Amerika na Slovensku. Konečne.

Tak sa konečne dočkal. Náš mladý 17 ročný spoluobčan sa dočkal konečne niečoho ako v Amerike - zastrelenia pri policajnej naháňačke.

Je síce chyba krásy, že to nebol ten hlavný, vodič - ale aj tento dostal len to, čo tu všetci chceli a tak konečne majú - americké pomery. Tak nech si nesťažujú.

Samozrejme, na obrazovke filmu či hry je to vždy zábava, ale teraz tu v realite plače babka, plače poslanec Krajniak, palče poslanec Galko, zvoláva sa bezpečnostná komisia - všetci bedákajú, že vraj sa to nemalo stať.

Prečo by sa nemalo? Jeden zločinec unikal na aute pred policjtami okolo desať kilometrov, ignoroval všetky signály až sa nakoniec vydrbal mimo cesty. Celý ten čas naozaj vážne ohrozoval iné vozidlá a ešte viac akýchkoľvek chodcov.  Unikajúci vodič je odistená bomba a treba ho zastaviť čo najrýchlejšie všetkým možným. A to sa týka aj jeho spolujazdcov, ktorí mohli zakročiť a vodiča prinútiť zastaviť. V prvom rade ohrozoval ich životy.

Nemožno vôbec povedať, že sa stalo niečo, čo sa nemalo stať. Stalo sa niečo, čo ten adolescentný gauner vyprovokoval. On je zodpovedný za smrť svojho mladšieho spolujazdca. Koľko dostane? Nejakých galantných päť rokov? To už poslanci ale nebudú plakať, že je vrah nepotrestaný, že nie.

Stalo sa niečo, o čo si koledujú tisíce hlupákov v tej či inej forme každý deň. Stalo sa niečo, čo ich azda mnohých dobre poučí a nabudúce už mnohí z nich nebudú ohrozovať celkom nevinných ľudí. A takisto si tisíce nabudúce rozmyslia, s akým grázlom nasadnú do auta.

Bez akejkoľvek irónie hovorím, že ten policajt, čo vystrelil, by mal  dostať vyznamenanie za odhodlanie a presné dodržiavanie predpisov. Aby sa naozaj všetci poučili.

 

 
 
OmylomZmazanyVi...

Veľa článkov je tu zaujímavých, rád si prečítam alternatívne názory. S týmto ale absolútne nesúhlasím. Je rozdiel, keď sa auto rúti po meste o druhej poobede a je rozdiel, keď sa rúti o jednej v noci k najbližšej výpadovke z mesta. Je rozdiel, keď sa na policajta rúti auto so sfetovaným vodičom a je sakra rozdiel keď vodič naopak uteká pred neoznačeným policajným autom. Policajt má mať dostatok rozumu a analytických schopností, aby vyhodnotil situáciu a použil streľbu až v nevyhnutnom prípade. 19 ročný hlupák za volantom zjavne rozum nemal, škoda že ho nemal ani verejný orgán. Chlapcovej mame prajem veľa síl a strelcovi prajem, aby si to poriadne prebral v hlave počas bezsenných nocí. V tejto krajine je veľké množstvo dvojnohých sviní, ktorým by tá guľka svedčila oveľa, oveľa viac.

Jozef Novak

Súhlasím s tebou Norman vo všetkých bodoch tvojho článku. Najmä v bode kde uvádzaš, že si mali decká rozmyslieť ku komu sadajú do auta. Jednalo sa vraj o viacnásobného recidivistu. Taktiež by ma zaújmalo, kde vzal ten sopliak to auto. Či si naň zarobil a ak tak kde za tak krátky čas popri škole, alebo mu ho dali rodičia. A sme pri téme, či vôbec rodičia tých páchateľov vôbec majú aspoň nejakého šajnu kde a ako trávia ich ratolesti svoj voľný čas divokou jazdou pred "neoznačeným autom policajného zboru tejto krajiny", citujem váženého oponenta v diskusnom príspevku nadomnou, ktorý ani nepozná názov svojej vlasti akejsi "tejtokrajiny"..

Norman

Som rád, že ľudia majú zdravé názory a súhlasia s nami. Rovnako je v poriadku, ak máš v tomto rozdieľny. Aby nevznikol omyl, ja sa potom zapájam do dialógov nie preto, aby som dokázal nejakú svoju pravdu (ako sa niekto môže mýliť), ale len preto, aby som doplnil niečo, k čomu ma partner v dialógu inšpiruje.
Tak teda:
Prečo považuješ danú situáciu za nie nevyhnutný prípad? Vieme, koľko ľudí-chodcov, iných šoférov ale aj svojich spolujazdcov pozabíjajú na cestách šialene jazdiaci vodiči. To sú naozaj tragické prípady, pretože cesty často vedú priamo cez dediny, kde sa pohybuje dosť ľudí.

Útek pred políciou naozaj nie je drobný gentlemanský delikt. Sila zákona nespočíva v zbraniach ale v autorite. Tu je možno najzákladnejší bod, v čom sa líšia dve skupiny v pohľade na tento incident - jedni sú neustále v predstave, že zákon je niečo, čo treba obchádzať a znevažovať, druhí naopak oceňujú výhody usporiadaného funkčného spoločenstva s jasnými hodnotami. Takže na tomto jednom incidente a v diskusiách okolo neho sa zaujímavo prejavuje závažný svetonázorový rozdieľ.

Čo sa týka toho "chlapca" - niekto, kto sa v dnešnej dobe po polnoci vláči po dedinách nie je chlapec, ale ťažký frajer. Taký musí rátať s nebezpečenstvom, aj jeho rodičia, ktorí sú za neho stále zodpovední - ja želám jeho matke bezosné noci za to, že nechránila vlastné diaťa a nechala ho napospas smrti - lebo aj ona je výrazne morálne zodpovedná za jeho smrť.

A odmietam akékoľvek útočenie na toho strelca - spravil presne to, čo mal a dúfam, že ho táto udalosť presvedčí, že proti ľudskému odpadu má zmysel bojovať. Ako som napísal v článku: týmto výstrelom a jeho odstrašujúcim účinkom zachránil životy povedzme desiatich iných celkom nevinných ľudí-detí.

ZmazanyVideozaznam

Krajina = politicky vymedzené územie, spravidla štát alebo jeho časť. Alebo krajina = vymedzená časť zemského povrchu.
K prvému príspevku: ako to bolo úplne presne vie iba ten hlupák za volantom prvého auta a strelec z druhého auta. Aj to každý len svoju časť. Podľa informácie z médií bral 19-ročný auto svojej mame alebo babke. Ak by bol trochu šikovný a rok zarábal vo fabrike 500e mesačne, strava a bývanie zadarmo v rodine, možno si na ten starší SEAT našetrí aj sám. Treba trochu aktualizovať archívy informácií v hlave, tak ako pre 40-mi rokmi bol panelákový byt pomerne dostupná vec (náborové príspevky, pôžičky.....) a Škodovica 120 značný luxus, dnes je to presne naopak, vážený pane. Namiesto Škodovice si dosaďte niečo modernejšie. Synovi musím nakázať, aby všetkých potencionálnych šoférov legitimoval a presvedčil sa o ich platných dokladoch. V opačnom prípade môže byť ohrozený jeho život nielen nezodpovedným šoférom a všetkými ostanými účastníkmi cestnej premávky, ale aj splašenými príslušníkmi PZ.

Norman

Dobre vieš, že život tvojeho syna je oveľa viac ako strelbou ohrozený jazdením ľudí, ku ktorým si sadá do auta, alebo ľudí, čo sa v noci pohybujú po cestách.
Ale syna pouč, že naozaj - vstupuje do dospelosti a jeho život je naozaj ohrozený tisíckami vecí.
Naozaj mám dojem, akoby to dnešným pubertiakom zámerne zamlčovali a potom sú pozostalí takí frustrovaní z toho, že detičky zomierajú občas práve a len preto, že im ich rodičia nepovedali pravdu o živote. Presnejšie povedané, nepovedali im pravdu o smrti.
Takže to povedz svojmu synovi. Skôr či neskôr to bude potrebovať, to je isté.

ZmazanyVideozaznam

Syn je už dávnejšie poučený.

- má sa dôsledne vyhýbať drogám. Nebudeme pomáhať živiť reťazec sviní
- má sa snažiť vyhýbať sa akýmkoľvek úrazom. Nemocnice sú v zlom stave, sestričky otrávené a zle ohodnotené, lekári dosť často rozlišujú bežný plebs od protekčných známych
- má sa dôsledne vyhýbať pouličným nepokojom - stačí naraziť na profi bitkára, policajného provokatéra, alebo letiacu dlažobnú kocku a problém je na svete
- má sa správať tak, aby nepriťahoval pozornosť policajtov. Náhodou raz stretne jedinca v uniforme s božským komplexom a problém je na svete
- má sa učiť samostane rozmýšľať, vytvoriť si svoj názor a strániť sa horúcej hlavy a zbrklých riešení problémov

Ale iné som chcel - poznámky o nezodpovednej matke, ktorá neudržala syna doma - čistá blbosť. Mať doma 17 ročného pubertiaka, ktorý poslúcha na slovo a nemá záujem o dianie vonku, sedí doma pri mamičke - to sa v realite vyskytuje minimálne. Pre 17 ročného chalana je partia spolužiakov a kamrátov + spoznávanie nových vecí + pocit blížiacej sa dospelosti 100x lákavejšie, než sedkanie doma pri mamičke. Platí to dnes, platilo to v roku 1990, aj v roku 1970, proste vždy.
Ďalšia vec - vaše keby, keby.... napr. keby magor za volantom zrazil malé deti pri ceste o 0:30 atď... A keby nerozmýšľajúci unáhlený rambo v uniforme postrelil šoféra, auto nabúra do stromu a zhoria v ňom 3 spolucestujúci a jeden postrelený magor za volantom?
Trvám na svojom - v rýchlosti 120 km/h strielať na iné auto s poplašeným sopliakom za volantom môže len ďalší MAGOR.

Norman

Na jednej strane si písal o "chlapcovi", na druhej strane hovoríš ako o bežnom, že sa vláči po nociach. Nemôžeš mať oboje - ako som už napísal, buď je to ťažký frajer, alebo nech sa nečuduje.
Želanie bezesných nocí si začal ty voči policajtovi, tak som ti ukázal, že bezesné noci si ZASLÚZI skôr matka obete. Lebo ako vidno, naozaj 17 ročný nemal na to, aby posúdil situáciu a ešte nebol plnoletý, čiže naozaj - ONA je za neho zodpovedná.
Čo sa týka zrazenia dieťaťa - aj v noci jazdia vozy s dieťaťmi. A taký grázel, ako ten šofér, jazdí agresívne a divoko aj cez deň. Podobných prípadov podobných kreténov už bolo veľa, to sú fakty.

Pripadá mi nefér, že urážaš konkrétne toho chlapa, čo len plnil svoju povinnosť. Tu som tiež kritizoval políciu za akcie voči korán opišujúcej dievčine, alebo iné akcie voči národniarom, napríklad Šarišské Michalany - ale tam je podnet skôr u zákonodarcov a zamerania voči politickej opozícií. Toto je iný prípad - ak dovolíš, použijem tvoj slovník - tu vy, zmagorení občania, bránite zločincov pred autoritou zákona. To je úplne iracionálne, útočíte na vašich ochrancov a bránite tých, čo vam škodia.

ZmazanyVideozaznam

Súhlas:

- zločinec je 19 ročný Michal
- 17 ročný Tomáš je nevinná obeť. Na úteku sa nijak nepodieľal, z rýchlo idúceho auta sa vystúpiť nedá, zatiahnúť ručnú brzdu v rýchlosti 100+ km/h by som si netrúfol, aj keď už mám niečo odjazdené. Tomáš pred nasadnutím do auta nič neukradol, nikoho len tak pre pobavenie neskopal na zemi. Urobil chybu, že nasadol k nepreverenému šoférovi. Následok chyby bola jeho smrť spôsobená treťou osobou - príslušníkom PZ SR.
- ďalšie obete - živé, "len" s psychickou ujmou (vidieť zblízka smrť rovesníka v 16-ich rokoch nie je na Slovensku štandard) sú 16-ročná Berenika a 16-ročný Roderik - čerpám z voľne dostupných údajov vo viacerých článkoch
- príslušník PZ SR - neúmyselne usmrtil spolujazdca z unikajúceho osobného vozidla pri pokuse zastaviť vozidlo streľbou

Zvyšok nechám na súdy, tam sedia sudcovia platení za ich činnosť.

P.S. 17 - ročný mladík je v jednej minúte dieťa pre matku, puberťák pre okolie, žiak pre učiteľku, skoro dospelý chlap pre cudzích, chlapec pre ľudí s rovnako starým synom a trebárs aj drzý fagan pre dôchodcov - nevidím dôvod spochybňovať ktorékoľvek pomenovanie. A na Slovensku neevidujem zákaz vychádzania po 22-ej hodine pre neplnoletých.

Norman

že máš podobne starého syna a preto si emočne rozhodený, to ja beriem na vedomie. Ale ak si naozaj myslíš, že tie "deti" sú naivné neviniatka a že nemajú s 19 ročným nič spoločné, tak si naivný. Takže nejakú "psychickú újmu" u tých šestnástiek by som vôbec nespomínal.

Ja súhlasím, že 17 ročný Tomáš je obeť - len znova spomínam jeho rodičov, oboch. Aha, vlastne otec nie je. Nuž, ale aj v tom možno vidieť určitý nepriamy sociálny dôvod, prečo sa chalan pohyboval tam, kde sa pohyboval a kde skončil. Fakt nemienim ani naznačiť, že to bol zlý chalan - obávam sa ale, že bol minimálne naivný.

Áno, pre rôznych ľudí sú veci rôzne - ale reč bola o TVOJOM pomenovaní. Dieťa túlajúce sa normálne po nociach - to bolo inkonzistentné. Ale ináč súhlasím, že je to vec súdov - len zopakujem, že potom je to tvoje predošlé zanietenie, s ktorým si zaútočil na policajta, naozaj ničim nepodložené.

ps. musím ťa sklamať, nie som dôchodca, ale myslím, že"drzí fagani" to bývajú nielen pre nich, ale často aj pre učiteľku, často aj pre matku, pre cudzích aj pre "ľudí s rovnako starým synom". Aj ten 19 ročný Michal má matku, ktorá sa ho sprosto aj teraz zastáva, možno má aj otca (alebo ten tiež nie? aha ), ktorý by ho nazýval "dieťa" - ale OBJEKTIVNE je on sprostý vrah (neúmyselný zabiják), lebo spôsobil smrť svojho rovesníka. On a nik iný. Na to nemusím čakať na žiadne súdy.

 

ps. pre všetkých, precedens ovela horší ale s jasným právnym postojom:

(dievča tiež zahynulo v sprške policajných guliek, tí vedeli, že tam sú rukojemníci a napriek tomu, že mali čas, zaútočili na unikajúce auto). 

https://en.wikipedia.org/wiki/Gladbeck_hostage_crisis

ZmazanyVideozaznam

"Pripadá mi nefér, že urážaš konkrétne toho chlapa, čo len plnil svoju povinnosť. Tu som tiež kritizoval políciu za akcie voči korán opišujúcej dievčine, alebo iné akcie voči národniarom, napríklad Šarišské Michalany - ale tam je podnet skôr u zákonodarcov a zamerania voči politickej opozícií. Toto je iný prípad - ak dovolíš, použijem tvoj slovník - tu vy, zmagorení občania, bránite zločincov pred autoritou zákona. To je úplne iracionálne, útočíte na vašich ochrancov a bránite tých, čo vam škodia." - česť všetkým slušným, ktorí si plnia svoje služobné povinnosti, za ktoré poberajú plat a ďalšie oficiálne benefity počas prac. pomeru a pri ukončení pracovného pomeru. Čo zaželať tým, ktorí zneužívajú svoje právomoci, od "drobností" typu arogantná buzerácia šoférov (selektívny výber, svojich a väčšie zvery nevidíme) až po úplnú stoku - organizovaná skupina kukláčov výpalníkov, oficiálne s jedným zavraždeným človekom vo vlastnom dome? Našťastie sa jedná o malé percento čiernych ovcí, ale občas to Pomáhať a chániť by bolo vhodné prepísať na Pomáhať a chániť - hlavne svojich a našich chlebodarcov.

afík

Tuna plače aj Norbert:
https://www.youtube.com/watch?v=2jfUNtrGTRs
To fakt si nevie uvedomiť, že rozdiel to nie je? Tento prípad len poslúži slniečkárom, pretože polícia sa BUDE BÁŤ zasahovať aj počas dňa.
Mňa napadá paralela s útokom bieleho muža na procesiu, žiadne výroky "zvykajte si" ...
Na collateral damage, už si všetci zvykli, alebo snáď nie? Bezák podporuje Schwarzenberga, Schwarzenberg imigráciu a hovorí, že násilie je adekvátne.

Norman

Lichtner je energický praktický človek.
Je škoda jeho energie, ale očividne už po toľkých rokoch nevie, ako ju použiť. Takisto škoda, že ho Huďo, alebo niekto iný s rozumom, trocha viac nediriguje.
Len toľko k tomu. Úplne vážne rozmýšlam, koľko mal alkoholu v krvi. Nejde o postoj k tejto veci - veď ani nebol až tak jednoznačný - ale skôr práve k tomu, že je to blabotanie, blabotanie , blabotanie ... nemá to ani hlavu ani pätu.

Už som tu minule zhrnul, že zostali vo fáze a vo fráze "Toto je choré". To je málo.
A dávať ako vzor "normálnu (západnú) spoločnosť"? Ameriku (kde robil, ako som sa dozvedel, ako Kiska dva roky poskoka?) no to azda nie :-)) To kam ten človek dospel? K podpore Matovičovcov? Už je na úrovni Vaskyho, ak nie pod ním.

LN

S tou charakteristikou Lichtnera si to riadne prestrelil. Ak dokážeš v živote to, čo Lichtner, potom sa ozývaj. Čo sa týka jeho práce v USA - robil kuriéra, teda kvalifikovaného vodiča, ako 20tnik. Porovnávať to s Kiskom, ktorý ako 30 ročný čistil hajzle, je scestné a také dosť...magorské.

Norman

Jáj, prirovnal som Lichtnera k prezidentovi (a k Vaskemu) - no to je hrozná urážka.
Ty si tá nová hysterka pod novým LN nickom?
Ak áno, už si to tu trikrát opustila a bolo ti povedané: choď si trolovať svoju hysteru niekam inam. Ináč ťa to v tom teple položí - a to by sme boli neradi.

Peter

Schvaľovať nezmyselnú vraždu mladého chlapca normálny človek s istými morálnymi zásadami nemôže!!!

Vivo

nešťastnú náhodu, tak to môže iba hlupák, ktorý nikdy nestrieľal z pištole. Stavil by som sa, že v kľude netrafíš pneumatiku na 25 m. A mudruješ na tému, keď policajt strieľal z pohybujúceho auta cez okienko na kľučkujúce auto riadené nezodpovedným bláznom kriminálnikom.

O morálnych zásadách tára človek, ktorý upresnostňuje právo kriminálnika ohrozovať protiidúce autá čelnou zrážkou pred právom nedostatočne vycvičeného policajta zasiahnuť a zastaviť streľbou jeho vyčínanie.

Peter

Nepochopil si moju konštatáciu, to po prvé a po druhé ja som nikomu nenadával, takže hamuj priateľu.
A k tej tvojej stávke...prehral by si ju.
A že to bola sprostá, nezmyselná a neospravedlniteľná , tobôž pseudoargumentami, ktoré uvádzaš, vražda, za tým si stojím .

Norman

aha, takže keď ti poviem, že nie si normálny, tak to nie je nadávka.

Nuž... možno u vás doma...

Peter

Takže ty schvaľuješ nezmyselnú vraždu mladého chlapca .

Norman

koho si zabil?
kto koho zavraždil?
Fakt nie si normálny, hovoriť v tomto prípade o vražde.

Peter

Došli argumety???

Norman

som sem dal celú kopu, to len ty si myslíš, že zapôsobíš bonmotmi a ťažkými slovami ako "vražda" a podobne.
Pozri, končim s touto debatou. Proste sa s tým zmier, že sa po vagabundoch bude strielať a dúfaj, že to tvoj maldý prežije, kým dostane rozum.

LN

K osobným útokom aké si tu predviedol sa uchyľuje len taký, ktorému došli argumenty. A zaťahovať do toho deti, to dokáže len darebák...

Norman

osobný útok začal on, a to som ja naň najprv ani nereagoval. O "chlapcoch" začal písať tiež on.
Vieš, hovorí sa tomu "karma".
Aj tebe odporúčam sa nad tým zamyslieť - aby si nebola zas prekvapená a aby ste zas nemuseli pišťať, aký je svet na vás zlý.

Náhodný okoloidúci

Či sa nám to páči alebo nie, polícia už z princípu MUSÍ mať možnosť zastaviť podozrivé vozidlo, hoci aj použitím násilia. Inak by nemohla pomáhať a chrániť. Ide len o spôsob zastavenia.

Keby bola hliadka v smere jazdy a mala dosť času, mohla by postaviť zátarasy alebo natiahnuť cez cestu "ježa".
Ďalšia možnosť je zatiaľ asi sci-fi. Kdesi som čítal, že sa vyvíja elektronická mašinka schopná na diaľku vypnúť zapaľovanie motora a tým zastaviť vozidlo. Len už neviem, či sa to malo týkať všetkých vozidiel alebo či majú byť nové modely áut vybavené systémom, ktorý by to polícii umožnil. Možno ste to tiež niekto čítali a spomeniete si na podrobnosti.
Samozrejme, ak sa taký systém vyvinie, bude len otázkou času, kedy ho dostane mafia a bude ho používať na zastavovanie policajných áut.

No a tá najhoršia možnosť je streľba. Kým nebude nič účinnejšie a spoľahlivejšie a zároveň menej rizikové, tak sa bude využívať. Peter Fiala o tom tiež vie svoje.

sandro

V dedinach okolo mojho mesta by bola tretina mladych vystrielana, ak by pred 20 rokmi brazdili ulice kovboji ako ten fizel. Ked kamarat v noci letel cez dedinu na motorke a nezastavil policajtovi, tak za nim vyrazili, ale kedze vedeli kto to je, tak radsej isli k nemu domov a matke povedali, aby ho rano doviedla na policajnu stanicu. Nenahanali ho preto lebo by sa zabil. Takze rovnaka situacia, akurat kamarat ma dnes IT firmu a hentam bol zavrazdeny clovek + mohlo to skoncit aj zrazkou s inym autom.
Nemozes predsa porovnavat konanie 19rocneho grazlika za volantom s policajtom, ktory ma mat uz rozum a zodpovednost. Nie vzdy moze vsetko fungovat podla sablon a predpisov. Ked strielam na auto plne deciek, tak je vysoko pravdepodobne, ze budem vrahom. Takze keby som bol otec toho chalana, tak by som poslal vcelicku tomu, komu naozaj patri a ten teeneger za volantom to rozhodne nie je.

Peter

Je to presne tak, ako píšeš.
No tí policajti ešte nebolo odkojení na brakových, amerických akčných filmoch.
Naháňať zasranov na autách a strielať po nich môže vymyslieť a realizovať len chorá hlava.

Norman

No, to bola ešte očividne iná situácia, že. Odvtedy nás delí dosť zoťatých životov, už sú iné časy.

Ale fakt je, že za tých dvadsať rokov zabijaci za volantom zabili najmenej nejakú tu stovku dve celkom nevinných chodcov. Ak by ale jedného dvoch kovbojov zoťali už pred dvadsiatimi rokmi, ušetrili by sa stovky životov naozaj nevinných.

A prekvapuje ma, že ty by si naozaj išiel zabiť toho policajta, ale toho 19 ročného bastarda nie? To ma fakt prekvapuje, keďže ten šofér dokonca odmietol zastaviť po zistení, že mladý je trafený a ťažko zranený. Chlapi, toto má byť tá nová spoločnosť, čo chcete, spoločnosť grázlov, feťákov a magorov? No ale veď to máte už teraz, tak na čo si vlastne sťažujete? Na políciu? Vy, tu niektorí prítomní, tu chcete viac liberalizmu a obmedzenie práv polície???
Tu, na tomto servri???
Dnes tolerovanie spodiny a zajtra Refugees welcome, nie?

Nie. To nie.

LN

Sám píšeš, že k nám dorazila Amerika. A zároveň tento buranský zásah aj schvaľuješ. Ak niekto obhajuje nastolenie amerických pomerov u nás, tak je to s prepáčením magor a primitív. Viac k tomu netreba čo dodať.

Norman

tvoj text obsahuje naozaj len urážky.
Ale dobre, veď s prepáčením. Ale takto by sme sa krútili v kruhu.

Ja len zopakujem argument, že polícia má právo zasahovať proti zločincom - aj keď pri tom prirodzene môže dôjsť k nešťastiu. Ak by nemohla - dávali by sme bastardom nezaslúženú výhodu.

A čo sa týka amerických spôsobov - no, áno, dorazili americké pomery - nie je to ono, ale to neznamená, že ich budemem ignorovať - treba podľa toho jednať. Ak ma hodia do vody, budem plávať, ak ma hodia na strom, budem liezť a ak ma hodia do Ameriky, budem strielať :-) Ja prežijem, čo ale vy?

Upozorňujem, že v tomto prípade sa dokonca navyše zhodujem so zákonným výkladom, tak už ma s ním neotravujte. Chodte za Žitňanskou, tá je momentálne akoby hlavná zákonodárka, hlavná aktívna iniciatórka zákonných zmien v súčasnosti.
Dajte iniciatívu, že policajti nemajú mať zbrane.
Smajl, peace and sun.
Nie, sun radšej nie, fuj.

sandro

Norman, si vedle jak ta jedle tentokrat.
Ziadna Amerika nedorazila, v Amerike si ziaden policajt nemoze dovolit palit po aute kvoli nezastaveniu hliadke(pokial nepozna situaciu v aute). Okamzite by bol sudeny. Samozrejme, ak sa nejdedna o vyysie ohrozenie(prezident, atd..).
Napisem to, co som uz pisal na socialnych sietach a zatial mi nikto nedal serioznu odpoved. Ak by bola rovnaka situacia a sofer autobusu by nezastavil hliadke.. Nariadil by si tiez palit?:) Co to s vami urobili, ludia?

Norman

ešte nám niečo porozprávaj o humánnej polícii v USA. Naozaj mám rád také príbehy:-)

https://www.washingtonpost.com/news/morning-mix/wp/2017/06/19/seattle-po...

http://m.washingtontimes.com/news/2017/jun/25/police-woman-riding-in-car...

atd atd atd atd ....

(ale zrejme vo všetkých prípadoch išlo "o prezidenta", že)

Čo sa týka "šoféra autobusu" - môžeš do toho zamiešať aj "šoféra parného válca" alebo "šoféra korytnačky" , ale to je rovnako o inom. Dotyčné auto nereagovalo na výzvy polície a unikalo na dané cesty zrejme zabijáckou rýchlosťou 120 kmh. Neviem chlape, odkedy je z teba taký tolerantný liberál, ale problém tohto sveta je kriminálny ksindl a to, že sa nadmieru toleruje. Kde si nabral tie sluníčkárske slzy?

sandro

Norman, mozno mas toho vela, ale co maju spolocne tie dva linky, co si tu dal, s nasou temou? Precitaj si to prosim este raz. Prvy nema nic s riadenim auta a druhy je uz uplne mimo misu. Nestrielali policajti, ale nejaki susedia. Alebo si zo mna proste strielas ty.
V USA je zasada pri prenasledovani ''podozriveho'' auta organizovat dalsie a dalsie hliadky a snazit sa ho vyblokovat aj za cenu materialnych skod. Nemozes vediet, ci v aute nie je male dieta napriklad..Po vystupeni a pripadnom uteku sa uz striela, ale nie na auto o ktoreho posadke nic neviem preboha!
V com je sofer autobusu o inom? V momente, ked uteka pred hliadkou sa z ostatnych pasazierov stavaju rukojemnici. Postrielal by si polovicu autobusu len aby si mu ukazal, ze nabuduce nas ''chlapec'' nebudes ignorovat a zastavis?

Norman

ten prvý mi pripadal ako pekný príklad večných problémov humanity US polišov,
ten druhý link som si naozaj v tej rýchlosti pomýlil s týmto prípadom
https://en.wikipedia.org/wiki/2013_United_States_Capitol_shooting_incident

Hovorím tu nielen o čisto technike zastavovania vozidla, ale o prístupe k podozrivému. O počte osôb zastrelených policajtami, či už vo vozidle či mimo neho.

Každý šofér, ktorý neposlúchne policajnú autoritu a nezastaví, povedzme to jednoducho, riskuje život. Ja viem, že to nie je podľa slniečkárskych liberálnych predstáv, ale ja som za to, nech to tak je. Nik z mojich ľudí nikdy polícii unikať nebude, určite nie o polnoci a určite nie bez dôvodu.

To by si mohol meditovať nad každým použitím sily, každým strielaním lebo vždy hrozí, že bude zasiahnutý niekto nevinný. To je dilema pri každej rukojemníckej dráme - ale ako som uviedol aj vyššie ten link s obrázkom na drámu v Nemecku, ale aj na kopu iných, aj pri rukojemníckych drámach sa striela.
Ovšem náš prípad nebola rukojemnícka dráma, strielalo sa len do pneumatík, aby vozidlo nezabilo celú posádku a iné vozidlo.
Tentoraz to bol trocha nešťastný výsledok - ale nech je to všetkým poučenie.

Takže vlastne čo vy kritici chcete? Obmedziť možnosti polície, nestrielať. Nestrielať na autá, nestrielať na zločincov v meste, nestrielať skror nikdy. Nevidno, že by na Slovensku nejako prudko polícia strielala, nie je to problém, robiť z jedného prípadu cirkus a pdla neho posúvať celý systém zas ´dalej do bezzubosti ZASADNE ODMIETAM.
Polícia tu je na potláčanie zločinu - na staranie sa o naivných 17 ročných a zločinných 19 ročných sú tu ich rodičia.
Koľko dostane ten grázel, čo to zavinil? Dva roky?
No, dobré, to je ďalšia téma. Možno z neho o desať rokov bude majitel IT firmy, ako to ktosi tu písal o inom prípade, to budeme kurva radi (ale osobne tomu ani najmenej neverím).

V tomto systéme sa zákon stále stará len o páchatelov a vagabundov - a bohužiaľ už k tomu vycvičil aj časť obyvateľstva. Samozrejme, je to určitou afinitou k zločinu - ak by dotyční vylúpili banku, ľudia by s nimi nesympatizovali, ale neposlúchnuť dopravákov, tých nenávidených fízlov - dobre, hoši, to je "len nevinný žart". Taký prístup je fatálny omyl.

sandro

To je absurdne. Porovnavas rukojemnicke dramy s nezastavenim vozidla na vyzvu. Kde vas to tento system uz posunul, ze si tak malo vazite ludsky zivot? Ze je pre vas autorita policajta dolezitejsia? Ja osobne buzeraciu neznasam. Neznasam nezmyselne pytanie obcianky na ulici len pre kontrolu(npr. pri nepohodlnych protestoch), neznasam vyzvy na zastavenie auta len pre ''beznu kontrolu'', bez toho aby som porusil predpisy. A preto obcianky nedavam a pri ''beznych kontrolach'' maju so mnou fizli co robit. A ano, raz vemi davno nahanali po meste aj mna. Nastastie tam tiez nebol kovboj, co by kvoli tomu postrielal okoloiducich a spolusediacich na zadnych sedadlach, skoncilo to odobratim vodicaku a ja som sa vtedy poucil lebo to nebolo z mojej strany ok(0,2mg). Uvedomujes si, ze sa nebavime o aute plnom hladanych teroristov?
Ty to uz davas do roviny, ktora je naozaj absurdna. Nedavno v Cesku nejaky aktivny zeleny pablb v civile zastavil na prechode chalana, ktory siel z roboty na obed. Dal nohu na prechod skor ako padla zelena. Chcel ho zobrat na oddelenie. Chalana to nebavilo a tak siel dalej. Pablb pouzil chvaty hmaty a mileho recidivistu spacifikoval pred davom ludi na dlazobnych kockach. A teraz si predstavme, co by sa stalo, ak by bol recidivista silnejsi a chmaty a chvaty by nezabrali. Policia CR to vysvetlila jasne, pachatel by bol zastaveny za pomoci strelnej zbrane, nakolko neuposluchol vyzvu a policajt nemoze vediet, ci nahodou dotycny nie je npr. hladany interpolom !!! A to vsetko za skorsie vstupenie na prechod. Podla mna nam tu uz z tej demokracie riadne jebe.

Norman

ten druhý link bola žena s dieťaťom na sedadle, ktorá len z nejakého dôvodu hneď nezareagovala na policajtov, alebo inak spanikárila. Rostrielali ju na rešeto. Dieta mala na bočnom sedadle, teda asi nešla páchať zločin. To nebola žiadna rukojemnícka dráma.

Ja ti tvoj postoj neberiem. Neznášaš autority, je to anarchistický postoj - ale to nie je náš postoj. Skôr naopak. Je to problem, že medzi "nacionalistami" je mnoho ľudí neznášajúcich autoritu - to je absurdné.

A malá rada: čo sa týka rôznych "príbehov z čiech" - nikdy never, nebol si pri tom, nik nevie, čo sa tam naozaj stalo.

sandro

''white house'', ved to som presne vedel ze pouzijes. Je to iny ''mode''.
Vobec si zial nerozumieme..Ja anarchiu nemam rad. Je to ako v skole. Autoritu si zbytocnym revom a represiou neziskas. Akurat si z teba budu decka priamo umerne tomu robit srandu za chrbtom. Takisto ten pablb si neziskal autoritu za zbytocne ponizenie chalana(skoro cele to je na videu, lahko dohladatelne).
Mimochodom, dnes ma na severnej D1 zastavili dopravaci. Rychlost. Pekne sme si pokecali, pozdravili sa a siel som dalej o par eur lahsi. Viem si uznat chybu.
Ak by ma vsak zastavili bezdovodne, tak by to asi cele skoncilo dost zle.

Norman

nebudem posudzovať český prípad, takým odbiehaním by sme nikdy neskončili.

Ale myslíš, že štát je ako v škole? Ja nie som učiteľ, čím si dnes získavajú autoritu učitelia?
Inteligenciou, machrovaním, tancovaním, fetovaním so žiakmi ....? myslíš, že tak isto si získajú autoritu poliši? O polnoci?
Samozrejme, určite ten 19 ročný grázel je "obeť pomerov". Zle sa k nemu správali, preto on takto. To poznáme, tieto slniečkarske teórie.
Vieš, ja neviem, ako sa dnes správajú učitelia ani ako sa správajú policajti. Ale chcem, aby rôzni vagabundi uznávali ich autoritu.

A ešte niečo dôležité - v tomto systéme nie sú problémom policajti, ale zákonodarci všeobecne. A explicitne je tu problémom znížená autorita štátu. A na to sú využívaní aj takéto nešťastné prípady - hneď sa spustí typické vrešťanie slniečkárov.

(tvoje súkromie ma nezaujíma - ale ako "by to skončilo dosť zle"? Vynadal by si im? A prečo? Ako sa to zhoduje s tvojími slovami "Autoritu si zbytocnym revom a represiou neziskas")

ps. ja ti rozumiem, len s tebou nesúhlasím, to je všetko.

sandro

Nie, skoncilo by to tak, ze ak by ma chceli len buzerovat lebo nemaju nic ine na praci, dal by som hore okienko a siel prec. Predtym by som im samozrejme vysvetlil co idem spravit.
Ale vkladas mi do ust veci, ktore by som nepovedal ''machrovaním, tancovaním, fetovaním so žiakmi ''.. Naopak, autorita sa ziskava pevnym a spravodlivym charakterom, prehladom, vedomostou. Autoritu si ziskal v okoli policajt, ktory motorkara vyriesil tak, ako som pisal v 1.prispevku. Nestrielal po nom, ani ho zbytocne nenahanal(neohrozil dalsich ludi v premavke), ked aj tak bolo jasne, o koho ide.
Ale nasli sme maly prienik konecne: ''v tomto systéme nie sú problémom policajti, ale zákonodarci všeobecne. '' Ano..
Lenze problemom je podla mna aj policia, ked robi toto: https://www.youtube.com/watch?v=TbqXV2Y5I1c&t=149s A tie tupela z TV tomu este asistuju.
Btw. Ja ti tiez rozumiem, ale zaroven aj nie:) Asi som objavil tvoju novu crtu, ktoru som doteraz celkom nevidel. To je v poriadku.

Norman

V tomto nejde o nejakú moju osobnú črtu - ide tu o závažný princíp v alternatíve, ktorí si žiaľ mnohí ľudia neuvedomujú - preto tu teraz znova o tom píšem:

- alternatíva nie je anarchia, tento portál nie je o malichernostiach, že (dopravní) policajti nie sú spravodlivý, alebo že sa na okresoch berú úplatky a podobne. Naopak, jedna zo základných problémov systému je, že príliš vela moci prešlo do ekonomických rúk a takmer celkom sa ochromila politická moc, hlavne čo sa týka jej možnosti zásahov voči kriminálnikom. A to je problem smerujúci do kolapsu.

Toto je stále téma tohto článku a príbehu.

Naopak, nie je naša téma to, ako a či presne dopraváci robia svoju robotu dobre alebo s chybami. Samozrejme, že tí chlapi nie sú dokonalí - a niekto je? Si tu úprimne priznal, že dopravákov nemáš rád, čo je dobre, že si to vyjadril a že si si to možno naozaj uvedomuješ. Ale ja to považujem za veľký problém, lebo - neber si to na seba - sa takýmito postojmi v širokej populácii, áno, aj postojmi voči dopravákom, podrýva autorita štátu, za druhé si tak ľudia ventilujú svoju posratosť v iných (spoločenských) oblastiach.

 

Ďalšia nie črta ale zásada, ktorú som tu vyjadril, je to, že nemienim akceptovať emotívne blačanie, keď zomrie človek. "Zavraždili decko"??. Nik žiadne decko nezavraždil, grázel zabil už dospelého svojou jazdou. Pripomína mi to scénu zo Švejka, keď pri delostreleckej palbe Švejk kričí "Nestrílejte, jsou tady lidi". Áno, všade sú ľudia, aj tu, aj tam, kam strielame my, ľudia sú a budú umierať, kto to nevie, je absurdná postava. Alebo zámerný klamár a hysterik - ako v týchto prípadoch slniečkári. Treba sa týmto emočným tlakom a vydieraniam vedieť postaviť. 

 

Vidíš, takto by som to mohol vysvetliť, každému z vás, po jednom, asi tak za dvesto rokov by to pochopilo dostatočné množstvo ľudí.

 

Preto to takto nemá zmysel robiť a preto platí: život sa vás nebude pýtať. Buď ľudia pochopia, že jestvuje aj disciplína, poriadok, autorita, alebo skončia ako ten 17 ročný kandidát darwinovej ceny. Buď sami aktívne vychovajú najbližších gangstrov vo svojom okolí, alebo budú nimi zabití - ak nie zámerne, tak ich jazdou, ich drogami, ich slniečkárskymi hnedými bomogo kámošmi a podobne. Anarchia nefunguje - iba ak v negerskej džungli.

Toto nie je žiaden môj vynález, toto je seriózna vyskúšaná politika, ktorú žiaľ ľudia na Slovensku buď nepoznajú, alebo ich hormóny im nedovolia sa jej držať. Aj preto to na Slovensku tak vyzerá, ako to vyzerá.

 

 

sandro

No ale nevysvetlil si mi to. Do sirsej roviny si to zaviedol ty, ja som chcel preberat ciste adekvatnost strelby na auto plne deciek. A tu sa jednoducho hrubo nezhodneme aj keby sme tu dali este po 100 prispevkoch. Si jednoducho naozaj nordicko-germansky typ:) Anarchiu vsak odmietam aj ja, akurat toto je daleko za mojou cervenou ciarou.

Norman

no veď ok, tiež som to myslel tak, ako ukážku, že ani žiadnym dlhým (a teda tým slušným) vysvetlovaním aj tak človek nikoho nepresvedčí
:)

No veď nič, verejnosť na prípad už aj zabudla, skôr ako my.

Kolodej

ale to, že to auto bolo plné deciek, tí policati vedeli? ... Nie to, čo si myslíme, alebo chceme, aby nám to sadlo do konštrukcie - ale to, čo hovoria oficiálne správy. Lebo len na základe faktov môžeš zaujať stanovisko. Čiže aktuálne správa polície, príp. správa MV alebo rozhodnutie prípadného súdu v budúcnosti.
A Norman podľa mňa zaujal stanovisko na základe dostupných faktov. A jeho oponenti tam stále nejako zapájajú emócie - ako môžeš obhajovať vraždu nevinného - teraz ty: adekvatnost strelby na auto plne deciek :D - to Norman obhajoval? :)))
Preto som vlastne aj vstúpil do debaty - lebo asi rozumiem Normanovmu pohľadu. Jednoducho emócie musia stranou - nie city - emócie. Tie sú vždy zlým radcom.

Náhodný okoloidúci

Na to, aby policajt mohol zistiť, aká je "situácia v aute", musí najskôr to auto zastaviť a skontrolovať. Alebo vieš o nejakom policajtovi, ktorý má rentgenový zrak?

Truhlík

Vinný je ten kto mu dal auto. A to mohol byť aj jeho otec.

LN

To by ma fakt zaujímalo, kto mu to auto dal.

Norman

Kto sú väčší problém - otravní dopraváci alebo egocentrickí zabijajúci nepočiteľní piráti.

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/434055-odzvoni-uz-konecne-cestnym...
Magor, ktorý už na ceste zabíjal, zabil zas (nepochybujem, že v meste TAKTO zrazit matku so synom na bicykli je vina šoféra).

K tejto téme celkovo dodám disclaimer, že nie som v týchto veciach nejako osobne zaujatý -
ani ja ani nik z blízkych ani kamarátov nerobí v polícii, ani sme ani v širšej rodine nemali žiaden prípad zabitého na ceste, v doprave. Takže neberiem to osobne a emočne, dokonca si ani nemyslím, že by tých pirátov bláznov bolo až tak vela, azda to aj ubúda, ale na tej téme vidno, ako je nechutne zdeformované verejné povedomie, ako ma stále chorú tendenciu tolerovať ksindel.

Norman

https://www.topspeed.sk/18x-trestany-unikal-policii-v-prahe-kym-nenarazi...

síce nikoho nezabil, ale asi len náhodou. 18 násobný recidivista.
aj gulka je málo.

nové