Jeden deň v politike - voľba ústavných sudcov

Voľba ústavných sudcov je asi naozaj jeden z väčších vecí, čo poslanci v tomto volebnom období urobia. Ale ani to sa im nedarí. Ešte šťastie, že prezidenta volía občania. Alebo smola - mohli by sme byť aj bez neho.

Čo sa včera vlastne stalo? Tri veci:

1. Bugár a jeho Híd ukázal, že nie je partnerom so Smerom. Opäť podrazil Fica, a podrazil vlastne celý Smer. Ukázal, že vláda je naozaj veľmi nepevná, zrelá na predčasné voľby.

 

2. Fico opäť akceptoval ústupok a neurobil rozpad koalície a pád vlády. Možno by mu to už ani v strane neprešlo, aj jeho poslanci tam chcú ešte rok sedieť a nechcú riskovať predčasné voľby. Ale asi ani sám nechcel. Tak či tak, prejavil slabosť.

 

3. Kotleba zase raz urobil nesprávne rozhodnutie. Pre jeho nepochopiteľnú posadnutosť byť panensky čistý sa jeho poslanci nezúčastnili voľby sudcov (s patričnou demonštratívnou tlačovkou). Je to zbytočné gesto slabosti - strana si nemá všímať prestitútske reči. To sa naozaj boja toho, čo o nich napíšu v médiách? To to môžu rovno zabaliť. A konieckoncov, predstava, že Kotlebovci robia zákulisné dohody by ich strane skôr pomohla, zaraďovala by ju do mocenského systému. Samozrejme, niekto by to mohol popísať ako ich negativnu "štandartizáciu" - ale čo tam chcú teda v tom parlamente robiť, ak nie to, na čo je - mútiť politiku? Ničnerobenie a alibizmus - to je skutočné zlo "štandardných" strán. 

 

Ergo: jedna zrada a dve slabosti. Jeden deň v parlamente.

 

Vo štvrtok o 11 00 budú hlasovať znova, možno sa dnes koalícia dohodne na kandidátoch, ale skôr si Fico vyžiadal, aby čakali, až Kiska z postu prezidenta odíde. Pre neho aspoň také malé zadosťučinenie.

 

U Fica je táto neúspešná kandidatúra už druhé zásadne neúspešné a teda vadné rozhodnutie. Prvé bola kandidatúra za prezidenta, druhé teda táto kandidatúra za predsadu Ústavného súdu (ako sám povedal, nechcel byť len sudcom, chcel byť predsada toho súdu, teda jeho ambícia bola zvoliť si tam potrebný počet svojich sudcov - čo bolo, ako vidíme, nad jeho sily).

 

Všetka pozornosť sa teda začína presúvať na prezidentské voľby. Sú pre Smer teraz veľmi dôležité. Až potom budú zvolení sudcovia na Ústavný súd. Ak bude zvolený Šefčovič, Smer sa bude usilovať. Ak tam bude Mistrík alebo Čaputová, Smer to môže rovno vzdať - jeho kandidátov nový prezident nebude akceptovať.

Kedže ale aj tam, v prezidentských voľbách, podľa môjho odhadu, spravil Fico kandidovaním Šefčoviča fatálnu chybu, sú dni tohto smeráckeho politikárčenia zrátané. Je čas pre ľudovú, patriotickú, dokonca národnú stranu. 

Bohužiaľ, žiadnu takú nevidím.

 

 
Autor: 
forma: 
Ľubov

Máš pravdu. Neskutočne veľa sa toho deje,od rána do večera,včera,dnes a čo zajtra?

Len by som Ťa doplnila ešte nečakane bohatým zoznamom návštev. Pompeo pod Devínom,Merkelová a možno aj Soros v Bratislave.Dnes zas Danko v Moskve,no,stíhaj potom.-).

Logická otázka je,čo sa deje? Čo sa týka Pompea,utešujem sa,že je to zatiaľ "iba" kvôli Huawej.Že ešte nejde o konkrétne počty černochov v uniformách USA,ktorí sa usadia dočasne v (nami opravených)kasárňach po sovietskej armáde.Merkelka sa mi zdá oveľa nebezpečnejšia.
No a Danko v Dume,to už naozaj idem radšej variť slíže.

ps.Moja známa,ktorá robí na úrade sociálneho zabezpečenia mi povedala,že raketovo rastie počet žiadostí o predčasný dôchodok-ľudia majú panický strach,že Fica nahradí Sulík.
To je paradox,pretože argument "lebo Fico" zrazu nefunguje.Smer by mal ísť do predčasných.

Norman

ten pobehal všetky okolné krajiny, azda len tak formálne, pred akousi konferenciou v Polsku. Deje sa občas viac - ale nik o tom nič nevie - lebo čo je naozaj podstatné, to sa v demokracii deje tajne.

Roland Edvardsen

Na Fica a tieto jeho nevydarené pokusy o útek sa veru nepozerá dobre. Unavený a večne podrážený chlap do ktorého je už zbytočné vkladať akékoľvek nádeje. Tých omylov a ústupkov bolo až príliš. A konštatne klesajúca popularita spolu s faktom, že už nemá plnú podporu ani vo vlastne strane to len podčiarkujú. Smutný koniec inak asi najúspešnejšieho slovenského politika.

A ku kotlebovcom: oni jednoducho nepočítali s tým, že sa dostanú až takto vysoko. Kotlebu zaskočilo už zvolenie za župana, o parlamente ani nehovorím. Nevedia očividne fungovať inak než podľa dlhodobo zabehaného vzorca ("sám vojak v poli proti všetkým", okázalé provokácie, ťaženie z martýrstva). Nemajú žiadnu víziu a asi ani veľmi neplánujú. A áno, čoraz viac to vyzerá, že globalistickej hydre práve oni vyhovujú. Smatanove nedávne statusy sú červená kontrolka. Niekto ako Harabin predstavuje pre nich väčšiu, reálnejšiu hrozbu, práve pre možnosť mainstreamovejšej akceptácie. Na druhej strane Kotleba robí kroky, ktoré de facto napomáhajú liberálnej opozícii a navyše je dobrým zdrojom motivácie pre tzv. "anti-fašizmus", v podstate aj dobrý zdroj živobytia a náplne práce pre "anti-fašistov" - potrebujú ho.

Niekedy si preto hovorím, či sú kotlebovci naozaj len tak normálne blbí, ako sa zdajú byť, alebo ide o nejakú vedomú kontrolovanú opozíciu. Ale predpokladám, že sú proste len blbí a neprispôsobiví.

Norman

Ba práve ešte ľahšie, ako opatrného.
Je nepochybné, že sionisti, ktorí na manipulovaní majú založenú svoju stratégiu, sa snažia zvádzať a manipulovať všetky "alternatívne" sily. Nie priamo, ale snažia sa ich manipulovať, minimálne poznať, niečo na nich mať. Všetky.
Neurobia výnimku ani u kotlebovcov, ani v Infovojne, ani v HS, Prop či kdekoľvek. Jediné, čo pomáha, že slovenskí sionisti sú proste zrejme sedliaci.
Ale ich obete asi ešte väčší.

Čo sa týka Fica, súhlas, až na jeden detail. Nemyslím, že by to bol smutný koniec - raz všetko skončí a konce samé o sebe nie sú veselé. Fico proste mal svoj čas. Na rozdiel od Mečiara ale je ešte príliš mladý, tak nemôže odísť do politického dôchodku, stále sa ho aj boja, aj nenávidia. A navyše: aj ak sa Smer rozpadne na padrť, ako SDKu a desiatky iných strán, aj tak tu zostanú ich voliči. Tí tiež nikam neodchádzajú, hech.

Roland Edvardsen

Určite sú manipulovaní, to je jasné. A kotlebovci najviac. Myslím, že tajné služby sú určite na nich prisaté a majú tam svojich agentov a trollov. A v Slovenskej pospolitosti, odkiaľ Kotleba vzišiel, to tiež tak bolo.

Dobre, že si spomenul propistu. Ja som vždy oceňoval jeho kritickejší (alebo lepšie napísané, realistickejší) náhľad na Rusko oproti príliš naivným pohľadom, ktoré niekedy vidím aj tu, ale v tomto odmietaní v podstate všetkého a všetkých sa jednoducho mýli.

Ja naozaj nechápem týchto ľudí. Čo vlastne chcú? Majú nerealistické nároky a neberú do úvahy vývoj a štruktúru spoločnosti. Moderná spoločnosť má jednoducho pluralitnejší charakter a systém parlamentnej demokracie, napriek konštruktívnej kritike mnohých jeho vád, nejako predsa funguje a majorita ľudí ho akceptuje. Harabin je v skutočnosti celkom ok ľudový kandidát pre takú krajinu ako Slovensko. Nerobil v minulosti nič extra horšie oproti väčšine iných politických páprdov (to tu vážne chcú niektorí moralizovať ohľadne členstva v komunistickej strane? Ale no tak. Tak chcel robiť právo na najvyššej úrovni, čo mu vtedy ostávalo? :-)).

Prečítajte si tento Harabinov silný text, napríklad: https://blog.hlavnespravy.sk/9623/co-je-skutocne-extremne-v-sucasnej-eur... Harabin píše otvorene o rase, o tom, čo sa v "alt right" sfére zvykne označovať ako "biela genocída" (nie som veľmi fanúšik tohto výrazu, Camusova "veľká náhrada" je asi lepší termín, ale chápeme sa :-)). Ja viem, niekto by teraz nadhodil, že dôležité sú činy, nie slová. To nie je celkom pravda. Slová sú veľmi dôležité. Sú obzvlášť dôležité a majú obzvlášť veľkú váhu, ak ich vyslovuje niekto kto stojí vysoko, niekto, kto je spoločenskou autoritou - ako napr. sudca alebo prezident. Áno, môže a asi aj ide z jeho strany o mocenský kalkul. Ale už samotný fakt, že o týchto veciach otvorene hovorí, ako niekto z elity, je hodný zreteľa, hodný ocenenia. Prezident je reprezentatívna funkcia - bohato bude stačiť, ak neprestane o týchto veciach, zo svojej vysokej pozície, hovoriť. Posun oproti kiske bude ohromný.

Ja naozaj neviem, či tu niekto odrazu zaspal, ale už dlhšiu dobu badať v Európe či na Západe istý trend, ktorý sa označuje ako populizmus, vlna populizmu. Politici ako Trump, Orbán, Salvini, Bolsonaro sú niektoré z úspešných príkladov. Harabin do tohto trendu podľa mňa zapadá perfektne. Svojou zrozumiteľnou a jednoduchou rétorikou, schopnosťou vysvetliť právnu problematiku tak, aby ju pochopil aj pospolitý ľud, mi evokuje Trumpa (podľa istej analýzy Trumpovej reči, resp. jeho prejavu, je dobre zrozumiteľný už pre 8-ročné dieťa). Čudujem sa koľkí z tých, ktorí si inak pochvaľujú politikov ako Orbán alebo Bolsonaro, alebo minimálne oceňujú ich zvolenie či podporu v domácich krajinách, budú odrazu hľadať na Harabinovi každú smietku, koľkí sú neschopní v identifikácii toho, že Harabin je tiež produkt tejto novej vlny. Musím to napísať: neschopnosť identifikovať, čo je dnes správne rozhodnutie, je pre mňa len ďalšia ukážka neschopnosti a paralýzy tzv. národovcov. Pri takýchto národovcoch sa netreba čudovať, že sme dnes najslabší článok V4, bohužiaľ.

Norman

je to naozaj dosť silný text, naozaj posun a ako píšeš, bude stačiť, ak o týchto veciach bude hovoriť len z polovice tak, ako doteraz, aj z úradu prezidenta. A to mu len tak nezabránia.

Keď niekoho naháňa medveď, je dobré mu zahodiť batoh či kabát, aby sa zdržal. Podobne aj v tomto procese (nechcem to nazývať boj, to je také melodramatické, je to proces so svojimi zákonitosťami), teda aj v tomto procese podhodia určité kruhy napríklad Harabína, aby nedošlo pre nich k ešte horšiemu. Ale proste niektoré ich obete sa musia zobrať, je to ich vynútený ústupok a treba zabrať to, na čo je vhodný čas. Nie je to žiadna otrávená obeť - v porovnaí s Kiskom či mistríkom či Ševčovičom niet čo stratiť.

Norman

určite má siska nejakých ľudí v Pospolitosti či u kotlebovcov - to bývajú najčastejšie civili, ktorí sa proste dajú na posielanie informácii, prípadne na určité manipulovanie, prípadne na vyvolávanie provokácií. Nie sú to žiadni James Bondovia a ani z ich strany nehrozí nejaké nebezpečenstvo.

Čo sa týka portálov a podobných vecí - tam to môže byť rafinovanejšie, lebo zasahujú ľudia z oblasti sionistickej propagandy, či ako to nazvať. Na Slovensku ani to nemá bohvieakú úroveň, ale tí sú na rozdiel od "agentov tajných služieb" aspoň motivovaní a úprimne jedovatí. Často v podstate amatéri - oni sú odmeňovaní inak, paušálne, cez mimovládky a podobne - ale úprimný nenávisťou kypiaci ľudia sú to (Benčík ako jeden z hlúpejších prípadov, ale najznámejší). Aj tu prišli rôzni ľudia - ale Nadhľad sa im dnes zdá menej nebezpečný, lebo nepasuje do paternu, a konieckoncov nechápu, o čom je, a je naozaj nezachytiteľný, je bez viny.

Pri Prope by som bol opatrný. Nehovorím o ľuďoch, či človeku, čo je za ním, ja ho nepoznám a určite nebudem špekulovať o jeho mentalite - je zrejme v poriadku. Ale mal by sa zamyslieť, s kým sa stýka a s kým komunikuje, kto mu dáva rozumy. Tá značka bola zničená, starý Prop, ale zrazu nový je úplne bez problémov. Predávajú sa tam knihy, ktoré sú inde na indexe - nikdy som si tam žiadnu neobjednal, je to najľahší spôsobo, ako dostať určitú celú komunitu na zoznam. A keď sa čosi začne diať, zrazu je z bosa ťažký "purista" a kritik alternatívnych síl a názorov.
Dalo by sa to chápať aj ako určitý proces vyhorenia a skepse - ale práve tam je moment, kedy sa nájdu sionistické hlasy, ktoré radi usmernia takých vyhorených.

Samozrejme, všetci raz vyhoríme a vzdáme to - takým či oným spôsobom. Len chcem varovať pred prípadmi, ktoré vtedy začínajú kopať do vlastných radov. Nebudem nikoho menovať, aj z nickov, čo boli tu a potom nám tu začali nadávať a vyrývať, sa niektoré nedajú zabudnúť - ale také niečo je proste odporné a svedčí to o ťažkej bezcharakternosti.

Naozaj upozorňujem, že je prirodzenejšie sa prestať akokoľvek angažovať, pretože všetko je len do času, ale nikdy nekopať do toho, čo človek robil. Neradím nikomu, aby nedostatok ďalšej sily skúšal riešiť obracaním kabáta - iba si s tým zhorší situáciu. No a riešiť to obviňovaním všetkých naokolo z neschopnosti či nedostatku charakteru, alebo nedostatku dobrého vkusu, z nenáročnosti - ako to robia niektorí napríklad na Facebooku - to je to najprotivnejšie zlyhanie.

Roland Edvardsen

Slovenská pospolitosť bola pochybná záležitosť od začiatku (a myslím, že je aj doteraz). Nepríjemne prekvapenie bolo napr. to, keď sa ich vodca (preboha ako môžu používať takéto oslovenie?) Škrabák verejne zastával tých neo-nazi, potetovaných a holohlavých bitkárov čo si to rozdali s feťákmi z baru Mariatchi.

Veľa som o tom premýšľal a okolo Kotlebu jednoducho príliš veľa vecí smrdí. Už len samotná skutočnosť, čo tento človek robil na začiatku svojej kariéru, kedy s veľkými kanadami a ľudáckymi uniformami pochodoval po uliciach, vybľakoval "Na stráž" (takto sa verejne zdravia dodnes), nechal sa oslovovať vodca a vo svojom programe otvorene navrhoval zrušenie demokracie a nastolenie "stavovského štátu" (pretože určite máme dnes po svete kopec štátov so stavovským systémom, že áno. Nehovoriac o tom, že korporativizmus sa aj tak plne nepresadil ani v samotných štátoch označovaných za fašistické. V Mussoliniho Taliansku napr. zaviedli korporatívny štát iba deklaratívne. V realite bol taliansky režim v hospodárskej oblasti stále len klasický kapitalizmus, len viac pro-sociálny). Toto je jednoducho niečo nepochopiteľné. Niekto možno spomenie slovné spojenie "mladícka nerozvážnosť", ale Kotleba bol už dospelý chlap blížiaci sa k 30tke v tom čase. Aj ja som mohol mať všelijaké názory v minulosti, ale nikdy by ma nenapadlo robiť niečo takéto, ani keď mi bolo 15-17, napríklad. Aj ako decku mi bolo jasné, že takéto niečo je úplná šialenosť.

A potom tu máme aj to jeho slávne stretnutie so Sulíkom, o ktorom pekne krásne mlčal, hoci to mohol ľahko využiť vo svoj prospech. Prečo?

Netvrdím teraz, že je Kotleba priamo agent nepriateľských síl, ale nečudujem sa tým, ktorí si to môžu myslieť. Minimálne je nimi manipulovaný a bol asi nimi aj vyzdvihnutý hore.

Ak už sme pri weboch ako Prop, tak ja som čoraz viac skeptický, pokiaľ ide o revizionistické zameranie. Sledujem túto scénu už dostatočne dlho na to, aby som mohol skonštatovať, že istý typ ideológie jednoducho signifikantne priťahuje nejakým spôsobom poškodených jedincov - a potom sa u širšej verejnosti vytvára zlá optika. Aj vďaka takýmto webom tu dnes máme jedincov ako Mazurek. Naozaj ma nepríjemne prekvapilo, keď prop zdieľal video s týmto arogantným sopliakom a vyslovil podporu jeho klamstvám (ja som si myslel, že pre propistu je pravda na 1. mieste :-)). To bola jednoducho studená sprcha.

Vieš, ja chápem, že ľudia, ktorí sympatizujú s vyššie uvedeným majú už pocit zbytočnosti a tak to zabalia a už sa len vysmievajú zo systému a zo všetkých, ktorí sa snažia nejako v ňom fungovať. Fajn, aj to jeden z možných prístupov. Ale aj keď sa takto rozhodnú odrezať, nič tým nezískajú. Svet beží ďalej, Slovensko a Slováci sú stále tu a ešte aj dlho budú. A budú sa stále nejako vyvíjať, bez ohľadu na postoje takýchto rezignujúcich jedincov. Ja som si veľmi dobre vedomý, že moje postoje sú veľmi menšinové, som menšina v rámci menšiny, a v blízkej budúcnosti sa asi nepresadia. Ale to neznamená, že sa nemôžem snažiť v rámci daných možností aspoň trochu pozitívne usmerniť vývoj, ktorý nás čaká. Ja nevidím v takejto totálnej rezignácii a v dištancovaní sa od politického mainstreamu žiaden zmysel, žiadnu užitočnosť - len kvázi pocit, že som "čistý" (o toto psychologické uspokojenie tam asi ide). A myslím, že práve takýto postoj nahráva nepriateľovi, toto je presne to, čo nepriateľ chce.

Norman

Nuž, kotlebovci vyhovovali systému, boli niečo ako hakenkrojc na stene - aj ten zväčša kreslia židia sami.
Len zopakujem po stý raz - ono to nie je tak, že sa systém rozhodne založiť "fašistickú" provokačnú stranu. Tie hnutia žili a systém si len vyberie, ktorá mu vyhovuje. Treba pripomenúť, že Pospolitosť bola rôznorodá a Kotlebu vlasten zhodila z predsednictva (a vyhodila). A čo sa stalo? Kotleba mal zrazu aj tak dosť peňazí na kúpenie a zorganizovanie novej, svojej strany. To je vec viac než podozrivá.
Porovnajme len s tým, ako dopadla originálna Pospolitosť a iné podobné združenia.
Je to azda v osobe vodcu? Ale no tak, keby tam bol nejaký Haider, tak by som tomu veril, že má charizmu a presvedčil ich - takto tomu neverím.
Možno to ide aj bez charizmy a bez nejakých schopnosti, napríklad odvahou. A tu zas - Kotleba často upútal na stretnutiach zdravením Na stráž, za čo ho vrhli na zem a zatkli. Asi vtedy každého na Slovensku upútal. Zaujímavé je, že dnes sa pýši a bráni red antifašistickými kritikmi, že ani raz nebol za nič odsúdený, ani za tieto zdravenia Na stráž (hovoril o tom pri odovzdávaní podpisov na kandidatúru prezidenta). Ako je to vlastne možné? Pokiaľ viem, aj teraz je ten vedúci Pospolitosti a iní ľudia obvinení za ideologické veci, vždy sa niečo nájde ... aby sa ľudia zľakli. Ale kto môže byť odvážny a najviac provokovať, Kto sa nemusí bať, že aj nechtiac neprekročí nejako hranicu a stúpi zmiji na chvost? Nuž, niekto, kto je chránený.

Čo sa týka programu a stavovského štátu, to by som naopak až tak nepovažoval za dôležité - proste niečo opísali z webu, aj tak to nikoho nezaujímalo (len ako zámienka, skôr tých neinformovaných "antifašistov" tretieho rádu ).

My sa tu dosť často vyjadrujeme akoby až osobne, aký je Kotleba či Mazurek, ale ja by som to radšej odosobnil - nech sú aki chcú, zaujímavejšie je to, akú politiku robí ĽSNS. A tá je dosť nevysvetliteľne rovnaká, áno, primitívna. To sa mi moc nezdá, to nie je (len) neschopnosť.
Je dosť možné, že sionisti nechceli mať v parlamente ĽSNS, a to ani tí rafinovanejší, ktorí do veci vidia. Situácia je už proste tak napätá, že ju tam ľudia zvolili a moc tam systému nevyhovuje. Ale vždy je to pre nich lepšia varianta, ako iná, naozaj národná a šikovná strana.

Norman

Má to dve stránky, tú psychologickú a tú faktickú.
Tá psychologická je v tom, že každý máme iné názory a niekedy sa nám chce hrať, a niekedy máme toho dosť. Ale keď mám toho dosť, nie je normálne svojim kamarátom, ktorí sa hrajú, kecať do hry, že je to blbosť. To sa nerobí ani pri kartách, to nie je prirodzené.
Prečo to teda niektorí robia v alternatíve? To je podozrivé.
V tejto republike je najmenej stotisíc, ak nie milión ľudí, čo majú v piči a o nič sa nestarajú. V tom teda nie je Propista a jemu podobní nijaká výnimka. Nik z tých milionov ale nejde a nejako nekibicuje ľuďom, ktorí sa na niektoré veci nevysrali a hrajú sa ďalej. Či už hovoríme o pracovaní pre korporácie (teda "otročenie"), alebo ekologické témy, alebo teda politická alternatíva. Opakujem: nie je prirodzené kafrať do priateľských radov za to, že sa (ešte) nejako angažujú. Je to vždy divné.

Tá faktická vec je o tom, že tieto stránky Nadhlad sme založili 2011. V tom čase bol starý dobrý Prop zrušený, nevyhchádzal žiaden Zemavek a Slobodné rádio nebolo. Ja som preto stavil na opatrnosti a anonymite, lebo sa nedalo predvídať, a ani dnes sa ešte nedá, ako by to dopadlo v inom prípade. Myslím, že táto anonymita sa oplatila, vyhli sme sa záplave aktívnych idiotov. Low profile je plnoprávna efektívna stratégia. Mám naozaj aj nechutné skúsenosti aj z webu, ale naozaj bez srandy, aj z tej reálnej "totality", ktorej totalita sa preháňa, ale predsa.
Samozrejme, ako pri organizáciach, ešte viac pri webových stránkach, dajú sa ľahko technicky kontrolovať a ovplyvňovať. Nikdy nevieš, kto je za nimi, nikdy nevieš, kto získal právo odposluchu u providera. Aj preto je tu všetko otvorené, aby ľudia chápali, že čokoľvek môže byť zachytené. Aj preto som nerobil žiadne tie smiešne security kódovania, lebo to by asi nepomohlo a možno by to ľudí zvádzalo k neopatrnosti či bujarosti - a my tu zásadne nerobíme nič protiprávne, že áno.

frooyo

myslim ze Kotlebu vnimate dost povrchne, tomu kto ma podobne ciele by sme nemali podrazat kolena. Nevravim ze sa nema kritizovat ale zda sa mi ze prave na neho mate velmi prisny meter. Budme radi ze sa prvykrat do parlamentu dostala takato strana. Pomaly ide hore, do europarlamentu ma pripravenu zaujimavejsiu zostavu. Teraz jeho kandidovanie na prezidenta hodnotim aj ja kriticky, ale pride mi zbytocne rozmazavat historiu.

Ked sa tu spomina ten Prop, minule som drzal knihu od politologa Michelka a vzadu v zdrojoch som nasiel odkaz na web Propu , skoro som odpadol. Som netusil ze tento priestor je znamy aj relativne mainstreamovym autorom.

Norman

nie je zrovna mainstreamový. Ja ho poznám len z alternatívnych portálov :)
Ale je to príklad - takto budú myšlienky rôznej alternatívy preskakovať na ľudí nižšieho či vyššieho mainstreamu, ktorí ich budú považovať za svoje. Až sa stanú saloonfaehig a všetci si na ne zvyknú. To, že predsada vlády Slovenska, alebo Maďarska, hovoria o imperii Sorosa a podobných veciach, nie je ďaleko od situácie, keď sa prevezme celá rétorika určitej alternatívy. Prevezme sa za prvé ľuďmi, populáciou, ale hlavne sa prevezme "funkcionármi a celebritkami" - Michelko je len jeden malý príklad.
Ktorá dnešná slovenská politická strana vlastne nie je trocha zasiahnutá alternatívou či nacionalizmom? Dokonca aj SaS sa konfrontovala s Bruselom ohľadne utečencov a iných vecí.
Aternatíva na Slovensku v určitom zmysle vyhrala. Myšlienky prevládnu. Ale ľudia zostanú. A, samozrejme, bratislavská kaviareň má dlhé vedenie a príde na to ako posledná. Táto bratislavská deformita je veľké nešťastie Slovenska.

Roland Edvardsen

Ja si zase myslím, že povrchný prístup majú jeho zarytí fanúšikovia. :-) Problém je v tom, že pro-národné postoje sa neustále diskreditujú a tí, ktorí ich obhajujú tvrdšia doplatia na svoje nedostatky. Musíme sa naučiť častejšie požadovať a vynucovať prísnejšie štandardy, obzvlášť na tých, ktorí sa chcú pasovať do role verejných lídrov pro-národných hnutí. Ono problémom nacionalistov je dnes presný opak: nízke štandardy na ľudí. Výsledkom sú potom rôznie tie "benčíkovské onanie", ľahké zosmiešnenie, diskreditácia u majority. http://www.nadhlad.com/content/poziadavka-vyssich-standardov
Takže áno, som a aj budem kritický. :-)

Náhodný okoloidúci

Problém je vo veľkej miere v tom, že volič sa nerozhoduje rozumom a podľa argumentov, ale emóciami a podľa "charizmy" politika. No a Kotleba má síce tak celkovo dobré argumenty, aj keď nie je neomylný, ale chýba mu výrazná charizma a predovšetkým nemá štátnické myslenie. Ale s charizmou je na tom aj tak ešte stále lepšie ako reptilián Mistrík. Toho drží nad vodou len predražená kampaň.