Bič plieska nad Západom

V noci odovzdávali v Hollywoode Oskarov.

Film a video produkty všeobecne sú jeden z najaktívnejších nástrojov masmediálnej manipulácie. Žiadna iná oblasť "umenia" nevsugeruje do hláv plebsu toľko hodnotových závislostí, ako film. Žiadna iná oblasť nemá taký hypnotický vplyv. Žiaden iný zločinec, úchyl alebo tyran nedostane svoje obete priamo do kresla, aby sa tam nechali dve hodiny v tunelovom vnímaní hypnotizovať a nechať si tlačiť do hlavy akékoľvek sugescie. Túto moc má iba filmový priemysel.

A tak je tento priemysel cielene budovaný ako jediná veľmoc, sú ničené všetky národné filmové tradície aby dominovala americká. A tá je zas pod diktátom Holywoodu - o ktorom prezradiť, že je doslovne zadusený židmi, je už dnes zbytočné, lebo to už nie je ani verejné tajomstvo, to je všeobecne známy fakt.

Pravda, je to čoraz ošúchanejšie, rozdrapkané. Ideológia opadá, už aj to, že ceny sa dávajú za holokaust témy je miestami predmetom výsmechu. Akoby sa nedarilo dostávať tú správnu ideológiu, respektíve nie správnym spôsobom, na rozdiel od minulosti. Už len nominácia na "cenu akadémie" je samé o sebe považované priaznivcami tohto umenia za dôkaz pochybnosti daného produktu.

Včera napríklad dostal ceny film Birdman, ale to je len podivné dielo venujúce sa tématicky skôr internej tématike  hereckej branže - samozrejme, že má všeobecný presah, ale ten je zas skôr o poplutí americkej umeleckej či intelektuálnej scény. V každom prípade je to čiste o Amerike, a vzbudzuje to výsmech až odpor voči tejto popletenej, nevyspelej,  sebaničiacej kultúre (môj názor skúseného analytika, ale verte mi). A kto je vlastne tá postava tej zopsutej kultúrnej kritičky? No azda len nie antisemitizmus???

Naproti tomu rovnako viacnásobne navrhnutý film "Grandhotel Budapešť" vyšiel dosť naprázdno. A pritom to bola taká presadzovaná, typicky hnusná komédia z "vychodoeurópskeho", myslené židovského, prostredia. Hrdinom je počerný zmrd, ktorý všetkých ojebe. Národnosť či pôvod sa nedá presne určiť, ale to je jedno, o to lepšie, že. Toto nedostalo aspoň desať Oskarov?

A naprázdno, ak dobre vidím, vyšiel aj film American Sniper. Príliš veľa svinstva, príliš primitívne a prvoplánové? Hej, toto svinstvo odmietol svet dopredu. Možno preto.

A "veľdielo" Interstellar dostalo len cenu za vizuálne efekty? Heh, tomu sa povie oprávnený výsmech a opľutie nepodarku (i keď v tomto prípade nejde o politiku).

Nechám už hrabanie sa v ďalších malomestských výmetkoch, produktoch zliatych zo všetkých kútov sveta a podľa toho aj smrdiacich. Spomeniem len ten jeden, ktorý stojí za zmienku a jeho ocenenie akoby niečo prezrádzalo.

Jedná sa o film Whiplash, v prekľade "Šlahnutie bičom". J.K.Simmons dostal ocenenie za vedlajšiu mužskú rolu v ňom, ale je to skôr výrazná hlavná rola. Film mal úspech aj u divákov, a to určite nielen kvôli jednej dobre zahranej postave, ale kvôli ceľkovej myšlienke. Dá sa v prenesenom zmysle povedať, že zmľandravená slabá populácia Západu má už dosť tohto živorenia a prejavuje túžbu, aby ich niekto oslobodil z tohto stavu, tvrdo a neúprosne, aj keď plieskaním bičom. Potrebujú osobnosť, pretože si už očividne neveria, že sa vlastnými silami z tohoto psychicko-kultúrneho marazmu dostanú. Odporúčam, nedajte sa odradiť formálnym námetom a azda ani začiatkom, stojí za to to vidieť dokonca, aby ste mali dotyk s duchom doby.

 

jery

Cena - je to len nástroj propagácie. Je to ako s výchovou detí - chválime ich, keď sa správajú správne. Tak aj tu: režiséri a herci sú pochválený za to, že sa správajú "správne", presadzujú myšlienky, ideály a ciele, ktoré potrebuje rozšíriť objednávateľ.

https://www.youtube.com/watch?v=l-FYbEIx4rI

jery

"Birdman": surrrealismus ako pokus ospravedlniť neresti

Film je prešpikovaný provokatívnymi a vulgárnymi podrobnosťami zo zákulisného života, v ktorom herci žijú alebo hrajú svoje role, pletúc si realitu so svojimi fantáziami. Ich horúčkovitá predstavivosť ich pripravuje o rozum. Naháňajú sa za slávou a popularitou, strácajúc všetko ľudské na tejto ceste do priepasti. Otec klame dcére, kolegovia si klamú navzájom, milovaná žena klame hlavnému hrdinovi o svojom tehotenstve a on jej klame o svojej radosti z toho.
V hlavnom hrdinovi sa bijú dva princípy a obidva sú zlé.
Niekoľkokrát sa objavujú tri scény. V prvej sa skupina priateľov pri stole háda o tom, čo je absolútna láska, sprevádzajúc svoje dialógy pitím whisky a fajčením. Žiadne múdre myšlienky nepočuť, iba ploché emócie a bláboly chorej fantázie. Druhá scéna - monológ dievčiny, základ ktorého je venovaný jej neželaniu mať deti. V tretej scéne hrdina hrajúci úlohu oklamaného muža, nachytajúc ženu s milencom, strelí si guľku do hlavy.

Фильм показывает, как деградировавший в нравственном отношении персонаж с признаками раздвоения личности ставит аморальный спектакль, а бездуховная толпа восхищается его творением. В фильме нет положительных героев и каких-либо положительных идей. Сплошная пошлость, разврат, наркотики, извращения. Надо полагать, что именно такой антивоспитательный посыл послужил тому, что картина получила крайне высокие оценки мировой кинопрессы и была признана одним из самых сильных кинопроектов 2014 года.

Norman

tak potom nie tak suchopárne. to už radšej takáto kritika z csfd.cz

http://www.csfd.cz/film/336865-birdman/
Verbal: odpad
Ano, ano, oskarová nominace opět na místě! Zdejší hlubocí artoví ufoni zase pózují a cákají si na fiží a já už dlouho neměl tak brutální pocit nevolnosti a dilema, jestli se náhodou víc nezabavím tím, když se místo tohoto ultimativního zvratku budu zkoušet cévkovat ostnatým drátem nebo rašplí prozkoumávat skrytá zákoutí svého rekta. Měl jsem z toho naprosto stejný pocit, jako kdyby se mi na rozpálené plechové střeše tramvaje do stanice touha zasekla do koulí všemi packami nějaká prašivá kočka. Připouštím, že to může být záživné třeba pro nějakého herce s psychopatologickou diagnózou, který se v tom bezesporu najde, protože překročil onu hranici, kdy ty jeblé afektované psychotické čuráky přestal jen předstírat a jedním z nich se opravdu stal. Ano, ano, je to nesmírně filosofické, jde to razantně až do hloubky tlustého střeva a přijít tomu na chcíplou kobylu mohou opravdu jen ti nejbystřejší z nás. Samozřejmě i já u díla nesmírně přemýšlel, zevrubně jej analyzoval a po sáhodlouhých úvahách došel k následujícímu objektivnímu a erudovanému stanovisku: Bývalý Batman je jeblý afektovaný psychotický čurák a moc rád si střihne s ostatními jeblými afektovanými psychotickými čuráky dvě hodiny otravných nesmyslných psychicky narušených etud, v nichž velkohubě, kromě jeblých afektovaných psychotických pičovin, trousí kýčovitá pseudohluboká životní moudra, aby ukázali světu, jaká jsou dohromady banda jeblých afektovaných psychotických čuráků. Nemohu však tomu upřít, že s výjimkou té odporné šišlavé ropuchy Emy Kamenné jsou všichni zúčastnění, obzvlášť božský Éda, naprosto famózní, patrně proto, že nehrají a jen tak prezentují své reálné osobnosti. Takže, nejste-li diagnostikovaným hercem nebo jedním z těch vyteplených artových pozérů, pak vězte, že už jsem se obětoval za vaše hříchy, tohle zvěrstvo by neměl dobrovolně zažít nikdo, kdo nespáchal minimálně vraždu, a vřele doporučuji strávit raději dvě hodiny tím, že si budete tupým nožem vyřezávat do genitálií monogramy všech protagonistů a tvůrců. Já už stihl krvavé „A.G.Iñar“ na žalud a věřte, že proti tomuhle to byla opravdu příjemná, sofistikovaná a kultivovaná zábava!

:-)
Ale ja s ním až tak nesúhlasím:)

jery

Mne sa to páči, ale mám čerstvodospelú dcéru a preto volím ten "suchopárny" štýl.Tá šťavnatá kritika nechtiac podnecuje zvedavosť a túžbu pozrieť si to.

A tiež nesúhlasím ...s poslednou vetou :)

Buheh

že tento štýl je jediný ako-tak primeraný kvalite určitého typu holyúdskej produkcie. Teda neviem, dielo som nevidel, ale zato som videl vo svojom živote dosť iných us filmov. A inak, celkovo mám pocit, že aj tie filmy sú čoraz hlúpejšie a jednotvárnejšie – tým že pochádzajú z jedného (de)mentálneho prostredia, sú už tak predvídateľné a podobné, že stretnutie s akoukoľvek inou ako obrezanou filmovou produkciou (napríklad s filmami z Iránu či Bollywoodu) pôsobí vyslovene osviežujúco.

Keď už sme pri tom, európske filmy, vrátane ruských, žiaľ, už tiež málokedy naozaj zaujmú, keďže aj na tomto kontinente je tiež všetka filmová produkcia viacmenej fanrádio. Debilné pseudotémy, psychopatické postavy, holokaust alebo vysmievanie sa "zlým" ideológiám. Stále dokolečka.

lebleu

čeští ty recenze uměj.

Norman

ako píše buheh, nielen americká kinematografia je pod psa.

firstovka

kdesi davnejsie sa mihla pochvala na novy vojn. tv film unsere mutter unsere vater
a vcera som si vsimol, ze je volne na youtube, tak som si ho skokovo pozrel
a normalne sa mi ztoho zdvihol kufr. To je snad v konecnom vysledku horsie ako hollyw. produkcie. Verbal k tomu nema nieco napisane?

https://www.youtube.com/watch?v=ShaVle8SiO8

cz titulky
https://www.youtube.com/watch?v=DjgBAVTrXlk

Norman

kedže je to seriál a azda ani nebežal tu, či hej? Ale ja, samozrejme, môžem poskytnúť hodnotenie aj ked nie také humorné:)
Som si to tiež pred časom pozrel, myslím, že celé :) už som si nie istý, či som občas tiež neposkočil. Ako píšeš, klasické paterny - a napriek tomu bolo okolo toho HALO, že čo si to tí Nemci dovolujú nakrúcať No, sú tam "klasické motívy" (napríklad ušlachtilá židovská-ruská lekárka a podobne), ale zároveň tam chýbajú tie najhoršie paterny, ako zlí nemci zabíjajúci zranených či židov, ani plyn tam určite nebol. Bolo tam vraj primálo kydania na Nemcov, ba čo viac, osud tých piatich bol zlý, teda vzbudzoval súcit - a pričom teda to boli štyria nacisti , že áno (jeden bol žid, ten sa neráta, toho treba ľutovať). Keď sa to vezme, už to, že sa nejakí Nemci bratsky kamarádia počas hitlerizmu so židom, to je predsa proti kánonu modernej slobodnej tvroby (a historických dogiem).
Takže takéto veci sa prehnali médiami, ale dnes už azda po tom seriáli oprávnene ani pes neštekne. Pokiaľ mi niečo neuniklo, každý už na to kašle. Respektíve, aj jedna aj druhá strana bola znechutená, viď aj tvoj príklad:)

Náhodný okoloidúci

Hollywoodska mužská hviezda číta ráno noviny. Glória! volá na svoju ženu. Glória, čítala si už dnešné klebety v novinách? Jednoducho smiešne. Píšu tu, že si si zbalila kufre a opustila si ma. Glória, počuješ ma? Glória?! Glória...?!

qedstar

>>> "Jedná sa o film Whiplash, v prekľade "Šlahnutie bičom". J.K.Simmons dostal ocenenie za vedlajšiu mužskú rolu v ňom, ale je to skôr výrazná hlavná rola. Film mal úspech aj u divákov, a to určite nielen kvôli jednej dobre zahranej postave, ale kvôli ceľkovej myšlienke. Dá sa v prenesenom zmysle povedať, že zmľandravená slabá populácia Západu má už dosť tohto živorenia a prejavuje túžbu, aby ich niekto oslobodil z tohto stavu, tvrdo a neúprosne, aj keď plieskaním bičom. Potrebujú osobnosť, pretože si už očividne neveria, že sa vlastnými silami z tohoto psychicko-kultúrneho marazmu dostanú."

Yeah, moja reč. Konečne viníš aj o**e ľudí. Dobre im tak :).

Norman

Ale veď ja ich neviním, naopak hovorím, že akoby si začínali mnohí uvedomovať, že to takto "normálne" to nemá cenu, že treba viac.
A nehovorím "dobre im tak". Hovorím zväčša: "škoda". A ak, nemienim sa na nejakých nešťastníkoch vyzurovať. Viď ukrajinské procesy - z tých ľudí tam robia naozaj telce. Ale príčina zla nie sú tie obete, ale iní pankharti. I keď si odplujem na ten výsledok.
A takisto musíš rozlišovať medzi ideálom, o ktorom ťa poučujem, a medzi mojou osobnou schopnosťou, ktorá nemôže byť a nie je tak dokonalá. Keď niekomu poviem, že slope, to neznačí, že si sám nedám pohárik, alebo že som sám nebol (občas:) resetnutý.

Ale neber si to celé osobne. Ja (ťa) neobviňujem nejako morálne, obviňujem hlavne technicky. Tebe napríklad zlyháva rovnováha. Okrem toho, ako všetci, si zaplavený ktovie akým mediálnym - kultúrnym sajrajtom, čo sa prejavuje. Ale mne to je jedno, proste ti nemienim radiť, to je ako dávať ti potravu cez web, to proste nefunguje, ani s radami.

firstovka

mne sa ako hymna eu hodi viac tato skladba nez bethoveenova..
https://www.youtube.com/watch?v=QYrg2akg0Ds
aj ked ju napisal american

nové