Čudujem sa, ale chápem

Cimrman, generátor mraučivých tónov a sentimentálnych textov, ktoré nezaprú svoj pôvod v židovskom ghete v Odese, dostal "Nobelovu cenu za literatúru", aby rozhojnil zbierku nobeloviek vlastnených "vyvoleným národom", používanú - napr. v diskusiách v smetiarni - ako pádny argument pri (častých a neprestajných) zmienkach o ich rasovo danej genialite. Divné rozhodnutie Švédskej akadémie prekvapilo. Aj samotného Cimrmana. Najskôr zaryto mlčal, ni nezamraučal, ale finančná odmena ako súčasť ceny urobila svoje a Cimrman, známy pod pseudonymom Bob Dylan, nakoniec veľkoryso uvolil, že teda ocenenie prijíma.

Odovzdávanie ocenení sa koná práve dnes a napriek Cimrmanovej výhovorke, že "má iné záväzky a nepríde" sa jeho prítomnosť očakávala. Až tak, že v Štokholme pripravili v kníhkupectve jeho stretnutie so žiakmi z "problémovej štvrte". Cieľom bizarnej akcie zrejme bolo ukázať im, že keď dostal Nobelovku Cimrman, zvládnu to aj oni. Žiaci sa tešili a vytvorili pre neho komiks. Dôkaz, že sa v literatúre vyznajú.

Cimrman neprišiel. Aby žiaci z problémovej štvrte nezostali smutní, organizátori im svižne zohnali náhradu. Nositeľa Nobelovej ceny za chémiu Jeana-Pierra Sauvagea. Prišiel, odťažito sa pousmieval, prevzal si komiks určený Cimrmanovi a odišiel. A mi napadlo len jedno. Kým mraučivý výmrd Cimrman si nepovažuje za povinnosť ani len prísť na slávnostné odovzdávanie ceny, Sauvage si nedovolil poslať organizátorov trápneho podujatia v kníhkupectve do riti s tým, že on za nikoho náhradu robiť nebude. Čudujem sa mu, ale chápem. V 21. storočí si vedec - ani najšpičkovejší nobelovský - nemôže dovoliť to, čo jebo zo šoubiznisu.

 Video z akcie

 

 
Autor: 
Rosemary

To mu sedi, suhlasim zo srdca. Jeba som nepocuvala, nic mi nehovori, ale ked tu nobelkunemaju komu dat, tak nech kludne rok vynechaju, svet sa nezruti.
Prave som prisla z vecere a v restive bola SJP so svojim manzelom A ja som ju vobec nespoznala. Ked orchad zaca tak vyobjimala personal. Velmi sa mi to pacilo, normalne objala casnika aj uvadzaca. Taka normal a zenska.

Ema

Cimrmanov sentimentálny písomný slint, ktorý poslal do Štokholmu namiesto seba, tam pred publikom ktosi prečítal, potom jeho piesenku zamraučala Patti Smith, pričom v polovici zabudla text, čo sa vzhľadom na Cirmanovu tvorbu nemožno čudovať, na čo publikum vstalo a udelilo celej tejto šaškárni standing ovation. Toto je ťažký oriešok aj pre skúsených psychológov.

He? Parker? Myslíš Bar-Kahnovú? Hej, to je taký východoeurópsky zvyk oblizovať ľudí, keď si v ťažkej pohode a v prípade Bar-Kahnovej aj v tučnom balíku.

Rosemary

Ja by som to Cala tej to pesnicke:
Jiri Korn & Vilem Cok - Karel nese asi caj
:) genialne
Ako sa mas ema? Dufam, ze dobre,pekne Vianoce Ti Zelma,Ema. Tie najkrajsie, zas a opat :)

Rosemary

Tejto pesnicke

slaven1

Tak toto je poriadne retro. Dámy, vy ste v akých rokoch?*

* samozrejme, že v tých najlepších :)

Rosemary

Ja pocuvam dokonca Mozarta a Vivaldiho a Cajkovskeho a Mahlera.
Doporucujem, synku:)

Sinuhe

čo keby si si vypla prediktívne písanie ? Lebo namiesto "odchádzala" ti potom vyjde "orchard zaca" a podobné nezmysly ... :-P

Rosemary

Sarah Jessica Parker

lebleu

konečne viem, čo je to SJP. Už som sa bál, že niečo dôležité.