SMER: cesta je iba neutralita Ukrajiny

Poslanci strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Juraj Blanár a Ladislav Kamenický predkladajú do parlamentu návrh na prijatie uznesenia k mierovej stratégii riešenia rusko-ukrajinského konfliktu. Navrhujú, aby Národná rada SR (NR SR) vyjadrila vážne znepokojenie nad eskaláciou napätia v konflikte medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou a reálnou hrozbou premeny tohto konfliktu na dlhodobú vojnovú konfrontáciu.

„Uvedomujúc si, že tento konflikt nemá reálne vojenské riešenie a že pokračujúce masívne dodávky zbraní ukrajinskej armáde budú viesť len k predlžovaniu vojny bez perspektívy jej ukončenia, žiada NR SR Európsku komisiu, aby vypracovala a vynaložila maximálne úsilie na presadenie mierovej stratégie ukončenia vojny,“ píšu predkladatelia v návrhu.

Mierová stratégia musí podľa nich zahŕňať prísnu vojenskú neutralitu Ukrajiny. Spoločné vyhlásenie členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO) z 2. októbra, v ktorom podporili budúce členstvo Ukrajiny v NATO, pokladajú za „obrovské riziko.“ Vstup Ukrajiny musia podľa nich schváliť členské krajiny jednomyseľne.

Smer-SD sa už o prijatie uznesenia na túto tému pokúšal. Predseda strany Robert Fico na schôdzi 27. septembra predložil v pléne návrh uznesenia, v ktorom NR SR vyzýva Európsku radu, Európsky parlament a Európsku komisiu, aby okamžite pripravili a schválili mierovú stratégiu riešenia vojnového konfliktu na Ukrajine. Parlament jeho návrh neschválil.

 

zdroj SITA
Ema

Ja neviem, či niečo Smeráci stihnú. Útok NATO na Bielorusko a Rusko s použitím nukleárnych zbraní je už zrejme v poslednej fáze príprav.

Norman

nejaký prudký optimizmus. Tak skoro to za sebou mať nebudeme.

Truhlík

Už nejaký ten mesiac bombardujeme atómovú elektráreň v Záporoží.
Takže už to ide.
Dostať od Rusov uránové palivo a za odmenu im bombardovať atómku, to je také - anglosionistické.

nové