Odesa - jeden jasný faktor

Americký vojenský analytik Scott Ritter píše veľmi jasne o jednom bode Vojny na Ukrajine:

Verím, že Rusko zoberie Odesu. Toto je mesto, kde v máji 2014 nacisti nahnali 150 Rusov do Domu odborov, podpálili ho a približne 50 zabili. Rusko nezabúda. A neodpúšťa!

Odesa je symbol a Rusi symboly rešpektujú. Ukrajinci využili pobrežie Odesy na útok na ruskú vlajkovú loď. Preto sa táto vojna neskončí, kým nad Odesou nezaveje ruská vlajka. Ukrajina zaplatí svoju cenu! Rusov poznám, na verejnosti plakať nebudú. Ruskí námorníci však za zatvorenými dverami zahlásia: „Odessa!“ A Putin odpovie: „Dobre! Počul som vás.“ Toto všetko sa neskončí bez Odesy ako súčasti Ruska.

 

Čo dodať? Kým Odesa nie je v ruských rukách, koniec vojny je ďaleko. Odesa je dôležitejšia, ako Kyjev alebo akékoľvek iné mesto mimo Donbas a Krym.
Dusanbe

veľmi opevnená a má rozsiahlu sieť podzemných chodieb a priestorov.
Nevieme, aké sú prevládajúce nálady medzi obyvateľstvom - to môže byť podstatné.
Čo som čítal, Odesa nie je ukrajinská ale ani ruská.
Ovládnutie hrubou vojenskou silou by vypadalo ako boje o Mariupol - zničenie mesta.
To Rusko nechce.
Nie sú ako Američania, ktorí nemajú škrupule a kobercovými náletmi zrovnajú so zemou akékoľvek historické mesto.
Ono, nejaké pozorovateľné zmeny sa na fronte určite v blízkej dobe udejú - Pindosy aktuálne pretláčajú dodávky ďalekonosných a presných rakiet Ukrajine. Tak, ako najprv hovorili o krátkom dolete a nenavádzaných raketách, tak teraz spravili ďalší krôčik.
Salámovou metódou, postupne vždy viac, vždy o kúsok ďalej.
Ruská armáda bude nútená zareagovať a silne pochybujem, že je pripravená stiahnuť sa a ustupovať.

Norman

Zmeny na fronte teraz skôr indikujú, že je ukropecká guma napätá na maximum a viac nevydá - viac zbraní vo veľkom im američania nedodajú. Takéto doterajšie ukropácke používanie/spotrebovávanie ťažkých drahých zbraní je očividne veľmi neefektívne.
Pri troške optimizmu môže byť, že ukropecká armáda sa onedlho ukáže ako vyčerpaná, technicky a aj morálne.

Potom aj dobytie Odesy bude iný pojem, môže to znamenať proste odrezanie od Kyjeva, severu a následné vysporiadanie sa s mestom dohodou s novým Kyjevom. Bez intenzívnych bojov v samotnej Odese (ale ktovie, v duchu myšlienok Scotta Rittera je možno, že aj tie boje sú želané, ako katarzia, pomsta. Rusi nie sú žiadni anjeli, aby odpúšťali zločiny lokálnej populácii, ktorá príučky zrejme zasluhuje. Môj názor je nepodstatný, nemusím byť vzor, a teda ja by som neodpustil (áno, cítim sa lepšie, keď to napíšem)).

Ale hlavne chcem povedať optimistický ale realistický názor, že to nevyzerá, že by ruská armáda musela ustupovať. Jej spôsob boja je nezaujímavý, neefektívny, zdá sa nekonečný - ale robustný a zabezpečený.

Dusanbe

začnú ostreľovať ruské pozície presnými raketami zo vzdialenosti 70 km - bude to zas nový faktor v konflikte.
Budú to musieť nejako riešiť, Rusi.
Princípom Ameriky je ťahať konflikt ďalej a dlho.
Nejaká väčšia, voči civilom z podstaty veci krutá operácia v obývanom meste /napr. tá Odesa/- to by bol túžobne očakávaný tromf pre americkú propagandu a politickú mašinériu - ich snahou je udusiť a uškrtiť Rusko - takúto vec by využili ako ďalší "morálny argument" vo zvyšujúcom sa tlaku na Čínu, Indiu a ďalšie krajiny, ktoré zatiaľ ich vydieraniu nepodľahli.

Norman

Myslím, že práve tieto "morálne argumenty" sú to, s čím poslali Rusi Američanov do prdele najneskor toho 22.2.2022.
Bratská vojna je naozaj prúser a slabosť, ku ktorej ale bohužiaľ došlo a tak teraz už nemá zmysel byť polovičný. Ak bude Rusko nejak váhať, tak nie pre to, aby zas vyzerali pred kýmsi ako pekný chlapec, ale naozaj pre šetrenie zdrojov (životov, zbraní ). Ale ak nejaké zdroje bude mať, tak tú Odesu zaberie.

sandro

V podstate sa da s vacsinou suhlasit.
Co sa tyka aktualnej situacie: USA velmi dobre chapu, ze vychod je neudrzatelny, velka vojna s Ruskom je nemozna a tak pomaly ale isto zacinaju tlacit Ukrov do dohody...T.j. odpisanie Krymu a nejakej casti Donbasu. Blinken to uz hovori uplne otvorene. Ide tu len o jednu vec - oni potrebuju byt co najblizsie k Rusom a Moskve a ak sa teraz Rusi prevalia cez Slavjansk, tak dostanu Americania iba zapad Ukrajiny!!! Takze momentalne sa hra iba o to, ako USA vyhodnoti nebezpecenstvo zrychleneho postupu Ruskej armady po neodvratnom pade Ukropskych pozicii. Tam pada a vstava Ukropske hrdinne bojstvo.
Zaroven bude zaujimave sledovat psychopatov, ktori doteraz mali pocit, ze Zelensky s Klickami nieco niekde riadili.
Mimochodom, kto pozna Rusov tak vie, ze Klickovci budu mat velmi zaujimavo medializovany zaver a je uplne jedno, ci budu v Kyjeve alebo v NY.
Co sa tyka vyslovene vychodneho frontu(Tam patri Odessa) tak tam prebieha jedna vec : nasilny nabor miestnych muzov(to tu vsetci dobre vieme z videi), nakolko toto je pre USA spotrebny material. Bud budu bojovat proti Rusom alebo budu zabiti. Najhorsia alternativa by bola ta, ze by zostali nazive a zacali po oslobodeni uplne logicky bojovat proti ukronacistom.
Angloamericania nie su padnuti na hlavu, oni dobre vedia, ze ich zabijat nemusia. Zabiju ich v boji Rusi a v lepsom pripade zabiju oni este pred smrtou zopar Rusov.

Norman

Zaujímavé je hlavne to, čo chce Moskva. A tá to možno sama nevie, to závisí od situácie na fronte. A tú asi nik nedokáže s dostatočnou istotou predvídať.
Ak sa Rusom začne dariť, budú mať asi zas veľké oči. Medvedev vraj povedal, že po roku 23 Ukrajina nebude jestvovať. Myslím, že to je optimálne geopolitické riešenie pre Moskvu.

Asi vedenie prebrali generáli s klasickou predstavou - teraz sa budeme mesiace či pár rokov naťahovať, a potom sa to rozbehne už samé. Medzičasom v Európe aj Amerike sa prejavia následky embarga a nebude už tak veselo dodávať zbrane a inú podporu.

Pre Rusov je to dobré, pre Slovensko je to v podstate beznádejné. Dať sa do služieb USA mohol iba kretén. Nuž ale Hegera oslovil Boh, americký Boh, a už sa to viezlo.

Assarhaddon

2022 - krvavá jar
2023 - hladná jar
2024 - víťazná jar
Inak, v Odesse na rozdiel od Kyjeva sú pre Rusov dve veľmi dôležité budovi, ktoré nechcú za žiadnu cenu poškodiť, takže je to jediné mesto, ktoré by Rusi nedobýjali.
Dom Odborov - symbol pre udalosti z mája 2014 a budova opery, ktorá bola postavená v r. 1883 až 1887. Je to neuveriteľné, ale Kyjev je v porovnaní s Odessov pre Rusov nedôležité mesto. V časoch ZSSR boli najvýznamnejšími ruské mestá Leningrad (St. Petersburg), Stalingrad (Volgograd), Sevastopoľ - všetky dnes na území RF + práve Odessa, dnes jediná mimo územie Rusi, hoci je to historicky ruské kozmopolitné multietnické mesto.
Takže, ak to okolnosti a dianie na fronte čo len trochu umožnia, Odessa nebude Rusmi nikdy bombardovaná. Ukrajinská kríza sa môže skončiť až pádom Odessy do ruských rúk, ale až po totálnom vyhladovaní obliehaním, ktoré by malo začať v r. 2023.

sandro

ziadne Ukrajinske velke mesto doteraz nebolo bombardovane. Minimalne teda nejake historicke casti. Ak ano, rad sa necham poucit.
Mariupol urcite bombardovany nebol.

nové