Senzor v Čechách

Nepovažujem funkciu prezidenta v Čechách, či na Slovensku a v podobných systémoch, za schopnú zmeniť niečo podstatné. Napriek tomu v Čechách doznieva sentiment z "dramatickej" voľby ich prezidenta, a tak disidentský portál Zvedavec uverejnil jeho nástupnú reč.

Nebudem hodnotit Zemanove hodnoty či ciele, pretože, ako vyplýva z funkcie, sú takmer nepodstatné. Stále si ale myslím, že Zeman má dobre analytické myslenie a teraz aj dobrú pozíciu, aby mal rozhľad - ak už aj nie nad životom ľudí, ktorý sa mu vzďaluje, tak nad politickými siločiarami, ku ktorým je teraz bližšie. A on vždy rád tak pokecal a vykecal - mohol by plniť dobrú rolu senzora.

Tak teda, čo vidím na jeho prejave ja?

Bol stručný, čo sa mi páči, a najpodstatnejšie považujem to, že spomenul 3 body "negatívnej deviácie".

1. "Kmotrovské mafie" - čiže podnikatelia skorumpovaní. Nie je to kopanie do financií, ani do veľkých korporácií, ale dobre - aspoň niečo. Na české pomery je to už ale primálo. Ľudia vedia, že ryba smrdí od hlavy a tá hlava nie je korupcia dole, ale finančná totalita.

2. "Nacistické bojúvky" - Zeman je ťažko spojený so sionizmom a toto je úlitba jeho bradatým bohom. Musel to spomenúť. Ale - na druhej strane - je to najoficiálnejšie priznanie, ako sú spoločensky vážne opozičné sily, ako ich treba brať na vedomie. Sú zostuďované, podobne ako keď v predošlej komunistickej totalite boli zostudovaní vtedajší disidenti. Toto je taká už tretia fáza - najprv zamlčovaní, potom vysmievaní, potom sú ohováraní, trestaní, a záverom sú akceptovaní a nakoniec sa zistí, že veď všetci boli disidenti-antikomunisti. V jednej z tých etáp sme aj dnes a jednou z prejavov tohoto procesu sú "nacistické bojúvky" v uliciach. Len nech ich Zeman a iní užitoční kolaboranti spomínajú čo najviac.

3. Podstatná časť českých médií. Tu so Zemanom možno len priamo súhlasiť. Pravda, aj tu bývalý prognostik zostáva na bežných pokryteckých pozíciách totality, stavia to tak, že systém je dobrý, len soudruzi "upovídaní komentátoři" někde dělají chybu. Pritom v podstate každý inteligentný človek vie, že média nie sú slobodné a zámerne debilizujú ľudí. Avšak tu od prezidenta nemožno čakať priamu reč. Stačí, keď naznačuje.

 

Takže, sledujme senzor. Uvidíme, ako sa bude rebríček meniť. Ocitnú sa nacistické bojúvky na prvom mieste problémov rozvinutých budovateľov kapitalizmu? No, tak či onak, nerobím si ilúzie o možnosti budovania lokálneho "kapitalizmu s ľudskou tvárou". To sú utópie, to nám big brother nedovolí. Bude musieť prísť nejaký Gorbi, tento raz zo západu, a celé to staré lokálne svinstvo vyhodiť. A to je ten najhumánnejší scénar. V skutočnosti neverím, že sa niečo také neobvykle sametové zopakuje - a aj si spolu s miliónmi zo širokej populácie myslím, že opäť netrestať zločin by bola neospravedlniteľná chyba ... ale to už je o inom, to už žiadne "senzory" potrebné nebudú.

 

 

 
Autor: 
Norman

Ako hovorím, spomenutie "neonacistov" ako druhého najväčšieho problému v inauguračnom prejave prezidenta vyvolalo rozpaky a reakcie aj v českých masmédiach, aj inde.

Vyrovnáva sa s tým aj český Smer. V stručnosti - upozorňuje na to, že "neonacisti v uliciach", ak vôbec niečo také je, sú rôzni nepolitickí adolescenti, z hľadiska systému vlastne užitočné zámienky.

Ale Lukáš Beer tu podľa mňa trocha zbytočne bojuje proti zneužívaniu termínu a zostuďovaniu. Rozumiete, tak, ako sú všetci funrádio, tak sú všetci (nepohodlní) neonacisti. Tomu sa nedá vyhnúť, aby vás označili za nacistu. Je to samozrejmé, systém by vám všetkým rád zavesil na nohu reťaze a na nich mrtvoly Hitlera, Tisa a inú záťaž. Iba výnimočne, ak toto akosi nejde, ak sa príliš bránite, tak vám zavesí na krk záťaž Lenina, Stalina.

"Neonacistické bojúvka v uliciach" nie sú oholení skinheadi. Neonacistické bojúvky - to sú bežní občania, otcovia rodín a celé rodiny, ženy a deti,  ktoré už občas vyšli do ulíc, aby protestovali proti kriminalite zdegenerovaných a totálnemu sociálnemu úpadku. Opakujem - ak bude treba, označia za neonacistov 99% národa.

Rátajte s tým a zmierte sa s tým. Budete označní za vrahov a naozaj budú po vás strielať. To nie je paranoja, to je reálna prognóza.