Aká bude cena energií v bytoch?

Túto otázku si dávali milióny ľudí a dostali na to prevažne tú istú odpoveď - rozhodne ÚRSO (Úrad pre reguláciu sieťových odvetví) koncom roka, potom sa uvidí. A dnes sme sa dočkali.

Šéf ÚRSO nám na titulke masmédia stroho oznámil: Situácia je vážna, vplyv cien energií už evidujeme a bude hrozivý.

Viď v Pravde

A je to. Oznámenie chaosu a osobných tragédií od začiatku roka 2023.

Pán Andrej Juris oznámil, že situácia je "vážna" a opatrenia nemožno odkladať. Skôr by som povedal, že už je neskoro.

Na problémy s prijímaním opatrení na zníženie ceny energií však upozornili ďalší diskutujúci. Michal Cabala zo spoločnosti OKTE vyčíslil, že napríklad po zastropovaní cien pre všetkých odberateľov by štát čelil kompenzáciám vo výške cez 20 miliárd eur. No dobre, dodávam ja, ale kam tých 20 miliárd Euro teraz vlastne ide. Ku komu? K Nemcom, do Ameriky? Prečo, ako? Ako k tomu mohlo dôjsť?

Alebo je to 20 miliárd, o ktoré bol lacnejší ruský plyn? Niekto so Slovenska súhlasil s tým, že toľko zaplatíme za občiansku vojnu na Ukrajine? Kto - Čaputová, Heger? Tak za tieto miliardy  budú niesť zodpovednosť?

Rastislav Hanulák z advokátskej kancelárie Capitol Legal Group vníma zavedenie energetickej núdze, ktoré by podobné opatrenia umožnilo, ako poslednú možnosť. „Čo ma na tom zákone troška desí, je veľmi vážny rozpor s európskou legislatívou,“ upozornil.

Akou legislatívou? Kto má právo nám odobrať 10 miliard (zostávam pri tejto entite), len kvôli "legislatíve"? Brusel so svojimi desaťtisícovými platmi?

V prípade arbitráží či súdnych sporov by podľa neho napríklad rakúsky súd pravdepodobne na slovenský zákon neprihliadal, keďže platné nariadenie EÚ zákaz vývozu elektriny neumožňuje.

Sme otroci. Musíme vyvážať prúd, ale platy a pomery máme stále primitívne.  
 
Tu sa bude strielať.
Hm, vlastne "zas" sa bude strielať.
 

nové