Ako sa Kiska, Danko a opozícia nechali nachytať agrobarónom

Naivitu slovenskej populácie svedčí tento blog, pôvodne napísaný na Denníku N, teraz už rýchlo stiahnutý. Dávam ho sem práve preto, aby sa nemusel hladať nikde po archívoch. 

 

Organizátor protestov farmárov František Oravec nie je žiadny malý farmár. Na agrodotáciách točí milióny.

 oravec

Celý týždeň žilo Slovensko protestom traktoristov. Rozprávali príbehy o tom, ako sú oni – malí farmári utláčaní veľkými. Ako ich štát a agrobaróni obrali o ich pôdu. V súboji o pôdu ich neraz aj zbili. Ako ich tento štát nechráni. A pritom oni nechcú nič iné ako každý deň obhospodarovať pôdu, dedičstvo našich starých otcov. Poskytovať nám drahocenné potraviny, bez ktorých nikto neprežije.

Od predsedu vlády žiadali zriadenie farmárskej kobry, ktorá by vyšetrila ich neprávosti. Od ministerky pôdohospodárstva chceli spravodlivé rozdeľovanie dotácií. Navštívili aj prezidenta Andreja Kisku a predsedu parlamentu Andreja Danka. Za svoje požiadavky na nábreží Dunaja kempovali niekoľko dní. Dokonca ľudia sa im začali zbierať na naftu, nosili im vodu a raňajky.

Priznám sa, že aj ja som s nimi sympatizovala. Až kým som vo videu z prezidentského paláca nezbadala Františka Oravca z Gyňova.

Keďže sama pochádzam z východu a mám rodinu pri Čani (kúsok od Košíc), to meno mi niečo hovorilo. Tak som sa teda začala pýtať, či ho niekto nepozná. A kupodivu som zistila, že ide o vcelku zámožného agrobaróna, ktorý ani náhodou netrie biedu.

Keďže už od malička som duša zvedavá, zahrala som sa aj ja na Jána Kuciaka (v tomto som ho fakt obdivovala, prepáčte za trúfalosť sa s ním porovnávať) a začala som pátrať vo verejných registroch.

Milióny na agrodotáciách

Organizátor protestov malých farmárov František Oravec z Gyňova má v obchodnom registri zapísaných 7 firiem, z toho štyri podnikajú v poľnohospodárstve. Oficiálny obrat týchto firiem (podľa Finstatu) za posledné štyri roky dosiahol úctyhodných 5,7 milióna eur (a to ešte nevieme, čo išlo mimo účtovníctva, keďže výkazy viacerých firiem chýbajú). Z toho by sa vcelku dala financovať nielen nafta traktoristov z Košíc do Bratislavy, ale možno aj niekoľkokrát až do Bruselu.

Potom som sa pozrela na to, koľko peňazí dostal z agrodotácií. Chce to trošku pátrania na neprehľadnej stránke Pôdohospodárskej platobnej agentúry, ale aspoň sa človek všeličo dozvie o integrovanej produkcii, viazaných podporách, starostlivosti o dojnice a podobne. Vcelku poučné čítanie. Ale poďme k veci.

Firmy „malého farmára“ Františka Oravca dostali od štátu za posledných 5 rokov 6,2 milióna eur!

Pátranie v centrálnom registri zmlúv je vcelku dlhý zoznam. Okrem toho, že akože „malému farmárovi“ Oravcovi nesmrdia ani štátne pozemky od Slovenského pozemkového fondu (aha, tu ich nájdete: AGRO OREKO ORZV-AGRO), tak dostal mastné dotácie z Programu rozvoja vidieka. Našla som projekty za 4,5 milióna eur. Tak napríklad:

Ako sme sa nechali nachytať

Desiatky farmárov putovali na traktoroch do Bratislavy dva dni. Ubytovali sa na brehu Dunaja v Petržalke. Hneď prvý večer som čítala na sociálnych sieťach, že im ľudia nosili vodu, dokonca im aj pripravili raňajky. Prostredníctvom projektu Ľudia ľuďom sa im začala široká verejnosť zbierať na pohonné hmoty.

Ale vo svetle toho všetkého, čo som zistila o Františkovi Oravcovi a o jeho miliónoch, som nielenže stratila farbu, ale mi aj prišlo vcelku nevoľno. Samej zo seba. Som naštvaná na to, ako som sa nechala nachytať! Jediné, čo ma utešuje, že nie som tom sama. Rovnako oklamali aj prezidenta Andreja Kisku, predsedu parlamentu Andreja Danka aj opozičných politikov.

Určite sú medzi nimi aj slušní a naozaj chudobní farmári, ale celé to má zrazu pre mňa trpkú príchuť.

Prepáčte mi za ostré slová, ale to je aká arogantná bezcharakternosť – zneužiť farmárov, verejnosť a politikov? To už ozaj Františka Oravca nefackuje hanba? Jemu, čo otáča milióny od štátu, naozaj chýba pár stoviek eur od bežných ľudí na naftu a raňajky?  To mohol všetkým nielenže všetkým farmárom zaplatiť naftu na celý rok, ale aj catering pre polovicu Magio pláže.

Ani mne sa nepáči, ak niekto pácha v našej krajine neprávosti (to je jedno či na farmároch, Rómoch, zamestnancoch automobiliek a podobne). Ale zase nedajme sa obabrať.

 

Andrea Kováčová

 

 

 

pôvodné miesto blogu:

https://dennikn.sk/blog/1161583/ako-sa-kiska-danko-a-opozicia-nechali-na...

 

archív

https://archive.fo/6qqCi#selection-755.0-909.167

 
vrbovčan

Sa snaží SVOJU vec spolitizovať a verejnú mienku prikloniť na svoju stranu. Dosť špinavá hra. Ale netvrdím, že ju musel začať on. Možno sa len prispôsobil. Ale ja mu aj tak neverím. Citujem z reportáže spred roka, keď ešte tu nebol ten treťosektorový humbuk a do správ sa dávali stanoviská oboch strán.
Toto hovorí o Oravcovi konateľ spoločnosti, ktorú Oravec obviňuje, že mu bráni užívať pozemky:

"Podľa jeho vyjadrenia sa problémy začali vtedy, keď František Oravec začal od ľudí skupovať pozemky a uzatvárať nájomné zmluvy - hoci aj duplicitné - na pozemky, ktoré ich spoločnosti už roky obhospodarovali. Nielenže mali podpísané platné nájomné zmluvy, ale mali zabezpečené aj prednostné právo na ďalšie obhospodarovanie spomínaných rolí."

„Pán Oravec ako dlhoročný poľnohospodár dobre vie, že pôvodný nájomca má podľa zákona prednostné právo na uzatvorenie novej nájomnej zmluvy na pôdu za trhových podmienok - napriek tomu ju podpíše a teraz na nej chce hospodáriť."

https://plus7dni.pluska.sk/Domov/Drsny-boj-o-role-v-Kosiciach-Su-za-tym-...

Rose

Bohuzial, je to narodny sport.
Ja neviem, ci sa s tym sa este vobec nieco robit.

Ziju tam este vobec " cisti ludia"? Mozno ich spocitate na prstoch jednej ruky.

Norman

ale neblázni, ako také niečo môže napísať niekto, kto žije či žil uprostred newyorského hnojiska :)
Takým vtipom a ohováraniu už dnes nik neuverí :)
Naopak, Slováci naopak ešte stále patria medzi ľudí s najväčšími morálnymi zábranami - ešte stále zlo sveta podceňujú.

Jozef Novak

Toto si Norman musím zapísať za uši, aby som mohol dať hneď pohotovú a pohodovú odpoveď až poturčenci začnú skákať do mňa že v "akej diere to žijem" a že stále sa cítim byť hrdým Slovákom.

vrbovčan

rozhovoru Andreja Bána s mladým traktoristom z Hanisky, čo by len chcel farmárčiť. Traktor mu požičali (zrejme Oravec, lebo ten je z Hanisky) a nikto mu zatiaľ neublížil. A ide protestovať proti vláde. Lebo zrejme sa mu chystajú ublížiť.
Čas: 3:35
https://www.youtube.com/watch?v=7KCNQsqD8sQ

Jozef Novak

Skvelý článok. Vďaka za jeho uverejnenie.

mirages

dakovanie je krestanska povera?

nové