Rupert Sheldrake: The Science Delusion

Sheldrake sa pohybuje na krajných témach poznania, ale argumentuje skepticizmom a racionalizmom. Tu zaťal priamo do dogmatizmu vedy, a tak jeho prednášku na TED zakázali (ako v stredoveku, ak niekto zaťal do paradigiem církve). V takýchto pomeroch žijeme aj v oblasti vedy a osvety.

Autor: 
1488
malý edukatívny grygarov výlet ako predjedlo na šeldrejkovic video nezaškodí https://www.youtube.com/watch?v=HX8RxzvF9wQ vesmír je k sebe abstraktne trpezlivý - nekonečne
Norman
Predjedlo? Dôvod? Aby bolo jasné,  čo Sheldrake kritizuje? :)   Hm ... medzičasom som dopozeral-dopočúval do konca cez všetky tie informácie o encyklopédiach kriketu, ach prírodo :((( Niet nad to, že žiakom prvého semestra (alebo to bola základná škola - očvidne sa nudili) podávajú celú  aktuálnu metafyzickú dogmatiku v kocke a zabalenú do bulváru. Pripomína mi to tie pekné rozprávky o dedkovi šest dni pracujúcom v siedmom odpočívajúcom, to o meraní času v obdobiach pred 13,5 miliardami rokov plus minus 0,1 miliarda ... tá presnosť má proste svoje perverzné kúzlo.)) Dík. Grygar bol veľká osobnosť.
1488
myšlienkové hry a pozorovania vnímania, dogmy vytvárajú obmedzenia, no v určitom momente sú pre oslobodenie nevyhnutné (aby sa bolo od čoho oslobodiť hehe) - taký ten náš človečenský individuálny vývin pozorovateľa, zjednodušene niečo ako "toltécky" kruh - naučíš sa pravidlá hry, aby si vedel fungovať v ľudskej forme a potom ich modeluješ, pravdaže pred tým a potom nie je, preto to predjedlo, nech to má fazónu reči sa hovoria a chlieb sa je, teda aby zase rasputin nefrflal, tak toto abstraktno má dar ľahkosti bytia a rozhodovania v našej konkrétnej vymyslenej realite, taká mentálna barlička "nadhľadu" overené vyskúšané v prítomnom okamžiku hehe dúfam, že to má vesmír nejako ošetrené, imunitu pre fatálne rozhodnutia ľudského plemena, asi to nekonečno trpezlivosti evolúcie a láskavú inštaláciu nadvedomia - že hovno nie je lekvár, a nie je preto dobré na chleba, aj keď nás o tom môže niekto pomýlený presviedčať   p.s. kedy ak nie "tu a teraz" - strach stačí spoznať a v rámci možností dávam hlas kotlebovi hehe (tematický guláš, snáď nevadí)

nové