Západ dostal rovno do držky - Rusko zakázalo vývoz benzínu a motorovej nafty. Prakticky kamkoľvek a okamžite a na dobu neurčitú

Rusko 21. 9. 2023 zaviedlo časovo neobmedzený zákaz vývozu nafty a benzínu do väčšiny krajín, čím sa zvýšilo riziko narušenia dodávok pohonných látok pred zimou a prehĺbenia ich globálneho nedostatku

Zákaz bol zverejnený vo štvrtok a nadobudol okamžitú platnosť. Vzťahuje sa na všetky krajiny okrem štyroch bývalých sovietskych štátov a nemá stanovený dátum ukončenia. Medzi krajiny, na ktoré sa zákaz nevzťahuje, patria Bielorusko, Kazachstan, Arménsko a Kirgizsko, ktoré sú členmi Euroázijskej hospodárskej únie vedenej Moskvou. Teda zákaz platí prakticky pre celý svet.

A tak som sa teda dozvedel, že jestvuje akýsi "globálny nedostatok"  o ktorom predtým naše média mlčali či ho popierali. V tom prípade musím skonštatovať, že Putin trafil Západ priamo do držky. 

Výroba, zásobovanie tirákmi? Dôjde na Slovensku túto zimu ku kolapsu, stravné lístky a prídelový systém? Budú nepokoje a lynčovanie bývalých politikov, prípadne aj súčasných?

No ale Európa dosiahla, čo od nej Američania chceli - odtrhnutie sa od Ruska. Ako priblbllý potrat, ktorý sa s radoťou odtrhne od pupočnej šnúry spájajúcej ho s matkynými živinami (so živinami matky Zeme).

Po nás potopa.

https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/682496-zakaz-vyvozu-ruskej-moto...

 

 

 

 

 

 
Truhlík

V Rusku je nedostatok pohonných hmôt. Je to spôsobené rastom výroby a tiež vojnou. Zákazom vývozu si riešia tento problém.
Západ ale problém má. Ťažkú ropu vhodnú na výrobu nafty ťaží len Venezuela, Rusko a Irán. A proti všetkým trom je teraz Západ vo vojne.
Takže áno. Môžu nastať problémy.

Norman

ale zároveň je tu druhý aspekt zastavenia vývozu, a potom reakcia, ktorú daný krok vyvolal.
Čiže motív sa zdá jednoduchý vnútorný, ale spôsobuje silnú vonkajšiu reakciu.
Možno Moskva nechce alebo nemôže zastaviť vývoz - ale ak by to spravila, bolo by to pre Západ ťažké - ako o tom píšu samé médiá, a ako to dosť vidno aj na prípade Slovenska.
V každom prípade, či už Rusko musí alebo chce, medzera medzi dvoma svetmi sa zväčšuje bez ohľadu na to, že je to zlé. Uvidíme, kto nepríjemnosti dokáže lepšie ustáť. Rozmaznaný znečistený Západ, alebo na biedu zvyknuté tvrdé Rusko?

slaven1

Vy dinosaury (alebo dinosaure - ako sa to skloňuje :-), načo ropa??? Máme predsa lolobežky na elektrický pohon!

Výborné lolobežky robia napr. aj vo Vietname. Miestny národný výrobca, Win-fast (taký "vietnamský" názov), bol dokonca ohodnotený na, a teraz pozor, jew-yorkskej burze!

Papierovú, virtuálnu pozíciu dosiahol obrovskú. Cinknutý článok na Fortune.com hlásy, že podľa výsledku na miestnom trhu je to veľkosť štvrtého najväčšieho výrobcu automobilov vo svete. Wow, resp. vav. Z hovna turbo-bič za jednu noc! Nikto vám nemôže dať toľko, koľko vytlačené biolióny dolárov sľúbiť.

https://fortune.com/2023/08/23/vinfast-market-cap-vietnam-tesla-elon-mus...
[ VinFast already world's fourth most valuable carmaker ]

U nás doma naši hnojári síce ešte v žiadnom elektromobile poriadne nesedeli (až toľko presstitútom neplatia, z platu popri vyživovaní banky ostane tak na spomínanú "lolobežku"), ale v taktiež cinknutom článku už vedia že vietnamský Vinfast je "toxický". Nuž aspoň si mohli dať tú námahu a preložiť slovo z inštruktáže do slovenčiny. Toxický sa z latinčiny prekladá ako jedovatý, otrávený.

[ Na americkej burze žiari nová toxická hviezda ]
https://www.trend.sk/financie/americkej-burze-ziari-tesla-vietnamu-nova-...

To je doba. „Ženy“ majú vtáka, vlajková loď vietnamského priemyslu sa obchoduje cez Nasdaq a Bidem si potriasa ruku v Hanoji s vietnamskými komunistami. To nevymyslíš.

https://www.google.com/search?q=biden+hanoi&tbm=isch&source=lnms

Pripomeňme, že keď Biden v 1972 kandidoval prvý raz do senátu, tak USA a ich "spojenci" páchali vo Vietname vojnové zločiny (napr. podľa vzoru Britov z vojny proti Malajzii hádzali na miestnu krajinu "toxický" defoliant), aby v 1975 Pádom Sajgonu dostali v tejto vojne záverečnú porážku.

https://en.wikipedia.org/wiki/Fall_of_Saigon

A teraz sa vrchný americký geront ešte dožil, že sa s týmto vedením Vietnamu bratkajú na koktejlovej recepcii. Ktovie ako sa na to polo-dementný starček pozerá, či si vôbec uvedomoval kde ho odviezli. Veci sa menia.

Čo myslíte, ako vyzerá vo Vietname vzdelávací a dôchodcovský systém?

https://nadhlad.com/comment/45602#comment-45602

Truhlík

Rusko (Putin) si vyberá čo chce a k čomu ho nútia.
V Rusku dosť ide idea skončiť s európskymi hlupákmi a otočiť sa k perspektíve a tou je juhovýchodná Ázia - Čína, India, Zádná India. Tam majú Rusi trh aj na svoje suroviny aj na svoje technológie.
Tým pádom sa síce Anglosasi zbavili svojej nočnej mory - spojenectva ruských surovín a nemeckých univerzít ale nastupuje niečo ešte horšie. Pre nich. Spojenectvo Ruska a Číny. Iné meno BRICS.
Akurát Európa je v rici. Slovensko sa už dostalo späť o 150 rokov. A ide to ďalej. Asi som tu písal ako slovenskí stredoškoláci nevedia prečítať hodiny z ciferníka. Najnovšie som zistil, že nevedia rozdiel medzi menom a podpisom. Dosahujeme progresívnu americkú tuposť.
Sranda je aj s tými sankciami. Rusi si vytvorili tieňovú flotilu tankerov zaregistrovaných kdesi v Dubaji. Ropa sa pretankuje 2 krát, transpondery sa vypnú, ropa v tankere zmení 10 krát majiteľa, tanker počas plavby 3 krát zmení majiteľa. To sa nazýva celosvetový trh s ropou. Celosvetový trh s plynom neexistuje. Tam buď ruský plyn je alebo nie je. To jest Európa je bez plynu=bez priemyslu.
No a ešte Rusko kúpilo najväčšiu rafinériu v Indii. India prudko zvýšila dovoz ruskej ropy. Nemecko prudko zvýšilo nákup ropných produktov z Indie. Samozrejme tie ropné produkty sú - indické.

Jozef Novak

Ďakujem za výborný článok! Uvidíme ako sa to ďalej vyvinie.

nové