Bude vojna na Ukrajine trvať mesiace a mesiace, roky?

Vojny majú tendenciu zamrznúť. Najlepší príklad je Prvá svetová, ktorá sa zmenila na zákopovú ťahanicu. Teda západný front, na východnom fronte Nemecko vyhralo Brestlitovským mierom. Na západe, kde bol front hlboko vo francúzskom území, boli za porazených vyhlásení nemci. Paradox, ktorý dokazuje, že veci nie sú to, čo vidíme.

Vojny majú tendenciu sa ťahať. Najlepší príklad je Vietnam, kde agresor USA prišiel spoza Pacifiku, bojoval a bojoval proti vietnamskym komunistom - až už to bolo evidentné po celom svete, že sa dopúšťa zločinov proti mieru a ľudskosti. Navyše to ani vojensky neudržal, Vietcong obsadil južnný Vietnam.

Bude Ukrajina niečo podobné ako Vietnam pre Amíkov?  Je tu jeden fakt, ktorý situáciu výrazne mení - Ukrajina nie je za oceánom, Ukrajina je v susedstve Ruska. Rusko s ňou môže viesť vojnu roky.

Možno to Rusi chceli predviesť ináč, možno s rýchlym pádom Kyjeva, ale aj toto znesú. Postupné dusenie. Teraz sa už nie je kam ponáhlať. Verziu, že by Rusko pridalo na svoju stranu celú a nepoškodenú Ukrajinu, očividne nebolo možno zrealizovať. Tak pripoja mierne poškodenú  Ukrajinu. Krajiny sa z vojnových škôd dokážu pozviechať rýchlo, v tom majú Rusi prax.

Územia okolo Kyjeva patria Moskve už stáročia. Bolo veľmi naivné si myslieť, že nejaký Jelcin má autoritu túto jednotu rozbiť. Také nezodpovedné a vrcholne hlúpe kroky sa občas v histórii stanú, ale vždy sa za ne ťažko platí. 

Každá strana verí a ešte viac prehlasuje, že tej druhej dochádzajú sily. Ja odhadujem, že Zelenského úbohé divadlo nebude mať z čoho ťahať rezervy. Rusi oficiálne vyhlásili, že rozbijú tú armádu pri Donbase. Ak spoja svoj južný prímorský pás, vrátane Odessy, budú ho môcť rovno "demilitarizovať a denacifikovať", môžu tam rovno založiť vlastné štruktúry. A medzitým neustále vrážať  raketové údery Ukrajincom tam, kde sa to bude hodiť. Vcelku pohodový modus vivendi.
Ale chcelo by to aj tak potom skrátiť front a nechať novej Ukrajine len Halíč. Nech si užijú demokratických a mierových Poliakov.
 
 
 
slaven1

Pripomína mi to situáciu na Ukrajine, kde každý veľký oligarcha "mal povinnosť" (udelenú od koho?) financovať "svoj" kárateľný batalion. Na okrajine je viac ako 30 rôznych polovojenských jednotiek terorizujúcich obyvateľstvo: Mirotvorec, Aidar, Azov, Donbas1, Donbas2...

Norman

edko heger o tom, ako patríme k najsilnejšiemu spoločenstvu na svete

https://t.me/cz24news/9659

Toto sú oni - debilkovia, ktorým sa tak veľa naslubuje, často okorenené náboženským fanatizmom.

Edko, veru, nemusíš sa báť, big brother a sa o teba postará - určite. Veď mu slúžiš, musel by to byť podliak, ak by si s tebou vytrel zadok, nie?

Dusanbe

"Прекратите истерику! У войны в том варианте, как вы видели, не было победных перспектив. Операция задумывалась как Чехословакия-68. Зашли со всех сторон, всех лежать-бояться, посадили правительство новое, все подписали, плохих ребят наказали. Потому и назвали "операция". Пошло все не так. Попали в огневой мешок. Потом месяц делали вид, что ничего страшного, все так и планировалась и пытались выжать результат из небольшой группировки не подготовленной к полноценной войне на восьми направлениях одновременно.
И сейчас наконец сделали то, что надо было сделать уже в конце февраля - перегруппировались."

Stručne preložené - "prestante hysterčiť, vojna vedená takým spôsobom, ako sme videli doteraz, nedávala perspektívu na víťazstvo.
Pôvodná predstava, že zákrok na Ukrajine bude niečo ako rok 1968 v Československu sa stretla s krutou realitou ukrajinského odporu. Potom sa ruské vedenie tvárilo, že sa vlastne nič nedeje a snažilo sa vyžmýkať nejaké výsledky aj z tejto situácie, keď poddimenzované a na ostrý boj nepripravené jednotky viedli operácie ôsmymi smermi súčasne.
A teraz konečne začali robiť to, čo mali spraviť už pred mesiacom - preskupenie jednotiek."

Takže sa veci zrejme rýchlejšie pohnú na východe Ukrajiny.
Ja ešte potrebné dodať - že v blízkosti ukrajinsko - bieloruských/ruských hraníc sa medzičasom zbromaždili ďalšie veľké zoskupenia ruskej vojenskej techniky.

A tiež, že s najväčšou pravdepodobnosťou - 31.marca Rusko vypne plyn západným neplatičom...
Tak si znížte teplotu v byte o 3 stupne - koncom roka to môže byť aj na 3 stupne.
A ešte - svetový parazit vyjadril hlbokú nespokojnosť s rokovaním v Istanbule - zrejme sa zľakol, že by sa nebodaj mohli boje na Ukrajine ukončiť a bol nastolený mier. Sledujme ďalej, čo všetko spraví pre to, aby sa také niečo nemohlo stať ani hypoteticky.
Takže - všetko je možné - dokonca sa môže naplniť vraj aj proroctvo baby Vangy, :-)

Norman

je ťažko si predstaviť rýchly ciel operácie, okrem obsadenie centra kyjeva a odfaklenia vlády (v podstate určitý palácový prevrat z vonku, akoby revanš toho, čo sa stalo v 2014).
Tu určite hrala rolu proste chuť vraziť ukrajincom úder, ukázať im, kto je v končinách pánom.

Stále platí, čo pripomínam od začiatku: pravdu a právo má vždy víťaz.
Kto je víťaz je ale niekedy otázne.
Kto je tu porazený, to je jasné: určite my, malé (slovanské) štáty stredovýchodnej európy, ktoré sa teraz stanú fackovacím panákom pre americké opice.