Aký problém? Čo za problém?

Puding od nemeckého výrobcu, dostupný na slovenskom trhu, obsahuje kúsky kovu. No a čo, pýtam sa. Sú to preferencie tohto trhu predsa. Výrobca to vie a dodáva k nám to, čo si domáci spotrebiteľ kúpi. Treba to nechať na trh. Trh najlepšie vie, trh všetko vyrieši. Kupujú Slováci ten puding? Kupujú. Tak aký problém, čo za problém. Akým právom do toho zasahuje štát, sťahuje puding z pultov, oberá výrobcu o zisk a zo zákazníka robí nesvojprávneho bula.
 
Je pravdepodobné, že pri výrobe lahodného nemeckého dezertu sa pracovníkovi miešarne pudingu, ktorého nemecké média vyzdvihujú ako ukážkový prípad sýrskeho migranta prispievajúceho k rozvoju nemeckej ekonomiky, vysypal do miešača zásobník samopalu a obohatil výsledný produkt o jeho kultúrne špecifikum. Môžeme si tak užiť chuť sýrskej revolúcie, a to za bežnú maloobchodnú cenu.
 
 
slaven1

Aby sme popri týchto všetkých zástupných "holo-témach" nezabudli upriamiť našu pozornosť ešte dôležitým smerom — lebo nemač čo do úst, to je vážny problém — tak pridávam článok, ktorý vyšiel v novinách Ružomberský hlas 24.3.2017:

Jediný chov ošípaných chcú zachovať

Jediný chov ošípaných chcú zachovať

Chov ošípaných na Slovensku v ostatných rokoch rapídne klesol. Môže sa to dovoz mäsa zo zahraničia. Jeden z posledných chovov v regióne majú v Poľnohospodárskom družstve v Ludrovej v počte približne 500 kusov. "Sme jediní v celom Liptove a Orave. Pritom v minulosti boli tisícové chovy napríklad v Gôtovanoch či Liptovskom Ondreji," uviedol predseda družstva Miroslav Štefček pre Mestskú televíziu Ružomberok.

Zlá situácia nastala po otvorení trhov Európskej únie. Domáci chovatelia nedokážu cenovo konkurovať mäsu v obchodných reťazcoch. Nepomohlo ani to, že domáce mäso je kvalitnejšie. "Nepoužívame akékoľvek rastové ani podobné prípravky. Slovensko má totiž jeden z najprísnejších veterinárnych zákonov. Sme pod stálou veterinárnou kontrolou na rozdiel od krajín, odkiaľ bravčové mäso dovážame," zdôvodnil.

Paradoxom je, že mnohé chovy na Slovensku sú v rukách zahraničných majiteľov, ktorí mäso vyvážajú mimo krajiny. Ludrovské mäso však končí u slovenského spotrebiteľa. "Chceli sme nejako využiť naše priestory a máme tiež vlastnú miešiareň kŕmnych zmesí pre ošípané. Našim záujmom je zachovať pracovné miesta. Ide istým spôsobom o sociálnu politiku, ktorú ale robíme tak, aby sme nevytvárali stratu," Podotkol M. Štefček. V chove, hoci ho museli znížiť o tretinu, chcú v Ludrovej pokračovať. Do budúcnosti nevylučujú ani opätovné výšenie stavu.

Počet prasiat na Slovensku

Počet hovädzieho dobytka na Slovensku

Produkcia mäsa na Slovensku

Poľnohospodárska produkcia

Ďalšie dôležité témy v našej malej zlatej kolónii sú:

- Porodnosť 1.4 dieťaťa na K.A.Ž.D.Ú ženu v plodnom veku
- Ustavná ochrana pôdy pred predajom zahraničiu

Jedno z riešení je suverenizácia po vzore Rusnod.ru

balu

stačilo by prepísať obal a prihodiť pár centíkov za nevšedný gastronomický zážitok. Keby to bolo správne uvedené na etikete nič by sa nastalo, zaručene by sa našlo zopár dementov čo si kúpi. Šak keď je v obchode, medzi malinovým a vanilkovým pudingom tak je asi jedlé, nééé? A nikto nič nemôže povedať, zákazník vedel čo si kupuje.

Načo zasahuje ten štát zase? Niekedy nechápem ten trh, mal by už štátu dolámať ruky. A keby som otvoril vývarovňu na vyprážané kravské lajno s gorgonzolovou omáčkou tak čo? Blízkovýchodná a halal špecialita.

nové