Dva islamy - šia proti sune

Pri príležitosti zvýšenia napätia na Blízkom východe si treba pripomenúť, že jestvujú dva islamy - šia a suna. Toto rozdelenie je dané rozdielnou pôvodnou kultúrou a rozdielnou pôvodnou rasou v oblastiach, kde sa islam šíril.

Každý vie, že suna je islam rozšírený v arabských krajinách, je to väčšinová viera. Suna znamená "tradícia" a je to proste ortodoxná arabská línia.

Šia je línia, ktorá vznikla a jestvuje hlavne na území Iránu a jemu priliehajúcich oblastiach. Nie je podstatný formálny dôvod tohto rozdelenia - podstatný je reálny, a to je ten, že aj keď sa fanatickým islamskym arabským vojám podarilo dobyť územia dnešného Iránu, a dokázali tam zaviesť formálnu nadvládu islamu, nedokázali naozaj zlomiť tamojšie duchovné tradície a hlavne nebolo možné zmeniť biologicky daný charakter iránskych, kaukazoidných etník. Preto sú Iránci stále dôstojný národ a ich spôsob života, ako aj reálne náboženstvo, sú iné.

Pozor - nie vždy to znamená, že šia je pre Európanov príjemnejšia a pochopitelnejšia. Zvyky a tradície obsahujú niekedy až hrozivé krvavé prvky. Iránci sú proste dosť mystickí ľudia. Súfijská vetva a mnohé iné, o ktorých sa ani nehovorí, lebo už formálne zanikli, majú v tomto regióne svoj pôvod a svoje trvalé miesto a stále tu nepriamo žijú.

Na druhej strane je šia protiváhou arabskej suny, ktorá je z geopolitického hľadiska stelesnením južného arabského sveta, protikladu severnej európskej civilizácie. Tieto dve vetvy islamu proti sebe v minulosti tvrdo bojovali a stále bojujú. To nie je žiadna hra, ich antagonizmus je skutočný.

Naše sympatie preto má bezpochyby iránska vetva. A naopak - je chybné, keď Amerika podporuje Saudov, nekultúrny beduínsky kmeň, ktorý má moc len vďaka nerastnému bohatstvu, sa snaží zničiť Irán, jednu z najdlhších a najlepších civilizácii sveta. O tom, že Izrael ťažko nenávidí Irán a chce ho doslova zničiť, ani netreba hovoriť. Nie sú to len motívy tohto sveta, ale Izrael má nenávisť voči Iránu explicitne zabudovanú do svojich náboženských dogiem. Je to choré, ale je to tak. A toto podporuje západný svet, teda aj my, Slovensko.

Zas som sa rozpísal. Pritom som chcel len krátko pripomenúť, vysvetliť, prečo sme a môžeme byť na strane Iránu - napriek tomu, že sme v celosvetovej vojne s islamom.

Jednou vetou by sa dalo povedať že je to preto, lebo prednejšie a dôležitejšie sú reálne ľudské kvality, a nie povrchná formálna náboženská kultúra. Ak by sa celá severná Afrika dnes stala kresťanskou, aj tak by ju nebolo možné spojiť s Európou do jedného celku. Irán áno.

 

Ľubov

Telepatia,presne nad týmto rozmýšľam už aspoň dva dni. A ako Ema spomenula Saudov,hneď som si pomyslela,že Saudi Iráncov nenávidia,lebo im závidia a žiarlia na nich.
Myšlienka sa mi však až príliš jednoduchá,nevhodná na verejnú diskusiu.
Medzitým som pozerala,čo mám doma, od Jana Kefera,cez môjho liblinga Jana Kozáka až po záhadného arabistu Aloisa Musila,ktorý bol islamu v podstate naklonený,ale až teraz som si pozrela ,na ktorých územiach sa pohyboval.A je to jasné.

Mohamed zakázal akékoľvek odkazy na pôvodnú perskú,rozumej iránsku relígiu,ktorou bol zoroastrizmus. Ktovie,ako sa ten zákaz realizoval....

" Bohatá fantázia a zázračné básnické klenoty,ktoré starí Peržania vložili do svojich ezoterných diel, sú tak podivuhodné,tak ďaleko predčia známu imagináciu arabskú,takže Mohamed pochopil,že nikdy nedokáže dosiahnuť ich lesk ,preto boli zakázané".

Čo sa týka Zoroastrizmu,netrúfam si viac citovať Kefera,pretože môžu byť proti nemu rôzne námietky.
Faktom však je,že z tohto iránskeho kultu pochádza obrovká popularita Mithru,symbolizoval slnečný oheň a uctieval sa ohňom.
Kedy prišlo k islamizácii Perskej ríše,k tomu som sa zatial nedostala,ale ako sami vidíte a cítite,islamy sú objektívne dva.Jeden od Mohameda,druhý má korene vo vlasti mágie-v Perzii.

Norman

V iránskych končinách bola všetka pôvodná duchovná kultúra nazvaná "islam" a bolo. Ako keď sa nábytok v izbe prekryje jednou plachtou, aby bol jednofarebný.
Podobne to prebehlo aj v Európe, keď bol pôvodný duchovný život premenovaný na kresťanstvo a bolo hotovo.
Samozrejme, najprv sa vyskytli vzbury a tresty ... ale potom sa všetci začali pretvarovať. Dnes sme všetci tiež demokrati a liberáli a nepochybujeme, že nacionálni socialisti či kto chcel vykántriť židov a 6,66 milónov je správne číslo , však.

Jan Kozák je klasik, jeho ocení budúcnosť.
Kefer vyzerá trocha ako Ludvík Souček. To sú tie veľké hlavy, najlepšie pôvodné rody Európy. Ale dosť smutný prípad. Nejako tá jeho mágia nefungovala - alebo bol na zlej strane. Na bezduchej.

Ľubov

Nie,nie,nemajú nič spoločné. Souček sa zjavil v čase hlbokého socializmu so svojím Tušením tieňa doslova akoby z iného sveta.
Bola som ním fascinovaná a som dodnes. Neskutočná strata,ten jeho predčasný odchod.
Otvoril témy,o ktorých sa začalo hovoriť až o 30 rokov,myslím u nás. Na západe bol Daniken,ale Souček je lepší.

Kefer,to bola celkom iná osobnosť. Asi myslíš tie jeho divné pokusy s vyvolávaním géniov. To ma nikdy nevolalo,ale mal takisto encyklopedické vedomosti o náboženstvách . Syntetická mágia je určite klasika.

ps. Neskôr som čítavala dosť kritík na neho,skutočne,z vlastných radov,z Universalie...a potom ma to už prestalo zaújmať, a som najradšej medzi skeptikmi.Ale takými,ktorí vedia,že Ariadnina niť existuje.

Norman

nemyslím na nič konkrétne, lebo ja Kefera nepoznám - len keď si ho spomenula som pozrel na web, a mám takú knihu, Český Hermetizmus, tam má asi desať stránok (ale ja si ich všetkých samozrejme nepamätám).

Souček, to je iná vec, on to robil seriózne, aj tie svoje scifi romány (čo často vyznievali ako realita :)

Ja som racionalista, ale v poslednej dobe som musel začať veriť na temnú energiu a tmavú hmotu, ktoré vraj tvoria väčšinu kozmu. No čo narobím, odkedy to zaviedla oficiálna fyzika, tak tomu verím :-) Ale úplne vážne, tie oficiálni vedeckí byrokrati vedia naozaj veľké hovno.
A to hovoríme o fyzike, o to viac to platí o psychológii či iných "humanitných vedách". Vedci sú dnes naozaj najväčší eskamotéri a hochštapleri, podvodníci a klamári. A zároveň dogmatici a inkvizítori, blbci a zadubenci - stredoveká církev, to je dnes veda.

Ľubov

Vážne neviem,ako bude náš život vyzerať tak o 10 rokov, určitú predstavu si síce naznačil,niečo ako Luník IX s rozlohou Európy,ale duša to nechce prijať,bráni sa ... však kto by to chcel,takú otrasnú budúcnosť.

Niekedy sa mi zdá,len na okamih,stotinu sekundy,že sme všetci v nejakom sne,aj tí,čo píšu,aj tí,čo čítajú.

Idril

Som prijemne prekvapený, že meno a dielo Jána Kefera vôbec niekto pozná. Jeho knižné veľdielo - Syntetická magie sa snažím dočítať a porozumieť mu už roky, žiaľ pre priam až encyklopedický charakter tejto knihy sa mi to doposiaľ ešte nepodarilo. Aj keď je známe, že Kefer čerpal najmä z kabalistických diel ELIFASa LÉVIho, je pre mňa nepochopiteľné ako je možné bez internetu za jeden život zozbierať toľko historických faktov a dať ich do ucelenej formy. Kefer dokázal v takmer 500 stranovej Syntetickej mágii zozbierať poznatky zo vtedy známych všetkých svetových náboženstiev, mýtov a tajných spolkov, ktoré vekovo, vývojovo roztriedil a pokúsil sa medzi nimi (božstvami) nájsť paralely. Kniha Syntetická magie nemá nič do činenia z praktickou mágiou (výrobou amuletov či vyvolávaním duchov a pod.), ale dajú sa tam dočítať podrobné informácie o náboženstve starovekého Egyptu, Perzie, Grékov, Slovanov (str. 264, od Peruna po Černoboga...), Židov, či tajných spolkov – Slobodomurárskych lóží (str.353 legenda o Hiramovi)...
Povráva sa že na stole každého velikána (vraj aj Einsteina atď.) ležala kniha Blavatskej – Odhalená Isis, nikdy som sa k tejto knihe nedostal, ale v Blavatskej očiach cítiť niečo psychiatrické, preto práve Syntetickú mágie vrelo odporúčam a ak by bol príp. záujem mám tú knihu vo formáte .pdf. Môžem uploadovať a poslať linky.

Náhodný okoloidúci

Aké šance mala pred tými niekoľkými storočiami vysoko civilizovaná Perzia s pomerne miernym zoroastriánstvom proti agresívnemu dobyvačnému výbojnému islamu?

N svoju umiernenosť doplatil pri strete s islamom aj hinduizmus.

Norman

podľahla aj predtým Alexandrovi, a odvtedy vlastne nejestvovala, boli len rôzne viac alebo menej velké satrapie ... a podobne dopadla postupne aj Východorímska ríša.
Nebolo to nejak jednoznačne.
Ja som za odpor a tvrdošť - ale v indii ich dharma vlastne odolala moslimskej okupácii, i keď nie na okrajoch - tam zrejme moslimovia útočili svojou najhoršou zbraňou - chamajdami a ich generovaním biomasy. Ideologicky indická dharma napodiv naozaj vydržala, aj keď mocensky bol celý subkontinent na dne.

Náhodný okoloidúci

Mohlo to byť aj tak, že Perzia doplatila na tesné susedstvo s moslimským susedom, zatiaľ čo Indiu ochránila vzdialenosť, pričom Perzia slúžila ako "nárazníkové pásmo". Okrem toho možno zavážila aj logistika v hornatom teréne, pričom logisticky dostupnejšia pre Arabov bola tesne susediaca severná Afrika. Nikdy som tam nebol, neviem posúdiť možnosti logistiky v tých miestach posúdiť, len tak predpokladám.

Ľubov

aj keď,na nich sa zabudnúť nedá. https://www.perunica.ru/vokrug_sveta/46-kalashi-nasledniki-drevnix-ariev...

Prežili,pretože ich chránia hory? vyzerá to tak. Všimnite si poznámku autora článku. Kalaši používajú nábytok,vedia si vyrobiť stoly a stoličky.

Norman

To hej, Perzia a Východorímska ríša boli na rane. A dorazili ich turkické, turecké a hlavne mongolské nájazdy. Naozaj je možné, či vlastne isté, že prvá arabská invázia a poislamčenie vtedy bolo len povrchné a určite nie plošné. Ale potom prišli spomínaní, hlavne mongoli a tí dorazili nielen zvyšky samostatnej perzskej civilizácie, ale aj samotný arabský kalifát - Mongoli vtedy dobili celý Blízky východ, Egypt a naozaj odvtedy moslimský svet už len tak akosi živoril. Ešte aj Turci, ktorí prišli potom, mu dvakrát nepomohli, a ešte raz ho prefikli. To, čo tam je dnes, sa vlastne nedá ani označiť za islamskú civilizáciu, je to už len mrtva neživotaschopná napodobenina.

A kým Európa sa vtedy ubránila, teraz je dobývaná ináč, hlavne rodidlami.

Nuž, tu nepomôže nič, len ťažký úpadok a hladomor tamtých etník, ktoré sa už teraz rozmnožili nad akúkoľvek rozumnú mieru.

Náhodný okoloidúci

Hladomor ich nezničí, lebo časť sa s pomocou európskych vlastizradcov bude stále tlačiť do Európy a zvyšok tam u nich doma budú kŕmiť biele misionárky a ťahať peniaze na jedlo pre premnožených hnedoidov ako inak z Európy.

Norman

nik ich živiť nebude.
Čo sa bude diať s neobčanmi v Európe, odmietam povedať. Chcem mať pozitívne myšlienky, kto nevie, čo sa bude diať, nech teda počká.

Náhodný okoloidúci

Tak mi napadlo v súvislosti s tým nešťastným ukrajinským lietadlom...
Vyšetrovanie stále beží, každý, kto má do zadku dieru špekuluje, koluje niekoľko rôznych verzií...
Ak sa ukáže, že lietadlo bolo zostrelené, aká je pravdepodobnosť, že to majú na svedomí CIA alebo Mossad, aby zdiskreditoval Irán? Získať ruské protilietadlové raketky (teda ak bola použitá ruská raketka) pre ne nepredstavuje žiadny problém, veď dobre vieme, koľko muničných skladov na "nezaležnej" "vyhorelo". Alebo ich jednoducho mohli kúpiť, peňazí majú koľko chcú.

Lenže v takom prípade by Irán musel pripustiť, že na jeho území sa pohybujú neodhalení cudzí agenti, čo by nebola najlepšia vizitka pre iránsku tajnú službu.

Ema

že ho v extrémne vypätej, pre Irán smrteľne nebezpečnej situácii spôsobenej Američanmi zostrelili Iránci.
Taká je vojna. Odporné svinstvo, v ktorom sa Američania tak radi rochnia ako v bahne.

Náhodný okoloidúci

Práve čítam, že to Iránci priznali. Formálne sú síce vinní, ale morálna vina leží na tých, čo sa ako rakovina rozliezajú po celej planéte a všade pchajú svoje metastázy, eufemisticky nazvané "základne". To je prvotná príčina.

Norman

čo omylom zostrelil dopravné lietadlo, známe je to, čo práve USáci zostrelili nad Zálivom, to bolo počas tých vojen
https://en.wikipedia.org/wiki/Iran_Air_Flight_655

Je to teraz nechcený efekt, lebo Iránčania boli naozaj v presvedčení, že ich US napadne.

Ale je to nepríjemné a teraz stratil Irán svoju morálnu prevahu. Aj keď tam bola väčšina Iráncov.

Náhodný okoloidúci

Citujem z tohto článku:

https://www.hlavnespravy.sk/mal-10-sekund-prial-by-aby-bol-mrtvy-velitel...

Amir Ali Hajizadeh podľa portálu RT tiež uviedol, že „si želal, aby bol mŕtvy“, keď sa dozvedel o zostrelení ukrajinského Boeingu.

Podľa jeho slov, iránsky systém protivzdušnej obrany videl ukrajinské lietadlo ako riadenú strelu.

„Systém protivzdušnej obrany videl ukrajinské lietadlo ako riadenú strelu, nachádzajúcu sa vo vzdialenosti 19 kilometrov,“ povedal Hajizadeh.

Dodal, že komunikácia s operátorom systému protivzdušnej obrany bola prerušená, nemohol sa spojiť a rozhodnúť sa. Podľa neho mal 10 sekúnd, aby sa rozhodol, či zostrelí cieľ alebo nie, a „urobil zlú voľbu“.

 

A teraz od afinabula:

http://afinabul.blog.cz/2001/us-launched-cyberattacks-on-iran-weapons

US officials say the attacks on Iranian military computers disabled systems that control missile and rocket launchers.

 

 

Takže zodpovednosť na zostrelenie civilného lietadla padá na tých, ktorí hackerským útokom napadli iránske obranné systémy.

Podľa mňa by systémy tohto druhu nemali byť napojené na internet, práve preto, aby ich nebolo možné na diaľku ovládnuť nepriateľským elementom.

mailer

.

Náhodný okoloidúci

Irán už celé desaťročia čelí snahám západu o jeho kolonizáciu, okupáciu a vyrabovanie zdrojov.