Venezuela - frustrácia a rezignácia

Na Zvedavcovi dali článok o vývoji vo Venezuele. Píše sa tam v skratke, že Američania pripravujú či realizujú proti Venezuele scénar ako proti Chile 1973, ktorý začína ako úpadok hospodárstva a mnohé iné ekonomické problémy a končí vojenským pučom.

Už sme tu raz hovorili pri príležitosti smrti Chavéza o tom, že tá krajina a celá Latinská Amerika je celkom iný svet, než ten náš, že mu nerozumieme, respektíve, že mnohé našé náhľady tam neplatia. Ja vôbec nepochybujem, že washingtonskí a iní zmrdi chcú dostať Venezuelu na kolená a neznamenajú pre jej ľud nič iné, ako otroctvo. Ale treba povedať, že ten bordel a chaos, podobný tomu z Chile, nie je spôsobený len agentami a kolaborantami. Za chos vo venezuele môžu hlavne tri veci:

1. schématický a mechanický  model spoločnosti, známy ako marxizmus, naozaj nefunguje. Krajina sa pokúša vytvoriť perpetum mobile, ako už mnohé predtým.

2. schopnosti latinoamerického ľudu sú objektívne (v tomto historickom období) limitovaé a žiaden zázrak sa diať nebude. Veru, veď takzvané hospodárske zázraky sa pokiaľ viem zatiaľ udiali iba v Nemecku a možno v Japonsku, nikde inde - a je jasné, prečo je to tak. Treba to vidieť racionálne a objektívne - genetický profil populácie rozhoduje navyhnutne o jej sile, aj o jej kultúre, o jej spokojnosti a kľude. Žial, ani v tom druhom aspekte nie sú tamojší ľudia, ktorí by mohli žiť aj keď v technickej chudobe ale aspoň spokojne, príkladom úspechu.

3. smrťou Chavéza im chýba osobnosť. Občas sa totiž stane, že blesk udrie presne, ale keď sa stratí, je vrcholne nepravdepodobné, že ho nahradí rovnako presne druhý. Chavéz je  ďalší príklad toho, aký veľký vplyv majú na históriu osobnosti. Aby ste mi rozumeli, to nie je jeho chvála, ani jeho morálky, ani jeho schopností - toto je pripomínanie celej tej zhody okolností, ktorá sa v tomto prípade skrýva za pojmom "chavéz". A táto zhoda okolností, tento atraktor, skončil biologickou smrťou svojej hlavnej časti. Vďaka tomu fenoménu zažila Venezuela určitú nezávislosť, bez neho sa prepadá tam, kde bola - do otroctva NewYorských bánk.

 

Celá táto Venezuelská história je tak triviálna, že snažiť sa tam hladať nejaké naozaj konšpiračné mechanizmy Američanov, je zbytočné. Venezuela prakticky sama kolabuje a tie hyeny ju zožerú bez rizika. Je to podobný priebeh, ako aj inde vo svete.

Ak už sa má nájsť nejaké základné poučenie a mechanika tejto moci, okrem spomínaných troch objektívnych, ak sa majú nájsť začiatky toho kolabovania, nie sú to agenti a krvavé prevraty, ale prvotný jed, ktorý židokresťania striekajú do tela svojich obetí - je to jed konzumu. Tam to všetko začína a to je všetko, čo musia robiť a to je všetko, čo k tomu treba povedať.

 

nick
Norman, bez konzumu sa žiť nedá. V každom storočí ľudia museli KONZUMOVAŤ -jedlo, nápoje, vyrábať alebo kupovať látky, produkovať stavebný materiál či technické zariadenia. Prečo brojiť proti tomu, bez čoho je hladomor a stagnácia či chaos? Len luxus by mal byť zakázaný, a súčasný obraz úbohosti sveta nie je výlučne LEN spôsobený židobankárskymi klanmi. Hlavne chýbajú politické a občianske sili za spravodlivosť. Napríklad, zákonom stanoviť každému 400 eur dôchodok a bodka. Ultra komunizmus je menšie zlo pre pracovitých ľudí, než dravý kapitalizmus. Čo prospelo ľudstvu to, že generál zarobí mesačne 5000 eur, manažer korporácie možno i 120 000 euro, a tretina dospelej populácie je bez práce, alebo (to už skoro 2/3) robí za sumu do 500 euro čistého? Keď boli ľudia pred 20 rokmi tak sprostí, že verili, že rovnostárstvo v príjmoch je zlo a nespravodlivosť, nečudo že za trest ľudský rod v podobe fašizujúceho postkapitalizmu zažíva skutočné zlo!
Norman
Pod termínom "konzum" myslím (asi) to, čo  ty pod termínom "luxus". Ako často býva, sú nezhody dané hlavne rozličným chápaním slov.  
Buheh
na rozdiel od tej striedmej. Je to imanentná vlastnosť kapitalizmu. Kupujeme veci, ktoré sa plánovane kazia, aby sme museli kupovať ďalšie. Kupujeme veci v nezmyselných pestrofarebných a neekologických obaloch, ktoré sú často väčšie a drahšie ako samotný produkt. Sme všetkými možnými spôsobmi motivovaní, alebo aj vyslovene nútení kupovať nezmyselné veci, ktoré nepotrebujeme – kto si v tomto smere celkom imúnny, hoď prvý kameňom. Konzum je výsledkom "trvalého rastu", čo je nelogická a pre túto planétu priam vražedná fantázia, ktorá je samozrejmou súčasťou mytológie každej firmy v kapitalizme – každý jeden manažér má za hlavné a takmer jediné kritérium úspešnosti rast zisku firmy, rast biznisu, a teda rast konzumu.
Stefan
Tak to vždy dopadne, keď sa použivajú a označujú javy v spoločnosti bez ladu a skladu. Niet divu, že prepukajú potom rôzne šumy, ruchy a nezhody ako napríklad u "konzumu". My na dedine keď sme povedali že ideme do konzumu, šli sme kupovať do obchodu a nie skrachovať. Ďalšia spomínaná vec je nastolenie demokrátúry Augusta Pinocheta v Chile rozvinutými a prosperujúcimi demokráciami, zvlášť pomocou tajných služieb USA. Dodnes si demokrati pochvaľujú, že aký to bol "bomba kšeft". Ďalšia vec je ako sa tú na týchto stránkach super prejavuje genofond Nemcov, zvlášť takzvaných "západných" a genofond Japoncov. hospodárske neúspechy takzvaných "východných" Nemcov má na svedomí už nie genofond, ale takzvaný, ako vy tomu nadávate "komúnizmus", ktorý pochádza z "politickej kuchyne" neárijcov. Keďže aj my sme patrili do toho istého bloku, aj my sme považovaní v zmysle tejto teórie akoby sme "pochádzali od macochy". A od macochy, keďže sa im pripisuje akísi druh "Marxizmu" pochádzajú aj Venezuelčania, potomkovia aj eurôpskych prisťahovalcov.
Norman
V škole učia o dvoch druhoch podmienok. Prvá je nutná, ale nedostačujúca. Napríklad, ak chceš niekam ísť, musíš mať nohy. To je nutná podmienka. Iná nutná podmienka je vedieť, kam ísť. Ani jedna sama o sebe nestačí. Ak máš nohy, ale nevieš kam, tak nedôjdeš. Ak vieš kam, ale nemáš nohy, je to fakticky zlé. Druhá je tzv. nutná a postačujúca podmienka. To je v našom príklade "mať nohy a zároveň aj vedieť kam".   Genofod je taká nutná podmienka, také nohy. Ak ho nemáš, tak je to len také vlečenie. Marxizmus je taká fatamorgána, ktorá zahmlieva cestu. Také ópium národov. Aj keď máš nohy, ale opiješ sa fantazmagóriami, ďaleko nedôjdeš. Východní Nemci, alebo my, sme boli v zajatí opiátu - ale aj tak vďaka dobrému genofondu to nebolo najhoršie.   Môže byť na tom celom niečo nejasné? Čo vedie ľudí k tomu, že si myslia, že sú to celé nejaké ťažké tajomstva, že to nie je jednoduché ako osraté detské ihrisko? Sem tam nejaká preliezačka a pieskovisko, ale pre normálneho dospelého človeka je to všetko ako na dlani.
Stefan
Je veľmi dobre, že tu padla reč o nohách a chôdzi. Tejto stránke nadhľad som bol nadšený práve preto, že tu boli uvedené skutočnosti o "pôvodu" Hitlerovho takzvaného ”vojnového šialenstva, psychôzy, deviácie a podobne..." a nacistov vôbec. Boli ste to práve Vy z nadhľadu, ktorí ste ma vyviedli z tohto omylu, či? Kto uviedol tento článok neviem, potom asi Ema, alebo nanajvýš niekto iný. Pred časom si mi písal, že piješ len z čistého prameňa. Dúfam že nevyschol. Väčšine ľudí stačia také barličky, aby ich myslenie nepokuľhávalo, typu: "komúnisti=fašisti, naccisti psychopati, cigáni a genofond a podobne...". Keď to napíše niekto kto sa venuje literárnej činnosti, je to v pohode. Ak však povie môj známy - podnikateľ, bez hlbšej analýzy príčiny stavu hospodárstva po Nežnej revolúcii a odbije to propagandistickou barličkou: "lebo komúnisti...", je to na pováženie. V tom plne súhlasím, komúnistická ideológia bola a je opiátom. Ovšem Ty opiátom považuješ aj katolicizmus a vôbec všetky kresťanské církve:-) , či? Napriek tomu Nemci prosperovali vždy. Okrem toho a okrem Teba, za opiát považujem aj ideológiu ktorú vypracovali demokrati. V mene charty ľudských práv a slobôd dnes vedú sústavne vojny, akurát narozdiel od nacistov jeden vodca vybojuje svoj boj a potom ho nahradí druhý. Okrem toho závislosť býva zložitá. Napríklad môj otec holduje opiátu komúnizmu, ale popritom ešte väčšou vášňou je nacionalizmus s protimagyarskou propagandou.
Norman
ako sa naozaj ľuďom uľaví, keď sa im poodhalí skutočný obraz histórie. Veci  potom dávajú zmysel a svet prestáva byť absurdný.
baloo
ináč celkom triviálne fakty, že napr. černosi lepšie bežia, cigáni sú rodení muzikanti, židia majú nadpriemerne vyvinuté logické myslenie ... a áno, napríklad nemci sú okrem toho, že inteligentní, aj húževnatí a cieľavedomí a dokážu vypiť toľko piva na jeden posed, ako nikto iný na tejto smutnej blatoguli ;-) Tak isto častejšie mávajú modré oči a blond vlasy, ako napríklad japonci. To je proste ten genofond. To je jasná vec, že sa rasy vonkajšími znakmi líšia - tak mi povedz jeden jediný argument, prečo by také isté rozdiely nemali mať aj v emočnej a mentálnej výbave? Aj jazvečík aj čuvaš je pes, a obe plemená sú perfektné - vo svojom "obore".    Problém, ktorý si načal je podľa mňa už dosť filozofický (nie, že by to vadilo). Mozog totiž funguje asi tak, že má nejaké vrodené "aparáty", ktorými spracúva okolitý svet. Preto je kľúčovo dôležité, aké pojmy sa deckám vštepujú do hlavy, pretože ne- alebo len veľmi ťažko vymazateľne už celý život budú svet pomenovať a chápať v týchto termínoch. A práve preto sa niektorí ľudia, nech o tom prečítajú aj sto kníh, nedokážu oslobodiť od šablón, ako napr. pravica/ľavica, "nacisti-Hitler-zlo" a pod. Tuším jedna teória tieto volá "mém"-y, vlastne to sú tie farebné kamienky, kúsky puzzle, ktoré bude dotyčný mozog tak alebo ináč skladať. A z toho hľadiska vlastne VŠETKO je iba "mém", iba pojmové barličky, ktoré používaš na opísanie a pochopenie sveta, nimi vieš veci pomenovať a skrze nich budeš hľadať súvislosti. Keď si tak domyslíš, ruku na srdce: videl si už niekedy ELEKTRÓN? A si si istý, že všetky sú úplne rovnaké? Je to iba ďalší mém + viera, ktorá sa naň nabalila.    (Ináč, ako si všímam, ľudia vo všeobecnosti nemajú problémy napr. s Ježišovým posolstvom, averziu voči kresťanstvu vzdudzuje práve cirkev - je veľkým úspechom protistrany, že sa v hlavičkách podarilo spojiť tie, ináč iba povrchne súvisiace termíny. Asi tak ako Hitler > nacisti > nemci > masoví vrahovia ... a samozrejmeže to kľúčové slovo tu chýba... veď vieme, kto má patent na utrpenie)     Ale nechcem príliš posunúť túto diskusiu týmto smerom, lebo článok je o niečom inom.  
Stefan
PS: Celkom by som bol zabudol jednu pozoruhodnú poznámku zo stránok národných socialistov nassmer , a to že nacisti (propagandisticky:"nemci") narozdiel od komúnistov a demokratov ekonomicky neboli nikdy porazení, ale vojensky. Zaújmavá a pravdivá myšlienka... Dokonca bez hlbšej a podrobnejšej analýzy príčiny, priam geniálna! Ak sa však lepšie zamyslíme, ekonomicky padnúť nemohli:-) . Nebolo im tejto vymoženosti dopriateho dosť času.
Norman
Uvažuješ presne - nemali čas padnúť. Ale oficiálna propaganda píše, že už za prvých 10 rokov ekonomicky padli - čo asi nie je pravda. Nas Smer je stránka, ktorá explicitnejšie spomína pozitíva Nemeckej Ríše, i keď hlavne zdôrazňuje dobré stránky nemecko-českých vzťahov. Je to taká skutočná "revizionistická" stránka, chce ukázať dobré črty tej strany, ktorá prehrala vojnu. Je to podobne, ako keď niekto ukazuje dobré črty Sovietskeho komunizmu - určite ich mal aj ten, prečo sa nepoučiť. Ale ako vidíš, tu sa tomu takto moc nevenujeme. O režimoch platí to, čo o ľuďoch: sú rôzne, zväčša blbé. Ja by som povedal, že to dobré, čo sa zaviedlo za predvojnovej éry v Nemecku, prežilo tam ba aj v Európe. No ... skoro, eugenické myšlienky boli vyhodené celkom, zatiaľ, ale myšlienka sociálneho svedomia spoločnosti, myšlienky zákonitej dovolenky (zavrhnutie otroctva), myšlienka ľudskej dôstojnosti bežného pracujúceho človeka  a mnohé podobné , tie pretrvali. Veď ich ani nemožno spájať len s ľuďmi a systémom, ktorý ich zaviedol - lebo sú to univerzálne veci, ktoré platia a budú platiť. Dnes sú tak samozrejmé, že si ich hodnotu ale ani pôvod neuvedomujeme.
Stefan
Nemôžem povedať, že robíš zle ak sa venuješ myšlienke predurčenosti tej ktorej rasy v dosahovaní vynikajúcich výsledkov v páchaní dobrého ci zlého, alebo v akejkolvek činnosti. Podrobujem ju, kritickej analýze, to dúfam mi zazlievať nebudeš. Podľa mňa táto teôria má mnohé diery, ktoré by bolo dobre zaplátať nejakou šikovnou filozofickou výhovorkou. Obávam sa však, žeby potom nadobudla deformované kontúry komúnistickej a demokratickej agitky. Verím však že si nejako poradíš aj bez môjho zdľhavého kibicovania. Chcel by som sa však podeliť o jeden pozoruhodný postreh, ktorý som niekde čital o tej "podradnej a lenivej" rasy "rudokožcov" ku ktorým sa ešte admin zvedavec.org pripojil poznámkou, že je veľmi dobre že sme im tú zem ukradli. V rozpore s tým znie poznámka o ich údajnej tolerantnosti keď ochotne prijali našu "civilizovanosť' kultúrnosť" a nábožnosť, celkom pozoruhodne. K tomu autor tejto myšlienky pripojil pozoruhodnú poznámku, že nie všetko to čo si myslíme charakterizuje význam slova "civilizácia". Väčšinou si pod tým predstavujeme vykopávky črepov, sošiek a rozvaliny starých stavieb.
Norman
ale realistické vnímanie reality. Aj v lese nájdeš rôzne rastliny a každá ma iné vlastnosti a teda aj iný rast, iný osud, prípadne, ak sa na to pozreme z utilistického pohľadu, aj iné použitie.   Hlavne si treba dať pozor, aby si nepodľahol klamstvám, ktoré to celé vulgarizujú. Samozrejme, sú rôzne teórie a ideológie, ale systém sa snaží, aby si poznal o nich len zdeformované veci, aby si tie najracionálnejšie pohľady ani nepoznal.
martin2
ty co mali viac stastia a penazi si mohli dovolit dovolenku vo venezuele ponuka ju dostatok CK a spravit si vlastny nazor...... taketo vystrelky   http://spravy.pozri.sk/clanok/Venezuelsky-prezident-vyhlasil-sviatok-vernosti-a-lasky-k-H.-Chavezovi/234258 ludia vo venezuele bere z humorom...... fakt je ale ten ze je to tam velmi podobne u nas pocas komunizmu..... benzin je tam tam vyslovene zadarmo plati sa iba nejaka sumicka aby benzinova stanica mala na prevadzku, su tam lepsie vybavene supermarkety ako na Slovensku ale bohuzial miestny ludia nemaju moc penazi a prace je malo..... ludia tam beru coca colu, hamburgery ako nieco co ma obrovsku hodnotu........ ako u nas za minulych cias...... zije tam vela cechov a ty hovoria ze je to z roka na rok tazie ....... venezuelsky bolivar je iba papier na poznamky.... euro ich nezaujima ale po dolari bazia...........  par zaujimavosti ale spomeniem.... vo venezuele mozete riadit opity len musite vyhodit vystrazne smerovky /takych aut tam chodi k veceru vela treba spomenut ale ze ked sposobite nehodu pod vplyvom alkoholu je za to velmi prisny trest.../, alkohol sa podava az po 10hod. /ako kedysi u nas/,  ked v TV nevysielaju politickeho vodcu tak operacie na zvacsenie zenskeho poprsia dokonca maju aj kanal kde to riesia cely den...........ziadne plaze vo venezuele nemoze nikdo sukromne vlastnit vsetky patria venezuelcanom............

nové