Francúzsky front - trvalý výnimočný stav

Francúzsky Senát v noci nadnes schválil v prvom čítaní vládny návrh protiteroristického zákona. Dolná komora parlamentu, Národné zhromaždenie, sa týmto návrhom bude zaoberať v októbri, informovala dnes spravodajská televízia France 24.
Návrh protiteroristického zákona predložila do parlamentu vláda a prezident Emmanuel Macron.

Zákon by mal - v prípade svojho schválenia oboma komorami parlamentu - od 1. novembra nahradiť výnimočný stav, ktorý vo Francúzsku platí od novembra 2015, keď v Paríži a na jeho predmestí Saint Denis došlo k sérii samovražedných teroristických útokov. Odvtedy parlament už niekoľkokrát v hlasovaní schválil predĺženie výnimočného stavu.

Opozícia v Senáte vládny návrh protiteroristického zákona ostro kritizovala s tým, že ide de facto o pokus nastoliť výnimočný stav v krajine natrvalo.

Francúzsky minister vnútra Gérard Collomb pri predstavovaní návrhu zákona v Senáte pripomenul, že "hrozba teroristických útokov (vo Francúzsku) stále trvá". Ubezpečil, že vláda chce zrušiť platnosť výnimočného stavu. Dodal však, že k tomuto kroku nemôže pristúpiť bez toho, aby prijala ďalšie účinné a "zásadné" opatrenia na boj proti terorizmu.Autor: 
téma: 
forma: 
Buheh

sa zruší až prijatím definitívy, čiže práva šaríja.