Referendum2? Zásadná hrubá chyba, absolútna blbosť.

Už je to na stole pár dní, takže je načase to vykresliť jasne.

Smer a Fico osobne zaslali Čapute akési dve otázky, o ktorých chcú vedieť, či ich prezidentka nepošle na Ústavný súd - aby mohli začať zbierať podpisy na nové referendum.

Tak za prvé - v kritickej situácii štátu Čaputová zmarila referendum, ktoré bolo výsostne potrebné. Zabila ho, basta, nik ho už viac neoživí. Zámienky k tomu boli čiste formálne.

Za druhé: Skúšať teraz druhé, inak formulované otázky je neuveriteľná krátkozrakosť Smeru. Odráža ich trvalú deformáciu, ich slabosť. Dávajú tým Čapute možnosť, aby sa akosi vyzula zo svojho hrozného zločinu proti demokracii, proti národu. Tak teraz to Smeru "veľkodušne" schváli - a blbý bude Smer. To si vážne Fico a jeho ľudia neuvedomujú?

Za tretie: referendum v kvóre 50 % prítomných voličov je, ako každy vie, nezmysel. Možno by prešlo v stave akútnej výbušnej situácie - ale určite nie teraz. Ak chceme viac priamej demokracie, treba zmeniť zákon o referende, zrušiť kvórum. To treba spraviť. Ale referendum za súčasných pomerov, to sa NEDA vyhrať. Beznádejné odvolávania ministrov v parlamente má zmysel, aspoň tam je nejaká debata, povedzme. Ale nechať sa poraziť v referende v tomto čase, nechať vystaviť národ takému poníženiu - to je úplná politická blbosť.

Za štvrté: to kedy budú "predčasné voľby"? Rok pred regulárnymi? To je nezmysel. Ak by sa teraz hneď, kedykoľvek, podarilo zhodiť vládu - to áno. Ale zbierať znova podpisy, organizovať referendum dlhé mesiace,  potom ešte o ňom špekulovať v parlamente, a potom  organizovať voľby - zrejme nejakého pol roka pred regulárnymi? To niekomu drbe, alebo je v Smere naozaj nejaký sabotér?

Ospravedlňujem sa za to, že tu musím písať takéto triviality. Ale zadubené hlavy Fico či Blaha, či kto je za týmto, už asi naozaj stratili zdravý rozum - alebo slúžia režimu tiež len ako kanalizátori hnevu más. Takže to treba takto polopaticky vyjadriť.

Organizovať teraz referendum je ako by Rusi v roku 1941 vyzvali Nemcov pred Moskvou na tanečnú zábavu. Alebo ich milovaný Che Guevara išiel s Batistom hrať guličky. Od buzerantov by som také niečo čakal, ale chlapi by mali konať inak. 

 
Roland Edvardsen

Referendum beztak malo poslúžiť len ako forma mobilizácie opozičných voličov, je nepravdepodobné, že by sa ním niečo zmenilo. V podstate Ficovi viac vyhovuje, keď mu ho Čaputa takto odstrelila - môže aspoň živiť tému zmareného referenda.

Táto vláda žiaľbohu asi vydrží celé funkčné obdobie - skončiť môžu len vtedy, keď budú chcieť sami skončiť, lenže zatiaľ sa viac boja dôsledkov budúcich volieb- jednoducho to nie je pre nich výhodné. Takže odvolávanie ministrov, pokusy pretlačiť referendum v parlamente, protesty, nič z toho nateraz nezmení situáciu. Opozícia je jednoducho príliš slabá - tak rozhodli ľudia v posledných voľbách.

A Fico začal kopírovať túto matovičovskú opozičnú politiku hulákania, konfliktu, emocionality a burcovania ulice s predpokladom, že podobne ako Matovičovi mu to pomôže vyhrať voľby. Ale ak aj áno, bude mu to k čomu, keď aj tak nezloží vládu? V podstate je to ďalší dôkaz aký obrovský dopad mal Matovič a jeho agresívne metódy na slovenskú politiku. A zároveň za tohto agresívneho, anti-rúškarského Fica si môžu matovičovci a korporátne média sami. Oni ho de facto vytvorili, lebo spravili z neho štvanú zver. Nemajú sa čo diviť.

Norman

ako píšeš, slúžilo tým, že odhalilo Čaputu. Ako rapkáč, ktorý škodnej sám o sebe neublíži, ale primeje ju k panike a k tomu, aby sa odhalila, začala splašene vystrájať.

Čo sa týka volebného obdobia - teoreticky žiadna vláda "nemôže padnúť" - ale ako vieme, padajú. Dôvody sú ale hlavne v ich rozkoloch - čo pre tento zlepenec - Kolár, ktorému zatvárajú nominantov, Sulík, z ktorého robia (asi právom) baráka a lajdáka, a Žaluďov, ktoré trieskajú o sebe - táto koalícia sa môže ľahko rozpadnúť. Ale už nie referendom, určite nie nejakými podpismi.

Čo sa týka sily, hej, v parlamente sú takí, ako dopadli voľby. Ale parlament je len jedna časť moci. Treba to povedať presnejšie: opozícia nie je tak slabá, ako dopadli posledné voľby, dnes je zrejme o mnoho silnejšia.

Čo sa týka "hulákania" - no bohužiaľ je to tak, že je treba siahnuť aj k nie zrovna príjemným metódam. Teda aj ku konfliktu, aj k emocionalite - ak to naozaj zdvihne populáciu. Ficovi sa to evidentne opláca - koľko krát ho už odpisovali - ako vidno, úplne nesprávne. Tento režim je postavený na "popularite", nedá sa nič robiť, treba upútať pozornosť.
Boj "proti rúškam" je chyba nielen preto, že je to lacný populizmus, ale preto, že menej dáva, ako opačné stanovisko. Fico a Smer, respektíve Sociálna demokracia, sa má postaviť ako ten najserióznejší element na slovenskej politickej scéne. Aj ako ten, čo má najviac spojenia do zahraničia, podpory zo zahraničia - a je to pravda. Matovičovci a ostatní už majú podporu len z rozpadávajúcej sa USA a od nejakých extrémistov v Bruseli - a aj to úpadá a upadá.
Kým sa na Slovensku nezjaví nová schopná a silná strana, je pre najširšiu populáciu najistejšie držať sa (sociálnedemokratického) stredu. Pravda, nevylučujem, že malomestská vrstva sa radikálne vrhne do náruče svojej - zahuby.
Kľudne by som ja dal aj slovo za radikálne šťuky na národnej scéne - ale žiadne také už nevidím. Už vidno len prestárnuté a v určitom zmysle choré kapre. Pred 8 čí 12 rokmi to bolo ešte ináč.

Lord Byron

hned po referende sa malo jednať úplne úplne inak a oveľa radikálnejšie a nechápem že fico tú prehru akceptoval tú úražku do ksichtu celému národu.mali jednoducho vyhlásiť že to akceptovať nebudú a referendum sa bude konať aj tak a nech ho len skúsi režim nedovoliť...A oficiálne by som dal desať dnú ústavným sudcoma prezidentke na rezignáciu a spustil celonárodné protest a vyzval ľudí na generálny štrajk za referendum atd..Jednoducho tvrdý postup .

Norman

Bolo to 7. júla 2021, teda v stave, keď bola aj formálne pandemická situácia dobrá - mal zorganizovať čo najväčší prejav odporu, demonštrácia, také niečo.
Je jedna vec, že to nie je jednoduché a ľahké, ale kto, ak nie zavedené strany, a kedy, ak nie vtedy, po takej urážke.
Neviem, čo myslíš, "vlastné referendum".
Ale mohol výrazne zdôrazniť či ukázať všetkým, čo za obľudu je vlastne Čaputa.

Ale holt, Fico a Smer v podstatnej chvíli vždy zaváhajú. A to robia závažnú chybu. Tu už sa bojuje na život a na smrť, Lučanský nie je jediný, a v podstate aj košického Pašku (Smer) v podstate zabili. ( keď sme pri tom, nehovorím, že tí ľudia nerobia/nerobili špinavé kšefty - ale sú to tí umiernení "kapitalisti", na rozdiel od šialených maniakov a dementov druhej strany).

Už aj teraz na jednej tlačovke Fico povedal, že oni(Smer) nebudú robiť potom revanš. To je základná chyba!!! Minimálne v rétorike im musí hroziť a naozaj ich potom trestať.