Priemerná výška penzie z 2. piliera: 26 eur. To má byť polovička penzie na mesiac.

Sociálna poisťovna ohlásila, koľko je priemerný dôchodok z 2. piliera. Je to tých necelých 26 eur. 

Pripomínam, má to byť polovička dôchodku - druhá príde z 1. piliera.

Nuž, zatiaľ to poberá 535 klientov (väčšina "neindexovaný", čiže sa im tá suma nezdvihne ani o vlások s infláciou, stále to do smrti zostane presne len tých 25,62 eura).

Je to zatiaľ teda len malý počet penzistov - ale môžeme si urobiť také odhady, koľko bude tá suma pre budúcich penzistov, nadšencov kapitálového trhu? Kedy budú priemerné dôchodky z 2. piliera aspoň 100 eur?

Na moje otázky samozrejme nik nevie odpovedať.

Ktovie, či sa ale niekdy nejaký čerstvý dôchodca  zdvihne a pôjde niekomu za tento odžub rozbiť hubu? Oh nie, to nie, tu sme v holubičom národe a my nechceme násilie. Niekoho trestať? Nikdy. Nikdy. Radšej zdochneme, radšej sa budeme hrabať v popolniciach, ale nikdy neudrieme.

Treba dodať, že títo chamtiví dôchodcovia tiež nie sú bez viny. Nielenže sa nechali oklamať, ale ešte samozrejme budú zas pýtať doplatenie od štátu - od toho "zlého štátu", ako ho volajú. Len neviem, či v nasledujúcich rokoch sa bude ešte niekto zaujímať o ich osud a či ich naozaj nenechajú doslovne zdochnúť od hladu - ako sa to v niektorých prípadoch deje už dnes.

 

Ale zas - neberte toto ako kritiku "neviditeľnej trhovej ruky". Samozrejme, že ak by tu vládol trh, dokázal by si poradiť. Sulíkova strana totiž navrhla robiť novú "reformu zdravotníctva" a zas s Rudolfom Zajacom, ktorý zdravotníctvo už raz zničil. No, jeho druhá reforma  by už nemocnice ceľkom dorazila a takmer zaručene by sa skoro nik dôchodkového veku nedožil - a problém by bol vyriešený. Tak nejak.

 

Púšťanie krvou. To je to, čo sa deje. Mám po stýkrát opakovať, že čakám, kedy sa už ľudia preberú? 

 

 

http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/417746-priemerna-penzia-z-ii-pi...

http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/417738-zajac-sa-vracia-sulikovi...

 

Autor: 
Vango Tango

V II. pilieri ostali iba vyslovení hlupáci, niektorí dokonca arogantní a povýšene poučujúci svoje okolie.

Bola to vždy daň z blbosti!

Postaviť im baráky s 3m2 na osobu, vykurované na 19 stupňov, denne polievka z repy, kapusty, mrkvy a polka chleba. Žiadne peniaze do ruky. Komu sa nebude páčiť, nech emigruje. Napríklad do Nemecka, mutti Merkel to zvládne!

Norman

polievka z kapusty - to by bolo humánne.

Ale nedostanú ani to.
Žiaľ, nielen oni - ak to skolabuje, budú všetci na tom podobne.
hej, je to dań z blbosti a zbabelosti.

Buheh

Prepáčte toto odbočenie od témy k nepodstatným komunálnym záležitostiam, ale je tu milé videjko, o ktoré sa s vami chcem podeliť. Ako by to vyzeralo, keby sa mäsiari správali rovnako ako úradníci:

http://topdesat.sk/ako-vyzeralo-ak-sa-masiari-spravali-ako-uradnici-vtip...

Truhlík

Nikdy do konca života nezabudnem ako židovský chrapúň Lasica v reklame ojebával že švajčiarske dôchodky.
Pripomenulo mi to Jistotu desetinásobku z kupónky.

Luko

Otrokom sa stávame buď z úplnej neinformovanosti alebo z toho, že máme informácií nadmieru a chceme im všetkým veriť.
Že bol druhý pilier ojeb, to predsa muselo byť každému, čo myslí aspoň "trocha", už vopred jasné. Kupecké počty nepustia a netreba byť matematik, stačí byť obyčajný počtár zo ZŠ.
Som slobodný človek, ale nie preto, že dokážem každú informáciu preveriť, ale že si ju hneď nepustím pod kožu - do vedomia a až podvedomia - časom ju asi správne vyhodnotím, stačí nekonať impulzívne hneď, ako ju dostanem -hurá.
A o tom je "Nadhľad", či nie? Tak prečo sa tu rozčulovať nad chybami niektorých (čo naleteli) z ich nenadhľadu? Máš čas sedieť nad monitorom a klávesnicou (možno novinami) alebo popri tom aj myslíš a sa staráš? Tak si to uži - jedno alebo druhé -mňamkaj si, čo si si vybral. Nemusíš zožrať každú správu štýlom "žer lebo zdochneš".

Norman

že sa nestarám o to, čo ma nepáli.
Lepšie povedané - ak si myslíš, že sa (po podpísaní) povinný prevod polovičky odvodov týchto ľudí do súkromnej kasy teba netýka, tak si krátkozraký.

A čo ťa vlastne tak vytáča, že sme o tom napísali?
Čo by si chcel, aby sa tu predebatilo, vyjasnilo? Čo tebe nie je jasné? Alebo čo sa bojíš povedať otvorene?

Luko

Nuž, keď som si to znovu prečítal, ani sa nečudujem, že si tak zareagoval. Asi nemám ten dar ako Ty, aby slová vyzneli presne a výstižne v súlade s myšlienkou. Ale pokúsim sa.

Vôbec nie som vytočený, skôr smutný z našej nepoučiteľnosti. Keď sme delili federáciu, vstupovali do EÚ a NATO, reformovali, privatizovali a robili všetky tie začiatočnícke "kroky", slepo sme verili, že to bude dobré. Nebolo toľko info ako dnes a nevedeli sme s nimi ani narábať tak, ako dnes. Že nás v mnohom oklamali, zisťovali sme postupne, ba až neskoro. To bolo to moje podobenstvo "žer alebo zdochni" - prijímali sme ich klamstvá úplne nekriticky.

Keď sa však zavádzal druhý pilier (tuším v r. 2005), bolo už varovaní a informácií viacej. Pri jeho otvorení v r. 2014-15 už bolo (alebo už mohlo/malo byť) o jeho nevýhodnosti jasné každému. Aj tak sa ešte našli "nepoučiteľní" a zotrvali v ňom. Z toho pramení môj smútok alebo aj (po Tvojom) moje vytočenie. To nebol môj súd či rozsudok nad nepoučiteľnými, to bol len povzdych a sklamanie. Asi to tak bude navždy, to sa nezmení.

A do toho, o čom sa tu má alebo nemá písať (aby sa aj predebatilo) by som si nikdy netrúfol kecať. Rád sem chodím a čítam články vrátane diskusií k nim. Niekedy sám so sebou "bobríka" prehrám a niečo neumelo napíšem. Tak, ako včera.
Pekný deň.

1488

zas dokola, prvotná vina je v ojebávačovi, nie v tých čo neosvietilo

veroniqc31

čo sa týka odvodov, poistení, dôchodkov a podobných záležitostí pre mňa je to stále neskutočne "zložitá" oblasť. A asi to nie je náhodou také "prešpekulované" a zamotané, nech sa bežný človek v tom nevyzná a nech vyhľadáva pomoc finančných poradcov - čo mi zatiaľ príde ako vhodnejšia možnosť - samozrejme, ak si ho overím, preverím a následne viem, že mu môžem dôverovať - ako si to spravovať sama/sám navyše keď človek nemá možnosť naštudovať všetko o týchto finančných záležitostiach a tak skôr či neskôr môže zakopnúť - ako sa píše v komentári vyššie, buď kvôli úplnej neinformovanosti, alebo kvôi nadbytku informácii, v ktorých sa nevie orientovať.

 

No v každom prípade ide aj tak z najväčšej časti podľa mňa o obchod so strachom.. Takže kľúč bude tiež v spracovávaní a regulácii strachu a možno v primeraných spôsoboch investovania a správy peňazí pre čo najvyššiu samostatnosť a sebestačnosť.