AfD prebralo nemecký parlament

Vstup AfD (Alternatíva pre Nemecko) do parlamentu vyvolalo u vládnuceho póvlu dilemu, ako k jej poslnacom pristupovať. Prevládal názor, že ich treba v čo najväčšej miere ostrakizovať, porucha politicky korektného myslenia sa prejavila až tak, že s nimi nik nechcel sedieť v kontakte (veď čo keby na neho preskočil nejaký hitlerov vírus, že).

K ignorácii ale nedošlo. Stačilo pár rečníckych príspevkov z radov poslancof AfD, a predstavy o možnosti ich ignorovania sa zrútili. Možno to mali v pláne, ale hľavne strana Ľavica nedokázala mať toľko disciplíny, aby jej anarchistickí členovia mlčali počas prejavov AfD - a tak vykrikovali do pléna. Parlament sa prebudil.

Ale nielen to. Kedže prejavy AfD sú zmysluplné a inteligentné, cítila sa aj druhá strana povinná reagovať a tak v Bundestagu čoraz častejšie zaznievajú prejavy zamerné smerom ku a proti AfD. Snažia sa byť vtipné aj faktické, snažia sa byť kvalitné a možno aj sú - podstatné ale je, že sa snažia. Parlament ožil.

Tu je článok vo Welte, ktorý sa snaži toto oživenie vidieť poziívne ako ukážku schopnosti starých systémových strán. Pochvaluje si, že úroveň príhovorov poslancov stúpa.

V niečom má pravdu, v niečomje to skôr irónia. Je lákavé vyskakovať na "fašistického" outsidera - ale ľudia v tomto AfD, aj keď si nemožno robiť o nikom ilúzie, sú predsa len iná úroveň, ako poslanci, ktorých zohnala napríklad opozičná ĽSNS. 

Nie, toto oživenie v Bundestagu starým zhnitým štruktúram neposlúži. A je dobré vedieť, že sa tam niečo deje, že sa tam niečo pohlo.

                                                

 

 
Ľubov

tej situácie by mohol byť aj článok od R.Bednára. O Nemecku píše často:
http://romanbednar.blog.pravda.sk/2018/02/16/exminister-cdu-merkel-egois...

Sociálny patologista

Nazvať umiernenú, stredo-pravú AfD fašistickou stranou je prejav totálnej šialenosti. Každopádne ten rozdiel medzi úrovňou AfD a vidláckou LSNS je naozaj priepastný. Predovšetkým sa ukazuje, že istá umiernenosť v rétorike je dobrá stratégia. Nemôžete robiť zoznamy Židov a vypisovať na FB, že holokaust je rozprávka a potom očakávať, že vás za to bude masovo voliť obyčajná stredná trieda. Veď neinformovaných "normálov" tým len vystrašíte.

Jared Taylor, ktorého príhovor tu Norman nedávno hodil, je dobrá ukážka tohto prístupu. Dokonca viacerí liberáli a iní politickí oponenti sa vyjadrili v jeho prospech alebo minimálne museli uznať niektoré jeho argumenty. Ľudia budú počúvať seriózne vyzerajúceho, pokojného človeka, nie rozzúrené decko s holou hlavou (viď Mazurek, ale aj iní).

Buheh

dokonca ani ja sám by som to oveľa lepšie nenapísal.

Pred ostatnými parlamentnými voľbami som presne z tohto dôvodu s veľkým záujmom študoval kandidátku ĽSNS, koľko starších a umiernene vyzerajúcich zjavov tam uvidím. No, bolo ich zopár, a tým som dal preferenčné hlasy, práve pre toto, o čom píšeš.

Iná vec je, že po voľbách akoby sa po ĽSNS zem zľahla. No áno, kádre... Naozaj nestačí byť iba na pohľad slušný – na to, aby človek v politike niečím pohol, treba aj iné danosti.

Norman

Klúč k úspechu vo voľbách je "miera podobnosti" strany a voličov.
v tmto prípade miera pokrytectva strany a voličov.
Keďže volič na Slovensku, Čechách aj Nemecku je výrazne pokrytecký, nezvolili v Čechách Národnú Demokraciu a v Nemecku NPD do parlamentu. Vlastne na Slovensku ĽSNS zvolili, čo svedčí (opakovane) o tom, že Sloveni sú najmenej pokryteckí.
To je dobre. Ale mali by sa už naučiť vyjadrovať a diskutovať, a to v priamom prenose online. Pozor, diskutovať určite neznamená "uvádzať fakty a logické argumenty". Správne diskutovať - hm, ako by som to povedal, dokonale diskutovať znamená oponentovi uškvariť mozog bez toho, aby o tom vedel.

Hm, nerád sa o nich vyjadrujem, ale židia sa tomu učia od malička. Síce to nevedia dobre, ale je im prezradené, že to je najľahšia cesta. Ale nič bielym nebráni, aby si ju zabrali pre seba. Bieli sú aj v tomto lepší.

senil

Němci už mají toho plné zuby. A proto přibývá protestú a AFD je v průzkumech už druhá. I v Německu se už začínají lámat ledy.

http://www.epshark.cz/clanek/447/nemecka-euroskepticka-afd-predbehla-spd...

nové