kto sa trochu sústredí, tak to vidí (pravda, niekto povie, že to už je diagnóza, ale v tom prípade som takto postihnutý už veľmi veľa rokov). Niekde je to len také jemné šteklenie, ale inde (tak ako možno v prípade tohto filmu, ktorý som nevidel a rozhodne ani nemienim) je to hrubo nahodené lopatou.

A inak, všimnite si ten obrovský kontrast: technická dokonalosť US filmov a na druhej strane absolútna debilita, doslova dementnosť scenárov. Vysvetlenie je podobné ako v prípade obdobného javu v (nielen slovenskej) reklame: tí, čo dielo vytvárajú, sú kúpení najlepší špecialisti, tvoriví ľudia – avšak na druhej strane, myšlienkovo to dielo je výsledkom zasahovania tých, ktorí majú peniaze, čiže zväčša degenerovaných tupých zmrdov, ktorí celú vec sprznia svojím chorým egom.

Náhodný okoloidúci

Cieľom pôsobivého vizuálu je zakrytie myšlienkovej tuposti alebo prázdnoty. Netýka sa to len filmov, stačí sa pozrieť na chrámy rôznych organizovaných náboženstiev.

baloo

ja som si "vypestoval" svoj "filter". Spočíva v tom, že pár významnejších takýchto halivúckych debilín naschvál pozriem a rovnako si pozriem aj správy - ale nekukám to, akože sú to "správy" alebo "príbeh", ale že "čo mi chcú vštiepiť do mysle"? Funguje to a dokáže odhalovať tajné trendy, ktoré sa potom stávajú najprv témou bežnej konverzie, potom politickej konverzie až na to bude zákon. Resp. ak to budeš chápať ako "predmasírovanie" mozgu, s určitou presnosťou vieš predpovedať "plány", trendy, niekedy aj udalosti. Nič dobré to neveští, lebo najviac kvitnú hororové žánre, na poprednom mieste so zombíkmi, hneď po nich s upírmi (tí sú možno myslení ako symbol už existujúceho "fenoménu"), tiež fičia scifi a antiutópie, kde je ľudstvo zvyčajne zotročené a mentálne zmanipulované nejako.

Buheh

jasné, táto línia sa tam dá vidieť: pripravujú nás na to, čo bude, alebo lepšie povedané, čo by podľa nich malo byť.

Ale v týchto posolstvách nie je iba iba predobraz budúcnosti. Je tam toho oveľa viac, pričom jednou z hlavných zložiek agendy je jednoduché, primitívne strašenie, implantovanie desivých scén a nočných môr do hláv zombírovanej populácie, alebo aspoň ich neurotizácia. Práve takto spracovaných voličov potrebuje krajina, ktorá je totálnym militaristickým agresorom, najväčším exekútorom, celosvetovým špicľom a gigantickým dlžníkom.

Norman

V tom je ten problém.

Je to presne ako so žobráckou mafiou. Nejde len o to, že žobrácky kápo posiela žobrákov prosiť o peniaze a parazituje na nich. On ich ešte kvôli tomu, aby lepšie zarobili a aby poslúchali, DOPREDU A PREVENTÍVNE mrzačí.

Systém nás mrzačí strachom.

Pharmy

ahoj Norman, toto si zaregistroval?

http://www.maat.sk/clanok/128/adan-salazar-reziser-anti-establisment-fil...

Taký disidentský vojnový film z domáceho prostredia. Vraj ohlasy na trailer boli vysoké a tvorcom filmu sa podarilo vyzbierať viac ako 30 mil. USD. A preto musel režisér a scenárista zomrieť. He was a bad, bad Goy...

Norman

Samovražda celej rodiny s malým deckom ... vskutku ťažko predstavitelné, dokonca aj u mariňáka.
Amerika sa brutalizuje do takej miery, že ju my stále podceňujeme, nedokážeme si predstaviť.

Samozrejme, "nie všetci Američania" budú zabijáci - ale tá časť, s ktorou prídeme my do styku, budú v pravom slova zmysle beštie. Bude ich čoraz vaic do toho tlačiť aj ich vnútorná rasová vojna ...

Náhodný okoloidúci

Spomínate si niekto, že by niekedy spadlo lietadlo proamerickej alebo prosionistickej bábke?

baloo

z rodu Merkelú sa raz pred pár rokmi stala taká nemilá udalosť s dákym vertaljotom, skoro drbli dole. Ale iné si nespomeniem. Aj z toho vidíš, kto je na tom technicky lepšie: západ. Tí chudáci, ktorí sú proti západu iba závidia jeho slobodu a vyspelosť, ale na normálny samaljot nemajú.

Buheh

su25?

Buheh

v Srbsku to neviditeľné?

Dusanbe

je zrejme velmi malo pravdepodobne.

Ine veci su zjavne ovela pravdepodobnejsie - napriklad, taka epidemia rakoviny u lavicovo orientovanych politikov Juznej Ameriky:

Paraguayan President Fernando Lugo - lymphatic cancer

Brazilian President Dilma Rousseff - lymphoma

Former Brazilian President Lula da Silva - throat cancer

Venezuelan President Hugo Chavez - unknown cancer

Aka je asi statisticka pravdepodobnost nahodneho vyskytu tohto javu ?

Sinuhe

ale stojí za to vrátiť sa k téme a prečítať si toto nielen kvôli peknej slovnej hračke v názve príspevku:

http://henrymakow.com/2015/02/american-viper.html

P.S. v podtitulku k článku je jedna úvaha, ktorá veľa vecí vysvetľuje:

"Je ťažké primäť človeka aby niečomu rozumel, ak jeho plat závisí na jeho neporozumení danej veci."
~ Upton Sinclair

nové