Americké dedičstvo v demokratizovaných krajinách

Dnes na tlačovej konferencii ministerstva zahraničných vecí Číny sa reportér Global Times spýtal  hovorcu ministerstva Čao Li-ťiena, či vie o nedávnom náleze 500-kilogramovej americkej nevybuchnutej bomby v Kambodži pri kráľovskom paláci. "Len v apríli tohto roku našlo Kambodžské centrum pre boj proti mínam najmenej päť nevybuchnutých amerických leteckých bômb, z ktorých každá vážila viac ako 200 kilogramov. Kambodžskí vedci poukázali na to, že takzvaná americká verzia globálneho mieru a demokracie je postavená na pokrytectve, klamstve a podnecovaní k násiliu na celom svete, čo prináša len chaos, nestabilitu a ohrozenie mieru a bezpečnosti malých a slabých krajín, a vyzvali americkú stranu, aby nezasahovala do vnútorných záležitostí iných krajín pod zámienkou demokracie a ľudských práv, nevytvárala chaos a nepokoje s dvojitými štandardmi a podkopávala mier, demokraciu a ľudské práva. Aký je k tomu komentár Číny?"

Odpoveď si tu zaznamenajme:

Čao Li-ťien, hovorca ministerstva zahraničných vecí Číny: Videl som príslušné správy. Počas vojny vo Vietname Spojené štáty používali kazetové bomby a biochemické zbrane vo Vietname, Laose, Kambodži a ďalších krajinách juhovýchodnej Ázie, čím spáchali nevýslovné a ohavné zločiny.

Americká armáda použila na vietnamskom území viac ako 15 miliónov ton bômb, mín a granátov, z ktorých približne 800 000 ton bolo nevybuchnutých a rozptýlených na takmer 20 % územia Vietnamu. Za viac ako 40 rokov od skončenia vietnamskej vojny bolo v dôsledku nevybuchnutej munície zabitých viac ako 40 000 ľudí a 60 000 bolo zranených, čo predstavuje približne 1 000 úmrtí a 1 500 zranení ročne. Odhaduje sa, že pri súčasnom tempe odstraňovania bude trvať 300 rokov, kým budú tieto bomby úplne odstránené. USA zhodili na Vietnam približne 2 milióny litrov defoliantu, čo spôsobilo, že takmer 5 miliónov Vietnamcov sa nakazilo, 400 000 zomrelo, približne 2 milióny trpelo rakovinou alebo inými chorobami a mnoho detí sa narodilo zdeformovaných a postihnutých.

V Laose zhodili americké sily 270 miliónov bômb s celkovou hmotnosťou 2 milióny ton, čo zodpovedá jednej tone na osobu a 135 bombám na osobu vtedajšieho laoského obyvateľstva. Takmer 30 % z nich, približne 80 miliónov, bolo nevybuchnutých a roztrúsených na 37 % územia Laosu. Od vojny došlo každoročne k viac ako stovke náhodných zásahov, ktoré zabili viac ako 20 000 ľudí a vážne spomalili miestny hospodársky a sociálny rozvoj. Zo 47 najchudobnejších okresov v Laose sa 46 nachádza v oblastiach s vysokou koncentráciou nevybuchnutých bômb.

Podľa neúplných štatistík Yaleovej univerzity zhodili USA na Kambodžu od októbra 1965 do augusta 1973 viac ako 2,7 milióna ton výbušnín. Z údajov kambodžskej vlády vyplýva, že od roku 1979 do roku 2021 zahynulo takmer 20 000 Kambodžanov a viac ako 45 000 bolo postihnutých pozemnými mínami a inou nevybuchnutou muníciou. Spojené štáty, ktoré tak radi hovoria o ochrane demokratických ľudských práv v krajinách juhovýchodnej Ázie, by mali najskôr odstrániť tieto nevybuchnuté bomby.

Ešte znepokojujúcejšie je, že tragédie z minulého storočia sa odohrávajú aj v novom storočí. Za posledných 20 rokov uskutočnila americká armáda viac ako 90 000 leteckých útokov v Sýrii, Iraku a ďalších krajinách, ktoré mali za následok smrť približne 48 000 civilistov.

História ukázala, že Spojené štáty neustále podkopávajú pravidlá a poriadok, vyvolávajú násilné konflikty a uplatňujú nátlakovú diplomaciu. Spojené štáty pod zámienkou "demokracie", "ľudských práv" a "pravidiel" označujú ľudí za "nátlakových" a "militarizovaných". Pod zámienkou "demokracie", "ľudských práv" a "pravidiel" Spojené štáty podnecujú konfrontáciu. Ide o typický americký "dvojitý štandard". Spojené štáty tak presadzujú svoju hegemóniu a "pravidlá gangov" na úkor základných záujmov väčšiny malých a stredne veľkých krajín.

Chceme mier, nie zmätok, jednotu, nie rozdelenie, a spoluprácu, nie konfrontáciu. Toto je spoločný hlas regionálnych krajín a všeobecné želanie medzinárodného spoločenstva. Bez ohľadu na to, ako sa USA maskujú, lož sa nakoniec odhalí. Akcie, ktoré podnecujú konfrontáciu  a vyvolávajú nepokoje a napätie, sú odsúdené na neúspech. Ázijské krajiny majú hlbokú historickú pamäť a cit pre dobro a zlo a nikdy nedovolia, aby sa tento región stal šachovnicou pre hry veľmocí alebo figúrkou v konfrontácii medzi veľmocami.

 

Toľko hovorca MZV Číny. Za seba dodám - NEZABUDNIME, s akou beštiou máme do činenia. Pamätajme, že táto beštia dostala naše letiská a kompletne manipuluje vládu a poskokov v parlamente z koaličných strán. 

 

 

 
slaven1

V "najlepších" banderovských tradíciách:

We have received credible information of torture, ill-treatment and incommunicado detention by Ukrainian Armed Forces of prisoners of war belonging to the Russian armed forces and affiliated armed groups.

Text je z tlačovky Matildy Bognerovej, vedúcej Human Rights Monitoring Mission z OSN na Ukrajine.

https://www.ohchr.org/en/press-briefing-notes/2022/05/plight-civilians-u...

nové