Politickí väzni na Slovensku - Jankovská bola prepustená a vzápätí zas zavretá

Keď po februári 1948 začali komunisti zatýkať ľudí, formálne to nebolo za ich politické názory - vždy to bolo za nejaké "kriminálne paragrafy". Možno niektorí postihnutí, čo naozaj organizovali akési podzemné hnutia, mali politické paragrafy (v máji 1948 sa zmenila ústava). A zneužívali sa vo veľkom aj zákony proti fašizmu. Ale vo väčšine prípadov sa justičné zločiny diali pod zámienkou bežnej kriminality a korupcie. Kto sa o veci verejné nezaujímal, respektíve politiku nechápal, vôbec nepochopil, čo sa vlastne deje.

V podobnej fáze prechodu do totality sme dnes. Najlepší príklad je bývalá štátna tajomníčka sudkyňa Jankovská.

Ako vieme, je držaná vo väzbe už dlhé mesiace. A keď ju Najvyšší súd vo štvrtok prepustil, vonku ju už čakalo po zuby ozbrojené komando a znova ju, mentálne už nastavenú na slobodu, znova zobrali do basy.

To je niečo ľudsky tak kruté a podlé, že to nerobili ani najhorším vrahom. Niekedy sa niečo také musí formálne spraviť, ale vtedy sa to dopredu vie. V prípade Jankovskej to bolo tak kruto, že to nečakala, podla slov jej advokáta Erdösa, on sám také niečo "len ťažko rozdýchava". Nanovo ju zadržali kvôli hlúpej prastarej kauze Fatima.

Jankovská je zlomená a vyčerpaná. Po dlhých mesiacoch na samotke, kde držala aj hladovku - ktorú si takmer nik nevšimol, hlavne nie ľudskoprávne organizácie, a ombudsmanka Patakyová, ktorá asi nevie, že jej funkcia nie je rasisticky určená len pre cigáňov. Po určitom aspoň demonstračnom pokuse Jankovskej o samovraždu, po zločine na generálovi Lučanskom (zmlátený a obesený) a zločine na právnikovi Krivočenkovi (zanedbaná starostlivosť pri ochorení covid), smeruje ministerstvo vnútra úplne nezakryte k ďalšej obeti.

Na toto naozaj niet slov.

A vrahyňa Kolíková stále len čumí spoza masky, akoby nad ňu a na ňu nebolo. Žitňanská si môže blahoželať, že dostala takú tupú otrokyňu, ktorá splní všetky jej príkazy - a potom aj sama ponesie dopad spravodlivosti.

Všetko to len preto, lebo Jankovská odmieta generovať krivé obvinenia na politikov bývalej vlády. Ale aj keby ju ako zlomili, ani nemá čo vymyslieť, aj keby chcela. Konieckoncov jej samej vyčítajú len to, čo robila v svojej oblasti súdnictva - rozhovory so sudcami, údajné ovplyvňovanie. Relatívne bielogorielové drobnosti.

I keď je tu ešte jeden dôvod, prečo ju očividne chcú zabiť - hlboká nenávisť bývalej ministerky Žiťnanskej voči Jankovskej, ktorá sa tým ani neskrývala. Tam treba asi hľadať významný podiel racionálnych dôvodov súčasného správania sa aparátu ministerstva vnútra a polície.

Ja to vidím jednoznačne - Jankovská nikoho nezabila ani nepripravila o slobodu, ale Kolíková a Žitňanská áno (Lučanský) a na tom pracujú (okrem Jankovskej viacerí iní vo väzbe). V tejto republike je pri moci to najhoršie zlo, čo môže byť. Zatiaľ tu nie je ešte úplne rozlezené, ale je to už malý nádor, ktorý sa môže rozrásť, ak nebude vyrezaný. A je priamo vo vedení štátu.

A ešte na niečo treba upozorniť - kým v despotických polovojenských režimoch (Pinochet, Franko, Mussolini) sa zlo neskrývalo a bolo úplne jasné, tu máme do činenia s pokryteckým svinstvom najvyššieho razenia. Temným chaldejským svinstvom, ktoré zabíja, a rehoce sa vám pri tom do ksichtu.

k téme https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/580026-monika-jankovska-ide-po-ro...

Roland Edvardsen

Jankovskú inak žmýkajú, je to odporné. Áno, ľudia ju nebudú ľutovať, aj pre jej imidž zbohatlíckej a arogantnej fifleny s norkovým kožušom, skrátka ako osobnosť ide o nesympatický typ. A tak je pre mnohých ľahšie prestať v nej vidieť ľudskú bytosť, ktorú odporným spôsobom mučia. Lučanský bol v tomto napr. úplne odlišný prípad (hrdina, ktorý zbavil SLovensko Čermáka a obdobných vrahov), sympatický drsnika od pohľadu.

Jednoznačne ju chceli donútiť k tomu, aby prezradila niečo na Fica a Pellegriniho. Preto ich len spomenula, ale v bezvýznamnom kontexte - nič nemajú a to ich desne serie. Aj na toho Žigu vytiahla úplný nezmysel (s podplácaním, aby vyhralo Slovensko pri Gabčíkove - inak, keď už, tak za to by mali dať Žigovi skôr medailu :-D), ktorý ani nemajú ako dokázať (Žiga a daná sudkyňa to popreli). Očividná nepriechodná kravina, ale debili od Mikulca idú predstierať angažovanosť, aby náhodou Tódová netrpela nočnými depresiami.

Norman

do archívu:
Slovenské Guantanámo! ale vylepšené...

Mám vážnu obavu o život pani Jankovskej... možno ma budete kritizovať, ale dnešná akcia - že ju najpv pustili na slobodu, nechali jej dlhé hodiny nasadzovať monitorovací náramok na nohu a dávali jej inštrukcie ako s tým má narábať, zaplatili za nu dokonca kauciu a splnili tak všetky podmienky na jej prepustenie až Najvyšší súd nakoniec vyslovil záver "prepúšťa sa na slobodu" - tak to neznamenalo, že "prepúšťa sa z väzby do ďalšej väzby".... Jednoducho umelo v nej umocňovali pocit, že už o pár hodín obíjme svojich najbližších..... a po otvorení brány väznice ju komando vrátilo späť... a to ešte neviete iné veci čo sa diali...
Ústavný a Európsky súd už neraz konštatoval porušenie práva pri týchto praktikách... ale vidíme, že sa dejú stále... lebo všetci zodpovední vedia, že sa skryjú v čase, kedy sa porušenie práva bude konštatavať... poznám to na svojich prípadoch už viac ako 20 rokov...
Skutočne sa musím postaviť v dnešný deň na jej stranu, lebo mi je to ľudsky mimoriadne ľúto čo vidím... nech spravila čokoľvek - toto vytvára podmienky pre jej smrť a mám pocit, že niekto - kto to vytvára - to dobre vie.... oni potrebujú, aby sa Jankovská zasamovraždila.....
Dnes by sme mali všetci prosiť o to, aby prežila a dostala sa domov - veď práve jej príchodom sa časom dokážu odhaliť oveľa väčšie veci.... lenže problém je, že aktéri vyššej korupcie si želajú aby sa to nidky nestalo....
Nech to vnímate akokolvek - ja držím jej a jej blízkej rodine palce - hoc ich nepoznám - ale aj najväčší vrah má právo na to, aby mu vraždy boli dokázané zákonným spôsobom.....
p.s. nezabudajme, že Lipšic (sučasny špecialny prokurator) zastupoval pána Janíčka v kauze Fatima, t.j. dôvod, prečo dnes znova zadržali Jankovskú....

Guantanámo: Tam bolo doteraz +- 780 uväznených, 9 mŕtvych (7 zasamovraždených, + 1 na infarkt, 1 na rakovinu, najmladší z mrtvych mal 21, ked ho uväznili mal 16), od roku 2002 kedy to vzniklo bolo pri tomto počte iba +- 8 odsúdených... ešte k veku - najmladší väznený mal 13 rokov , najstarší 89 rokov, a náklady tiež úžasné: 11 miliónov dolárov/väzňa/rok!

Norman

rozhodol o tom krajský súd v Trnave. Na návrh "prokurátora Špecialnej prokuratúry".

nové