Lavrov a aktuálna situácia - riziká tretej svetovej vojny sú výrazné

Lavrov vystupoval v ruskej tv na prvom kanáli v relácii Big Game. Termín, ktorý tam padal, bola aj tretia svetová vojna.

"Veľmi dúfam, že keď sa všetci zaklínajú tým, že v žiadnom prípade nesmieme pripustiť tretiu svetovú vojnu, tak v tomto kontexte vnímajú neustále provokácie Zelenského a jeho tímu, ktorí požadujú dobre že nie zavedenie vojsk NATO na záchranu ukrajinskej vlády. A všetci stále hovoria, že dáme zbrane - čo tiež, samozrejme, prilieva olej do ohňa - a chcú týmito dodávkami zbraní donútiť Ukrajincov, aby bojovali s Ruskom do posledného vojaka, len aby tento konflikt trval dlhšie, len aby, ako dúfajú, Rusko na ňom trpelo čo najviac," (citovala Lavrova agentúra RIA Novosti).

Minister zároveň poznamenal, že západné krajiny pri dodávkach zbraní Ukrajine "všetci lídri hovoria, že otázka vyslania vojsk NATO bola vylúčená, s výnimkou Poľska".

Pripomeňme, že 11. apríla šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell zopakoval, že EÚ chce vyhrať vojnu na Ukrajine "na bojisku". Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov označil Borrellove slová o vojenskom riešení krízy na Ukrajine za "nezvyčajné" a zdôraznil, že "to vlastne výrazne mení pravidlá hry", "pretože EÚ nikdy predtým ... nevystupovala ako vojenská organizácia".

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg predtým povolil rozsiahle nasadenie aliančných jednotiek na východnom krídle. Ruský veľvyslanec vo Washingtone Anatolij Antonov varoval pred nebezpečenstvom konania západných krajín počas ruskej špeciálnej operácie na Ukrajine a možnosťou priamej vojenskej konfrontácie medzi Ruskom a USA. Šéf DĽR Denys Pushylin zasa povedal, že Rusko sa v Donbase stretáva s celým konglomerátom krajín.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová uviedla, že NATO v skutočnosti už dlho vedie vojnu proti Rusku, bez toho, aby sa otvorene zapojilo do konfliktu na Ukrajine. EÚ tiež označila za oddelenie hospodárskych vzťahov NATO a komentovala výzvu šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella, aby Ukrajina "vyhrala vojnu". Prezidentov tlačový tajomník Dmitrij Peskov zasa uviedol, že Rusko je naďalej presvedčené, že kroky NATO sú skôr agresívne ako obranné.

 

 

 

 

Jadrová vojna


Rusko zastáva zásadný postoj, že jadrová vojna je neprípustná a nebezpečenstvo takéhoto konfliktu nemožno podceňovať, uviedol  Lavrov. 

Ruský minister zahraničných vecí pripomenul, že v januári "päť" stálych členov Bezpečnostnej rady OSN vydalo vyhlásenie o neprípustnosti jadrovej vojny.

"Je to náš principiálny postoj, vychádzame z neho. A, samozrejme, nechcel by som, aby sa tieto riziká umelo nafukovali teraz, keď sú riziká veľmi značné a je veľa ľudí, ktorí sú ochotní to urobiť. Nebezpečenstvo je vážne, reálne a nemalo by sa podceňovať," povedal minister.

Podľa jeho slov "Rusko už robí veľa" na vyriešenie súčasnej krízy. Podľa ruského ministra zahraničných vecí sa Rusko už za vlády bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa zasadzovalo o potvrdenie vyhlásenia Michaila Gorbačova a Ronalda Reagana z roku 1987 o neprípustnosti jadrovej vojny na vysokej úrovni. "Žiaľ, nepodarilo sa nám presvedčiť našich kolegov o potrebe takéhoto kroku, ale veľmi rýchlo sme sa dohodli s administratívou Bidena a v júni minulého roka počas ženevského samitu naši prezidenti urobili takéto vyhlásenie," dodal.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová minulú sobotu uviedla, že ekonomický tlak na Rusko zlyhal, teraz sa USA chystajú hrať za "červenou čiarou" a zapojiť zbrane hromadného ničenia (ZHN), ak sa tak stane, obete budú nevyčísliteľné.

Deň predtým ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov vyhlásil, že Rusko je odhodlané dosiahnuť bezjadrový a neutrálny štatút Ukrajiny. V marci tajomník ruskej Bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev zdôraznil, že Rusko nemôže dovoliť, aby Ukrajina mala jadrové zbrane, ktoré by ohrozovali celý svet.

Pripomíname, že 24. februára ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že sa rozhodol uskutočniť špeciálnu vojenskú operáciu na ochranu ľudí pred zneužívaním a genocídou zo strany kyjevského režimu, na demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny a na postavenie pred súd tých, ktorí spáchali množstvo krvavých zločinov proti civilistom vrátane ruských občanov. Hlava štátu zdôraznila, že Rusko nedovolí, aby Ukrajina mala jadrové zbrane.

Už po začatí špeciálnej operácie vyšlo najavo, že kyjevské vedenie sa rozhodlo zničiť alebo odviezť do Ľvova dokumenty o ukrajinskom jadrovom programe. Podľa zdroja jednej z ruských agentúr sa tak stalo, aby sa Ukrajina vyhla obvineniam z vojenského vývoja "mierového atómu".

Prezident Putin pripomenul, že Ukrajina stále vlastní jadrovú technológiu sovietskej konštrukcie a prostriedky na použitie takýchto zbraní, vrátane letectva a operačno-taktické rakety sovietskej konštrukcie Tochka-U s doletom viac ako 100 kilometrov.

Expert na jadrové zbrane Maksim Šingarkin v komentári pre Vzgljad poznamenal: "Na Ukrajine mohli byť nasadené jadrové zbrane NATO. Čas letu do Ruska by sa skrátil na niekoľko sekúnd. Takže keď nám NATO nedáva záruky, že Ukrajina nevstúpi do aliancie, vyvoláva to obavy.

 

 

Koniec vojny zafixuje situáciu, aká bude v danom momente na bojisku


Lavrov ďalej uviedol, že konflikt na Ukrajine sa skončí zmluvou, ktorej parametre sa určia podľa fázy vojenských operácií, počas ktorých bude uzavretá. 

"Ako v každej situácii, keď sa používajú ozbrojené sily, všetko sa samozrejme skončí zmluvou, ale parametre tejto zmluvy budú určené štádiom vojenských operácií, v ktorom sa táto zmluva stane realitou," 

Pokiaľ ide o súvislosť medzi situáciou na mieste a obrysmi hypotetického alebo, povedzme, prípadného mierového urovnania, takáto súvislosť tu samozrejme je. A ako sme od začiatku zdôraznili vo vyhlásení, ktoré Putin urobil pri ohlásení tejto špeciálnej operácie, samozrejme, chceme, aby sa predovšetkým ukrajinský ľud mohol sám rozhodnúť, ako bude žiť," povedal Lavrov v relácii Big Game na Prvom kanáli.

Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov predtým uviedol, že Moskva odovzdala Kyjevu návrh dokumentu s jasným znením a teraz je loptička na strane Ukrajiny. Zelenskyj uviedol, že dokument, ktorý mu Rusko odovzdalo, nevidel.

Chceli by sme zdôrazniť, že prezident Vladimir Putin označil za čudný postoj diplomatov EÚ a USA, ktorí si otvorene želajú urovnanie situácie na Ukrajine prostredníctvom víťazstva Kyjeva na bojisku. V telefonickom rozhovore s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom označil Putin výzvy predstaviteľov EÚ na vojenské riešenie situácie na Ukrajine za nezodpovedné.

 

 

Stretnutie 40 krajín v Ramsteine

V utorok bude USA hostiť zástupcov 40 krajín, zrejme svojich vazalov. Podla ministra obrany USA  bude nasledujúcich niekoľko týždňov pre Ukrajinu kritických a tak musia dostávať materiál. A to je účel tejto konferencie.

V podstate ide týchto 40 štátov vyhlásiť Rusku vojnu, a to koordinovanú USA. Len to možno ešte nevedia.

Očividne u Američanov panuje obava, že sa Rusku podarí uzavrieť a zničiť v podstate celú Ukrajinskú armádu pri Donbase. Dá sa predpokladať, že ich Rusi zničia tvrdo a nemilosrdne, podobne ako kedysy Paulusovú armádu.

Druhá verzia, že by sa Ukrajinským vojakom podarilo utiecť, tiež nie je dvakrát vítaná. Porazené vojsko v hlavnom meste by chcelo, aby zodpovední domáci politici niesli dôsledky. Vždy to tak bolo a vždy to tak bude. 

Je tu ešte predpoklad, že Ukrajinská armáda udrží svoje pozície. Tam, kde je, bez poriadnych bunkrov, bez poriadnych ťažkých zbraní. Neviem, pripadá mi to veľmi nepravdepodobné.  

Rusi sa pripravujú teraz na zákrok pomaly a opatrne. Síce aj na februárový sa pripravovali pomaly, ale mali veľké oči. Mali v nich mnoho cielov, vrátane bratstva a spolupráce. Teraz majú v očiach asi iba jedno - smrť nepriateľa.

Zo 40 krajín v Ramsteine nepôjde bojovať na Ukrajinu ani jeden. Zomierať budú iba Ukrajinci. Ak niekto pácha genocídu na Ukrajincoch, je to NATO a ich had Zelenský. Ukrajinci sú politicky ten najhlúpejší národ na svete.

 

 

 

 

 

https://vz.ru/news/2022/4/25/1155592.html

https://vz.ru/news/2022/4/26/1155595.html

https://vz.ru/news/2022/4/26/1155594.html

U.S. hosts Ukraine talks in Germany as war enters critical phase (msn.com)

0
sandro

Stale rovnake chyby.. Tak ako Fico vyplakava v EU a pritom sa mu dostane akurat tak skodoradostneho rehotu, tak Ruske vedenie stale nechape, ze akakolvek komunikacia smerom k ''zapadnym partnerom'' je pre nich zbytocna. Namiesto toho by pre Rusov bolo logickejsie urychlit jednania s Kubou a Venezuelou o vojenskej pritomnosti tam. Zapadni partneri totiz pocuju len na jedine slovo a tym je sila.

Norman

Toto Lavrovovo vyjadrovanie v TV nie je žiadosť, ale určitým spôsobom varovanie. Varovanie je niečo, ako použitie sily - teda to, čo chceš ty.

Venezuela a Kuba by bolo riadne priloženie do ohňa, ale je otázne, či to Rusi chcú. Navyše, technický pohľad - kým v 1961 boli rakety stredného doletu blízko nepriateľských hraníc významným faktorom, dnes tú funkciu spĺňaju medzikontinentálne prípadne ponorky rovnako a lepšie. Nemá zmysel posielať na Kubu rakety, ako kedysi. A vojaci tam tiež nemajú nejaký zmysel.
Tu dal Kali text o návrhu začať znova jadrové skúšky - to by bol tiež asi výrazný faktor odstrašenia. Možno.
http://www.nadhlad.com/comment/43376#comment-43376

Mám dojem, že Rusi rátajú s dopadmi uzavretia plynovodov a ropovodov na západ. Aj preto vyčkávajú s väčšou ofenzívou. Ekonomický chaos, ktorý tým vznikne, za prvé priamo ekonomicky oslabí Euópu, za druhé hlavne oslabí jej chuť ešte šaškovať na Ukrajine a podporovať ju. Taký model situácie je možný.

Plynovody zavrú, keď štáty nezaplatia - tam je spomínaný termín nejak v máji. Už som tu ixkrát povedal, že pre Slovensko je to maximálne fatálne, ale s tým sa už asi treba zmieriť. Uvidíme, či to ostatné štáty Európy nezaplatia, a či im Rusi potom plyn (a ropu) vypnú. A čo to potom urobí.

sandro

Ano, varovanie je spravne. Kritizujem vsak tu neustalu snahu o vysvetlovanie, napriek tomu, ze tu uz nie su ani zbytky zdraveho rozumu. Varovanie IIIWW malo prist hned na zaciatku a malo sa tykat dodavok raketovych systemov, tazkych smrtiacich zbrani a pod. Na pristupe zapadu bolo vidno, ze k tejto otazke spociatku postupovali velmi obozretne a najprv sa to odskusalo na uzitocnych idiotoch typu Slovensko. Nestalo sa nic, Rusi sa len povyhrazali znicenim na uzemi Ukrajiny a preto sa teraz rozbehlo masivne a bezbrehe zbrojenie prakticky vsetkym dostupnym okrem stihaciek a jadra.
Tato makkost je opatovne kritizovana v Rusku a coraz viac kritizuje Putina s Lavrovom aj jeho dvorny propagandista Solovjov.

Norman

Problém ale nie je v tom, že sa nevarovalo, ale že je ťažko povedať, čo sa malo stať po prvých dodávkach zbraní. Asi zostávajú tie ekonomické zbrane. A práve väčší diplomatický povyk.

Znova hovorím - ak chcú Ukrajinu zlomiť, musia ju naozaj zlomiť. To zanamená žiadne zbrane, žiadne palivo, žiaden prúd, žiadna doprava. Mestám sa Rusi správne vyhli, to mali dobrý nápad - ale všetka ostatná štruktúra mala klaknúť. Vrátane energetickej - nechápem, je vojna, mali sa odstaviť elektrárne.

Takýmto štýlom uvažuje Západ, jeho teoretici aj praktici, tak takto musia uvažovať aj Rusi.
Ten štýl, ktorý Rusi teraz vedú, im ničí infraštruktúru v oblasti, ktorú obsadzujú. Ale to má byť naopak, majú viesť tak aktivity, ktoré by zničili vojenskú infraštruktúru tam, kam ani nemienia ísť. A žiaľ pre banderovských Ukrajincov, vojenské je dnes všetko priemyselné, cesty, mosty, dopravné uzly a sklady, strediská ... Kedže NATO sa otvorene zapojilo do konfliktu masovými dodávkami zbraní, toto musia Rusi spraviť. Tu už prestáva sranda.

sandro

jasne, vzdialenosti sa ''skratili'' ako by povedal Einstein. Ale stale je to pre USA hrozba, rovnako ako je hrozba pre Rusko nieco podobne na Ukrajine.
Takto sa tento rok zapadni partneri vyjadrili k pritomnosti Rusov na spominanych uzemiach:

https://www.mcclatchydc.com/news/politics-government/white-house/article...

sandro

Dnes vo svete rezonuje sialene vyhlasenie hlavnych predstavitelov USA, ktori nevylucuju vojenske napadnutie Salamunovych ostrovov, ak ti dovolia stalu namornu zakladnu Ciny.
Cela EU je pohorsena a pohrozila tazkymi sankciami. Niektore staty deklaruju potrebu znizenia zavislosti na surovinach dovazanych z usa, ako npr. LNG.
Jaro Nad zacal s pripravami na teleportaciu americkych patriotov, ktore v pripade vojny na Salamunovych ostrovoch nahradime Izraelskym Iron Dome.

https://www.teraz.sk/zahranicie/usa-nevylucuju-vojensky-zasah-voci/

Norman

tak vieš, asi sú Šalamúnove ostrovy príliš blízko Ameriky, takže sa cítia ohrození. Takže to už majú právo zaútočiť na čokoľvek.
"Samozrejme, rešpektujeme suverenitu Šalamúnových ostrovov, ale taktiež im chceme dať najavo, že ak podniknú kroky na zriadenie de facto stálej vojenskej prítomnosti alebo vojenského zariadenia (Číny), budeme mať značné obavy a veľmi prirodzene na to budeme reagovať,"
Neuveriteľné.
Ale toto je to, čo tu spomínal Sandro - Rusom stále chýba až tákato bohorovnosť. "Samozrejme že uznávam, že tie peniaze sú tvoje, ale ak mi ich nedáš, zoberiem si ich a rozbijem ti papuľu. Thank you, I love you, Jesus loves you. Haleluja, haleluja"

Definitívne bastardská kultúra zdegenerovaných kravojebov ( ináč sa cowboy nedá preložiť).

sandro

uznavam, je trochu funkcnejsi :)

Ema

To najdôležitejšie, čo tam dnes odznelo:

Reportér CCTV: Dňa 25. októbra vydalo 14 nezávislých odborníkov OSN na ľudské práva vyhlásenie, v ktorom kritizujú zmrazenie miliardových aktív Afganskej centrálnej banky administratívou USA. Čo na to hovorí ministerstvo zahraničných vecí?

Wang Wenbin (hovorca MZV Číny): Dvadsaťročná invázia USA do Afganistanu si vyžiadala životy 174 000 Afgancov vrátane viac ako 30 000 civilistov, takmer tretina Afgancov sa stala utečencami a viac ako polovica Afgancov čelí extrémnemu hladu. Spojené štáty rozbili krajinu a zničili budúcnosť jednej generácie a nakoniec nielenže odišli, ale zobrali si aj to málo peňazí, na ktorých záviselo prežitie afganskému ľudu. To plne odhalilo barbarstvo a krutosť takzvaného "medzinárodného poriadku založeného na pravidlách" USA.

USA nie sú oprávnené hovoriť o demokracii a ľudských právach. Spojené štáty by mali okamžite zrušiť nezákonné zmrazenie aktív Afganskej centrálnej banky, ospravedlniť sa a odškodniť afganský ľud za 20 rokov, o ktoré prišiel a postaviť vrahov afganského ľudu pred súd.

TASS: Podľa správ austrálskych médií austrálsky minister obrany Dutton povedal, že možnosť regionálneho konfliktu je v týchto dňoch veľmi vysoká, takže Austrália by sa mala začať pripravovať na vojnu. V médiách sa objavili aj správy, že Dutton uviedol, že Čína je čoraz ambicióznejšia. Ako sa k tomuto vyhláseniu stavia ministerstvo zahraničných vecí?

Wang Wenbin: Jednotliví politici na austrálskej strane zvyknú vydávať šialené vyhlásenia, aby očiernili Čínu a obhajovali vojnu v záujme vlastných politických cieľov, čo je odporná praktika, ktorú čínsky ľud veľmi jasne vidí - a medzinárodné spoločenstvo tiež.

A malá ukážka komunikácie s novinárom zo západnej korporátnej mediálnej megažumpy:

Agentúra Reuters: Elon Musk, šéf spoločnosti Tesla, dosiahol dohodu o prevzatí so spoločnosťou Twitter. Tesla má výrobnú základňu v Číne. a predpokladá sa, že Čína by preto mohla ovplyvniť obsah vydávaných správ na Twitter tým, že robila obštrukcie v spoločnosti Tesla. Twitter v minulosti zakázal agentúre Xinhua a ďalším čínskym ústredným médiám vykonávať propagandistické aktivity. Aký je k tomu komentár Číny?

Wang Wenbin: Všimol som si, že ste dobrý v špekuláciách, ale bez akéhokoľvek faktického základu.

Novinár z Reuters sa na tlačovke ešte dvakrát vrátil k Twitteru a Muskovi, a dostal rovnaký kopanec.
Toto nech sa naučí Fico, a koniec-koncov aj Lavrov. Preč s kultúrou, v ktorej sú drzé, nevzdelané, hysterické a eticky upadnuté kreatúry, zaštítené nálepkou "novinár", považované priam za akýchsi demiurgov.

http://world.people.com.cn/n1/2022/0426/c1002-32409495.html

Norman

Fico je na to príliš veľký dobrák. Hlavne by mu mali merať kolegovia odpovede - aby na blba reagoval maximálne 30-timi slovami. I Keď - možno zahlcovanie slovami je najlepší spôsob, ako ich Fico môže mučiť :)

buko

Zaujimavy clanok - analyza:
https://edwardslavsquat.substack.com/p/russia-says-its-fighting-the-whol...
Zhrnutie, ako ho chapem ja:
- Celkove naklady na tuto vojnu pre Rusko su vysoke, a kazdym dnom sa zvysuju.
- Rusko uz teraz nema inu moznost iba zabrat na ukrajine co najvacsie uzemne zisky, ani to sa vsak zatial nedari.
- Kremel doteraz zlyhal v pokusoch jasne vysvetlit co je vlastne konecnym cielom tejto "specialnej operacie", tejto vojny.
- Tieto ciele sa nepodaria dosiahnut bez sirsej mobilizacie ruskych vojakov.
- Putin sa celkovo tvari ako niekto kto rozputal vojnu, ale teraz sa ako keby zdraha jasne to pomenovat a viest tu vojnu.
- Kolektivny Zapad je ochotny financovat Ukrajinu az do obrovskych ciastok - v stavke je polozenie Ruska na kolena - a to sa oplati
- Kolektivny Zapad vie a moze pretransformovat zvysok (zapad) Ukrajiny na militaristicky stat - Prusko 21. storocia - s jednym jedinym cielom - vychovat z ukrajinskych chlapov bojovnikov - pomstitelov, ktori poju do buducej vojny proti Rusku v prvej linii, po zuby ozbrojeni, motivovani a vo velkych poctoch.
- zaver: Putin duchol do pahreby, nie celkom si uvedomujuc co rozduchal a teraz hlada cestu ako z toho dako vykluckovat, ale tej uz niet...

Norman

1. Náklad na vojnu - klasický americký prístup. Takto by najradšej porovnali jednotky a nuly - ale to na fronte nefunguje.
Rusi mali dosť veľké straty techniky - ale teraz to už bude lepšie, zvolili opatrnejší priebeh. Náklady sa v tomto zmysle každým dňom znižujú. Prirodzene, musia stačiť vyrábať tie zbrane, čo spotrebujú. Ale v podstate môžu takúto zákopovú vojnu viesť dlho, veľmi dlho.

2. V akom zmysle, "nemá inú možnosť než zabrať územie"? Čo chce či nechce, to je vec Moskvy. "Kremel doteraz zlyhal v pokusoch jasne vysvetlit co je vlastne konecnym cielom tejto "specialnej operacie"" To sa mu vyčíta, ž enepovedal čo je jeho cielom - a vzápätí sa mu vyčíta, že "Tieto ciele sa nepodaria dosiahnut" :-) No, život nie je jednoduchý a ľahký, ani pre amerických kraviarov v Afganistáne či v Iráku nie je ľahký. Ani pre Turkov v Sýrii nie je ľahký.

3. Ako sa Putin tvári? Je práve vidno, že Západ je mimo akéhokoľvek pochopenia či predvídania, čo bude ďalej. Preto sa "Putin" tak "tvári".

4. Záapde je ochotný financovať - ale veci sa nevyriešia peniazmi. Ba ani novými - západnými zbraňami s narýchlo zaškolenou obsluhou bez skúseností. Rusko bude mať na Dnepri výbornú cvičnú strelnicu na otestovanie západnej techniky. Dokonca jej získanie nie je na zahodenie.

Toto je ovšem najlepšie:
"Kolektivny Zapad vie a moze pretransformovat zvysok (zapad) Ukrajiny na militaristicky stat - Prusko 21. storocia - s jednym jedinym cielom - vychovat z ukrajinskych chlapov bojovnikov - pomstitelov, ktori poju do buducej vojny proti Rusku v prvej linii, po zuby ozbrojeni, motivovani a vo velkych poctoch"
Samozrejme, môže ich pretransformovať, dať im krídla a naučiť ich pluvať oheň. Budú lietať ako draci a šťať síru - to všetko môže Západ s ukrajinskými chlapmi spraviť :-)
V predstavách pometených mestských dorastencov :-))
Buko, čo si pozabudol, čo si sem nedávno dával po nemecky. Platí, že z Ukrajinca nikdy nebude Prušiak :)
V každom prípade je počet a morálka ukrajincov nizka a mizerná. S postupom času ich bude menej a menej. Ich krajina pôjde ku dnu, a myslíš, že ich morálka pri tom nebude rásť, za oboronu matičky? Nie, bude klesať do bahna spolu s mostami, skladmi, energovodmi a závodmi. Áno, vojna bude ešte len postupne zlá a špinavá . Nečítate protivojnovú literatúru, ešte aj Kramer popisoval, ako vojna prejavuje svojú pravú tvár po mesiacoch, po čase - napríklad už tým, že z roztápajúcich sa závojov začínajú vyliezať mŕtvi (prepáčte, nechal som sa strhnúť Remarqueovou zvrátenou antiestetikou - veru, kto dnes pozná klasiku?).

5. Veľmi sa mi páči, ako sa popisuje, ako Putin nevedel, čo robí.
Ja som tu napísal už v prvý deň bojov, keď tu boli nejaké vyplakávania, že úspešnosť vojny sa posudzuje len a len podľa jej výsledku, konca. Ešte nebola v histórii žiadna ozbrojená či silová akcia, pri ktorej by nebola aj víťazná strana mnohokrát na kraji porážky. Ba vlastne aj za ňou. Prečítajte si aspoň Césarove zápisky z vojen, a podobné texty z čias, keď autori ešte neboli úplní klamári.
No ale v tom to je, že klasické vzdelanie, to nie je to, čo sa dnes myslí, teda nejaké suchopárne biflovanie zbytočností - klasické vzdelanie je hlavne zocelenie charakteru. Aby sa chlapi nebáli každého bobinka, každej kvapky krvi.
To západniar, keď pozerá na dianie na Ukrajine, má v panike dojem, že si nevie predstaviť, ako by sa z toho malo vykľučkovať. A projektuje to na Putina.

buko

dal som to ako nazor, urcite stoji za zamyslenie. To je nie od uz zapadniarov ale praveze od ludi ktori dlhodobo ziju v rusku a uz poznaju tamojsie pomery.
Ako pises - uspesnost vojny sa posudzuje podla jej konecneho vysledku - s tym sa da len a len suhlasit.
Konecny vysledok je teda v nedohladne (pohladom na vojensku mapu)
A co sa tyka aktualneho stavu - zacinam byt realista-pesimista: posun vo vojne stagnuje, ocakavana druha vlna operacie - obrovska invazia na Donbase a predpovedane obklucene kotly sa nedeju.
Naproti tomu rusom uz denno-denne horia sklady, leticke, ropne zasobniky na ich vlastnom uzemi.
Ukrajinske drony poletuju nad obrovskymi skladmi zbrani v Podnestersku - oblasti kontrolovanej RF.
https://sk.news-front.info/2022/04/27/preco-su-dolezite-sklady-v-podnest...

Nesuhlasim s tym ze vojnu je mozno vies lubovolne dlho a natahovat cas. Vojna, rovnako ako chirurgicka operacia cloveka ak ma byt uspesna - nemoze byt natahovana, nemoze byt donekonecna predlzovana, musi mat konecny ciel a niektore kroky su tam nezvratne a mozu priniest necakane dosledky.

Jednoduchym pohladom na vojensku mapu v case ruske vojska stracaju uzemne pozicie, miesto aby ich ziskavali.
Ak je niekde postup, tak je to tazko vydretych par kilometrov a to taktikou spalenej zeme, co znamena ze nepriatel sa az do konca urputne branil.
Prieskum terenu sa stale robi primitivnymi metodami druhej svetovej vojny - poslu kamikadze prieskumnika zistit nepriatelske pozicie - ak sa nevrati zrejme je mrtvy - zasypu predpokladanu poziciu delostreleckou palbou a poslu dalsieho, ak sa vrati - postupuju, cistia teren, ak nie opakuju s delostrelectvom.
Rusi stale nemaju ziadny standardizovany, flexibilny seriovo produkovany armadny dron ktory by im dovoloval rychly a efektivny prieskum uzemia. Toto je fakt a v 21. storoci hanba. Preco? no mozno jedno z vysvetleni je ze ten prieskumnik je efektivnejsi a lacnejsi ako dron - a "nas mnogo".

Najviac tvrdej poctivej roboty stale vykonava paradoxne najslabsie ozbrojena a stale paramilitantna armada DLR a LNR - tam aj bola vyhlasena vseobecna mobilizacia. Oni su najviac zoceleni v bojoch aj motivovani. Velke mnozstvo ich vystroje a vyzbroje tvoria trofeje a zbrane ktore ukoristili ukrajincom a ktore postupne zaclenuju do svojho arzenalu.
Ruskych profi a specialych jednotiek je v boji nasadenych relativne malo a nebola zaznamenana ziadna vyznamnejsia ofenziva vdaka ich praci. (oprav ma ak sa mylim)
Samotne ruske vojsko dislokovane na ukrajine je poddimenzovane, straty na vojakoch su zatajovane, motivacia bojovat je otazna.
Cecenci sa najintenzivnejsie prezentuju na socialnych mediach, ale v realite az taka velka a rozhodujuca posila nie su.

Mne je sympaticky slogan наше дело правое aj idea toho za co a preco bojuju - ale to nestaci. Musi sa to cele pretavit do efektivnej a funkcnej operacie.

Zapad cisto pragmaticky odpoveda na kazdy rusky krok, rusku hrozbu, ukrajinci su len pesiaci, figurky ktorymi sa hybe, ale evidentne im to nevadi, prave naopak - takyto pristup dava lepsie vysledky ako keby si to sami ukrajinci menezovali.

Norman

že to nie je od teba, ale od nich. Neviem, kde kto žije a odkiaľ berie myšlienky - ale veď vieme, akí ľudia žijú aj na Slovensku. To nie sú názory, ktoré vidím prvý raz - preto som na ne reagoval, ako príklad, ako sa to dá vidieť z druhej strany. Všetci sme vystavení propagande, preto skúšam pripomínať kontra argumenty, aspoň tu pre nás (aj keď je to teoreticky dokonca zakázané, lebo vraj "vojna").

K tomuto, čo píšeš:
Prieskum terenu sa stale robi primitivnymi metodami druhej svetovej vojny - poslu kamikadze prieskumnika zistit nepriatelske pozicie - ak sa nevrati zrejme je mrtvy - zasypu predpokladanu poziciu delostreleckou palbou a poslu dalsieho, ak sa vrati - postupuju, cistia teren, ak nie opakuju s delostrelectvom.
-----------------
To máš odkiaľ takú predstavu? To je to, čo som tu hovoril na začiatku: keď veríte takejto evidentne dehonestujúcej informáci, tak vám, chlapi, neporadím. Dobre, Rusko nedosiahne nič moc. Skolabuje, Putina zabijú, Rusko rozdelia a z nás, Slovenska, urobia Albánsko. Zavrú opozíciu, ako v Chile 73 štýlom Lučanský pozabíjajú vo väzbe desaťtisíce ľudí a z vašich synov urobia alkoholikov a vašich dcér urobia kurvy.
Áno, tak to dopadne. Píšu to na webe.

buko

ano robia takyto "prieskum bojom" a na tie drony - ich absenciu - sa stazovali mnohi.
Asi tazko sa da (mimo propagandy) predpokladat ze na ruskej strane uplne vsetko bezi a klape na 100% a nikde sa to nezadrhava. Bez kritiky niet zlepsenia, bez omylov niet sa na com poucit.

Norman

prieskum bojom je o niečom inom, teraz sa to spomína o celkovej situácii, celá táto operácia je prieskum, skúška a trénovanie ruskej armády (bohužiaľ aj získavanie informácii o nej - preto rusi stále zatajujú, čo môžu).

O to nejde, že zatajovať, čo neklape, my nie sme rusi a nie sme účastníci - ale otvorené vysmievanie sa rusom mi dáva jednoznačne najavo, z akého zdroja to ide.
Jasné, že Rusko nemalo a nemá armádu amerického štýlu, proste má inú tradíciu. Ruská armída bola začiatkom storočia aj technicky v mizernom stave, ale v tom to práve je, že sama seba prekonáva. Poučuje sa z vlastných chýb.

No ale akokoľvek to dopadne s Ruskom, nejako to ustoja, ale treba zopakovať - náš analytický tím dospel k tomu, že tá okrajová nesamostatná oblasť, zvaná dnes Slovensko, dopadne ako Kosovo či Moldavia - stane sa ukážkou zaostalej krajiny (stane? ) a mladí v nej budú feťáci a mladé v nej budú lacné kurvy.
Asi tak to vedú ich otcovia a dedovia, a ich matky a babky. :)

sandro

problem je, ze presne tento sposob boja na Donbase vysvetloval Rusky dostojnik par dni dozadu(resp. prislusnik DNR) na kameru. To nebol zapadny zdroj. Tiez som videl to video, nemam ale cas vsetko zalohovat a znacit si, tak ho neviem v rychlosti dohladat. Tiez ma to velmi zarazilo. On to hovoril tak hrdo, ze vlastne vedome obetuju svoje zivoty. Ja mam niekedy pocit, ze ti Rusi sa v tom boji vyzivaju:) Proste sa hraju na vojakov, akurat tam nemaju reSpawn.
Faktom zostava, ze urcite existuju efektivnejsie a humannejsie prostriedky na prieskum terenu a realizaciu postupu. Dalsia vec je, ze aj ked sa front zdanlivo nehybe, zda sa, ze Ukrajinci stracaju zivu silu(+ kazdy den sa vzdaju nejake roty) v obrovskych mnozstvach - su neustale pod tazkym bombardovanim. Vobec by som sa nedivil, keby ta linia obrany po takomto masivnom niceni nahle skolabovala a cervena sa po mape rozliala az k Dnepru.

buko

Snemovňa reprezentantov USA schválila "Zákon o pôžičke a prenájme pre ochranu demokraciu na Ukrajine od roku 2022" , ktorý výrazne rozširuje možnosti prezidenta poskytovať Kyjevu vojenskú, technickú a finančnú pomoc.

Nový zákon mení lokálny konflikt na Ukrajine na celoeurópsky, v ktorom sa celé územie Európy na dlhé roky stáva priestorom masívnej ozbrojenej konfrontácie s Ruskom.

Trpkou iróniou je, že dodávky sa budú platiť z ruských prostriedkov na úkor "skonfiškovaných" aktív, ktorých celková hodnota presahuje 2 bilióny dolárov.

Nový Lend-Lease signalizuje politický konsenzus medzi dvoma systémami: jedným založeným na finančných špekuláciách opierajúcim sa o demokratov a priemyselným, ktorý je bližší k republikánom.

Je to svojím spôsobom elegantný výsledok: banky získali bilióny dolárov v ruských aktívach, zatiaľ čo vojensko-priemyselný komplex a americký priemysel dostali rozsiahlu objednávku na prezbrojenie a militarizáciu Európy na ďalšie roky, pričom jej nástrojom je "Lend-Lease".

Pripomínam, že Kongres Spojených štátov nedávno schválil vojenskú a humanitárnu pomoc pre Ukrajinu vo výške takmer 14 miliárd dolárov.

Ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že Kyjevu poskytne ďalších 100 miliónov dolárov na rakety Javelin a iný materiál.

Celková suma vojenskej pomoci Kyjevu tak od začiatku vojenskej operácie Ruska dosiahla 1,7 miliardy dolárov. A to je len začiatok.

Ďalej Bidenova administratíva pripravuje návrh zákona o prevode rekordnej vojenskej pomoci Ukrajine vo výške 83 miliárd dolárov.

Pre porovnanie, podľa SIPRI Rusko v roku 2021 vynaložilo na armádu takmer 62 miliárd USD, čím sa zaradilo na štvrté miesto na svete.

Ako sa hovorí, pocítite rozdiel.

Nový zákon umožní prezidentovi USA samostatne rozhodovať o poskytnutí moderných druhov výzbroje Ukrajine - systémov protivzdušnej obrany stredného a dlhého doletu, ťažkých bezpilotných lietadiel ("Reaper" a ďalších), o ktorých sa nedávno diskutovalo, bojového letectva, moderných obrnených vozidiel, taktických raketových systémov a mnohých ďalších.

Pre tieto dodávky bude čoskoro v stredoeurópskych krajinách Českej republike, Rumunsku a Poľsku nasadený rozsiahly logistický systém, ktorý zabezpečí stály prísun pomoci na Ukrajinu.

To umožní USA rýchlo rozšíriť konflikt na Ukrajine nasýtením VSU modernými typmi zbraní, a tým zbaviť Rusko miestnej technologickej a vojenskej prevahy.

Zároveň sa zintenzívňuje prílev žoldnierov, ktorých platí Achmetov a ďalší ukrajinskí oligarchovia. Hovoríme o desiatkach tisíc vyškolených odborníkov.

Centrom riadenia toku vojenskej pomoci a žoldnierov sa stáva Dneper s plnou podporou miestneho židovského kapitálu a medzinárodných sionistických organizácií.

Spolu to povedie k neustálemu dopĺňaniu vojenského mlynčeka na mäso, v ktorom bude nemožné zvrátiť situáciu Ukrajiny prostredníctvom vojenskej prevahy v "tradičnej" výzbroji.

Smerujeme k situácii rozsiahleho európskeho vojenského konfliktu, v ktorom Rusku dochádzajú vojenské výhody.

Vyhliadky Ruska budú závisieť od rýchlosti a kvality rozhodnutí mobilizovať ekonomiku a štátny aparát, zintenzívniť vojenské úsilie na Ukrajine, kým máme vojenskú prevahu v letectve, raketách a koncentrácii síl vo viacerých oblastiach.

Pokračovanie podivného flirtovania s Ukrajinou, keď armáda necháva nedotknutú dopravnú, priemyselnú a finančnú infraštruktúru, centrá politického a finančného riadenia v prospech ruského a ukrajinského kapitálu, by mohlo Rusko priviesť do situácie vojenskej katastrofy.

Hodnoty času a dynamiky zmien sa teraz stávajú kritickými.

Norman

Spomínali sme tu
http://www.nadhlad.com/content/usa-su-uz-celkom-vo-vojne-s-ruskom-zmluva...

A je to jedna zo základných tém celej veci:
Buď má Rusko konflikt s posadnutými malorusmi, alebo s celým NATO plus židovské kruhy.

To druhé znamená rozsiahly konflikt, naozaj svetový.

Ale aj tak platí, že ľudské sily ukrajincov sú limitované, a takisto sily medzinárodnych žoldnierskych organizácií. Na ukrajinskej strane bojujú často starí chlapi (vyše 30 rokov, ba aj viac brrrr :-). Žoldnierske organizácie už raz narazili, ono je to niečo iné, ako bojovať niekde proti černochom. Žoldnieri bojujú proti rôznym povstaleckým a podobným vojskám, nie proti regulérnej plošnej armáde. Tam, kde nie je front - nemienia prenikať cez klasickú frontovú líniu. A v zázemi rusov sa neschovajú, ako nejakí partizáni - lebo niet miesta, ako sa hovorí v tom vtipe - ty "čiornyj" .

Na záver zopakujem: v prípade, že by únavová vojna Západu pokračovala, Rusko sa bude citiť oprávnené a zničí dopravne a hospodárske cesty Ukrajiny. Ak nimi budú prúdiť zbrane a technika, spravia to - z toho dôvodu zavládne na Ukrajine peklo a humanitárna katastrofa. Rusi majú svoje skúsenosti s bojmi na tomto území, pozor - ONI SU TAM DOMA - takže majú v rukáve zopár tromfov.

Norman

ako príklad, ruská mapa ruských aktivít

Ukrajina je príliš veľká - mala by sa rozdeliť na Malorusko a Halíč.

Norman

Poľsko, ako v minulosti - šialený fanatický nezmyseľný roznecovač vojny.
A že vraj náboženstvo robí ľudí morálnejšími - áno, ale nie abrahámovské náboženstvo.
Podávam informáciu z webu

Varšava dodala do Kyjeva 200 tankov T-72M1, čo umožňuje vyzbrojiť 2 tankové brigády.
Okrem toho ukrajinská armáda dostala niekoľko desiatok bojových vozidiel poľskej pechoty.
Dodávky sa neobmedzujú len na obrnené vozidlá. Poľsko dodáva Ukrajine samohybné delá 2S1 „Gvozdika“ a MLRS „Grad“, ako aj rakety vzduch-vzduch.
Celková suma poľských dodávok je takmer 1,6 miliardy dolárov.
------
Ak je to pravda - čo dodať - totálni blázni.

slaven1

Často v médiach prejde správa typu "Kremlin: Odznelo toto a toto". Volacie znaky sa dešifrujú nasledovne:

Putin = Hovorí Putin, záznam videa je najčastejšie na stránke Kremlin.ru
Kremlin = Svoje mysle nezávislé od svojho oficiálneho šéfa vyjadruje Peskov, Putinov hovorca
Lavrov = Hovorí Lavrov
Moskva = Nejaký vysokopostavený úradník ministerstva zahraničia RF

nové