Ako Multikulťo nový krém na obuv propagoval

Náš starý známy Multikulťo sa jedného pekného dňa vybral na prechádzku po Európskej ulici. Veď slniečko tak svietilo a hrialo, škoda by bolo len tak doma sedieť. Pre istotu si ale vzal čiapku, aby mu slnko neprehrialo jeho bystrú vo veľkej Amerike za veľkou vodou vyštudovanú hlavu. A že to nebola hocijaká čiapka, ale pekná modrá, so žltými hviezdičkami. A tričko tiež frajerské mal, s "praporem hvězd a pruhů", z veľkej Ameriky za veľkou vodou si ho osobne priniesol. A aby bola jeho letná výbava úplná, nezabudol ani na slnečné okuliare. Také pravé americké.

I kráčal Multikulťo po Európskej ulici a koho to nestretol - svojho dobrého známeho, samotného pána Németha, váženého obyvateľa Európskej ulice, ktorý rád zachraňoval úbohých rifjúdžís, postávajúcich na Európskej ulici. I dali sa Multikulťo a pán Németh do reči, i všimol si Multikulťo lakovky pána Németha ošetrené záhadným preparátom. I pochváli sa teda pán Németh, na aký parádny nový krém na obuv natrafil. Taký kvalitný, tmavý, z Afriky dovezený, všetky škaredé biele škrabance na lakovkách zamaskuje. I pozrel sa Multikulťo na lakovky pána Németha novým krémom nakrémované, a zdalo sa mu síce, že nový krém má divný pach, ale pripisoval to novému zloženiu, schválenému smernicou Európskej únie, veď bez jej smerníc sa ani lístok na európskom strome nepohne. A farba bola naozaj tmavá, a cez Multikulťove slnečné okuliare ešte tmavšia.

I išiel okolo pán Tóth a pekne slušne, ako sa na vychovaného občana patrí, Multikulťa aj pána Németha pozdravil. Multikulťovi to nedalo a upozornil pána Tótha na nový africký druh krému na obuv na lakovkách pána Németha. A začal Multikulťo pána Tótha presviedčať, aby si aj on nakrémoval obuv novým krémom a podporil úbohých afrických rifjúdžís. Že sa to naozaj vyplatí, všetky biele škrabance to zakryje. I pozrel sa pán Tóth lepšie na obuv pána Németha a ucítil divný zápach. Nie, to nebola chémia. Bola to biochémia. A tak pán Tóth, uvedomivší si pravú podstatu nového krému na obuv, ponuku odmietol.

I išiel po Európskej ulici aj pán Venger, slušne trojicu pozdravil a pristavil sa na kus reči. A jemu tiež Multikulťo začal vychvaľovať prednosti nového krému na obuv a posťažoval sa na pána Tótha, ktorý oň neprejavil záujem. Pán Venger bez slnečných okuliarov tiež veľmi rýchlo rozpoznal biochemickú podstatu nového afrického krému na obuv na lakovkách pána Németha a ponuku odmietol.

I išli po Európskej ulici aj pán Bohém a pán Lengyel, slušne štvoricu pozdravili a tiež sa pristavili na pár slov. A nebol by to Multikulťo, keby aj pána Bohéma a pána Lengyela nezačal upozorňovať na prednosti nového afrického krému na obuv na lakovkách pána Németha. Ale pán Bohém aj pán Lengyel taktiež rýchlo rozpoznali pravú podstatu afrického krému na obuv a Multikulťovu ponuku vďačne odmietli, dôrazne odmietavo krútiac hlavou. A pán Németh len stál a dúfal, že Multikulťo pána Tótha, pána Vengera, pána Bohéma a pána Lengyela presvedčí, aby k nemu boli solidárni, veď tak by im nový africký krém na obuv doprial, keď sa mu ho toľko ušlo... Ale nie, nedali sa títo štyria zápecníci obohatiť.

A tak sa Multikulťo, pán Níémeth, pán Tóth, pán Venger, pán Bohém a pán Lengyel ešte chvíľku rozprávali na rôzne iné európske témy a potom sa rozišli každý svojou cestou, každý do svojho obydlia.

I sediac doma v kresle pri sledovaní americkej televízie vysielajúcej v slovenskom jazyku zanadával si Multikulťo na pána Tótha, na pána Vengera, na pána Bohéma i na pána Lengyela, že odmietli výhodnú ponuku, africký krém na lakovanú obuv. Jeho bystrá vo veľkej Amerike za veľkou vodou vyštudovaná hlava nepochopila, že pán Németh pri zachraňovaní úbohých rifjúdžís postávajúcich na Európskej ulici stúpil do toho, čo slušný človek širokým oblúkom obchádza a muchy obľubujú, ale hanbil sa to priznať, tak si vymyslel, že to je nový krém na obuv.

 

A aké poučenie vyplýva z tohto príbehu? Naozaj prosté - dávajte si pozor, kam stúpate a o čo sa s vami chcú iní podeliť, čím vás chcú "obohatiť". Lebo niektoré druhy "obohatenia" sú oveľa horšie ako stúpenie do ...

nové