Bájka o únii lesných zvieratiek

Zvieratká v lese sa sťažovali na rôzne problémy s bývaním: že veverička má dieru až celkom hore na strome a pri nosení orieškov sa veľmi nabehá, že zajac odmieta pridelený erárny byt po tchorovi, žaby sa sťažujú, že bocian im strká zobák až do spálne, susedia havran a hríb satan narúšajú nočný kľud neustálymi diskusiami o holokauste, v dôsledku čoho potom pani lasicovej vlhne diera, atď. Lev preto zvolal schôdzu, aby sa spolužitie lesných zvieratiek vyriešilo raz a navždy.

Lev privítal zvieratká na schôdzi a vysvetlil im, že vymyslel spôsob, ako vyriešiť všetky ich problémy: únia lesných zvieratiek, akýsi zjednotený lesný dom pre všetky zvieratká, ktorý by urobil les jednotnejším a silnejším v globálnej konkurencii proti Zväzu púštnych zvieratiek, Únii morských tvorov a Aliancii polárnych živočíchov. Spoločenstvo zvieratiek pod jednou strechou s neviditeľnou rukou trhu, ktorá bude všetkých uspokojovať. Spoločná domácnosť zvieratkám ušetrí kopu peňazí, ktoré by inak museli vynakladať na chod svojich jednotlivých domácností, a jednotné pravidlá odstránia všetky susedské škriepky a spory.

Potom lev vyzval zvieratká, aby si každé pripravilo desaťsekundový príhovor, v ktorom detailne predstaví svoju predstavu, ako by taký spoločný lesný dom mal vyzerať.

Prvý sa do diskusie prihlásil bobor. Navrhol, aby dom bol postavený zo všetkých stromov, ktorými les disponuje, a aby sa do neho vchádzalo cez vchod umiestnený pod vodou. A skromne navrhol, že zakázku na vybudovanie nového domu by mala dostať jeho firma.

Jeleň nesúhlasil s návrhom s odôvodnením, že by sa mu do domu zle vchádzalo vzhľadom na parohy, čo sa však stretlo s úškrnmi a nesúhlasom, lebo väčšina zvieratiek parohy nemá a odmieta ich ako neetické. Jeleňovi sa však napokon podarilo vybojovať aspoň kompromis, že právo ručať má zaručené aj naďalej, každoročne v období od 15. do 31. októbra, avšak len počas pravidelnej skúšky sirén, ktorá sa zvykne konať vždy druhý piatok v mesiaci od 12.00 do 12.02 h.

Do diskusie sa medzitým nesmelo hlásila aj myška, ktorá chcela poprosiť, či by nemohla, aspoň občas, sa ísť pozrieť do svojej bývalej dierky, ale nikto ju nepočúval, pretože pozornosť všetkých sa sústredila na podstatné veci, ako napríklad návrh zákona, s ktorým prišiel páv, podľa ktorého každý, kto odmieta nosiť dúhový chvost, je homofóbny a bude za to potrestaný.

Zvieratká sa dlho rozprávali, ale každé si spoločný dom predstavovalo ináč. Lev napokon vyhlásil, že ak má lesná únia byť akcieschopná, musí mať on ako šéf jasné právomoci, konkrétne teda absolútnu rozhodovaciu právomoc o všetkom. S významným pohľadom sa spýtal, či má niekto niečo proti tomu. Všetci sa pozerali do zeme, takže tento bod bol schválený bez prieťahov. Lev následne poveril kukučku, aby ustanovila komisiu, ktorá vytvorí a zrealizuje projekt „Spoločný lesný dom“.

Celý projekt bol, samozrejme, prísne tajný, aby zvieratká do toho zbytočne nekecali. Z kuloárov len sem-tam prenikli informácie, že kukučka do tímu pribrala top zahraničných expertov na život v lese: morského koníka a tuniaka.

Potom sa projekt začal realizovať a zvieratká začali spoznávať svoj nový spoločný domov. Je moderný a na úrovni doby: z lesa boli vyrúbané a odstránené stromy, pozostatok starých nedemokratických čias. Na radu externých poradcov, a tiež aby sa vyhovelo požiadavkám vodných živočíchov, les bol zatopený vodou do výšky levieho zadku. Každé zvieratko (okrem členov VIP klubu, samozrejme, ktorí majú svoje rezidencie na zvláštnom ostrove) si mohlo zakúpiť miesto v spoločnom dome (vodnú plochu) s rozlohou o veľkosti pôdorysu priemerného lesného zvieratka, napríklad kuny. Väčšie zvieratká, ako napríklad medveď, pre ktoré je štandardná plocha príliš malá, dostali v rámci prechodového procesu dočasnú výnimku a za príplatok mohli dočasne dostať plochu zodpovedajúcu ich aktuálnym rozmerom, s tým, že do daného termínu musia všetky nedostatky v tejto oblasti napraviť. Pre lepšiu informačnú prepojenosť a koordináciu bolo každému zvieratku pridelené jedno kukučkino vajce, o ktoré sa musí odteraz každé zvieratko starať ako o svoje vlastné, udržiavať ho v suchu a teple, až kým z neho nevylezie nový štandardizovaný lesoobčan. Nový dom nemá strechu, ale zvieratkám nič nebráni, aby si prípadne, kto chce, urobil na svoje náklady strechu podľa svojho gusta, samozrejme, pri dodržaní všetkých predpisov spísaných v knižnici lesných predpisov, ktorých menšia časť demoverzie je za príplatok prístupná k nahliadnutiu.

Zvieratká boli z nového spoločného lesného domu najprv trochu v rozpakoch, ale to je v prechodnom období normálny jav, ako uviedol morský koník, hlavný poradca projektovej komisie Únie lesných zvieratiek. V druhej fáze nastúpi nadšenie, zdôraznil. A vraj, aby si lepšie zvykli, a tiež pre lepší imidž lesa, Únia otvára svoje hranice pre morské zvieratká utekajúce pred morským príbojom. Hneď v prvých mesiacoch túto možnosť využili dva milióny chobotníc a medúz a ďalšie sú už na ceste. Zvieratká sa už teraz môžu tešiť, ako títo noví obyvatelia lesa pomôžu rapídne zvýšiť jeho demografickú a ekonomickú výkonnosť. Najviac sa teší veverička, ako si bude s medúzami lúskať oriešky, a tiež sova, ako bude učiť chobotnice lietať.

Od tých čias si všetky zvieratká spolu nažívajú v spoločnom dome svorne a radostne. A na ich spoločnom dome visel zvonec a rozprávke je koniec.

 
5
Sinuhe

tak toto áno. Blahoželám! Má to orwellovskú úroveň a jednoznačne lepšie ako to , čo nám svoho času servíroval Gríša. OK, daktoré jeho bájky boli výborné, ale pôžitok z ich čítania kazilo to, že potom človek čítal jeho žlčovité výplody z bežnej diskusie. Som rád, buheh, že u teda sa nevšedný spisovateľský talent neprejavuje anomáliami v bežnom živote :-)
Najprv som si chcel po úmornej celodennej lopote na panskom dať iba pivo, ale na oslavu tvojej bájky som si otvoril rulandské šedé neskorý zber. Píš ďalej :-)

Buheh

:) Ale s tým rulandským šedým to nie je zlý nápad. Idem sa pozrieť, čo by sa dalo v tejto veci vykonať.

Ľubov

by som to upresnila,to je Buheh.
A ešte by som mohla spomenúť aj toto:
M.Terazky:" A čo také,si Kefalín,predstavujete pod slovom absurdné?"
Napr.sme videli video,kde afro-američia matka vyháňa s jačaním svojho 9 ročného syna,pretože v škole v simulovaných volbách volil Trumpa a filmuje si to.Učí ho,že čierni ,vzdelaní Trumpa proste nevolia.Ale páči sa mi aj toto https://www.youtube.com/watch?v=ThelzvYQVTs ,arabská verzia kráľ je nahý.

Sinuhe

to bola nezvyčajná kázeň. Nebude ten mula nejaký sionagent? :-)

Buheh

Myslím že jedným z kľúčových dôvodov, prečo je psychika džihádistov taká negatívna a deštruktívna je fakt, že aj ten najjednoduchší z nich si kdesi v hĺbke duše uvedomuje kultúrnu a intelektuálnu menejcennosť svojho spoločenstva. Že hoci ich sú stovky miliónov, do dnešného dňa (nerátajúc Peržanov) neboli schopní sami vyvinúť ani poondiaty spaľovací motor.

Mám obavu, že je to vlastne ten istý mechanizmus, ktorý spôsobuje, že štvorročné deti na pieskovisku búrajú hrady, ktoré postavili tí šesťroční – jednoducho preto, že žiarlia na to, že sami to nedokážu.

A ešte by ma zaujímalo, ako sa nazýva samica od mullu. A tiež, či s tým nejako súvisia reči o údajnom pozitívnom vzťahu moslimov k svojim živočíchom, napríklad kozám, ovečkám a iným prežúvavcom.

Náhodný okoloidúci

Pýtaš sa na vzťah moslimov k štvornožcom - tu je názorná ukážka. Ale upozorňujem - len pre silné povahy :D

https://www.youtube.com/watch?v=BaDdSQBoyJY

Ľubov

keby tu boli kresťania,tak ich sem do Európy nepustia a bránia nás. Ale namiesto kresťanov je tu infikovaná babylonská štetka. Nový Marxizmus.Ja som sa bála si to pozrieť,Idúci....nič ľudské od nich nečakám.
Ktovie,aká je situácia v Piešťanoch,tam sa už nejaké ložiská objavujú.
Naše cesty sa za 1400 rokov nikdy v skutočnosti nestretli ,islam nie,ale pozorujem na sebe,že ma nejako začínajú zaujímať Peržania. Žijú ešte ,neviete ?

Buheh

a prosperujú. A nielen preto, že majú druhé najbohatšie zásoby plynu a tiež dosť ropy, ale predovšetkým vďaka ich kultúrnemu a mentálnemu potenciálu. Niektorí dokonca tvrdia, že po dlhých stáročiach islamskej stagnácie sa ich ríša čoskoro opäť stane jedným z dôležitých centier svetovej civilizácie.

Náhodný okoloidúci

Nielen Iránci, ale aj Afgánci, Tadžikovia a Pakistanci sú potomkovia Peržanov. Použil som označenie štátnej príslušnosti, lebo perzských etnických skupín tam je veľa. Ale sú rozdelení náboženstvom - iránski Peržania sú šiíti, afgánski, pakistanskí a tadžickí sú sunníti, čast obyvateľov Iránu si udržala pôvodnú filozofiu staršiu ako kresťanstvo (neviem, či sa to dá pokladať za náboženstvo) - podľa proroka Zarathuštru.
A samozrejme, vzhľadom na besné dejiny sú Peržania dosť premiešaní s blízkymi aj vzdialenými susedmi. Kamarát bol v Iráne, aj s ďalšími dvoma svojimi kamarátmi, a všetci traja modrookí tam boli za "exotov".

Buheh

Irán nie je len Perzia a Perzia nie je len Irán. Myslel som to tak všeobecne, že ten región so svojou indoeurópskou podstatou a obrovskou kultúrou a históriou má potenciál nebyť len perifériou, ale opäť raz aj niečím viac. Najmä ak sa raz zbaví prekliatia najpribrzdenejšieho a akýkoľvek vývoj najviac brzdiaceho zo svetových náboženstiev.

Náhodný okoloidúci

Ja viem, že to video nie je smiešne. Je nechutné a zároveň smutné. Ukazuje ľudí, ktorí by s iným kultúrnym pozadím možno dokázali vykonať veľké veci. A navyše to video je politicky nekorektné, lebo je autentické a dokazuje, že tvrdenia o zoofilných úchylkách moslimov a z nich vyplývajúce posmešné prívlastky na ich adresu sa zakladajú na pravde.

Náhodný okoloidúci

Tie dve blondíny na obrázku - vyzerajú ako politicky korektné švédske feministky. Ba možno sú to aj tie dve, čo podrazili Assangea.

Buheh

by to celkom dobre mohli byť, blonďavé sú na to dosť. I keď obraz od majstra Františka Ringo Čecha sa volá "Lekce němčiny pro uprchlíky". Politicky korektná tlač označila obraz ako "rasistické porno" :)

ayettista

Výborná práca, buheh. Tiež sa občas venujem spoločenským otázkam, pozri napríklad tu http://www.spagetyducha.sk/multi-multi-kulti/

Buheh

"Schengenská ulica č. 25. Panelák ako mnoho iných. Do vchodu mal zo začiatku prístup hocikto a tak to tam aj vyzeralo. Schránky vykopnuté, vo výťahu nakadené, občas vykrádačka.

Tak sa začala zamykať brána. Riešenie to nebolo stopercentné, ale počet incidentov badateľne poklesol. Jedného dňa sa okolo paneláku začali potulovať davy ľudí, ktorých tu nikto predtým nevidel. Zatiaľ čo obyvateľov to primälo zamykať hlavnú bránu ešte dôkladnejšie ako doteraz, domovník dostal nápad vstupnú bránu odstrániť. Že aby sme boli otvorení svetu, lebo je to „cool“, „in“ a to treba „lajkovať“. Bordel v bytovke tým chytil druhý dych. Najmä ozvena v jeho tmavých kútoch by vedela rozprávať. Tým obyvateľom, ktorí si rýchlo menili svoje obyčajné drevené vchodové dvere za pancierové s dvojitým zámkom, domovník vynadal do rasistov a xenofóbov.

Čuduje sa celý panelák. Domovník sa čuduje, ako je možné, že sa medzi cudzími ľuďmi nájdu aj grázli. Ostatní sa čudujú čudovaniu domovníka.

Koniec príbehu nie je známy, no krátko na to, čo domovník naposledy povedal slovo „xenofób“ (a následne si aj našiel jeho význam v slovníku), si nainštaloval pancierové dvere. S trojitým zámkom."

Dovolil som si sem umiestniť veľmi pekný kúsok z Tvojej stránky. Hm, vidím že reálie sa natoľko vzdialili možnostiam jazyka, že sa nás čoraz viac uchyľuje k alegórii v bájkach ako poslednej možnosti vyjadriť absurditu tejto doby.

Náhodný okoloidúci

Dobrý umiernený moslim a zlý radikálny moslim - to je ako dobrý a zlý policajt. Obaja majú za úlohu vytiahnuť z podozrivého priznanie viny. A tak dobrý moslim a zlý moslim majú spoločný cieľ - šíriť islam do celého sveta. Ide len o prostriedky. A len naivní idioti nevidia, že "dobrí umiernení" moslimovia slúžia len ako živé štíty pre tých radikálnych až fanatických.

Ďakujem za špagety, chutili :)

ayettista

Nech Ťa zvelebuje Ten, ktorý zovrel za naše hriechy - Lietajúce Špagetové Monštrum! Takôto mi prišlo na rozum pri čítaní tvojich riadkov, brat v Cestu: nie je snáď paradoxom, že ten, ktorý sa snaží čo najviac dodržiavať svetské zákony, je slušným čestným občanom, kdežto ktokoľvek snažiaci sa čo najortodoxnejšie dodržiavať zákony kresťanstva, islamu či židovstva, patrí na psychiatriu alebo do väznice? Monštrum nás uchovaj pred kýmkoľvek dogmaticky presadzujúcim "morálku" z doby kamennej. My pastafariáni máme iba túto jedninú dogmu: 1. nemať dogmy a 2. nesprávať sa ako idioti - v tom je povedané všetko. Mier a bolognská omáčka s tebou.

Norman

Som rád, že špagetové monštrum ešte na Slovensku žije. Na svete je mnoho náboženstiev, v podstate každý má to svoje a Pastafariánstvo je jedno z mála, ktoré si to akosi explicitne uvedomuje:-)

V podstate aj my tu máme svoju religiozitu, a aj keď si nerobíme nárok na peniaze od štátu ... hm,aj keď ani to nie je zlý nápad:)... ale robíme si nárok na právo na presadzovanie našich hodnôt, našich právd a hlavne nedotknutelnosti. Absolútne právo na náboženskú nedotknuteľnosť. Kým nebudú judaizmus, islám ( a v poslednom čase aj kresťanstvo) postihovaní za ich xenofóbne a rasistické správania a vyjadrenia, vyžadujeme rovnaké nadľudské práva aj pre nás.

Hej hej, Špagetové monštrum sa síce skrýva za žart, ale je to vážna téma.  


ayettista

Brat v Cestu, a vieš ty čo sa stane s takým, čo považuje jediného skutočného Špagetového Boha za žart? Nič. Vôbec nič. Tak sa totiž dá rozpoznať skutočný dokonalý boh od detinských a hlúpych vymyslených bohov kresťanov, islamistov a všetkých ostatných. Len dokonalý boh sa dokáže povzniesť nad ľudské chyby - ostatne, je to On, ktorý tie chyby stvoril. A On za nás aj uvaril na slíži! Lasagne s tebou, bratu, a ak by si mal vieroučné otázky, kľudne napíš do diskusie pod niektorým z našich špagetovo-duchovných článkov - pýtaj sa hocičo, my ti hocičo odpovieme :-)

Norman

už vidím, vidím ... že to máte prepracované, až škoda nevyužiť toľké how now.
Ale skúsme to troška prispôsobiť mojej maličkosti: nepísalo by sa u vás, ale tu, a, vzhľadom na moju nepripravenosť a nevedomosť o tom, čo sa mám vlastne pýtať, spravili by sme to tak, že najprv by ste poskytli tie hocijaké odpovede, na ktoré by som ja či prítomní dodatočne dali príslušné otázky.
To mi pripadá dostatočne špagetové.

nonula

Davam do vrelej pozornosti nemecky rozumejucim.
https://www.youtube.com/watch?v=aH9bfsuwqBk

Norman

dik, stromy sú a budú dobrá téma. Príde čas.
To, čo robí Thoma, je pokračovamie hlbokej a dlhej tradície. Voči nej je ten súčasny krátkodobý priemyselný humbuk len pomýlený nešťastný výbuch a následný požiar, ktorý ale nespáli kmeň do hĺbky.
A keby aj, aj zo zvyšku vyrazia nové vetve.

nové