Desať rokov Nadhľadu

Sa to ale vyvíja. A tie náhody.

Neviem, koľkí ste si všimli, že práve včera o tretej vypadol Nadhľad. Tak som myslel, že už ho hrdinovia stopli. Ale to len mi už dávnejšie prestala platiť karta, a ja som neobnovil spôsob platby, a aj maily na určitej adrese proste sledujem už len veľmi benevolentne a s veľkýýými prestávkami. Takže som takto prešustroval moment a vypli web. No money, no fun. Neuveriteľná náhoda, že práve včera, v druhý deň vojny, ale naozaj to bola len náhoda

Asi päť sekúnd som uvažoval, či mám hosting znova zaplatiť, keď to aj tak idú odstaviť :-), vážne, ale potom som si povedal, že to musíme dotiahnuť do plného konca, hech. Tak som to predplatil zas na dva roky.

Je to vlastne teda teraz desať rokov, plus nejaké mesiace ako bonus, od prvého článku.

A tak sme prešli tie etapy:

 

1. 2011 Dať priestor pre nezávislých ľudí. Nie preberanie vecí od iných, ako to bolo vtedy zvykom. Žiadna literatúra, ale sloboda. Technika a filozofia.

2. 2015 Reakcia na inváziu afroidov. Myslím, že sa dosť vykonalo.

3. 2018 Neoboľševická revolúcia Kuciakiáda. Bolo treba postaviť protihlas racionality. 

4. 2020 Šialenec Matovič a na druhej strane amatérski šialenci anticovidu.

5. 2022 Vojna na Ukrajine, možno začiatok veľkej ostrej konfrontácie Západ versus Východ.

 

Ako vidno, nepotrebujem ešte ten piaty bod. Nedokážem síce web opustiť, ale keď to zavrú, dosť mi tým uľahčia život :-) Ono náhodou som čítal citát kedysi známeho a úspešného spisovatela Yukio Mišima, ktorý povedal, že slová sú koniec-koncov impotentné. Nuž, je to rafinované umenie, závislé od materiálu, a vlastne svet nie je nič iné, ako slová-koncepty, ale prakticky mal pravdu.

Ja mám záujem ale o priestor, kde koncepty môžu byť zaznamenané v celej svojej šírke - nie o zotročený FB, či skromnosť Telegramu. No dobre, ak bude naozaj toto nefunkčné, skúste pohľadať na Telegrame nadhľad. To je ale len na núdzové správy, to nie je na sémantiku v celej svojej hĺbke. Ergo - ak to tu vypnú, tak proste len dočasne zmĺkneme v prázdnote (ako v skutočnom svete a živote, všetko je len transformácia medzi formami:). Všetky dočasné veci skončia, ale aj tie skončenia sú tiež dočasné (teraz, keď mám predplatené ma ďalšie dva roky, to neverím, že by to neožilo :).

Čo sa ale týka tamtých novodobých eštébé čurákov - mám skúsenosti, tam neplatí logika. My, samozrejme, v ničom neporušujeme zákon ani dobré zvyky - ale na to sa spoliehať nedá, zákon v totalite neplatí - potkan si vždy nájde dôvod, aby špinil a hrýzol. Lepší argument je, že nie sme známi ani dôležití, takže žaba nás nedokáže dobre vidieť. Každý totalitný režim sa správa neuveriteľne dementne, aj tento americký.

 

Desať rokov - veď to je dokonalosť :-) Fakt som happy. Nepotrebujem viac - varovali sme všetkých, čo sa dalo. A dnešná realita nám dala viac ako zapravdu. Už som to tu písal pred vojnou - teraz už nik z populácie nebude potrebovať varovanie, lebo už sa to vezie, lavína sa už utrhla. Skôr si myslím, že mnohí by teraz potrebovali radu, ako sa vysporiadať so smrťou svojich blízkych a seba samého. Odporúčam jógu, alebo šinto - ale pochybujem, že sa dá narýchlo dostať do hĺbky. Takže pre amatérov, ktorí zomierajú prvý raz, len dve staré dobré pesničky:

 

internacionálna klasika

a lokálna klasika

 

Pre istotu teda vopred ďakujem všetkým za spoluprácu  a pozornosť.

Tým tých desať rokov uzatváram ako dokonaných, v plnej vnútornej spokojnosti a slobodný.

 

Čokoľvek, čo tu bude navyše, je už len nadplán, prídavok, čistá hra šivaických kozmických síl.

 
Ema

縱浪大化中,不喜亦不懼.
Nechám sa niesť vlnami Veľkej premeny. Bez radosti a bez strachu.

lebleu

Husté. Nikto naisto nevie, čomu všetkému je koniec, ale teda pre každý prípad sa lúčim a tiež ďakujem a držte sa.
Pesničky som si ani pustiť nemusel, obaja interpreti sú moja srdcovka.

lebleu

Ako to bolo? Nashledanou v lepších časech?

Muki67

Tak sa teda pripájam k blahoželaniu. Ani nie k tej desaťročnici ale skôr k tomu že k dnešnému dňu patríte medzi posledné alternatívne portály ktoré ešte fungujú.
Na celej tejto tragédii je zábavné to že niektoré portály ktoré nas roky poučovali o "konceptualnych vedomostiach" nemali ani toľko chochmesu aby si svoje portály niekde upratali ale všetky fičia pod SK alebo CZ.
A mala poznámka z ruských webov. Rusi nezaprú svoje šlendrianstvo a podľa všetkého americkí poradcovia predsa len odviedli kus práce.
Ruska ofenzíva sa spomaľuje a to najmä kvôli chaotickému vedeniu celej operácie.
Strelkov si už trhá vlasy (no, moc ich už nemá). Viazne ruské zásobovanie, tyl, absolútna vzdušná prevaha sa nevyužíva, veľké ukrajinské zväzy v pohode ustupujú a preskupuju sa.

Norman

pohodlné ustupovanie, preskupovanie, skracovanie frontu ... to už som kdesi počul ... ako to len dopadlo?
Na tom vlastne nezáleží, lebo najviac dôležité nie je to, že sa striela, ale že sa odmietli pravidlá.

Ja naozaj nie som žiaden "rusofil", veriaci, že Rusko dokáže priniesť nejaké spasenie svetu, ja ani neverím na tie údajné oficiálne spasenia, napríklad roku 1945,na ktoré prissahajú AJ takí rusko nenávidiaci osli ako Osuský, Heger , Čapotová a podobní. Ale ak sa hovorí o konci akejkoľvek vojny s Ruskom, zvlášť na Ruskom území, no tak nemôžem si pomôcť, tam je dnes iba jeden rcionálne predpovedateľný koniec. Ruské preválcovanie oponentov. Neodvolám sa na známu zneužívanú svetovú vojnu, ale dobrý príklad je nedávna vojna v Čečensku, ale aj občianska vojna po 1917. My Rusko naozaj nepoznáme, ja aspoň viem, že má oveľa väčšiu hĺbku, do ktorej nevidíme, ale 95% ľudí v Európe si tupo myslí, že vso jasno. Primitívne sa mýlia.

Muki67

Vypli teda rusom SWIFT a siahajú na majetok centrálnej banky.
Putin pred časom avizoval že také niečo bude brať ako vyhlásenie vojny.
Začína to prituhovať a "kolektívny západ" sa rozhodol hnať to na hranu noža. Vzhľadom na to že obom stranám ide už teraz o existenciu, vývoj sa v tomto okamžiku môže ľahko zvrhnúť na Armagedon.
Dosť skepticky sa vyjadril aj P.C. Roberts. Západ podľa neho vedú sociopati s ktorými sa nedá dohodnúť. Reagan bol oproti nim ťažký intelektuál. No, uvidíme.

Norman

Tiež to nechcem tak vidieť, ale import zbraní a tieto hospodárske radikálne akcie SU faktami vojny, casus beli.
A nejde tu len o nejaký právny formalizmus, ale sú to akty, ktoré naozaj druhá strana musí mať záujem zastaviť či potrestať, minimálne pre budúcnosť a v budúcnosti.

sandro

Zmrazenie devizovych rezerv polozi Rusko zo dna na den. Je to okolo 700 miliard usd. Z tohto dokazu drzat bez vacsich problemov pri zivote cely Rusky moloch cca 3 roky. Samozrejme, nie cela cast je v dosahu(podstatna cas je npr. v zlate), ale aj bloknutych 50% by bol obrovsky problem pre Rusko. Ak k tomuto dojde, tak su len 2 moznosti : 1. Rusko to vzda a Putin si po domacom tlaku vyjedna nejaku formu kludneho dochodku, 2. Budu pouzite Topole, Jarsy a Bulavy.
K bodu 2 moze dost aj bez toho, kedze Rusko dostalo neuveritelny vyprask na Ukrajine kvoli vojenskej doktrine, ktora je nerealna vzhladom k cielom, ktore chcu dostiahnut. Uz Putina priamo skritizoval aj Kadyrov, ktoremu sa po par dnoch stratila cela partia s pompou odchadzajucich bojovnikov.
Ak nezmenia tuto doktrinu, kde civilom nekrivia ani vlasok na hlave a vstupuju do miest ako zive terce po hlavnych tahoch, tak tam nechaju pol armady a nepohnu sa ani o cm. Je az neuveritelne pozerat sa na to ako tam chodia zakladaci na povinnej vojenskej sluzbe na equipmente z 80tych rokov a kazdy ich konvoj skor ci neskor skonci roztrhany vdaka Bayraktar TB2 - tureckemu dronu, ktory vobec nedokazu efektivne detekovat a nicit. Pritom dobre vedeli, ze tieto drony, ktore rozprasili aj Armencov tam budu. Aj keby sa im podari to hrubou silou pretlacit, tak Putin uz ma teraz zlomene vazy.
Toto je najhorsia operacia historie vojenstva, to skutocne vyzera, ako keby bolo v plane vycerpat materialne Ukrajincov do tej miery, ze im dojde municia pouzivana na ludske zive terce.

Norman

tvoji príbuzní, čo ti posielajú tieto informácie, sú ukrajinci, alebo rusi? Alebo si to zobral z tureckej propagandy o svojich "skvelých" dronoch?
Ty vážne veríš, že máš informácie, ktoré správne hodnotia priebeh tých vecí tam?
Americká propaganda o tom, ako ich ťažko mrzia ruské životy? Veď nám do boha daj nielen tvoje starosti, ale aj zdroje, odkiaľ čerpáš.

sandro

Nic prevratne, sledujem telegram a niekolko slovenskych(Casus Belli napriklad), ale najma ruskych aj ukrajinskych kanalov, kde sa da dopracovat k potrebnym informaciam. Riadim sa v tejto dobe uz len tym, ze co nevidim, tomu neverim. Telegram zatial nepozna slovo CENZURA. Ak vidis priamo z bojiska, ze pomocou tureckych dronov znicili uz Ukrajinci nespocetne mnozstvo ruskej techniky, dokonca desiatky celych konvojov, vidis ze Rusi nedokazu objektivne napredovat(asi ti nemusim zdielat LIVE mapy) a ziskavat uzemia(dokonca ani na Donbase, kde pokrocili od zaciatku o par km) tak si logicky robis celkovy obraz.
Vela zaberov je vyslovene fejkovych, dokonca pouzivali aj zabery nicenia techniky v Syrii, ale to je jedno. Teraz uz maju dost aj vlastnych. Kto sa vie orientovat, vie co je fake a co je pravda. Niektore zabery nicenia konvojov z dronu su potvrdene nasledne aj videami beznych obyvatelov, ktori su na zemi a filmuju zhorene ruske kolony. Venujem tomu dost vela casu a davat sem linky na uploadnuty material z telegramu sa neda. Tento web sa vola Nadhlad a my by sme mali byt schopni pochopit situaciu v celkovom kontexte a vediet si poskladat mozaiku tak, aby sedela.
Neviem, ale takto si to asi nikto nepredstavoval. V Rusku navyse presiakli informacie o vysielani zakladakov na Ukrajinu a zavladla tam panika. Potvrdzuju to zabery a vypovede zajatych 20 rocnych deciek a ktore Rusi nevyvracaju.
Co sa tyka dronov, ktore bleskovo vybavili aj odhodlanych Armencov: https://www.forbes.com/sites/davidaxe/2022/02/08/ukraines-got-20-tb-2-dr...

Norman

Je ťažko predpokladať, ako to malo byť a ako to je.
Samozrejme, je to ťažká rana na vnútorných vzťahoch, aj na medzinárodných. Je to celkom nový svet, ktorý si Moskva vytvorila.

Ale z videi nezíska človek naozaj obraz, ako je to tam vojensky.
Takéto tvoje tvrdenia:
"Ak nezmenia tuto doktrinu, kde civilom nekrivia ani vlasok na hlave a vstupuju do miest ako zive terce po hlavnych ťahoch, tak tam nechaju pol armady a nepohnu sa ani o cm."
sú veľmi radikálne. Samozrejme, že sú tam ruskí vojaci odvodenci a samozrejme, že majú 20 rokov - prepáč, veď to je normálny vek, to nie sú decka. Vždy sa bojuje s takými armádami. Čo ste rátali, že tam kto bojuje? A vojna sú straty, to nie je ako pochodovať po námestí pred mauzoleom.

Som tu dal tie tri body cielov Západu, ten druhý je veľká bratrovražedná vojna, prípadne aj vojna s Európou - jasné, že táto vojna na Ukrajine nie je dobrá vec. V takomto stave je dobrá pre prasce vo Washingtone, ale aj pre prasce v Bratislave, ktorí sa nadšením válajú v parlamente prípadne na hraniciach, aby si urobili takpovediac selfie s "trpiacim utekajúcim ľudom". To sú praví sadisti, praví militanti, ktorí vojnu zbožňujú.

Áno, je to bratrovražedná vojna - ale čo človek narobí, keď sú Ukrajinci takí posadnutí protiruskí fanatici. História. Samozrejme, že keď Rusko nedosiahne výrazný ciel, tak bude niesť následky svojho radikálneho gesta. Ale či sa tak naozaj deje, to sa nedá posúdiť ani ak by sme mali všetky informácie z frontu. V tom je práve Nadhľad - že nepodliehame hystérii.

Poznáte to o tom starom číňanovi, čo našiel na poli koňa a všetci mu blahoželali, a on hovori "ktovie, veď sa uvidí ...."
Onedlho na tom koňovi jazdil jeho synm, spadol a zlomil si nohu. Všetci starého ľutovali: "Koľké nešťastie" Ale on zas hovoril "Ktovie, veď sa uvidí ..."
Potom nastala vojna , a všetkých mladých zobrali, len jeho syna nie, lebo mal zlomenú nohu. Zas starému všetci gratulovali. ale on zas hovorí "Ktovie, uvidíme ..."
Tak nejako to pokračuje, nikdy nevieš, všetko zlé je na niečo dobré.

Norman

toto dnes dala priamo Pravda
https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/618374-za-ukrajinu-bojuju-aj-drony-...
video o víťaznom tureckom drone sa zrejme šíri webom, aj s adresou výrobcu.

Mám pripomenúť nové zákony, ktoré predpokladajú, že teraz budú v médiách LEN protiruské videá? Proruské vojenské úspechy určite nie.
Má byť Nadhľad hlásateľom oficiálnej propagandy? No to azda nie. Viem, čo neviem. Ja neviem, čo sa deje na východe. Nie v detaile.
Ale Viem, čo viem. Na hrubo je to svetová vojna o zdroje. Celý západ bojuje s Ruskom o ich zdroje a bohtstvá. No nebude to ľahké ani sametové, ani kafíčko frikulínov. Toto si ešte odsereme my všetci, to určite.

slaven1

Buď Briti priamo - môj typ - alebo na britskú objednávku odpálili hangár kde stálo najväčšie lietadlo na svete Antonov AN-225 Mrija. Čistá závisť, Anglosasi nemohli zniesť existenciu dôkazu schopnosť sovietskych inžinierov.

https://t.me/vorposte/14339

Treba ešte overiť.

Dusanbe

Písala už včera. Pravdaže - zničili ju vraj okupanti pri útoku - už rovno píšu, že budú chcieť 3 miliardy dolárov...
https://www.pravda.com.ua/news/2022/02/27/7326535/

Ifka

Hodně pohody přeji k 10ti ॐ https://www.youtube.com/watch?v=uHnaS3sSskQ

ilusion

Keď už bol spomínaný ten kovid, včera som mal dosť. Pozerám v televízore na ukrajinskú hranicu, tam pred colnicou nehorázny rad, ale žiadne rozostupy a ani jeden Ukrajinec nemal rúška. To už akože skončila pandémia? Či už je to jedno, už môžeme byť všetci nakazení? Čo milá vláda?

Keď píšem Ukrajinci, presnejšie je Ukrajinky a Ukrajinčatá. Lebo z vojnovej Ukrajiny utekajú ženy a deti, na rozdiel od afrických bejikov, údajne vojnových utečencov!

A zaujímavé je, že tí údajní slovenskí xenofóbovia a odporcovia imigrácie, ako ich nazývali prestitúti sa o tie Ukrajinky starajú a pomáhajú im.

Dusanbe

naozaj krásne.
A situácia naozaj zlá.
Vypadá to, že západný svet skutočne stráca aj ten minimálny nadhľad a šialenci ho ženú do doteraz nepoznanej katastrofy.
Tak len si želať, aby Nadhľad vydržal.

nové