Fašizmus je politologický guláš

Ak by som mal prirovnať osud slova fašizmus, napadá mi ako najlepšia metafora slovo guláš. Pod týmto slovom, ktoré má síce maďarský pôvod, ale samotné jedlo nebolo vymyslené Maďarmi, sa ukrýva celá škála jedál, kde spoločným menovateľom je asi iba nakrájané mäso na kocky, červená paprika, soľ a cibuľa. Ale rozdiel medzi pivným gulášom zahusteným starým chlebom a segedínerom je priepastný. Každému chutí iný, mne najlepšie ten náš s veľkým množstvom cibule a najlepšie s viacerými druhmi mäsa. :-D
Víťazi druhej svetovej vojny vo svojich „antifašistických“ rituálnych tancoch radi zabúdajú, že prakticky suroviny do politologického guláša nazývaného fašizmus boli uvarené mimo Talianska a dokonca slovo fašizmus nepoužil ako prvý Mussolini.
Idea vodcovského princípu bola najvýraznejšie formulovaná už dávno pred 1. svetovou vojnou škótskym právnikom s menom Thomas Carlyle, Darwin pridal myšlienku prirodzeného výberu, Richard Wagner estetiku a mytológiu, Georges Sorel násilné metódy politického boja, Arthur de Gobineau rasizmus, Gustave Le Bon psychológiu práce s masami, ... a mohol by som pokračovať.
Národné varianty nemuseli podobne ako v prípade guláša obsahovať všetky ingrediencie.
Podobne ako guláš sa používa v prenesenom význame ako hanlivý výraz (pre mňa z dosť nepochopiteľných dôvodov), slovo fašizmus sa používa účelovo na označenie politologických fenoménov, ktoré by sme pri zdravom rozume asi ťažko mohli týmto slovom označiť (ako príklad uvediem „klérofažizmus“). Naopak niektoré politologické fenomény, ktoré by spĺňali kritériá na základe väčšiny prítomných komponent sa takto označia veľmi zriedka (napríklad militantný sionizmus).
Slovo fašizmus v propagande stratilo akýkoľvek racionálny základ a jeho používanie považujem za veľmi problematické.

Autor: Wotan

Norman

Celkom dobrá myšlienka, ale už koluje v poslednom čase, aj na Zvedavcovi niečo také bolo. Príčinou je to, že rozdieľ medzi masmediálnou propagandou a medzi akoukoľvek čo len trocha objektívnou historickou pravdou je naozaj neúnosný, nezľaditeľný.

Podobné články by mali vychádzať na Pravde alebo na nejakom inom (neexistujúcom) masmediálnom bazmeku. Tam by to mnohých zaujalo. Tu to čítajú ľudia, ktorí nad tým už uvažovali. Napríklad ja som podobnú tému rozoberal tu - tiež dosť bez odozvy:) To ale neber ako kritiku, napísal si to bez irónie uhľadene a kompaktne, ak vôbec môžem posúdiť štýl; to čo hovorím je len určitý povzdych nad limitmi dosahu tohto portálu.

Vieš prečo nacizmus je a bude témou? Pretože nacizmus je oficiálna ideológia súčasnosti - teda jej rub, jej negatívny protipól. Každá doba má oficiálnu ideológiu pozitívnu, svoje hodnoty a potom negatívnu, svojho nepriateľa. A tá súčasná má toho nepriateľa "nacizmus". Aj preto bude "nacizmus" stále témou v médiach, ako zlý strašiak a v alternatíve, ako hľadnie inšpirácie a metódy.

Povšimnutiahodné je to, že kým tá súčasná pozitívna idológia je dosť nejasná, nemastná neslaná (demokracia, voľný trh a podobné všeobecné táraniny), negatívna idológia "nacizmu" výrazne jednoznačne spája nielen jezuitské, teda sionistické jadro mocenskej mafie, ale aj komformnú verejnosť.  Veď vieš dobre, že máš mnoho idiotov antifašistických, úprimných a nefalšovane zapálených ako Savonarola (len s tým rozdielom, že oni, úbohí zbabelci,  sú zapálení za vec mocných, nie proti nej, ako spomínaný náboženský revolučný fanatik )

Dobrý nick. Nepísaval si pod ním aj na Smetisku v diskusiach?

 

 

Wotan

som ignoroval, hnusili sa mi. Boli to z časti profesionálni diskutéri "chujimitátori", ktorých cieľom bolo diskreditovať myšlienky, ktoré hlásali.

Norman

Nuž, práca je často špinavá a nepríjemná, ale niekto to musí urobiť.) Vieš čo, nebolo tam veľa nejakých provokatérov, väčšina Wotanov písala rozumne. Práve preto som sa pýtal, podľa tých prejavov to boli zaujímaví a schopní ľudia.
Bolo to tam dosť jasné a prehľadné, kedysi ... ale tie časy sú už preč. Pomaly aj Sme bude v určitom zmysle slova preč, vďaka bohu. Vlastne už je v prdeli.

A my sme stále tu:)

Wotan

Ak použijem gastronomickú metaforu, lebo je pomerne názorná, kľúčom k pochopeniu moderných epigónov klasického fašizmu je pochopenie podstaty jednej jeho ingrediencie - násilia. Je to tá štipľavá paprika, ktorá robí guláš gulášom, najmä na východ od rieky Morava. :-D Každému, kto chce pochopiť túto tému odporúčam vynikajúcu knihu od Pierra Milzu:

http://www.abcknihy.sk/Kniha/mussolini-2155450?gclid=CKe6hfan6MECFc_LtAo...

Násilie nemusí byť iba hrubé = brachiálne. Môže byť ekonomické a psychologické. Môžeš použiť sladku papriku ale o to viac čierneho korenia. :-D

To, čo zažívame v súčasnosti u nás, sa veľmi podobá situácii v Taliansku po I. svetovej vojne. Klientelizmus, diskreditovaná parlamentná demokracia, politici sprostí papagáji, zlostný národ, ... atď.!

Predstav si, že by sa na Slovensku objavila silná osobnosť, ktorá by sa dokázala presadiť aj v prostredí mediálneho nátlaku. Je viac signálov, že ľudia sú už prežratí mantier, ktorými nás kŕmila naša pravica. Jej lokaji presstitúti sú mimoriadne neschopní a aj vyhorení. SME, HN, Hríb, sú krásne prípady totálne opotrebovaných a osprostených hlupákov, ktorí stratili kontakt s realitou a uverli vlastným drístom.

Takáto osobnosť by ale musela ponúknuť reálny a zrozumiteľný program, alternatívu k dnešnej nechutnej realite. To Fico nedokáže! Musela by dokázať kontrolovať diskusiu pomocou moderných metód manipulácie (Putin ich má naštudované dokonale, kto má naštudovanú teóriu, musí jeho prax iba obdivovať). Musel by pôsobiť aj svojim vzhľadom (nie ako trapasista Procházka), musel by mať sebaovládanie (zase je vzorová ukážka Putin), musel by mať potrebné vôlové schopnosti, vzdelanie ... atď.!

Na západe ide z Putina hrôza práve preto, lebo má skoro ideálne predpoklady na moderného diktárora. Je celkom možné, že títo idioti ho aj do tejto formy postupne pod tlakom zvonku vypestujú. Myslím si, že Ján Čarnogurský ako prvý politik rozoznal toto nebezpečenstvo, i keď tohto intrigána černokňažníka nemám rád. Orbán je tiež z tejto kasty a ten sa k Mussolinimu na maďarský spôsob začína nebezpečne blížiť!

Spolupráca Putin - Orbán pre Slovensko znamená nebezpečie a môže nás ešte viac zahnať do NATO, ako dnes. Nezávidim Fickovi jeho situáciu, musí podobne ako Tiso lavirovať medzi silnými tlakmi zo zahraničia. Ale tak mu treba, oportunistovi... :-D

Treba striktne odlišovať medzi nacizmom a fašizmom, je tam taký rozdiel ako medzi klasickým gulášom a segedínerom. Tá kapusta je tvrdý rasizmus a na to sa často zabúda.

Norman

1. Násilie nie je nevyhnutná súčasť nacizmu ani fašizmu. Uvedom si, po Prvej vojne bolo násilie všade súčasťou politiky, preto bolo súčasťou aj fašizmu, nacizmu, boľševizmu, ale aj "demokratických" strán. Samozrejme, po Druhej vojne a dnes, keď je násilie tabu, sa ukazuje táto stránky tých hnutí - ale hovorím, to bolo len rovnaká súčasť doby, ako vtedajšie košele, kravaty alebo fúziky. To nie je podstatné, ani charakteristické - konieckoncom, násilie dokáže vypotiť každé hnutie, ale tým nič nevyrieši.
Tým naozaj nechcem nacizmus v tomto bode ospravedlňovať, je to proste nepodstatný prvok podobný farbe ich košieľ, aj keď je to dnes možno najviac spomínané.

2. Putin nie je mediálne perfektný ani nejaký manipulátor. Jeho moc je inde.
On sám nie je v tvári nejako mužný, okrem toho je malý a prejav má tiež dosť slabý. V tomto jeho moc ani jeho pozitíva neležia, to len opakuješ klišé. Ak to mám jednou vetou skúsiť povedať, jeho moc či talent, na rozdiel od väčšiny z nás, spočíva v tom, vedieť spraviť zle. On určite dokáže tých svojich oponentov nie fyzicky, ale tak všeobecne -priškrieť a nechať ich trpieť. Alebo to spraví len tak preventívne s niekým, kto slúži ako príklad. Toto bezpochyby musí vedieť robiť - myslíš, že by si to vedel?
Na Západe nejde hrôza z Putina, ale z Ruska. Na Putina sa len vyhovárajú, robia z neho hlavnú príčinu, čo je nezmysel.

Ale obávam sa, že ak by Putin teraz zmizol, boli by problémy. Dejiny robia jedinci, aj keď sa na rozhodujúce miesta dostanú aj náhodne.

Slovensko vždy bude lavírovať medzi mocnosťami. Ale nič komplikované, platí stále to isté - treba kooperovať s Berlínom, nech sa deje, čo sa deje:) Ale nemyslím, že by kooperácia Orbán-Putin znamenala pre Slovensko niečo zlé. Slovensku nič nehrozí (ak nerátam cigáňov) Nesmieš myslieť stále v tej lokálnej dimenzii. SLovensko vydrží, dokonca aj bez južnej kukurice, to sú malichernosti.

Ešte k tým ľuďom, že sú prežratí mantier - hej, všade, ale nie na Slovensku. Výnimočne poviem, že Slovensko je špecifické - nemalo vlastnú moc, ešte sa len kryštalizuje, je ako malé decko. Letargia, taká príznačná pre celú východnú Európu, tu naozaj nedokážu ľudia prekonať, ani občas. Až je to komické. Nadávať nemá zmysel, je to apolitická krajina:)

Náhodný okoloidúci

Netreba zabúdať na jedno - ako hovoria Rusi, Rus nie je národnosť, Rus je stav duše.

Wotan

je ako guláš bez papriky! Je to podstatná súčasť, ktorá je v politologickej definícii každého fašizmu, problém vidím iba vo forme toho náslia! Ak by si odstránil z fašizmu náslie, dostal by si sa pomerne blízko k ordoliberalizmu v Nemecku, proste tá hranica by sa tak rozmazala, že ostatné komponenty by to nezachránili. Vodcovský princíp bez náslila sa nedokáže presadiť, nacionalizmus v multikulturálnom prostredí sa môže presadiť tak isto iba náslilím, ... atď.!
---
Som presvedčený, že majú strach predovšetkým z Putina, lebo tak silná osobnosť by mohla podobne ako Stalin prinútiť Rusov na elementárny poriadok. Poriadok v Rusku je s ohľadom na jeho prírodné a ľudské zdroje pre jeho súperov nebezpečný!
Bordel na Ukrajine im práve z týchto dôvodov náramne vyhovuje, gašpari lokaji ako Jaceňuk a Porošenko im náramne vyhovujú. To nie sú fašisti, na to som chcel poukázať, to sú len gangstri, oportunisti, lokaji a asociáli - t.j. užitoční hlupáci, ktorí dokážu vytvoriť také podmienky, že sa Ukrajina za inflačný groš rozpredá do zahraničia. Je to starý model MMF - bordel->znehodnotenie meny->výpredaj prírodného bohatstva a prirodzených monopolov za podhodnotenú cenu do zahraničia. To je osud Ukrajiny na 10 rokov, pokiaľ im neparsknú nervy a neobjaví sa tam nejaký skutočný fašista a násilím neurobí poriadok. S ohľadom na mentalitu Ukrajincov a Rusov v takomto prípade potečú potoky krvi prúdom! Úprimne mi je Rusov aj Ukrajincov ľúto, som asi patologický slavianofil ...

Norman

No, podľa všetkých politologických definícií ... veď práve. Tým sa dá veriť:)
A čo ak je to tak, že to oni hvoria - je to guláš, a tam musí byť všetko, aj čierne korenie pálivé... ale naozaj možno nemusí. Vtedy pršalo, tak si vzali pršiplášť. Dnes neprší, momentálne. V 1923 urobili nacisti puč a skoro ich žandári vystrielali, slávne vedeni eskončilo v base. No, výsledky násilia. A ako sa potom dostali k moci? Voľbami. Kde je aké násilie?

Opakujem, to je len upresňovanie mocenských metód.
Ale dnes vyhovuje mýtus o násilí. Zaprvé tak všetci nespokojní chalani zablúdia do slepej nefunkčnej uličky, za druhé ich hneď ľahko spoznajú - a ak niekomu naozaj pridrbú facku, zavrú ich na desať rokov.
Pozri aj na Kotlebu. Kým behal po uliciach v poštárskej uniforme, urobil len kopu škody. Potom si dali tričko a nakoniec išli do volieb. Je pravda, že voľbami sa dajú dosiahnuť len nižšie výsledky - ale prinieslo im to úspech.

To nehovorím kvôli propagovaniu nejakej ahinsy, teda nenásilnosti. Ja som za, aby sa zmrdi trestali. Chceš mier, pripravuj vojnu - to je tiež vcelku praktické príslovie. Ale násilie je slabý nástroj.

Truhlík

Fašizmus má viac definícií. Za chvíľu idem do divadla tak začnem len jednou.
Na kongrese III. socialistickej internacionály (Stalinovej Kominterny) bola definícia fašizmu urobená nasledovne :
"Každý antikomunista je fašista."
Táto definícia sa bežne používa a to v dosť ľubovoľnej interpretácii. Napríklad - Každý môj nepriateľ je fašista. Je to vlastne hlavná definícia sionistických mainstreamových masmédií. Bežný občan a bežný skorumpovaný politik pred tým skloní hlavu aby mu ju židovský kombajn neuťal. Na základe tejto definície je aj jasné prečo mohli všelijakí prominentní židoboľševici typu Mesežnikov, Kusý, Leško, Mešťan tak pohodlne prejsť od červenej knižky k demokratickej čapici a pomocou nej terorizovať občana.
No a hudobná vložka
http://www.youtube.com/watch?v=VFjX0cOh1dg#t=94

Le Bleu

(ďalší švédsky minister v sukni) je nová v brandži a ešte nevie ako to chodí, alebo miestni ľavičiari rozum potratili? No to sa robí?!
“It's not the US that decides our politics,” Wallström said, adding that the new Swedish authorities expected to “get criticism” after their announcement on Palestinian statehood.
http://rt.com/news/193224-sweden-us-palestine-statehood/
Abbadabadú!

Truhlík

Ďalšia definícia fašizmu vychádza z pápežskej encykliky Leva XIII Rerum Novarum
http://pospolitost.files.wordpress.com/2009/01/rerum-novarum-o-robotnick...
V podstate to bola pápežova odpoveď na marxistickú teóriu o vzájomnom boji antagonistických tried (triedny boj). Pápež proti tomu postavil spoluprácu tried. Na základe toho mala byť spoločnosť rozdelená na korporácie (stavy) - robotníkov, roľníkov, úradníkov, inteligenciu a podľa toho mať podiel na moci.
Tak bola postavená a prijatá aj ústava prvej Slovenskej republiky. K vzniku takéhoto režimu ale nedošlo lebo na základe Hitlerovho zákazu nedošlo k voľbám, neboli naplnené stavy a vytvorený parlament. Takže nacista Hitler bol antifašista lebo sionistické masmédiá bežne režimy so stavovskou demokraciou nazývajú fašistické.

Norman

Ako píšeš, teória o "stavoch" bola len odpoveďou, presnejšie povedané súrodeneckou teóriou marxizmu - výsledok jednej z mnohých vtedajších snáh zanalyzovať a pochopiť spoločnosť. Prakticky všetky boli k ničomu, buď obsahovali triviality alebo omyly. Preto nemožno povedať, že nejaká spoločnosť je fašistická podľa toho, že sa oháňa teoriou o "stavoch"- to je len teoria, teda povrchné bláboly.
Za rečičky o "stavoch" vo svojom programe bola zakázaná aj Pospolitosť :) tomu sa povie trestanie za vymyslenú zámienku, ktorá aj tak bola sama o sebe zbytočná.

Neviem, aký Hitlerov zákaz volieb spomínaš, ale v danom kontexte by sa mohlo skôr povedať, že v Nemecku očividne opovrhovali prázdnymi fašistickými blábolmi (ktoré sa tak málo líšili od klamstiev marxistických), že ich poslali s výkopom do hajzlu. Jednoducho buď v spoločnosti jestvuje určitá úroveň harmónie, integrity, kultúry, schopností - to, čomu sa hovorí národ, alebo je to beznádejná sračka a žiadna, opakujem ZIADNA teória tomu nepomôže.

Tak, tento postoj bol medzinárodným spoločenstvom levantskej kultúry označený za zlý, podobne ako genetika bola označená za zlú (prinajmenšom v socialistickom bloku ešte aj po vojne) - a tak sa ním ani dnes neriadia.
A tak USA, lepšie povedané celá Amerika v pôvodnom zmysle slova, smeruje tam, kam smeruje, a tak celá južná Európa, ale aj Francúzsko, a vlastne aj Nemecko a teraz už aj Škandinávia, smerujú tiež do sračiek.

To je objektívny nezávislý pohľad.

Prečo dochádza k takémuto tragickému vyývinu ? Dôvod je ten istý, prečo k nemu došlo už pred tak 4 tisíc rokmi na Blízkom východe, kde skolabovali a zhnili ríše, ktoré boli v podstate bez konkurencie a silných nepriateľov.

Heh, v podstate je to ten istý dôvod, prečo vo Wellsovom scifi románe Vojna Svetov nakoniec nadradení marťania prehrali - je to nedostatok imunity:)

vp

Neviem, kam to dať, tak to Norman, prosím ťa, umiestni:

Pravidlá zbierky darov :
- čo zbierame :
– trvanlivé potraviny v originálnych obaloch (nie mliečne výrobky)
– drogéria (len celé a nenačaté kusy)
– odevy, obuv, textil (použitelné, čisté kusy)
– hračky (funkčné, čisté)
– kočíky, buginy, detské potreby

- Ako darovať :
– Všetko čo prinesiete na zberné miesto musí byť roztriedené podľa položiek vyššie a uložené v praktickom obale, s ktorým sa dá ľahko manipulovať (pevné vrecia, krabice).
– Darca, alebo zberné miesto spíše zoznam položiek, ktoré vyzbieral na počet balení (napr. 1 vrece oblečenia, 1 krabica potravín atď…)

NIE LIEKY, ZBRANE, ELEKTRONIKA, SKLO …

Zberné miesta :
Bratislava : Magurská 1/A , Pondelok – Piatok: 15:00-19:00, Sobota 10:00-14:00, Nedela po tel. dohovore, p.Marián – 0948 268 118, 02/54131225, email: novorossia.svk@gmail.com

Humenné: Penzión Bernadeta, Brestov, 066 01 – Humenné, p.Tadeáš Slavik – 0905 302 865 (po telefonickom dohovore)

Levice : Zdenka Nejedlého 18, 0903 532 330, (veci nosiť po 19:00 hod.)

Lozorno : Hlavná 273/6 (v centre pri kostole), p.Richard – 0948 046 385

Nitra : Botanická 1, alebo Alekšince 262 (okr. NItra), 0915 109 205, milos@zverina.net (vopred dohodnúť čas)

Prešov : Volgogradská (parkovisko Družba), Boris – 0903 159 935 (volať do 19:00 hod)

Svidník : Vyšný Mirošov 157, p.Vladislava Ivančová – 0904 424 181, vladislava.ivancova@gmail.com

Zohor : Kvetná 35, Jakub – 0948 503 564 (po tel. dohovore)

Finančné dary :
Číslo účtu – 2937463900/1100 , meno: Filip Galamboš, Tatra Banka,

Kód banky – 1100 , Tatra Banka
IBAN kód – SK55 1100 0000 0029 3746 3900
SWIFT kód – TATRSKBX
Správa pre adresáta : dary pre obete ukrajinskej vojny

http://pokojnibojovnici.sk/

Wotan

Osobnosť Jozefa Tisu treba posudzovať v historickom a politickom kontexte doby, v ktorej žil. Povedzme otvorene, že našim bratom Čechom a konkrétne mimoriadne hlúpemu a intrigánskemu Benešovi, ktorý svojou hlúpou nerealistickou politikou priviedol nás aj Čechov iba do nešťastia, náramne vyhovovalo mu nalepiť na čelo flaster „fašista“, čo neskôr komunisti zdokonalili do absurdity zavedením pojmu klérofašizmu. V literatúre zaklincoval Dominik Tatarka v idiotskom románe „Farská republika“. Je symptomatické, že keď zoberieme dej tohto románu
(napr. stručný obsah nájdete na stránke http://www.metoo.sk/12019/dominik-tatarka-farska-republika--obsah-litera... ),
že páni komunisti následne poučili pána Tatarku, ako vyzerá skutočná totalita a fašizmus. Ten obraz „fašizmu“ na Slovensku je zjavný už z tohto krátkeho obsahu, ale prečítajte si samotný román aby ste pochopili, aký bol „politológ“ samotný Tatarka, evidentne cítiaci potrebu sa zavďačiť novým komunistickým pánom. Viem si predstaviť, ako by dopadol napríklad hlavný hrdina v Iraku, keby sa tam odohral podobný príbeh v XXI. storočí. Ali Al-Menkina by skončil vo väznici Abu Ghraib a dopadol by asi takto : http://en.wikipedia.org/wiki/Ali_Shallal_al-Qaisi#mediaviewer/File:AbuGh...
Tiso bol najmenej autoritatívny prezident tej doby, nebol zaťažený žiadnou ideológiou a ak dokázal Karvaša menovať do funkcie napriek jeho otvorenému priznaniu k Slobodnému murárstvu, ťažko z neho urobíte fašistu, pokiaľ ste úplne nepotratili zdravý rozum. Viem z rozprávania jedného jeho ministra, že to bol človek pomerne otvorený na diskusiu a ochotný zobrať do úvahy hranice svoje kompetencie. Ak si pozriete aký gašpari vládli okolo nás, ak si prečítate životopisy skutočných zakladateľov fašizmu, Tiso sa Vám bude javiť ako pragmatický liberál.
To všetko platilo v období, keď mohol ešte robiť samostatnú politiku. O tom, že vypukne SNP vedel kde-kto, vrátane Tisu a Čatloša. Keby ho chceli naozaj brutálne potlačiť fašistickými metódami, mali na to dostatok informácií a prostriedkov. Mýtus že SNP bolo komunistické sprisahanie je katastrofálna sprostosť. Komunisti a ruskí partizáni posrali v SNP čo sa dalo. Treba si uvedomiť, že veľa povstalcov sa dostalo do boja s Nemcami na základe povolávacieho rozkazu. Môj strýko, veľký padlý hrdina povstania bol člen HG a aj ďalší povstalci z mojej rodiny patrili do tejto kategórie. Prenasledovanie komunistov za Slovenského štátu malo z pohľadu skutočnej totality, ktorú nastolili po roku 1948, absurdné rozmery. Už zo samotného románu Farská republika to vidno, to „ukrývanie“ komunistov, ktoré ŠTB by odhalila za 24 hodín, môžem potvrdiť aj z našej rodiny. Opakujem, pánovi Tatarkovi neskôr predviedli komunisti, čo je to fašistická totalita v celej jej paráde. A nakoľko sme mali v rodine aj policajného prezidenta, môžem potvrdiť že polícia za Slovenského štátu nebola sprostá a bola ďaleko efektívnejšia pri odhaľovaní kriminality, ako dnes.
Tiso bol antisemita a mal na to aj svoje dôvody. Niektorí Židia naozaj na Slovensku napáchali veľa obludného zla a Tiso ako farár nemal podľahnúť pokušeniu generalizovať ich ohavnosti na všetkých Židov. Ale musíme zobrať oficiálnu politiku Vatikánu v priebehu storočí a jej súčasťou antisemitizmus bol (zabili nám Krista!).
Z arizácie ako prebehla v réžii spodiny Slovenského štátu (ku ktorej patrili aj neskorší režimoví spisovatelia ako Ľudo Ondrejov) bol samotný Tiso znechutený. To že títo nehanebníci utiekli do Kanady a tam potom písali vlastnú históriu Slovenského štátu, to je smutná kapitola našej historickej ignorancie, s ktorou sa ešte musíme vyrovnať. Práve táto banda má na svedomí nešťastné Tisovo gesto z 30. októbra 1944, ktoré mu veľmi poškodilo aj v očiach našej rodiny, lebo vyznamenával vojakov, čo zabili nášho strýka (opakujem žiaden komunista, ale narukovaný člen HG).

PS. Ak Norman uznáš za vhodné, daj to ako samostatný článok, som naozaj zvedavý na diskusiu

Norman

Dal som to medzi kratšie texty, hm, nie že by som to nejako posudzoval, ale o Tisovi už bolo napísane do únavy - aj keď tvoj článok nie je len o ňom.

Pozri - ak chceš písať takéto kratšie texty, čo asi chceš, keďže toto nie je prvý, zaregistruj sa tu (vpravo hore Register) a dáme ti práva rovno sem dávať tieto kratšie texty ( sa to volá Poznámka, nejako sa to musí volať). Už sme to tu vyskúšali s viacerými ľuďmi, zatiaľ sa to moc NEosvedčilo, takže nie je dôvod v tom nepokračovať:)

To sa týka ináč kohokoľvek. Nie je to tu síce ani technicky stavané ako blogovací server, ani to nemienime tak rozdrbávať do stratena, skôr naopak sa to vyvíja, ale Poznámky sú práve preto poznámky, že ich nemusí robiť nik overený. Takže kto chce...

Ale nie aby ste si mysleli, že to je z našeho nedostatku textov, je to naozaj pre možnosť si ponadávať, explicitnejšie a samostatnejšie ako v komentároch, ak si to niekto chce vyskúšať. Vrelo odporúčam, je to iné, ako dialog. Na literárne kvality nehlaďte, ako vidíte, náš expert schválil aj článok Zvieratká hladajú veveričku - horšie to nebude.:)

Samozrejme, tu nevládne sloboda slova, ako sme sa už presvedčili, to nefunguje:) Ale zas každý portál potrebuje diskusiu, takže názory nebudú zcenzurované (dokonca ani tie, ktoré budú o mne osobne - ak budú ovšem pozitívne, haha), iba niektoré.

Wotan

sa popísalo toľko drístov, že vysvetlovanie od ľudí, čo vtedy žili a boli IN je stále veľmi aktuálne. A tých kecov sa popísalo neúrekom z oboch strán barikády. Tie komunistické neboli až tak nebezpečné, horšie je to s históriou, ktorú písali emigranti z maslom na hlave, s cieľom zamaskovať svinstvá, čo tu páchali počas okupácie Nemcami. A kecov týchto "hostorikov" bolo neúrekom. Neprestanem zdôrazňovať, že samotný Tiso sa určite obracia v hrobe, keď na Internete :-D musí čitať kecy týchto pažravcov arizátorov a patologických kolaborantov s Nemcami.
---
Slovensko by potrebovalo človeka, ktorý by mal dostatok času, potrebné vzdelanie, nemal predsudky a dokázal objektívne napísať Tisov životopis. Ľudia, čo ho poznali osobne už pomreli, do hrobu sa chystajú aj tí čo počuli ich rozprávanie :-D a bojím sa, že táto významná osobnosť prvého prezidenta Slovenska sa objektívneho zhodnotenia nedočká. Otvorila sa možnosť študovať korešpondenciu medzi Tisom a Vatikánom, stojí to za prečítanie, človek pochopí na akej vratkej stoličke Tiso vtedy sedel.
---
Ale na čom chceme založiť svoju štátnosť? Ma komunistických kecoch o Farskej republike a klérofašizme, alebo na obhajobe kolaborantov a zlodejov, čo museli utiecť zo Slovenska do Kanady, lebo nemali čisté svedomie? Národ bez histórie, ktorý chce budovať svoju štátnosť na sprostých kecoch, ktoré produkovala Matica pod vedením eštebáka Markuša zlodeja, zajordánskeho Slováka Bajaníka, trapasistu Tkáča, ožrana asociála Slotu?
To je otázka!?

Norman

Spomienky, alebo čo len názory ľudí, čo vtedy žili, lebo spomienky tiež nie sú nezaujaté, ale nevadí, stačia aj názory, tie sú zaujímavé a kľudne sem daj čokoľvek. Proste je zaujímavé, čo si ľudia myslia. Alebo čo si len ľudia myslia, že si ľudia myslia, to je jedno.

Napríklad ty s tým odsudzovaním "kolaborantov s nemcami". Já nejako nie som moc znalec Slovenskej republiky, ale nikoho za spoluprácu s Nemcami neodsudzujem. Ani náhodou. Taká bola doba a Nemecko bola proste perspektívna veľmoc, rovnako dobrá, ak nie lepšia, ako akákoľvek iná aj dnes. Ja moc neuznávam tie výhovorky o tej dobe: to zlí nemci, my slováci sme boli dobrí. To je podľosť a úbohosť.

Čo sa týka štátnosti - ako hovoríš, na odsudzovaní vlastnej minulosti nič nevybudujeme - ovšem stavať na Prvej Slovenskej Republike by bolo tiež stavanie na hrane, vratko. Naše korene sú širšie. Ako sám spomínaš novodobých staviteľov: Markuš,Bajaník, Tkáč, Slota - tiež nie som na nich expert, nezaujímajú ma ich motívy a charakter - ale výsledky sú proste biedne, že. Ergo treba stavať na širšej báze a tieto ich pokusy sú skôr k ničomu.

Konieckocov, ako tu pripomínal Baloo, načo sa odtŕhať od hlbšej minulosti. Slovenský národ nezaložil katolík Tiso ani evanjelik Štúr, ale siaha hlboko, cez Uhorsko a Veľkú Moravu do praslovanskej prehistórie...
Ale to som sa zas nechal uniesť .

nové