Spoločné hlasovanie - nič moc, ale predsa

Ide o zákon, ktorý je sám osebe dosť nepodstatný, až zbytočný. O moratórium na predvolebný prieskum. Ale hlasovanie bolo zaujímavé.

Zákon je jedna z klasických predvolebných hlúpostí. SNS asi chcela zabrániť podvodom s predvolebnými preferenciami, aké sa stali pri voľbe Čaputovej za prezidentku. Ale bol to ešte viac taký ten typický populizmus pred voľbami, taká tá aktivita pre aktivitu. Bohvie.

Zaujímavo vypálilo ale hlasovanie. Za boli Smer a SNS, ale aj opozičná ĽSNS. Tá vlastne ten zákon dostala do platnosti, lebo Híd hlasoval proti.

A už je oheň na streche.

Niektorí kritizujú samotný zákon a Mesežnikov plače o najhoršom rozhodnutí za 30 rokov - patetický nezmysel. V reále bradatého židorusa znepokojuje to, že ĽSNS je čoraz viac akceptovaná a akoby reálne začala sa chytať akejsi podstaty politickej sily. Je už prakticky trvalo usadená ako druhá najsilnejšia politická sila, čo je naozaj prekvapivé. Občas sa nejaká iná strana v práve spomínaných preferenciach dostane pred nich, ale tie sa tam menia - kým ĽSNS zostáva. Pozícia ĽSNS bola po katastrofálnych prezidentských voľbách dosť otrasená, ale aj eurovoľby a iné veci naznačili, že sa kotlebovci tak akosi reálne poučili a ešte viac sa zreálnili. Národovci a antisystémoví voliči proste nemajú koho iného voliť, a tak ĽSNS zbiera voličov ako magnet železné piliny. Ja viem, sú tam aj tie iné strany ... ale ľudia nechcú len iné hodnoty, chcú aj silu - a tú už práve ĽSNS môže poskytnúť.

To nič nemení na tom, čo aj tu bolo povedané kriticky o ich schopnostiach a ich kádroch. Sú tam už dosť dlho, ľudia ich osobnosti už poznajú a vidia ich hranice. Ale to nie je podstatné - politika, aj tá voliča, je len výber z toho, čo je k dispozícii, nie je to operetné hľadanie ideálu.

 

Je tu samozrejme ešte ten aspekt, že hlasovanie oživí špekulácie o povolebnej koalícii Smer, SNS a ĽSNS. Je možno povedať, že hlasovanie poškodí Smer v očiach meštianskych voličov. No ale tak to chodí, ja by som za tým už nehľadal nejaké dohody a nejaký takýto podrazácky zámer zo strany kotlebovcov - oni na takéto taktizovanie zatiaľ nie sú. Proste boli za predĺženie moratória na 50 dní. 

V každom prípade je dobre, že zas aj takto vchádzajú znova do diskurzu. Znova a znova.

Ćaputová zákon nepodpíše, asi pôjde aj na Ústavný súd. O to lepšie, o to lepšie. Nejde o moratórium, to je druhoradé, ale o publicitu. Je tu vidno ten fakt - ak ĽSNS sama niečo predloží, aj dosť škandálne a provokačné - nik si to ani nevšimne, zamietne sa to a fertig. Naopak, takýmto pripájaním sa k potenciálne provokačným zákonom dosiahnu ĽSNS oveľa viac pozornosti, aj medzi samotnými politikmi. A to je pred voľbami na nezaplatenie.

Pripomínam znova, že ani ja nepovažujem ĽSNS za žiadnych spasiteľov či tvrocov. Ale niekde tá zmena bude musieť tiecť a ak sa Smer radikálne nezmení, bude sa reforma diať cez ĽSNS. Stačí, keď tam sú a budú počúvať hlas ľudu. Ten im povie, čo treba. 

 K téme na HS
 
vrbovčan

vyžaduje mimoriadne činy. V situácii, keď človek vo funkcii predsedu parlamentu sa dohaduje s lobistom, ktorý má na krku veľké ekonomické podvody na osobe budúceho generálneho prokurátora, suverénne moralizuje pred médiami o najsilnejšej politickej strane, budúcom víťazovi volieb, je predsa pochopiteľné, že na zachovanie základných funkcii štátu, je potrebný použiť aj neštandardný krok. Štát sa má postarať, aby Ťa na ceste nezrazilo auto, aby si v obchode nekúpil škodlivé potraviny, by dokonca jed, ako sa stalo v Česku a tak ďalej a tak ďalej. Prečo by sa nemal štát postarať o to, aby Ťa nikto neklamal za účelom Tvojho výberu vo voľbách.

Roland Edvardsen

Tých 50 dní je zbytočne veľa, pochybujem, že to bude mať nejaký väčší pozitívnejší dopad pre vládne strany. A ani širšia verejnosť to veľmi neocení (podobne ako iné Dankove triviality, ako napr. ten interrupčný návrh, čo je teda naozaj len teátro pre jednoduchších kresťanov, ktoré nič nevyrieši).

Zaujímavé je to naozaj len pre tú LSNS, o ktorej sa zase bude písať, že má tajnú dohodu so Smerom. Niektorí možno už zachytili tohto tĺčika, ktorý pôsobí, ako by ani nežil na Slovensku, hotový neprebudený (až dokým sa nestal poslancom): https://www.youtube.com/watch?v=Rn-1K1CjOPs&fbclid=IwAR0UrZKzEYeUgrVzkCq... Ten a jemu podobní budú rozširovať takéto konšpirácie. A vraj od Kotlebu teraz odchádzajú viacerí, vraj sa mu to začína nejako rozpadávať, no neviem.

Inak videli ste Kotlebu s Matovičom? Hovorím, Kotleba je už dnes naozaj mainstream, vrátane uznávania holokaustu a obdobných záležitostí a LSNS sa pomaličky mení na niečo ako KDH. A miestami mi to prišlo tak, že Matovič či celkovo tzv. demokratická opozícia je už tak zúfalá a tak sa bojí, že po voľbách tu bude zase vládnuť Smer, že by bola schopná ísť aj s Kotlebom - alebo aspoň časť z nich (Kiska by nešiel - i keď ktovie, pri týchto politických prostitútoch si človek nikdy nemôže byť istý).

Norman

Tam bolo jasný postoj Matoviča: nechcem robiť dojem nadávaním na fašistov, chcem získať pár hlasov od Kotlebovcov.
Je tu ešte jeden "rafinovaný" plán Matoviča. Podobný, ako ten jeho pred minulými voľbami, aby sa tvorila nejaká strana umelej národnostnej opozície, ktorá by brala hlasy kotlebovcom, ktorá by mala rovnaké témy, len by patrila globalistom. V podstate ale blbosť.
Teraz si asi Matovič myslí, že koketovaním s Kotlebovcami zabráni vzniku koalície Smer-ĽSNS (lebo on na niečo také verí).
Matovič by sa zaručene spojil aj s Kotlebovcami, už mu moc nechýba. Všetci globalisti by to spravili, ak by k tomu mali dôvod. Práve oni dokážu prefarbiť v médiach ĽSNS na čokoľvek, takže sa nemusia báť antifašistického hejtu. Práve oni sa ho báť nemusia.
A majú predstavu, že Smer je horší oponent, ako LSNS.
Globalisti používajú antifašizmus ako svoj dezodorant. Ale oni sami sa bez neho najlahšie zaobídu. Oni najlepšie vedia, že Kotleba nikoho nezabil a tak s ním v pohode uzavrú dohody - keď sa pripravia mediálne.
A Kotlebu môžu použiť aj ako protiváhu pri rokovaniach so Sme-Rodina, alebo Sulíkom, proste navzájom. Kotleba má príliš vela voličov na to, aby im vyhovovalo z neho ďalej robiť fašistu. A sionisti najlepšie vedia, že tu žiadni fašisti nehrozia.
A Kotleba to bude akceptovať, takú hru, chce byť čistý a normálny.
A ani sa mu nečudujem. Slovensko má svoj štandard a zázraky tu nik neurobí.
Inač som pozrel video z Trenčína a tam Kotleba reční ako klasický sociálista. Prešiel celkom na sociálne témy. A dobre robí.

Náhodný okoloidúci

Nedávno som bol na "meetingu" ĽSNS a o zygotkách tam nepadlo ani slovo, venovali sa ekonomickým otázkam, migrácii, okrádaniu štátu cez predražení nákupy stíhačiek spoza veľkej mláky aj cez dane, bytovej výstavbe, ktorá je len pre určité vybrané skupiny obyvateľstva, zatiaľ čo iní sa musia zadlžovať hypotékami a tak. Takže chlapci sú plne pri zmysloch a v kontakte s realitou.

afinabul

Mazurek tu https://www.youtube.com/watch?v=ftbSUPDSTq4 mal dobrý poznatok, ako to, že NRSR rozdá poslancom laptopy s pred-inštalovaným Esetom? Ako to, že na Esete frčí aj e-zdravie? Tendre, prachy, patriotakt a Izrael.

Roland Edvardsen

Môj predpoklad je, že to s LSNS nakoniec dopadne podobne ako s maďarským Jobbikom (ak sa nestane marginálnym, ak ho napr. nenahradí iná strana, možno aj Vlasť, ktovie). Jobbik začínal tiež rovnako: uniforma, pochody, teátro/fašizmus. A dnes je to mainstreamom akceptovaná konzervatívna strana, ktorá so zvyškom "demokratickej opozície" chodí protestovať proti Orbánovi.

Náhodný okoloidúci

Ak sa nemýlim, obrat v Jobbiku nastal potom, ako jeho šéf odhalil svoj samovyvolený pôvod.

afinabul

Mesežnikov je pohoršený predĺžením moratória na prieskumy "Je to škandál, ktorý nemá obdobu!"
https://www.hlavnespravy.sk/predlzenie-moratoria-prieskumy-podla-mesezni...
-
Prezidentka má vážne pochybnosti o predĺžení moratória na prieskumy: "Toto nemá obdobu"
https://www.hlavnespravy.sk/prezidentka-ma-vazne-pochybnosti-predlzeni-m...
*
Čiže "nemá obdobu" je zrejme nové Šaviv heslo do volieb, povie to aj skoroholyžaľuď?

Roland Edvardsen

Nie, to nebol šéf Jobbiku, ale len ich europoslanec. Krátko po odhalení svojho židovského pôvodu zo strany odišiel. To bol r. 2012, kedy bol Jobbik stále považovaný za najradikálnejšiu "pravicovú" či nacionalistickú stranu v Európe. Predsedom Jobbiku je dlhodobo Gábor Vona, ktorý začínal svoju kariéru (podobne ako Kotleba) v uniformách (maďarskej gardy), aby sa nakoniec z neho stal umiernený konzervatívec spolupracujúci dnes so zavedenými liberálnymi stranami v Maďarsku proti Orbánovi.

Zlom pre Jobbik začal od r. 2015. Vtedy prebiehala povestná migračná kríza, ktorá pôvodne spôsobila (čo nebude mnohým známe) v skutočnosti pokles preferencií Fideszu a nárast Jobbiku, pretože zo začiatku Fidesz nebol taký razantný v tejto otázke ako Jobbik (nehovoriac o tom, že Orbánova migračná politika pred krízou nebola nijak zvlášť nacionalistická - a mimochodom dodnes je v tomto Orbán do istej miery dvojtvárny, ale to by bolo nadlho...).

Vo Fidesze sa zľakli tohto vývoja a tak nasadili tvrdú proti-imigračnú stratégiu, rovnakú, ak nie ešte silnejšiu, než mal Jobbik. Vlastne to Jobbiku vyfúkli. Uskutočnila sa tam vtedy napr. ta známa Orbánova akcia, kedy dal postaviť oplotenie pozdĺž srbsko-maďarskej hranice, aby zablokoval prechod hnedoidom. Do toho samozrejme prišlo to slávne vyhrážanie sa bruselskými kvótami na hnedoidov, čo Orbánova vláda veľmi hlasno a razantne odmietala, čím si získala masívnu podporu u Maďarov. Jobbik síce vtedy podporoval pozíciu Fideszu, ale nedokázal nadchnúť davy istým "momentom", ako to spravil Orbán.

Ono postupne sa tam rozvinul akýsi konkurenčný boj o "anti-migračného" voliča medzi Fideszom a Jobbikom, pri ktorom však strácal Jobbik, lebo Orbán, ako premiér, resp. Fidesz ako vládna strana, vedel lepšie demonštrovať akciu. A tento ich konflikt sa ešte vyhrotil potom, čo oligarcha Lajos Simicska odstrihol Jobbik od svojej podpory a zdrojov a namiesto nich sa rozhodol pre Orbána. Jobbik sa tiež začal personálne meniť, odišiel od nich napr. istý ich významný podpredseda, ktorý bol silne anti-sionisticky a anti-EU orientovaný, skrátka typický vývoj strany ovplyvnený odchodmi a príchodmi. A Vona začal presadzovať stratégiu "očistenia" strany a získania si alebo orientácie (aj) na mestského liberálnejšieho voliča - a to skrz silne anti-korupčnú agendu, t.j. aj proti-orbánovskú. Jednoducho tým, ako zistili, že už u nacionalistických voličov oproti Fideszu výraznejšiu nezabodujú (resp. sa zdá, že si to takto vyhodnotili), tak sa rozhodli preorientovať iným smerom.

Norman

Určitá analógia tam je, a je daná proste podobnosťou doby. V rokoch po zmene režimu si proste decká mysleli, ž enaozaj nastla sloboda .-) A tak niektorí začali nosiť aj tie uniformy a podobne.

Ale až tak by som to s nejakým Jobbíkom neprirovnával. Jobbík je odivne spjený s tým príbehom, ako jeho hlavný magor objaví, že je vlastne žid. Podivný debilizmus - ale prípady ako Kiska sa stávajú. I keď po historickej pravde by mali židia objaviť, že sú vlastne len aškenázi, teda beloši zbastardení so semitmi (alebo ani nie, len im preskočilo , ako Benjaminovi Kurasovi, s ktorým robil Rostas nedávno rozhovor, lebo veď kritizuje islam, tak je to náš magor) https://zemavek.sk/video-nekorektne-o-hrozbe-islamu/

mnkr

si zatracoval LSNS, lebo su blby extrem, neakceptovatelni, s nadejou si pozeral na Danka a SNS....dnes kritizujes ze sa LSNS stava mainstreamom :-)

Náhodný okoloidúci

Vajčák Lajčák kvičí, že 50-dňové predvolebné moratórium poškodzuje jeho právo na informácie.
A moje právo na informácie je vážne poškodené mediálnou blokádou ĽSNS.