Rozkol v koalícii

Aby bolo jasné, pripomenieme si:
Slovensko je medzi globálnymi silami ako medzi mlynskými kameňmi - začínajúci nedostatok zdrojov, ktorý hneď zostra začal nie malou vojnou na Ukrajine, ten spôsobí, že Slovensko, ako nie jediná malá krajina, bude odtrhnutá od životne dôležitých energií a hospodársky skolabuje spôsobom, aký sme v posledných desaťročiach nevideli azda ani v Južnej Amerike, ba asi ani v krajinách Ázie.
Toľko krutá realita, ktorá na nás padá a je veľmi pravdepodobné, že aj dopadne.

 

Napriek tomu sa môžeme pozrieť aj na cirkus rozpadu súčasnej koalície a zaregistrovať, ako to momentálne je. Nesľubujem si od vývoja v našej vnútornej politike takú zmenu, ktorá by mohla zásadne napraviť hore zmienený scénar, až taký optimista naozaj nechcem a nemôžem byť. Nemožno príliš tipovať na to, že sa u nás rýchlo nájdu sily schopné sa postaviť mašinérii tak, ako to spravilo Maďarsko. Ale situácia sa v každom prípade mení a môže dôjsť k prudkej fázovej zmene. Ide ale aj o to, ktorým smerom trhlina pôjde.

 

V prvom rade hlasovanie o (ne)vydaní Fica na väzobné stíhanie ukázalo, že koalícia sa rozpadá. Že Matovič je už definitívne zrelý na odstrel. Že je málo proamerický, že je bezcenný (iba blbec ako on si mohol myslieť, že nebude robiť premiéra a ďalej bude žiadaný a mocný).
Za druhé hrozba embarga na plyn a ropu rozdelila politiku na fanatikov (predstavitelia Heger, Čaputa, Šimečka) a zhrozených korporátov (Sulík). Lenže ide to ďalej, nenávistná kampaň, za ktorú by sa nemusel habiť ani Mao Ce-tung pri Kultúrnej revolúcii, sa rozpútala proti Slovnaftu - zrazu je to podnik, ktorý zarezáva nevinné ukrajinské detičky a ich krv dáva do macesov ... čo hovorím, nalieva ju do potrubia ropovodov. A Slovnaft - to je nielen šedá eminencia Világy, ale aj Mikulec, ktorý je cez bezpečnostnú službu napojený na duo Spišiak a Lipšic. A Slovnaft - to je aj MOL a v ňom vysoko posadený Ivan Mikloš.

Tým je samotná proamerická scéna prudko rozpoltená. Dilema medzi ich doterajším typickým proamerickým fanatizmom a na druhej strane základnými finančnými záujmami.
To sa momentálne deje na Slovensku a my to môžeme len sledovať, ako napríklad sledujeme boj krokodílov v ich nádrži, bez toho, aby sme to mohli akokoľvek ovplyvniť.

Američania týmto beštiám sľubovali bohatstvo a luxus, a namiesto toho im teraz úplne vnucujú stratu ich biznisu, hospodársky prepad celej krajiny. A doslovne vojenskú totalitu pod kontrolou cudzích vojsk. Pritom si naši oligarchovia predstavovali, že tu budú vládnuť ako kedysi feudálni grófi. Na toto, čo teraz dostali, sa môžu Američanom vysrať. 

Postup rozkladu

Bolo veľa predstáv. Pred režimom, v ktorom sme sa ocitli pred tridsiatimi rokmi, varovalo najprv len málo ľudí. Všetci boli označení za extrémistov, fašistov.
Potom to boli nejaké národnostné sentimentálne kruhy - tí boli tiež označení za nacionalistov až nacistov.
Ale neskôr aj stredo-ľaví sociálni demokrati boli označení za extrémistov, fašistov.
A dnes, najnovšie, sa teda medzi neakceptovateľnými ocitá aj stredná pravica, len na hospodárstvo zameraní ekonomisti. Tí, ktorí verili ilúzii, že ak sa nebudú zaoberať politikou, prežijú v pohode a bez starostí.
A najnovšie dokonca aj "kultúrni pracovníci", ktorí sa tiež pridávali nadšene na stranu režimu, poctivo sa prostituovali na prorežimných tribúnach, sú zrazu bez prídelu peňazí. V tvrdej totalite ich šaškovanie nik nepotrebuje.

Kto bude next?

Nik si nemôže byť istý, že ho moloch z Ameriky obíde. Ten sa nestará o to, koho pošliape na svojej ceste. Slovensko sú len dve letiská, na nich vojaci NATO, a okolo nejaký počet otrhancov, ako v Líbyii alebo Afganistane. USA nerozlišuje, či je to Ázia, Afrika či Európa, pre nich sú to všetko nepriateľskí aborigéni.

Padajú tipy, že Matovič, ale aj Sulík budú odstránení, namiesto nich tam bude Heger, Naď, Korčok, Klus, Šimečka (a prípadne Pellegrini - alebo nejaký zradca z Hlasu). To je americká verzia pre najbližšie, možno aj predčasné voľby.

I keď voľby v klasickom zmysle vlastne nemôžu dovoliť. Majú preto ešte zrejme pripravené nejaké podrazy, ktoré tu doteraz neboli - vrátane zákazov politických strán. Pretože SMER, REPUBLIKU a HLAS nemôžu poraziť v normálnych voľbách. 

 

0
Roland Edvardsen

Je tu evidentne snaha pretlačiť Hegera do čela Olajna. Smiešny je najmä ten posledný článok v Nku o tom, ako sa vraj zahraničie velice zaujíma o Hegera a ako je schopný dávať rozhovory v angličtine, niečo čoho Matovič nebol schopný :-). A Heger už stihol aj kritizovať Matelka za posledné výroky na adresu Čaputy. Ale ťažko si predstaviť v Olajne výmenu lídra, veď to je Matovičov podnik. Ale po krku by si mohli ísť.

Ema

https://index.sme.sk/c/22902879/slovnaft-tazi-z-ruskej-ropy-ruku-nad-nim...

To už vyzerá na občiansku vojnu.
Ktosi tam dokonca premenoval rafinériu na Z-lovnaft :)

Dusanbe

Kým premiéri susedných krajín sa intenzívne k embargu na ruskú ropu vyjadrujú, so zohľadnením ekonomických následkov a návrhoch na možné výnimky, slovenský premiér Eduard Heger na sociálnej sieti riešil najmä vydanie či nevydanie Roberta Fica na väzobné trestné stíhanie.

Pre BBC 1. mája povedal: „Vladimir Putin chce zničiť našu jednotu, lebo ak sa tak stane, bude mať z toho prospech. Takže sa snažíme zachrániť a presadzovať jednotu, pretože ju potrebujeme. A tiež solidaritu, aj tá je veľmi dôležitá.“

https://www.trend.sk/ekonomika/unia-chysta-atomovu-zbran-tvrdi-orban-vyn...

slaven1

Z netu:

OBUVNÍK, KADERNÍK UŽ ZISŤUJE ZÁUJEM RODIČOV O ANTIGÉNOVÉ TESTOVANIE NA JESEŇ

Rodičia pozor, je máj 2022 a už sa zisťuje záujem rodičov o samotestovanie žiakov AG testami "v prípade opätovného výskytu Covidu 19".
Samotestovanie absolútne zbytočnými, nepresnými testami, ktoré deti absolútne nepotrebujú.

Keby ste videli stav rodičov na škole, tak by ste odpadli. 95% rodičov súhlas.

Bezdetný obuvník, Sulíkova nevesta musí mať radosť. Normálne som nahnevaný.

Iba pár rodičov nemá záujem o testy. Ako padám na zadok, toto je totálny úpadok.

Pre rozumných rodičov na tomto kanáli - prosím Vás žiadne testy si neberte, je to podvod, nepresné, zbytočné. Rodičia, ktorí si ich zoberú, budú mať povinnosť míňať ich a testovať a robiť tak problémy ostatným spolužiakom. Zase sa naskočí na systém "pozitivity" a karantén. Totálne prízemnosti.

Ľudia, Bože môj, majme rozum

Medzi tým v anglicku:
https://www.cambridge-news.co.uk/news/cambridge-news/healthy-cambs-teena...

nové