Hlavný cenzor sa vrátil

Do Sme sa vrátil Tomáš Bella, ktorého meno je definitívne spojené s pokusmi pánov korporátnych médií kontrolovať slobodu slova. Filcky ako Bella im nahovárajú, že sa to dá a ponúkajú im na predaj svoje služby.

V Sme sa od začiatku pokúšali cenzurovať diskusie, a keďže Tomáš Bella tam bol už vtedy, zaplietol sa hneď do týchto nechutností. Zrejme už vtedy nemal žiadne morálne zábrany, aj keď sa mu moc nedarilo nájsť účinnejšie riešenie. Nakoniec, po mnohých veselých pokusoch, po pokusoch o filtrovanie IP adries, po znížení počtu príspevkov na 3 denne a podobne, to zostalo na "karmovej" diskriminácii. Ak píšete to, čo je zakázané, vaša "karma" je znížená k nule a váš názor je tým pádom potencionálne filtrovaný. No, nič moc efektívne - najhlúpejšie na tom je to, že redakcia teraz musí klamať a vydávať svoje karmické posuny za výsledky hlasovania čitateľov, čím sa ešte viac diskredituje.

tomaš bellaKeď sa Bella takto osvedčil ako absolútne ochotný vyplňač cenzúrových túžob svojich zámestnávatelov, bol odmenený projektom Piano. Tam sa cenzúra maskuje za túžbu po zisku - Piano sa pokúša zamedziť prístup k médiam a komentovaniu diania v nich pomocou "platených článkov". O  výsledkoch tohto projektu nie je nič isté, niektorí tvrdia, že je to finančná strata, iní, že niečo zarába, hm - ale to v Sme nebolo podstatné, pretože tento plátok je platený svojimi pánmi a aj reklama v ňom je hlavne skrytý sponzoring. Od Piana bol žiadaný efekt na diskusie - a tam  cez to ide len menšia časť prispievateľov. Takže - prakticky žiadna viditeľná zmena.

Nech je ale úspešnosť Piana akákoľvek, Bella v nedávnom čase prekvapivo prešiel zas do Sme. A teraz vidno prvé násedky. Sme zaviedlo moderované diskusie. Dnes vyšiel prvý taký článok, a to s textom (vraj) od samého Bellu, blábol o Detroite, s trocha neobvyklým designom (treba inovovať, za každú cenu treba ukzať svoje shopnosti, hlavne veľké obrázky a veľké písmenká :) ale teda hlavne - s moderovanou diskusiou. A aj vidno výsledky - prakticky všetky príspevky sa idú ušúľat od nadšenia, aké je to pekné a ako je obsah textu dôležitý (k textu sa nebudem vyjadrovať, to naozaj, ale naozaj za to nestojí).

 

Tomáškovi Bellovi blahoželáme k úspechu. Ale niekedy o pár mesiacov sa vrátime a vyhodnotíme realitu. Je možné, že to prinesie žiadanú zmenu, takú, akú chcú majitelia Sme - budú tam len propagačné, priam reklamné články, bude to len farebný prospekt, politická reklama vo forme katalógu, a k tomu aj zopár pripečených príspevkov chváliacich redakciu. Otázka je len to, že načo bude majiteľom niečo také, čo aj tak nik relevantný čítať nebude. No, ale aspoň si Gál, Samson a iní bradatí moslimovia nebudú musieť stále sťažovať, písať emaily a telefonovať.

Takže vlastne môžeme byť spokojní, energia a peniaze bankstrov sa nenávratne sypú do stoky. Len tak ďalej.

 

 

 
slaven1

Norman, diskriminácia je dobré slovo, tak to používaj v dobrom zmysle.

Ak ideš po lese a nevieš rozlíšiť strom od medveďa tak máš vážny existenčný problém. Oni nározy rozlišujú na dobré pre ich podnikanie a na zlé pre ich podnikanie. Z ich pohľadu tvorcov produktu, ktorý ty spotrebúvaš, je to dobré a prospešné.

Nehraj tú ich politicko korektnú hru a používaj slovo diskriminácia (schopnosť rozlišovať) ako niečo pozitívne a žiaduce.

Mimochodom: Nečítať SME ťa donútia aj sami :)

Norman
slová majú svoje použitie. Na slove "diskriminácia" nie je nič "politicky korektné". Je to terminus technicus, je to narušenie pravidieľ hry. Podobne aj slovko "rasizmus" je niečo negatívne, je to utláčanie niekoho, len na základe jeho rasy - aj keď tu zároveň propagujem obejktívny pohľad na dôležitosť biologického-genetického zloženia človeka, a hlavne populácií, aj keď sa slovko "rasizmus" denne zneužíva na diskreditáciu oponenntov ("diskreditácia" nie je politicky korektné slovo?) Nechápem, prečo ťa slovko diskriminácia tak vzrušilo. Diskriminácia je zlá -  napríklad aj vo  forme "pozitívnej diskriminácie" nie? Môžeme sa baviť o slovkách, ale nevyčítaj mi politickú korektnosť. Nemusíš mať obavu.    
Norman
V podstate ani nemoralizujem okolo cenzúry Sme, tak, ako si môžu písať, čo chcú, tak majú moc modifikovať všetky texty, všetky príspevky. Ale pozoruhodné je to POKRYTECTVO, tá ich schiza. Oni nechcú zakázať všetky príspevky, oni chcú KLAMAT, že sú liberálni a slobodní. To je dôležitá LOŽ, na ktorú treba upozorniť  - pretože to je priamo odvodené od základného tajomstva, ktoré nesmie byť povedané - a síce to, že žijeme v totalite.  
Prasiatko
Život ľudí pred r. 1918 snáď nebol monarchistická totalita? (s feudálnymi výsadami pre niektorých) Spoločenské zriadenie pred r. 1990 je tiež považované za totalitné - a kvôli hlúposti ŠTB a pod. zložiek, to nemožno popierať. Súčasnosť je síce kryptototalitná kvik, ale ľudia to už inak myslím ani nedokážu. :( Neobvyklosť tejto totality spočíva práve v tom, že sa presadzuje cez decentralizačné tendencie (vznik množstva malých štátov), krajiny majú predstaviteľov, ktorí slúžia vládcom USA resp. GB, prípadne sú k tomu aj vydieraní cez zadĺženosť štátu u MMF. Je to totalita dlhu u bánk a duševnej kolaborácie s NATO-m, ktoré je médiami desaťročie prezentované ako dobro, či záruka bezpečia, pritom ich činy v Líbyi a chúťky pohltiť (rozdrobiť) Ukrainu svedčia o opaku. Tragikomické na tom pochlebovaní a hájení záujmov kapitalistických cudzincov plátkami typu SME je, že je to všetko sprostosť. Svetu nevládne Pentagon, ani chamtivé židovské bankárske rody. Oni ovládli len tú časť sveta, kde vznikli trhliny pri nespolupráci či nezhodách skutočných vládcov sveta. Svet je EUROAZIA. Ostatné kontinenty sú len doplnkové. Kľúčovú hospodársku a ľudskú vojenskú silu (moc=vládu) predstavuje potenciál aktívnej spolupráce Ruska- Činy a Indie. Oni rozhodujú o svete, a Západ (zlo) môže len profitovať s ich kedy-tedy momentálnej slabosti, chýb či rozprov a nevedomia.
Norman
len za posledných 300 rokov sa to snažili popierať, a tento systém to popiera asi najviac. Dôvodom sú masmediálne technológie. Ale je prospešné, aby to ľudia vedeli. Nech si nenahovárajú čokoľvek iné, treba im to opakovať. S tým prvým odstavcom súhlasím, s tým druhým nie príliš. Svetu nevládne nik, ale najsilnejšie mafie sú Západ, Rusko, Čína, India ... ... Najväčšou silou je ľudská kvalita. Keby India alebo Čína dokázala pestovať a presadiť niektoré svoje kvality, svoju kultúru a moc, vôbec by mi to nevadilo, ale nie je to tak, nemajú na to.
slaven1

Lasice zostarol a je to normálne. K tomu je normálne aj ďalšie, a to čo píše v najnovšom článku. Keď sme pri SMEtistoch (kt. sú už ako náboženstvo), tak tu jeden taký pomýlený článok (článok som si iba preletel):

Nikto nás do Únie nenútil

Do únie nás "nútili" svojou lživou propagandou podobné presstitútky, ako tie čo sedia v redakcii SMEtiarni. Tu video, kde Farage hovorí o cene, pre toho, kto mu pošle jeden euroskeptický článok z chorvátskych novín pred referendom, ďalej hovorí a predvstupovej finančnej pomoci, ktorú EÚ poslala Chorvátsku (peniaze na úplatky vládnych špičiek a mediálnych masérov).

Norman
Nechcem ti brať ilúzie, sú aj takí, čo to nevedia - Lasica bol vždy falošný blb.  
Le Bleu
Falošný možno, blb pochybujem. S Lasicou som mal ten problém, že sa mi oddávna páčilo množstvo z toho, čo napísal, zahral a pod. Takže keď som si uvedomil jeho politické názory, nepotešilo ma to. On sám má ale problém zhodný s problémom aj nemalého množstva ďalších.. povedzme že iných ako mladých bývalých obyvateľov Československa. Je to špecifické, odlišujem to trochu od všeobecnej ovcovitosti a skúsim to krátko zhrnúť - títo ľudia sa tak naviazali na svoje antikomunistické pohľady a presvedčenie, že nie a just nie precitnúť, nemajú silu, odvahu, alebo dosť času, aj ak už niektorí vidia, že ono to nie je také bielo-čierne, ako to kedysi vyzeralo. Možno je to len neochota priznať si v tejto veci omyl a to, že v ňom boli toľké roky, a všetko si znova vystavať. Keď je taký človek už poriadne hlboko zahrabaný v zajacovom kožuchu a navyše ak mu je tam dobre, keď je dobre etablovaný, veľkú šancu mu už nedávam. Dalo by sa povedať, bývalí disidenti, ale v širšom zmysle, nielen tí prominentní. Priznám sa, je mi ich skôr ľúto. A prípadný pokus o vyhrabanie sa z tejto pasce im vôbec neuľahčuje ani informačná situácia: môžu mať nejaký rozhľad, ale aké môže taký človek vo vyššom veku poznať "alternatívne" zdroje? Tieto dnešné mäso-médiá sú naozaj obmedzujúce. V pár písačkách od Lasicu (aj keď jedna z nich, šírená takmer samizdatovo, je mu asi iba pripisovaná) som ale pozoroval, že niekedy tiež vidí, kam sa napr. slovenská spoločnosť uberá, a nie všetko sa mu to páči. A ďalšie, pre mňa prekvapujúcejšie zobudenie som postrehol, keď som si nedávno náhodou prečítal niečo od Breinera, ktorého inak vôbec nemusím. Veľa píšem, izviníte. Pokiaľ ide o referendum o pristúpení k Európskemu zväzu, osobne som presvedčený, že výsledky toho referenda boli (možno ako jediného za samostatnej SR) upravené, zmanipulované, čiže sfalšované.
slaven1

Jaj, tieto Normanove jednovetné hodnotenia celoživotného diela určitých osobností. Lasica je dedko, a je to úplne prirodzené a normálne. Deda pokladám za podobného našej susede, kt. žije v matrixe (informačnej bubline, virtuálnom svete) - jediný zdroj poňatia o realite sú médiá hlavného prúdu.

Takýto ľudia už nie su vhodní čokoľvek hodnotiť. SMEtiari parazitujú na jeho dobrom mene.

Páči sa mi jeho práca - Všetci sú za dverami, Emilove listy (z času keď som ešte čítal .hríba),...

Norman
k Všetci sú za dverami, Emilove listy - hlavne že nečítaš Sme, lebo, aby som ťa citoval: "Sledovanie nefunkčných ľudí - obrazov - znefunkční aj teba"  
Neprihlásený
Časť "z času keď som ešte čítal .hríba" rozviniem: "z času keď som ešte čítal .hríba, pozeral televíziu, veril že Izrael stojí na strane dobra, dvojičky odpálil zlý Usama,... mladosť pochabosť :)"
Norman
A takisto platí, že talentovaného človeka dokáže inšpirovať čokoľvek. Človek v mladosti prečíta fascinovane veci, o ktorých neskôr môže zistiť, že ich autor je chudák, že sú to vlastne veci iných, a že to konieckoncov nie je až také dobré. To je priam zákonité, to nie je problém, to nie je chyba. Múdrosť človeka sa ale prejaví v tom, že napriek bývalým pozitívnym inšpiráciam nezostáva na priemernej či pdopriemernej minulosti lipnúť. Všetci vyrastáme zo starých nohavíc - len chudáci  v nich behajú doteraz:)
Anonym Bojazlivý
Lasica pôvodným menom Lipčej - Lipcsey nikdy nereprezentoval slovenské záujmy. Takisto Satinský.  
Norman
ale ten, vraj, boh vie, nebol aspoň hlupák.  
Norman
tak jemne. Lebo sa mu dlho darilo hrať tak "falošne". Znalci upozorňujú, že väčšina z jeho diela je práca Satinského. K tomu "antikomunizmu" - títo ľudia vydávajú za antikomunizmus svoje vnútorné rozpory s podobnými komunistickými prominentami. Ja viem, po 1968 sa navzájom trocha hrýzli, ale nie každý, kto utržil nejaký ten hryzanec, bol lepší, ako zvyšok husákovskej bandy. Áno, jedni boli "umelci" a tí pohrdali tupými byrokratmi, to bol ale jediný rozdiel medzi nimi.   Lasica JE komunistický prominent (i keď sa mu, žial, darilo kanallizovať odpor normálnych ľudí ... do stratena ) Celý čas po samete sa prejavoval, aj so svojou famíliou a svojou bandou, to sa ešte nemohol vyhovárať na senilitu.

nové