Hora lebiek

Ten obrázok nie je celkom neznámy. Prezentuje kultúru, ktorá vznikla na americkom západe.
Treba dodať, že ľudské lebky sa takto nezhromažďovali.

Norman
Aton

Ano, to je výsledok iniciatívy Americkej vlády pri vybíjaní bizónov, aby tak narušili indiánom ich spôsob života.

Buheh

nie že by som sa chcel miešať do Vašej debaty, len mi napadla jedna prírodopisná súvislosť.

Nedávno som videl dokumentárny film o zubroch (zubor je prakticky to isté čo bizón, sú najbližší príbuzní). V Európe ich človek takmer vyhubil, čím definitívne zmenil ráz európskej krajiny, resp. lesa. Totiž pôvodné lesy, kde žili zubry, boli tými veľkými zvieratami prirodzene formované – les pozostával nielen zo samých stromov, ale aj z množstva drobných čistiniek, ktoré boli príležitosťou pre iné druhy živočíchov a rastlín. Vyhubenie zubra ako najväčšieho bylinožravca bolo jedným z najväčších zásahov do európskej prírody, ktoré človek urobil. A v Amerike to zrejme bude podobné, zo saván hnojených miliónmi bizónov sú dnes najskôr len tŕnisté pustatiny bez viditeľného života. A samozrejme, aj bez Indiánov, tak ako to strýčko Sam chcel.

balu

jednu súvislosť, čo som čítal v knihe Paula Johnsona: Dejiny amerického národa. Johnson v knihe vyzdvihol, že najväčším zásahom do prirodzeného prostredia amerických veľkých plání bol vynález OSTNATÉHO DRÁTU. Oveľa väčší ako trebars železnica. Tým totiž brutálne ovplyvnili možné cesty putovania zvierat. Mňa by to nenapadlo, že takáto triviálna vec môže mať až také dopady.

balu

v deň nasledujúci po Trumpovej inaugurácii mi ksichtokniha ponúka totok, hen:

The Notorious Rheinwiesenlager – Thousands of Germans Died in American-Run POW Camps In Germany in 1945

No časovanie je prinajmenšom zaujímavé, keď tu posúvajú tanky. A téma bola doteraz v podstate tabu, kto veľmi chcel mohol vypátrať čoto, ale ináč sa o tom mlčalo. Ešte koľkým sa to ponúklo? Žeby sa opatrne otvárali niektoré témy? (Napr dodnes trvajúce vojenské obsadenie Nemecka) Ja teraz nevým, neni to fékňúz či popieranie oného či iný hrdelný zločin? Smiem to čítať vôbec? Svatý Smatano, pomôž mi!

Norman

vždy je vo FB niekto, kto to ponúka.

http://nadhlad.com/content/povojnova-genocida

balu

ten sajt warhistoryonline. Sledujem ten sajt, takže mi posielajú novinky. Nechcem im krivdiť, stránka - aj keď nie je vrchol objektivity - ale nebazíruje furt na utrpení nepomenovateľného akoženároda, dokonca keď si tak pomyslím, tak skoro nikdy. Ale o "fašistoch" (pokiaľ neboli svetovo uznaní "aces" či v tankoch alebo stíhačkách) píše povinne negatívne a amíci sú najsámvačší geroji, o rusoch je dosť málo, asi stránku robia amíci. No ale toto ma trochu zarazilo. Ja sosm o tom vedel, ale že stránka, ktorú sleduje cez FB x tisíc ľudí teraz vypustí takýto článok... No prekvapilo ma to a príjemne.

Norman

keď ti to ponúkla priamo tá stránka, keď si na ňu prihlásený, tak aké prekvapenie, že ti ponúka veci?
Keby ti to ponúkla oficialná stránka nemeckej vlády, tak by to možno niečo znamenalo. To by som sa potešil :-)

Ale je to pekný článok, to hej.

balu

je asi taká, že máme tu facebook. FB má až veľa užívateľov a z nich určité percento sa zaujíma o históriu a odoberajú novinky z warhistoryonline. Títo ľudia - podľa počtu komentov pod článkami - tvoria stále dosť početnú skupinu. A včil sa teraz všetci museli dozvedieť, že amíci v Nemecku po vojne spáchali hrozné veci. Vzhľadom na to, že téma, aké zverstvá geroji americkí spáchali je tabu, viacerí sa určite veľmi prekvapili. Ja konkrôtne nie, ale určite veľa-veľa ľudí áno.

Vytešujem sa teda preto, lebo akoby sa začalo búrať jedno tabu. Časovanie je tiež zaujímavé, keďže americká armáda práve tiež tu presúva svoje tanky. Od nemeckej vlády také niečo neočakávam.

Norman

ako prejav môjho záujmu a spoluúčasť na tvojom tešení sa.

Čo sa týka nemeckej vlády - ja od nej takéto materiály práve že očakávam. Samozrejme, nie od tejto vlády - ale čakám.
Preto som spozornel. :)