Ja ja, er is wieder da

Dnes som si pozrel relatívnu novinku, film Už je tu zas (Er ist wieder da). Spomínali sme ho v článku o jeho dvojzmyselnej reklame.

Paródií na Hitlera a filmov o Hitlerovi bolo v poslednom čase niekoľko. Vždy sú určitý odraz súčasnej ideológie, tak som bol mierne zvedavý, čo sa teraz podarilo vykotiť. Mal som dopredu akési pozitívne očakávania - no tie, ako všetci vieme, sa obyčajne menia na sklamanie. Ale nebudete mi veriť, nemyslím to ironicky, je to naozaj výborný film. Už som sa dávno na žiadnom podobnom tak dobre nebavil.
 
Film je inteligentná satira,  u ktorej iba povrchná vonkajšia línia hovorí o Hitlerovi a azda o akomsi nebezpečenstve zopakovania histórie. V skutočnosti je témou súčasná spoločnosť, jej úbohosť, nemennosť je vnútorných zákonov a opakovanie chýb.
Zápletkou je Hitler, tajomným spôsobom oživší v súčasnej dobe, ktorý prechádza mestom v štýle trocha pripomínajúc hrdinu filmu Voľný pád. Hlavne však preniká do masmediálneho priemyslu, okolo ktorého sa krúti hlavný dej.  Scény autenticky nakrútené s bežnými ľuďmi na ulici sa plynulo striedajú s hranými.
Film smeruje výsmech aj do  radov nemeckých "pravicových radikálov" - a treba povedať, že, až na nejaké výnimky (Richter), oprávnene.  
Nechcem prezrádzať pointy, ale explicitne sa vysmieva z filmov o Hitlerovi. A ešte možno dodať, že, podľa reakcií na webe, divákov vraj až mrazilo pri scéne Hitlerovho vystúpenia v reality show. Nuž áno, národ síce nevie presne vyjadriť, čo bolo, je a bude, ale cíti to.
Naozaj tento film odporúčam.
 
Takže tak, je zasa tu. Pre tých, ktorí sa zlakli, dodám, že sa nemusia báť - nie Hitler, nie ten je tu - ale ten zhluk problémov a tém, ktoré sú spojené s dobou pred jeho pôsobením, ten je zasa tu. 
 
hitler wieder da
Je 20:45 a od tohto momentu budeme vysielať späť :-)
(parafráza na oznámenie začiatku vojny s Polskom, jeden z mnohých ťažko preložiteľných a občas aj zle preložených vtipov v titulkoch)
 
Pre akademické účely sa dá film zhliadnuť aj na ulozto.sk (predpokladám, že je to tá istá verzia, ktorú som videl aj ja)
 
Autor: 
afinabul

Čarovný je koniec, ako ukazujú možných nástupcov...
Prof. Boguslav Wolniewicz o největším tabu naší civilizace...
https://www.youtube.com/watch?v=peIuX21gl4w

Ľubov

Áno,najväčším tabu ostáva odpoveď na otázku,kto je za podporou ideológie šírenia multi kulti,čo je však len časťou oveľa širšieho záberu politickej korektnosti,týkajúcej sa všetkého toho hnoja,čo sa na nás valí:homofilikmi,zdebilneným Vatikánom,otváraním hranice s Ukrajinou,mimovládkami a ich mocou.Pán profesor nepovedal síce nič nové,ale povedal to nahlas a aj logicky zdôvodnil.
Ďakujem za dobrý tip,prof.Wolniewicya odporúčam vypočuť.Zlo prišlo po VFR (Veľkej francúyskej revolúcii).

buko

V ramci moznosti vyborny film, aj ked sa z toho dalo vytrieskat este viac.

Film je smutno-smiesnou satirou na sucasny bezutesny stav (nielen) nemeckej spolocnosti.

Par scen, "povinnych jazd" ktore maju Hitlera prvoplanovo zosmiesnit a parodovat - vyzlieka si trenky, mazna sa so zvieratmi, uci sa pouzivat internet, bojuje s dazdnikom vo vetre - vsak zatienuju sceny ked zacne so 70-rocnych odstupom analyzovat sucasnu politiku a stav spolocnosti. Aj najvacsieho slnieckara a antifasistu smiech prejde ked si uvedomi ako podvedome hypnotizovany prikyvuje typicky "hitlerovskemu" staccato prejavu kde analyzuje priciny upadku, dekadencie ale aj ponuka riesenie.

Po 70 rokoch prebudeny Hitler bilancuje stav sucasneho sveta a ako male dieta sa cuduje a dava jednoduche a priame otazky.
Preco disponujeme uzasnymi technologiami, ale pouzivame ich na produkciu a distribuciu samych sraciek?
Preco dopustame krizenie ras a zanik jedinecnosti a kvality ktoru ta rasa prinasa?
Preco likvidujeme zivotne prostredie a podporujeme bezbrehy konzumerizmus? Preco sa nechame ohlupovat?
Par trefnymi, usecnymi vetami zosmiesnuje a degraduje aktualnych nemeckych lidrov a predsedov stran ako neschopnych a nekompetentnych patetickych panakov.
Vyuziva svoju prilezitost a v zivom vysielani na seba strhava celu pozornost a ide az na dren toho co trapi sucasny nemecky "Das Volk":

Vidím zde někoho jak drží karty ...
S textem, který bych měl přečíst
Ten text je vtip.
Vtip o cizincích.
Proč si dělat legraci z cizinců?
Když máte v domě potkany, nezavoláte baviče, ale deratizéra!
Televizor v mém hotelu je tenký.
Je to zázrak lidské tvořivosti.
Ale co v televizi vidíme?
Odpad, zbytečné relace.
Rozumím, že v těžkých časech chtějí lidé jednoduchou zábavu.
Proto jsme v roce 1944 vysílaly lehké komedie.
Ale je to teď až tak těžké ...
že musíme lidem vysílat takové sračky?
- V jaké zemi žijeme?
Chudoba mladých.
Nezaměstnanost starých.
Porodnost je nejnižší v historii.
Nedivím se.
Kdo by ještě chtěl mít děti v této zemi?
Řítíme se do propasti.
Ale nevidíme ji kvůli televizi ...
Nemůžeme vidět propast.
Vidíme pouze pořad o vaření!

Samotny reziser pripustil, ze vypustenim hitlerovskeho dzina z flase pri nakrucani v celom Nemecku spustil zaroven socialnu sondu - odhalil silny latentny spodny prud hlbokeho znepokojenia obyvatelstva, kde ludia napriec celym spektrom spolocenskeho postavenia demonstrovali silny a nefalsovany odpor a strach z cudzincov a islamizacie Nemecka. Doslova sa hercovi perfektne zamaskovanemu a imitujucemu zverovali ako otcovskej figure, vodcovi, i ked vedeli ze samozrejme nie je pravy.

Film ako taky vsak neponuka ziadne riesenie ani vychodisko. Pokial odmietneme strasiaka "hitlera v sebe" ako kruteho exekutora s bolestivymi rieseniami, a uverime agende "nic sa nedeje" - pokracujeme tak po ceste plizivej laviciarsko-liberalnej celu spolocnost otravujucej dekadencie a upadku. A "Endlosung" aj tak pride, vzdy prislo, este krutejsie a bolestivejsie. Nejaky Hitler sa totizto vzdy najde, nestaci ho zastrelit, ako naznacuje zaver filmu spravne - v dalsej scene sa opat objavi. Er ist wieder und wieder und wieder da.

PS. Film az prekvapivo kopiruje aktualne diane v USA v prezidentskej kampani Trumpa, jeho vzostup, medialnu pozornost, ako aj naslednu snahu o zosmiesnenie a kompromitovanie. Paralely s Kotlebom by sa tiez dali najst. Aj preto ho povazujem za viac ako parodiu, nahmatal totiz pulz tejto doby..

Norman

vidíme to teda takmer rovnako.