Tri podstatné faktory zdravej tradície

Predstavme si, že jestvuje určitý prúd znalostí, určitá "zdravá tradícia", ktorá sa ťahá s ľudstvom a neustále bojuje s bežným chaosom. Každý si pod tým v detailoch môže predstaviť niečo iné, a každý to pozná v trocha inej forme, ale niečo také tu povedzme jestvuje.

Chcel by som zosumarizovať tri také základní zložky a nástroje, ktoré skutočne zdravá tradícia a hnutie má.

 

1. Poznanie, vedomosti

Tradícia je zhrnutie čistého poznania ľudstva. Vedie ľudí k sebapoznaniu, ako k racionálnému základu poznania externého sveta. Kým mnohé iné ideologické smery sú založené na dogmatike, teda na skostnatených výrokoch, ktorých zmysel je mnohoznačný, reálna zdravá tradícia je živá a neustále overovaná. Už v hlbokej minulosti mala tento vedecký prístup. Preto v ohľade poznania má veľkú výhodu, výrazne lepší nástroj.

Prirodzene, ak naši oponenti s nami nesúhlasia, neznamená to automaticky ich zlú vôľu, alebo ich ťažký omyl, ale dosť často len nedostatok vzájomného porozumenia. S mnohými ľuďmi sa dá nakoniec dohodnúť, zjednotiť jazyk - len to chce čas a dobrú vôľu aj z ich strany.

Ale v mnohých prípadoch sa oni naozaj ťažko mýlia. Omyl je bežným javom v chaotickej prírode, nesmie nás prekvapovať, že sú mnohí ľudia mentálne zmrzačení, a že z toho omylu rezultuje ich zlovoľnosť a amorálnosť

Naše poznanie prirodzene tiež nie je dokonalé. Ale percentuálne máme oveľa lepšiu tradíciu poznať a pochopiť, ako konkurencia. Na našej strane sú schopnosti, metódy aj vzdelanie. Len si pripomeňme nepochybnú silu bielej vedy ktorá celý čas viedla ľudstvo - to je naša tradícia.

Preto zdravé hnutie sa nemôže nechať zatlačiť do pozície nejakých hlupákov z ulice, musí vždy mať intelektuálnu prevahu.

 

2. Morálka, etika.

Zdravá tradícia je na výrazne morálnejšej strane, ako oponentské svetonázory. Cieľom zdravej tradície nie sú prízemnosti, ale vyššie dobro, ušľachtilý vyšší človek. To je ideál, ciel, vždy sa o to pokúšali aj naši predkovia.

Ľudstvo sa samozrejme v minulosti opakovane dopúšťalo aj primitívností a krutostí. Nikdy to však nebolo z podnetu zdravej tradície, vždy to bola choroba zvonku. Rôzne tie archetypické zločiny minulosti, ktoré s dnes vyčítané ľuďom, nemajú nič spoločné so zdravou tradíciou. Napríklad tie chronicky známe, do veľkej miery umelo vytvorené mýty, ako rôzne tie "zabíjania kresťanov", alebo na druhej strane "upalovanie kacírov", rôzne tie "genocídy" a "holokausty", "útočné" či "obranné" vojny - nič z toho nemá nič spoločné so samotnou morálkou zdravej tradície. Tieto veci sú plodom historických zlomov a tragédií, zdravá tradícia ich nechce a nepodporuje, ale je do nich zatiahnutá ako loď na oceáne je občas zatiahnutá do búrok.

Hnutia založené na zdravej tradícii vždy šírili ako ideál čistotu a prirodzený poriadok. Nie dogmatickú krehkú skostnatenosť, ale organický overený prostý život. Tieto ideály sú napádané chaotikmi a anarchistami v najhoršom zmysle slova - ale o to viac je jednoznačné, že vyššia etika bola a je na strane zdravej tradície.

 

3. Moc, bohatstvo.

V tomto bode sa najviac prejavuje určitý defétizmus a obavy. Mnohým sa zdá, že čiernota ovláda väčšinu sveta a má viac bohatstva, ako zdravá tradícia.

Tento omyl pramení z pomerne častej predstavy, že jestvuje nejaký záverečný stav, v ktorom svetlo prevládne nad tmou. A ten omyl je zas spôsobený nezrelosťou svetonázoru. Akákoľvek civilizácia ovláda iba kus sveta, ten zvyšok, veľká väčšina, je vždy temná džungla. Aj akékoľvek ideály ťažko obsiahnu celý známy svet, takmer vždy sú len určitá menšina. Jestvujú v zákutiach pralesa alebo oceánu mocné, nebezpečné či jedovaté monštrá? Nuž áno, je to ich oblasť, načo vynakladať úsilie a snažiť sa všetko kontrolovať? To sa ani nedá, na to naozaj nemáme silu.

Zdravej tradícii musí stačiť, že jestvuje vo svojej oblasti, že civilizačnú štruktúru vo svojej lokalite. To, že jestvuje mocný nepriateľ za hranicami, že je nebezpečný a že sa o nezbavíme, je síce nepríjemné, ale nesmie to spôsobiť nejaký neustály život v strese, strachu, nervozite. Nesmie to spôsobovať pochybnosti v tom, či je pravda na našej strane. Existencia zla na zemi je prirodzená základná vec a bez neho by nemalo ani dobro svoju energiu a svoju kvalitu.


Záver

Toto sú tri oblasti zdravej tradície. Ak ich porovnáme s našimi národnými hnutiami, je jasné, že chybujú v otázke autority poznania, v otázke prevahy svojej morálky, ale aj v otázke moci - vo všetkých sú neistí a ani sami nechápu, že majú prevahu.
Slovensko je politicky mladé, jeho samostatnosť v moderných dobách má len 28 rokov a je prirodzene, že začalo nie zrovna šikovne. Musí sa ale už naučiť chodiť a my sme tu našli tieto tri body, ktoré musia národné hnutia spĺňať. Ak nie, budú stále marginálne. Budú stále trpieť komplexom menejcennosti, mylnou sebazničujúcou predstavou, že sú len nejaká hlúpa menšina.

Pravda, dali by sa napísať aj ďalšie body, ďalšie vlastnosti, čo chýbajú. To už nechám na vás, aby ste tu doplnili, čo sa vám zdá, že národným hnutiam ešte chýba.

 

 

 

Autor: 
téma: 
0
Ľubov

Eve Pilarovej je už lepšie. Možno to tam teraz,pri stretnutí , takto vyzerá:
https://www.youtube.com/watch?v=PKvsWdjH2i4&list=PL2D47078ABEC986A1&index=5

Norman

Je nebezpečné dotálat sa hvezd na zem spadlých,
je nebezpečné dotákat se cehokoli,
https://www.youtube.com/watch?v=_hOP08KT4L0
:)

Ľubov

mám takú prosbu k Tebe. Ty chodíš aj na tie americké stránky pre našich,či by si sa nemohol na niečo pozrieť.
Teraz na Veľkú noc by mal mať premiéru Gibsonov film Vzkriesenie Krista,čiža 10.apríla. A nikde nič,len obrovské ticho. Matne si spomínam,že Gibson niečo povedal o dž.,potom to rýchlo zamietol pod koberec,že vraj bol opitý. Ale vyzerá to tak,že skončil,neexistuje,nepíše sa o filme,v ktorom Kristus aramejsky zvolá"Moja krv na vaše hlavy"

Tak Ťa chcem poprosť,či by s vedel zistiť,či tá premiéra bude,alebo čo sa vlastne stalo s Melom Gibsonom...dííík

Roland Edvardsen

Na túto Veľkú noc určite film Vzkriesenie Krista premiéru mať nebude, lebo ešte sa len bude natáčať. Naplánovaný je až na rok 2021. Release Date: 31 March 2021 (USA)
https://www.imdb.com/title/tt5795232/

Ale či sa to naozaj podarí natočiť, či to neuviazne...to je vo hviezdach.

Ľubov

Pretože informácie pred rokom hovorili,že premiéra bude tento rok.
https://www.hlavnespravy.sk/vo-svatom-tyzdni-pride-kin-film-mela-gibsona...

Písalo sa o tom,a zrazu,akoby uťal.Ešte raz dík.-),škoda,tento rok by to mohlo by/t obzvlášť zaujímavé.No,niečo na tom škrípe....Gibsona zrejme odpísali

Roland Edvardsen

Hej, to je správa z r. 2019. Vtedy sa plánovalo, že by to mohli stihnúť natočiť už v r. 2020, ale ako vidíš proces sa spomalil. Takýchto projektov, ktoré sa mali natočiť už bolo...Gibson istú dobu chcel nakrútiť napr. veľkofilm o Júdovi Makabejskom. Scenár mu mal napísať Joe Eszterhas (Flashdance, Základný inštinkt, Showgirls), ale z projektu nakoniec nič nebolo. Tí dvaja sa dostali do konfliktu, keďže z Eszterhasa sa vykľul pekný zmrd, ktorý sa očividne chcel priživiť na legende antisemitizmu či celkovo bulvárnej senzácii. Dokonca Gibsona tajne nahral, keď bol opitý či v psycho fáze (Gibson je tiež duševne chorý, trpí bi-polárnou poruchou + je aj alkoholik) obdobne ako tá jeho ex-priateľka, "golddigging whore" z Ruska: https://www.youtube.com/watch?v=kEAO9j4MWH4