Archívy potvrdzujú verziu Ruska o rozširovaní NATO na východ

Dnešný článok vo Welte potvrdzuje, že Rusko má pravdu v tvrdení, že im bolo sľúbené, že sa NATO na východ rozširovať nebude. Preklad celého článku:

 

"Dali sme jasne najavo, že nebudeme rozširovať NATO za Labe," napísal nemecký diplomat Jürgen Chrobog o stretnutí USA, Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka v marci 1991. Tento dokument potvrdzuje ruský názor na rozširovanie na východ.

Zápisnica z britského národného archívu, ktorá sa dostala na svetlo sveta len nedávno, podporuje ruské tvrdenie, že Západ porušil záväzky prijaté v roku 1990 pri rozširovaní NATO na východ. Informoval o tom časopis Der Spiegel.

Americký politológ Joshua Shifrinson našiel tento pôvodne tajný dokument. Zaoberá sa stretnutím politických riaditeľov ministerstiev zahraničných vecí USA, Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka v Bonne 6. marca 1991. Témou bola bezpečnosť Poľska a ďalších východoeurópskych štátov. Politický riaditeľ vedie politické oddelenie ministerstva zahraničných vecí a je považovaný za najbližšieho poradcu ministra zahraničných vecí.

Zástupca Bonnu Jürgen Chrobog vtedy podľa zápisnice vyhlásil: "Na rokovaniach Dva plus štyri sme jasne povedali, že NATO nerozšírime za Labe. Preto nemôžeme ponúknuť členstvo v NATO Poľsku a ostatným krajinám."

Členstvo východoeurópskych krajín v NATO odmietli aj Briti, Francúzi a Američania. Zástupca USA Raymond Seitz povedal: "Sovietskemu zväzu sme dali jasne najavo - na rokovaniach Dva plus štyri, ako aj na iných rokovaniach - že nebudeme využívať stiahnutie sovietskych vojsk z východnej Európy." O dva roky neskôr Američania svoju politiku korigovali.

 

https://www.welt.de/politik/ausland/article236986765/Nato-Osterweiterung...


 

Ema

pri hraniciach s Ruskom

slaven1

sa vedie prehľad tu https://t.me/s/casusbellilive

nové