Bol som na maratóne

Bol som na maratóne.

Teda nie osobne bežať, ale viac-menej som išiel okolo (ako chodím okolo celého života len plynule a náhodou), a tak som sa zas po čase pozrel na bežcov. Vôbec sa o tieto veci teraz nezaujímam, ale hovorím, v Bratislave som už  tak mimochodom videl viacero behov aj maratónov, nejakú predstavu mám. Ale včera sa mi zdal nejaký iný.

Najprv to na mňa pôsobilo ako slabá účasť - v plánovanom (polo) čase prebehli len traja výborní čierni Keňania, a potom dlho nič. Nejakí ľudia dobiehali polovičný maratón, ale tiež nie mnohí. Hovorím si, kríza, ľudia na to kašlú, nuda. Kedže sa to celé beží "dvojkolovo", a to druhé kolo len začínalo, išiel som vybaviť, čo som mal a vrátil sa v predstihu na predpokladaný dobeh víťazov.

A tam to divadlo začalo. Tam som uvidel tie davy, ktoré až teraz, v nepredpokladanom čase, dobiehali do ciela polmaratónu. Tam ta zábava prišla.

Viete, mám pred behom rešpekt. Ja som bol vždy viac skokan, ako diaľkový bežec. Pohľad na vytiahnuté až vyziabnuté tenké postavy vytrvalostných bežcov vyvolával vždy určité uznanie ich výkonu, ale aj otázky nad zmyslom takého preháňania. Určite viete, čo myslím, také tie známe dilemy (vrcholového) športu. Tá otázka o hranici, kam až má zmysel ísť.

Včera to bolo celkom inak. Teda v mojom pohľade to bolo celkom inak, možno som zaujal iný uhol pohľadu, možno som len bol trocha vyššie a mal som nadhľad. Do cieľa totiž nešprintovali svalnato-šlachovití chlapíci, ktorým by mal človek závidieť zdravie, ale masa súčasného obyvatelstva idiokracie.

Všetci pôsobili ako karikatúra bežca. Niektorí boli predhnutí, niektorí v záklone, niektorí mávali čudne vystrčenými ručičkami, prípadne abnormálne krútili nohami. Jedni mali veľké zadky na úkor útlej hrude, iní bruchá a další nafúknuté hlavy, ktoré sa im nebezpečne hojdali na krku. Nebola tam jediná normálna postava a všetci fučali a púlili oči (presne ako sfetovaní ľudia vo Futurologickom kongrese). Väčšina bola navyše čudne poobliekaná.

Nie som schopný popísať, čo tam všetko bolo. Kedysi to bol šport - dnes je z toho ukážka kriplov. Áno, nebojím sa toho slova, dnes šport robia postihnutí, ale berte to slovo v dobrom - bolo to veľmi veselo groteskné. Áno, to je ten demokratický pokrok. Veď aj vymakaný nadopovaný rekordér je vlastne abnormálny, a má tiež negatívne zdravotné následky, aký je v tom teda rozdiel, že? Je plutokracia a pluralita, hech, súťažiť môže každý, atléti sú zaplavení a zadusení davom populácie a populizmu.

Ja viem - "Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa". Ale toto heslo je myslené "zúčastniť sa súťaže", "pokúsiť sa o boj". Toto heslo je zamerané proti tým, čo sa dopredu vzdajú, nikdy nič neskúsia - tak, ako dopredu vzdali mnou sledovaní účastnici zájazdu ... oprava, účastníci behu. To heslo je zamerané na odstránenie strachu z prehry, na odolnosť pred strachom z prehry - pretože prehra je tiež dôležitá. Ale súčasný šport prehru zrušil, jeho účastníci nikdy prehru nezakúsia, čím - bez akejkoľvek irónie - o veľa,  o veľa prichádzajú.

Ja viem, je to pre "telesné zdravie populácie" - ale musí to byť na úkor ich duševnej úrovne?

Znova opakujem - hovorím to v dobrom, zlepšilo mi to náladu. Kým kedysi športové udalosti  vyvolávali určitý komplex menejcennosti, dnes vyvolávajú ďakovania bohu za to, že si (ešte) pripadám zdravý a vo forme.

 
Disclaimer: To je všetko. Nemám nič proti behom, maratónu či bežcom. Nechcel som tým sprostredkovať žiadnu filozofickú ani politickú myšlienku,  ani vytvoriť literarárne dielko. Proste som chcel zaznamenať: áno, idiokracia spoločnosti normálne pokračuje.
sandro

haha, ITeckari si boli zabehat. Ono v podstate sport v BA robia uz iba ITeckari a manazeri z roznych korporacii. Ostatni maju ako sport snahu o prezitie a zaplatenie najmu:) Potom to samozrejme aj tak vyzera. ITeckari dnes robia vsetky sporty: hokej, squash, tenis, salovy futbal, floorball..Vzdy podla toho co prave leti. V principe je(sme) to vsak pekne zdegenerovana banda:)) Pruser je, ze dnes sa gen tejto casti populacie rozmnozuje viac ako kedykolvek predtym. Caka nas buducnost ''atletov'', priroda bola oklamana!! :)

S pozdravom,
tiez ITeckar :)

Ema

sa rozmnožujú?

Ale no. Nestraš.

Náhodný okoloidúci

Ale jasné, že sa rozmnožujú.

Manželka povie manželovi IT-čkárovi: "Drahý, chcela by som dieťa."
On jej odpovie: "Ľahni si, nainštalujeme." :D

Ema

Že manželka ITčkára :D
A dokonca mu hovoriaca drahý...

Slavo

Som programator v IT firme a mam priatelku. Skvelu priatelku. Viaceri moji kolegovia su uz zenati a maju deti.
Zato tvoj cynizmus a zatrpknutost prezradza, ze musis byt mimoriadne skareda osoba. Psychika a fyzicno spolu dost uzko suvisia. Bolo by fakt prekvapujuce, keby si ty vobec niekedy zazila nejakeho partnera.

1488

ja že dáš nejaký o policajtoch a ty it-psycho-analytikuješ, heš

Buheh

Proste nemá rád stereotypy. Možno jeho manželka je blonďavá policajtka, tak sa ho tento spôsob humoru dotkol.

Ema

Ako hovorí náš kolega ITčkár, "moja frajerka sa volá 2,56 GHz a 4 minúty".

Buheh

taká škaredá?

Ema

Mne treba zadať presnú otázku.

Buheh

ako hovoril ten Slávo. Ja iba tak, potom som tú hlúpu otázku hneď aj oľutoval, lebo veď ítečkári toho napíšu. Ale keď Ťa tu nikto ešte osobne nevidel, tak som bol zvedavý, chápeš...

Ale skôr si myslím, že hovoril hlúposti. Vieš, tí matfyzáci to majú ťažké, tie ich spolužiačky... no ako to napísať, aby človek ostal korektný... nič moč.

No nič, idem si pozrieť ten Putinov film. Kwa, dve a pol hodiny, dúfam že sa nebudem nudiť.

Dusanbe

z M-F to definoval pravidlom, ze "Sucin krasy a inteligencie je konstantny ."
Hlupost, samozrejme, ale napodiv, lokalne to casto-krat platilo.

Buheh

Alebo ítečkarove dohady vyplynuli z nejakého jeho vlastného komplexu?

Ema

...sranda sa iba začína:)

1488

v skryte duše som sa práve toho obával, že takto začína Slávkov vyšpičkovaný ajtí neviem čo a to potom zdechól pes, to my jednoduchší už trojzmyselné frky nedáme :)

Norman

že ítečkári nemajú zmysel pre humor - to by sa Slavko už naozaj urazil.

Sinuhe

Ema má nielen pekné a múdre psychično, ale aj príťažlivé fyzično. Hodnotím to ako nezainteresovaný, ale znalý hodnotiteľ. A som presvedčený, že hovorím za viacerých diskutérov, ktorí Emu poznajú. To, že má odvahu hovoriť pravdu, mnohí zbabelí ľudia majú sklon komentovať ako "zatrpknutosť", "self-haterstvo" a podobne (už to tu bolo opakovane, a aj predtým na eminom pitvore) . Slavo, zaradil si sa medzi nich.

Norman

ja by som osobné útoky zmazal, ale keď už ste to tu nechali Okrem toho, to aj tak nie je osobný útok, zďaleka nie, ale útok na stránku. Pekný príklad, čomu sú racionálni ľudia vystavení tam vonku v politických debatách (pretože tu vôbec nejde o nejaké itečkárske pičoviny) - nejde ani o nič iné, ako o smerovane celeho portálu, respektíve svetonázor

Takže mierne postupne:
V prvom rade "cynizmus a zatrpknutosť" je liek, ktorý odporúčame pre túto idiokratickú dobu. Je to podobné, ako dať ožratému pár faciek. Nepomôže to natrvalo, ale ako prvá pomoc možno. To nie je negatívum, to je POTZITIVUM, to si človek musí pestovať a pracovať na sebe, aby to dosiahol a neprejavili sa na ňom recidívy súcitu a tolerancie voči zlu.

Čo sa týka spojitosti "psychiky a fyzična", vidno, že sa jedná ešte o začiatočníckeho pubertiaka, ktorému leží na prvom mieste dôležitosti jeho povyrážkovaný ksicht. Oveľa zákernejšie sú útoky, kde vás budú zaklínať, že váš cynický postoj sa prejaví na vašom zdraví. To aj tí, čo vedia, že kynickí stoickí filozofi boli jeden z mála vrcholov ľudstva v jeho krátkej históri, predsa len zaváhajú. Zákerné je to totiž tým, že každému sa po čase nejaká choroba vyskytne, prípadne nejakú má, minimálne doktori mu najakú nadelili, že áno ... takže vidíte, to máte za to, že ste rusofili, nacisti, za to, že nedokážete tolerovať zabíjanie a moderné otroctvo ... prípadne čokoľvek iné. Budte na to pripravení, je to samozrejme lož, ale ak ste náhodou nemali to šťastie ako ja a neprekonali ste všetky choroby ešte ako nevinní už v destve a nie ste teraz zdraví ako repa, je ťažšie si byť istý a nad vecou.

Len čisto na uvolnenie nechám ten záver, výčitku o "nezažití nejakého partnera". Pripomína mi to trocha to o tom gynekológovi, ktorého na ulici po ceste z práce chytila cigánka za rukáv a hovorí mu: "Ak dáš dvacku, ukážem ti piču" :-) Brrr:)

A bude aj horšie v týchto politických prestrelkýách, dôjde aj na údery a zbrane.
Veru, bude horšie, budú vám vyčítať nielen to, že ste škaredí, pekní, nepartnerskí, partnerskí, bez peňazí, alebo bohatí, bezdetní, mnohodetní , žijúci tu, žijúci za hranicami ...ale proste všetko OSOBNE, ako teraz nedávno vytiahli na Huďa a Lichtnera ... proste máme do činenia s tolerantnými, liberálnymi a ľudskoprávne slušnými exemplármi - ako jasne vidno. Radšej s čiernou mambou v malej miestnosti potme, ako s touto bandou pravdoláskarov na jednej planéte.

Chce sa ešte niekto osobne stretnúť? Dáme pivo, pokecáme. Alebo sa stretneme na demo, pod Országhom a zamávame do kamery. Veď o nič nejde, že áno, nebuďme zatrpknutí a paranoickí.

Ľubov

Práve si ma predbehol s niečím podobným,ale pravdaže Severan,na Teba nemám. Bez zatrpknutosti,skôr som rada,že máme medzi sebou takýchto malých cynikov. Ja itečkárov posudzovať neviem,pre mňa sú to deti ,čo urobili matfyz a teraz sa majú relatívne dobre. Ja viem niečo len o učiteľkách. Bývali béčkové aj predtým,nemyslite si,Robili si bodky pri niektorých menách v tr.knihe. Napr.otec je riaditel autoservisu. To len,aby sme si nič neidelizovali,ani minulosť. Norman,posielam sem taký obrázok,vyber si oblúbenú farbu. http://www.enioanatomy.com/ ,zhruba takto by mal vyzerať naozaj ten pôvodný plán.

1488

od Normana to bol prvo-aprílový žart. Akú vážnosť má táto blvanica sapientov, ktorí vyrástli a hrajú sa na dôležitých, tí čo tu manažujú planetárne spolužitie ? Sú na smiech.

aprílový Hugo dnes baví:
http://www.hlavnespravy.sk/barack-obama-vratil-nobelovu-cenu-za-mier/590034

a v tragikomédii pokračujú aj Srbi:
http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/350609-haag-tlaci-srbov-do-frasky/

Norman

nuž, neviem, ako to myslíš, 1488, ale ako celok som to ako žart nemyslel, určite nie prvoaprílový. Akože to, že sa tým blbom tak vážne venujem, má byť žart? nie, niekto chodí na ryby, niekto na žížaly, niekto na blbov - ja som taký, proste taký zlozvyk.

1488

ja len, že netreba mať z blbov depresie a brať ich vážne, no takú poctu si teda vôbec nezaslúžia. Preto som pre Ľubov krutý svet, zavádzajúco tvoj koment poaprílčil.

Norman

Ľube by sa celá pravda nemala povedať.
Hlavne by si to tu ale nemala idealizovať.

baloo

"Chce sa ešte niekto osobne stretnúť? Dáme pivo, pokecáme. Alebo sa stretneme na demo, pod Országhom a zamávame do kamery."

OK, mám zobrať rajčiny? Aj keď tie španielske či aké, čo teraz dostať v hypermarketoch sú ešte zbraňovej kvality, tj. tvrdosti (chuť je v tomto prípade druhoradá). A kedy? A to nejdôležitejšie: kam pôjdeme na pivec a čo tam čapujú?
Kedy začali osobné útoky na Huďa a Lichtnera? Soráč, ak mi niečo ušlo, nepostrehol som. To, že kto sa asi ani nemusím pýtať, že?

A ešte jedna drobnuôstka.
Nemusíme našich tiež-unavených spolupútnikov na tejto často trnistej a zablatenej ceste po prednedávnom ešte modrastej blatoguli hneď nazvať hnusným slovom "cynikmi". Čo tak írečitý výraz "sarkastický"? Alebo "ironický"? Slovenčina je predsa nesmierne bohatá (a ja som ten naj-naj-najpovolanejší to ohodnotiť ;-)

Neviem Slávko sa tu čo urážal, ale tiež nechápem, prečo treba na to tak dlho reagúvati. Blb, čo nepochopil, že ide o zovšeobecnený obraz "eine typische" (či "tupische"?) ájtíčkára a svojimi reakciami ten obraz len potvrdil. Proste chalanisko, ktorý je mentálne nezrelý na šťavnatejší - ale nie cynický - podpich, nepohybuje sa predsa medzi plebs, nevie na to reagovať. U nás v dedine v krčme by len sedel a cca. 3/4 veškerej komunikácie by nechápal, a to už vúbec ne, prečo sa občas zničohonič začne rehotať celá krčma. Asi ako s blondínami, ja poznám pár veľmi inteligentných a príjemných blondín (aj keď je pravda, že pár z nich sú nepravé blond ;-) a dokonca som aj veľmi inteligentného a príjemného policajta poznal ale aj tak...

Norman

V Denníku N, najprv Huďo, pred týždňom Lichtner .Vidíš to? Ten Benčík je evidentne "poverený", hladanie a hádzanie osobných granátov, je to typ zastrašovania - a to je len začiatok.  Pozrí všetky články toho aktivistu  Benčíka, hotový jasánek.

Veď vieš, taktika dobrý a zlý policajt - v tomto prípade jeden zlý prestitút príde a uráža, očierňuje - na druhú stranu nemôžeš rovnako, lebo hneď príde dobrý prestitút a bude ti vyčítať "nenávisť" a samozreme "antisemitizmus", "antihomojebizmus" a všetky možné anti "nenávisti". Kým nemáš k dispozícii rovnaké množstvo médií, nevyviaznu z toho zdraví ani politici (viď Fico, Zeman).

Ja som s názvom "cynizmus" neprišiel, len som vysvetlil, že je vlastne poztívny. To je podobné, ako keď moderný výraz "kretén" vlastne pôvodne znamenal "kresťan". Nikto nechce byť kretén, ale mnohí sú v pohode kresťanmi.

 
(nuž veru, keď by som si mal vybrať medzi cynikom a kreténom, som radšej cynik, i keď aj kynos to bolo pôvodne dešpektné označenie znamenajúce "pes" )

 

Nereagujem len na nejakého Slavka - veď píšem, že je to tu dosť neobvyklá, ale VONKU typická a bežná metóda komunikácie a boja, aby sa každý poučil (všetko zlé je na niečo dobré). Ja som to tu včera nerozkrútil - prečo pri osobných prekáračkách ľudia dobehnú ako osy, ale napríklad pri histórii nie.)

 

Neviem, takto sa mi zdá, že si iróniu s tým stretnutím pri pive nepochopil, respektíve reaguješ absurdne. Veď demo pod Hviezdoslavom bolo - keď sa chceš stretať alebo ináč akcionovať - čo ti chýbalo? Kiska svoj ksicht ukazuje denne - choď a narvi mu tie rajčiny do ksichtu, keď považuješ chápanie problémov za nikam nevedúce, primálo a chceš nejakú akšon.

To mi pripomína dnešných českých švejkov - keď už mali strach hádzať po hnUSákoch rajčiny, nemali o tom predtým aspoň toľko kecať.

 

1488

keď budete blavjaci na tom absurdnom pive, tak vybavím u ajtíčkárov z NSA telemost, aby sme u nás v sedlákove boli tiež v obraze a nevymenili náhodou rajčiny za niečo rezkejšie.

Buheh

a tak trochu sa hrozím aj vedieť odpoveď. Odkiaľ Vy viete, čo píšu v denníku N?

To je podobné ako keď jeden môj známy po ochutnaní istej domácej produkcie povedal, že to chutí ako konský moč.

Norman

nechápem, aký má význam pri držaní šálku vystrčovať malíček a nechápem, aký ma význam pri normálnom mužskom rozhovore spomínať niečo v zmysle "politické noviny nečítam", sú pod moju úroveň.

Buheh

to sú ideologické noviny. Spravodajstvo je predsa lepšie všelikde inde a ten zvyšok... veď to je masochizmus.

Vystrkovanie malíčka je prejav intelektu. Kto nevystrkuje malíček je sedlák.

Norman

ten rozdiel si si práve teraz vymyslel. Ty si ale vážne doteraz a stále nepochopil podstatu problému.
Skúsim to nejako explicitne vyjadriť, s mimimom pátosu.
A. Je jedna ideologická vlna, ktorá tvrdí, že život sa dá zriadiť lahšie, keď sa človek nebude starať o vzdialenejšie veci, len o tie svoje, súkromné, a bude sa izolovať a šetriť energiu. To je aj oficiálna súčasná ideológia. Saozrejme, že má svoju pravdu.
B. Potom je tu druhá vlna ľudí, ktorí nedokážu ignorovať to, čo sa dá spoznať, nechcú ignorovať progózy o vývoji a fakty o aktuálnej úbohosti. Nedokážu, aj keby chceli. Preto sa venujú úvaham o alternatívnych možnostiach (či už na niečo prídu a pomôžu si, alebo nie)

Toto zrejme asi ešte chápeš, ale asi ti uniká, že nemá zmysel chodiť na portál o veciach B s návrhmi z oblasti A. Teda štýlom "nečítajme to, je to pohodlnejšie", "nechoďme tam, je to nezaujímavé". Chápeš, tu nie je ani teoretickým cielom uľahčiť si život. Na to sú Život, Slovenka a Jetotak.

Buheh

toto mi asi naozaj uniká.

Asi si kúpim Slovenku.

Ľubov

Tak to som prekvapená,že cynizmus vyjadruje pôvodne dešpekt. Pre mňa vždy skôr kompliment. A aj to,že má súvislosť so psami. Tak dobre,zase niečo nové viem,mňa to poteší vždy. Teoreticky psy o svoju povesť mohli prísť pri útoku Galov na Kapitol(390 pr.K),keď nažratí zaspali a začali gágať chudiatka husi. Preto v triumfálnych pochodoch sa niesli ovenčené,ešte živé husi a psy boli pribití na kríž v tvare písmena X.Z toho vznikol aj známy trest smrti pre nerimanov-psov. To sú známe veci,ale súvislosť s kynikom mi unikala.Pes dnes nahrádza v rodine dieťa a hus skončila na pekáči. A to je naozaj trochu cynické.

baloo

.

baloo

A-há... tak možno preto som nepostrehol. Tu už podľa mňa tá demarkačná línia existuje: kto počúva Huďa, ani nevie že dáky Ben-Chick je na svete, a Benčíkovi fandovia tiež z princípu odmietajú Huďa... Resp. tá druhá polovica vety ani nemusí byť pravda, lebo lož a dvojitý meter už bývajú také okaté, že aj len trošilinku inteligentný na to dôjde. A potom môže urobiť tri veci:
1, pre svoj duševný mier tento fakt odignoruje, čo vedie k tomu, že prestáva mať záujem o dianie všeobecne a interpretácie z oboch strán
2, nestráca záujem, ale začne pochybovať - a už je potom iba otázka času, kedy bude "náš"
3, uvedomí si výšku svojej hypotéky a s nedobrým pocitom a pri plnom vedomí sa vys.rie do stredu svojej karmy a dá sa do služieb klamárov.

S etymológiou "kretén"-u je to tak, že kľudne by mohlo pochádzať aj z "crete", "cripple", "critique" (že? ;-) ale ujo Dennison predsalen preferuje verziu, kde si môže kopnúť do kresťanstva. Alebo táto verzia by sa ako páčila? Crita, critae = judges among the Hebrews

Hej, aj z mojej strany bou kúščik irónie v tom, že sa pomme stretnúť, tvoju iróniu som postrehol už som pochopil, že ťa neukecám. Len z minulosti mám veľmi kladné skúsenosti s tým, keď tie virtuálne bytosti zrazu dostanú tvár. A taký blog je síce úžasný nástroj, vo výmene názorov a prípadnom brainstormingu je jeho efektivita voči osobnej komunikácii asi 1:15,72114

Norman

Nuž, ja som práve počúval SV a práve tam to spomínali, tu druhú várku o Lichtnerovi, tak som si vyhľadal. Ja to tiež nesledujem pravideľne, ani né veci, ale keď treba ...

Kretén by sa dal odvodiť z čohokoľvek, áno, BY sa dal, ale z čoho pochádza naozaj, to pôsobí dosť presvedčivo. Dalo by sa vela povedať, napríklad, že pochádza z Kréty - ale pravda je iba jedna. Ja za to nemôžem.

Ty máš dobré skúsenosti z internetovými ksichtami? No hej, v klube zberatelov známok alebo záhradkárov, možno:)
Hej, brainstorming - ja znova pripomínam, že veci sú známe, dokonca aj metódy, ako veci zmeniť, sú známe - len nie sú momentálne k dispozícii prostriedky. Aby som rozšíril trocha vzdelanie aj mladých, Slaven sa tu chcel učiť marxizmus, že, - tak marxisti rozlišovali tzv. objektívne a subjektívne podmienky revolúcie. Revolúcia je svinstvo, ale keď budeme hovoriť o zmene, tak subjektívne sú už naplnené, len tie objektívne trocha zaostávajú (samozrejme, len žartujem, ako takmer všetko v marxizme, aj toto je len drbnutá triviálna a takmer bezcenná židoboľševická tlachanina)
Ale platí, že žiaden brainstorming nepotrebujeme, lavína sa pohne sama, respektíve už sa hýbe. Naopak, treba si dať pozor na vlastnú hlavu a dobre sledovať Za chvíľu to nebude treba hýbať, pohrnie sa to samé - naopak, bude sa musieť človek ovládnuť, aby to nebrzdill. Zásadne nebrzdiť, nech si užijú:-)

baloo

z (pravidelného) čítanie SME II.

Čo sa týka kresťanstva, tak kríž velmo dlho ani nebol ich symbolom a keďže sa spočiatku delili a n+1 sekt, asi sa ani nevolali všetci "kresťania". Ten tvoj zdroj cituje niečo z 17xx, tak tož ja mám lepšje, nie? Ďalšou chybou je, že akoby prirodzene akceptujeme nikým nikdy nedokázaný (pravda, ani neskúmaný) aspekt, že SAMOZREJME východ všetko, čo je kúl musel prevziať od - prirodzene, odjakživa - vyspelého západu. Ako vieš/-te, som maďar, nerobím z toho ani veľké tajomstvo a tejto prozápadnej premisse proste neverím. Skôr si myslím, že tým, že tú propagandu začali dostatočne skoro, je ňou prelezená celojevrópska mentalita. Západniari sú namyslení, východniari sú submisivní a kukajú na západniarov, ako na studničku múdrosti. Dokonca v malom ešte aj v rámci jednotlivých krajín vidno túto bariéru: čím bližšie k západu, tým - automaticky - vyspelejšie. Nikdy sa nepoloží otázka, či náhodou východ nedal niečo (a podľa mňa rádovo viac ako dostal) západu. Momentálne vo všeobecnosti vidím zo západu akurát toľko, že za rovnakú robotu dostanú 3x toľko peňez ale za to nás po uši zasypú dristami o rovnosti a pod. V inom kontexte sme sa už o tom bavili, ale dakdo musí byť aj otcom múdrosti: nikdy sa na nás nebudú pozerať ako na rovnocenných, nie preto, lebo teraz sú bohatší, ale preto, lebo x generácií je tak vychovaných. A na druhej strane tiež pretože my sme si zvykli, že nás vždy otcovsky zdžubú, keď dačo vyrobáme, zoberú, veď samozrejme je to ich, proste mentálne submisivita. To sa ani na jednej, ani na druhej strane nevyvinie a ani nezanikne za pár rôčkov. Bolo by velice prospešné si to konečne vo svojej plnej hĺbke uvedomiť a podľa toho začať uvažovať. Nebude všetko ľahké, ale stále nie sme tak rozmaznaní, ako tí západní polobohovia. Len sa pozrite, za akých podmienok - za čo idú demonštrovať španieli. Ani v Blave by neprežili týždeň, a Blava je ešte stále vyhriaty teplúčky inkubátor voči ostatnému Slovensku. Dtto Maďarsko.

"Ty máš dobré skúsenosti z internetovými ksichtami?"
Hej. Akurát, že dovtedy, kým som sa s nimi stretol prešli asi 3 roky na danom blogu a to, že sme sa stretli osobne akurát pridalo tvár k tej ináč už známej osobe. So všetkými som v kontakte dodnes, s niektorými celkom aj intenzívne. Aj keď s viacerými (z r. Pána trebars 2007-8) už ten kontakt neni taký živý, nikto z ľudí, s ktorými sme sa dostali k "randé" ma nesklamal.
Ani neviem, čo je to "internetový ksicht". Toto nie je ksichtokniha, ale záujmový klub, taký malý SV podobne zmýšľajúcich. Tie diskusie dovtedy zostanú jalové a impootentné, kým nedostanú tvár a to bez tváre účastníkov nedostanú. Necháp to zle: nie som v princípe zvedavý na tvoju osobu, ale rád by som videl tvár a držal ruku svojich spojencov. Sám som tiež málo, osamelé govienko ako atóm uránu, ktorý potrebuje kamošov, aby mohol urobiť big-bada-boom.

Norman

Nie je mi jasné, ako súvisi nepodstatný pôvod slova kretén s problematikou východ versus západ. Ani k tomu nemám čo dodať, už sme to tu preberali, nie ceľkom s tým napísaným súhlasím, ale to teraz nie je moja téma.

Čo sa týka aktivity:
pred troma štyrmi rokmi, než portál začal, by sme možno dali hlavy doromady, čo a ako. Je to v rámci spolupráce, určitá cena za ochotu, neanonymita. Ale teraz nie, nie je dôvod to komplikovať, riskovať, nie je žiaden konkrétny plán týmto smerom. Sieť a jej hmla nám dáva výhody a ulahčuje viacero vecí. Ak chceš konkrétne ruky a hlavy, je tu Sobodný vysielač a komunita okolo. Ver mi, v tejto téme internetu mám vyjasnený gradient, od lahkovážnosti kedysi dávno až po terajší postoj "nedať pijavici zbytočnú šancu". Píšem o tom len preto, že to odporúčam každému.

Možno je problém tiež v určitom základnom nepochopení. Ja nejdem a nepotrebujem robiť prevraty. Diskusie nebudú menej jalové, keď sa budú diať pri pive práve naopak:) Rečniť o veciach pri pive - to sme robili kedysi dostatočne, hej, to boli časy, a tiež to malo svoju hodnotu, ale určite to nikam moc neviedlo. Informačná sieť má iné možnosti a tie sú zaujímavé. Všetko je to nie o ľuďoch, ale o ich ideológiach, teda o informáciach. keď sa nedá alebo nechce tlačiť na ľudí, treba meniť mýty.

Dnes písali,že Babišovi ke keho strana dlžná nejakých 60 milionov korún. Politika je drahá vec :-) Tzv. demokracia nie je v žiadnom prípade sloboda, mamutom nepohneš s bambusovou paličkou, ani voľbami ani nepokojmi. Jedine - ak by sa zistilo, kde má slabé miesto, že tam stačí jeden vpich a padne. Ale také 2 milóny eur by bolo pre začiatok lepšie. Ak ich nemáš ... nuž, medzi nami obchodníkmi, tak ma neprimeješ k tomu aby som spravil niečo, na čo nie je racionálny dôvod.
Treba poznať svoju cenu :)

baloo

s tou východ/západnou problematikou som sa odbočil, soráč. Zrejme kvôli kresťanstvu a kvôli tomu, že od východu sa očakáva predovšetkým DUCHOVNÁ spása a až potom plyn.

"Ja nejdem a nepotrebujem robiť prevraty"
Ergo si sa zmieril s tým, že bude ako bude. Samo od seba sa to nepohne.

"Rečniť o veciach pri pive"
OK, tak rečnime pri klávesnici. Bude to rovnako jalové. O pivo mi nešlo. Len teraz kukám do bedne a sám tvorím tieto slovíčka, ťukám a odošlem. Potom ty to doma tiež sám prečítaš, niečo ťa napadne, naťukáš a odošleš. Je to neinteraktívne.
A problém je len zdanlivo v peniazoch. Každý je zvyknutý "hodnotu" automaticky pretransformovať na peniaze, viď sloveso "zhodnotiť" - ako keby daná vec predtým nemala hodnotu. Dobre nám to natĺkli do hlavičiek, čo? Podľa mňa je podstata tejto "borby" - ktorá snáď už bude naozaj posledná - hlboko metafyzická, až oči bije.

Norman

Bude ako bude - presne tak.
To je prvý stupeň slobody, aby si mohol čokoľvek spraviť.

Samozrejme, že to nie je len v peniazoch, sú aj iné hodnoty - ale tie tiež nie sú lokálne k dispozícii.
Namiesto hrania sa v mláčke je treba sledovať, kedy, kde a odkiaľ príde reálna voda-hodnota.
A v každom prípade - táto borba nie je ani metafyzická, ani posledná, či už dopadne tak, alebo onak.

Sinuhe

jedného pekného dňa nás skúsia vypnúť. Polovica účastníkov z toho pôjde do kolien a už sa tu neukáže. Až príde na lámanie chleba, tak sa nebudeme poznať a nebudeme si vedieť pomôcť. Je nás tu iba zopár a myslieť si, že "nicky" a internet nám prepožičiavajú akúsi anonymitu je naivita. Mám indície, že naši oponenti presne vedia, kto sme a monitorujú nás. Preto tvoje opakované zdôrazňovanie potreby vyhýbať sa osobnému kontaktu a poznaniu je z môjho pohľadu kontraproduktívne (ažpodozrivé - napokon, opatrní prispievatelia, ako napr. snake-eater sa stiahli a ozývajú sa len na vyzvanie... :-).
Ak to tu vypnú - a to sa môže stať hocikedy, darmo si budeš búšiť do hrude, že fičíme na nezávislom serveri - potom ako takmer zanedbateľná (aj keď silná!!!) menšina nemáme šancu. Preto si myslím, že ľudia ako baloo, buhehe, Ľubov - a áno, aj ty Norman - by sme sa mali pri nejakej vhodnej konšpiratívnej príležitosti stretnúť. To, že naše identity sú už teraz našim oponentom známe, treba brať ako fakt a nebáť sa. Ak sa takéto stretnutie uskutoční, bude to myslím poučné a možno aj konštruktívne. Aleb aspoň uspokojivé, že existujeme. Bolo by fajn, keby to nebolo ako vari pred ôsmimi rokmi uskutočnené stretnutie, kde sme sa stretli idar (blahej pamäti, nevie dakto, čo je s ním?) syska a ja. Ak sa osobne nestretnenme, tak to tu aj naďalej ostane tým, čím to je doteraz: neškodnou intelektuálnou hrou, z ktorej profitujú naši oponenti, keď si ľahko identifikujú naše skutočné identity a monitorujú nás.

nonula

moja rec egyptan

Norman

Ako hovoríš - a aký máš z toho pocit? Kde je dnes ten Idar????
Prečo myslíš, že by to dopadlo lepšie? Opakovať znova tú istú chybu?

Snakeeater napísal, že žije z penazí nepriatela, či ako sa to vyjadril. To je tá opatrnosť? Ty sa stretáš so všeliakými Idarovcami a mňa urážaš, keď ta od toho odrádzam. Podivuhodná logika.
Čo ma do toho vôbec zaťahujete? Chodte a stretávajte sa, na tom sú založené základy tej encapsulácie, že o tom nechcem nič vedieť.
Ale potom si nesťažujte:)

nonula

Normane ty stary introvert- ziadne disko party- stretnutie-spocinutie

Ľubov

do tej istej rieky a skutočne ten zenit stretnutí z internetu podľa mňa už to má za sebou. Boli to pekné časy,aj tak.Tento rok v októbri to bude desať rokov,čo som stretla svojho skutočného priateľa,mal nick ako pohanský boh a ako sa ukázalo neskôr,po rokoch,nikdy sme sa z "politických",ani ľudských dôvodov nemuseli rozísť ,takže,internet dík.Spomínala mi vtedy A.,že na Pravde trávi každú voľnú minútu,stával sa z toho životný štýl. Stretávali sa,milovali,nenávideli,bolo to trochu šialené.Ale tak to naozaj bolo.

Teraz ,si myslím,je potrebná taká malá pauza. Keďže vrchol to už malo, tak je to prirodzené.Prajem Vám všetkým veľa síl a vernosti sebe.

Sinuhe

prípadne kreténizmus sa celkm uspokojivo vyjadruje wikipédia:
The term cretin was once used to describe a person affected by cretinism, but, as with words such as spastic, and lunatic, it is now considered derogatory and inappropriate[by whom?]. Cretin became a medical term in the 18th century, from an Occitan and an Alpine French expression, prevalent in a region where persons with such a condition were especially common (see below); it saw wide medical use in the 19th and early 20th centuries, and was actually a "tick box" category on Victorian-era census forms in the UK. The term spread more widely in popular English as a markedly derogatory term for a person who behaves stupidly. Because of its pejorative connotations in popular speech, health-care workers have mostly abandoned cretin.
Ergo, je to "alpskofrancúzsky" rozumej švajčiarsky výraz pre nešťastníka, ktorý trpel nedostatkom jódu (častý problém v alpských oblastiach).
Mám pocit, že nedostatkom jódu trpí väčšina politikov a vôbec ľudí, ktorí majú významnú možnosť rozhodovať o našich osudoch ...

Buheh

u politikov je možné (a väčšinou veterinárnych patológov vrelo odporúčané) kompenzovať dodaním zvýšenej dávky olova vo forme brokov.

firstovka

slovo z lekarskej terminologie, kde oznacovalo dus. zaostaleho jedinca s poruchou stitnej zlazy (kretenizmus- oznacenie prislusneho stavu), ale tam sa dostalo z franc. cretin, z lat. christianus, tj. venkovan; srov. rus. krestjanin rolnik

Náhodný okoloidúci

Myslím, že francúzsky sa to píše chrétien.

Luko

---
Chcel som na kohosi vyššie reagovať, ale stále ma to posiela sem (a sem to nepatrí), preto po úprave tie čiarky namiesto textu.
Hapruje to tu a to máte za to, že si robíte srandu z IT-čkarov.

Norman

ty si tiež itčkar, že.

firstovka

borja n. cast z nich trefne nazval vsjakyj office plankton. Ja som prvykrat videl take individuum vo viedni ako behal po uplne vyasfaltovanej ulici bez zelene, sice chudy ale nohy mal este chudsie, uplne neprimerane, pretoze si behanim spalil ca 2/3 svalov na nohach, stehna siroke ako clenky, kotniky vykrutene von, chodidla von mimo vertikalnu os nohy, doslova smatlal, cierne leginy, kedze nemal svaly okolo kolien, tie mu uz isli do x.
Ale posobil, ze beha 10km a viac.

Ema

Sapient pobehol len pri úteku pred nebezpečenstvom, alebo keď sa niekam veľmi ponáhľal. Čo je pre tieto dve okolnosti spoločné? Stres.
Súčasní degeneráti sú už na strese tak závislí, že si ho musia vyrábať aj v čase osobného voľna.
Už hádam ani nevedia pokojne vytrvalostne kráčať.

Preto je dobre vysoko v horách, lebo tam nefunia trénujúci na najbližší z iks maratónov.

Náhodný okoloidúci

Emka, zdajú sa Ti mexickí Indiáni Tarahumara málo sapientní? ;-)

Sú schopní uštvať jeleňa, nie rýchosťou, ale vytrvalosťou, a pritom sú v živote šťastnejší ako hocikto z nás.

http://www.outdoorguide.cz/raramuri-indiani-co-umeji-behat-a-vubec-ne-lh...

Ema

za jeleňom. Spomenuté vyššie.

Striktne z hľadiska evolučnej biológie vzaté, nie je to však hon na jeleňa, ale útek pred konkurenčnými sapietmi, ktorí by jeleňa tiež radi na večeru.

No hej, môžu byť šťastnejší - dokonca šťastnejší ako USAmani, ktorí majú šťastie zakotvené priamo v ústave.

Slavo

tolko bludov pokope som uz davno necital, vazne.

firstovka

tak daj blizsie info preco su to bludy

baloo

Moheu bys vymenúvať zopár. Možno známe odpoveď, prečo si nepochopiu. A múžeš aj očíslúvat, aby bou porádek, šak jak ájtíčkár sa s tým asi aj živíš, né?

firstovka

nové