Kde spravili Slováci chybu

Priateľ Virus  sa tu pýta:

Tento narod fakt nema perspektivu. Neviem, komu za to nadavat, Sturovcom, ze nas nenechali pocestit ci pomadarcit, alebo az tym po nich co boli, alebo az tymto, co su teraz?

 

Platí jedna pravda - dobrá otázka je viac hodná, ako akákoľvek odpoveď.

Aj tu je otázka sama o sebe to, čo je hodnotné. Jediná možná odpoveď totiž je, že všetci. Všetci spravili chybu.

Nie ale zas v tom zmysle, že sme neschopní či prenasledovaní osudom, keď sa všetci mýlili. Podstatné je to, že tu jestvuje nejaká realita, ktorú sa štúrovci, tisovci, husákovci či mečiarovci len viac alebo menej úprimne snažili zachytiť, ale sa im to nepodarilo. Nie je to skutočný národ, čo táto povrchná maľba zachytáva, je to len určitá karikatúra, zväčša ani nerobená podľa prírody, reality, ale podľa obrázkov okolitých národov - lebo veď tí to skúšajú už dlhšie, tak to my, submisívni a neskúsení, robme podľa nich. A tak vzniká niečo, čo je výsmech, čo nepasuje, v čom sa nik nespoznáva. Nie tento národ, ale jeho doterajší obraz nemá perspektívu.

 

Veľa energie sa venovalo nájdeniu identity, začínajúc názvom Slovák, Slovania ... jeho záznamu v historických papieroch, v jeho spojení so slovanským svetom, ktorý je sám o sebe ťažko definovateľný. To sú ale písmená, ak sa aj niekto v nich naučí čítať, nikdy to neprenesie na bežnú populáciu. Je to len malá časť reality.

Ale môžeme aj tam nájsť inšpiráciu. Jestvuje pojem Pán Váhu a Tatier. Ja som vyrastal v časoch medzinárodného internacionalizmu. Slovo národ ma nezaujímalo a vlastne nezaujíma doteraz. Ale Rieka a Hora tam boli, tie som videl každý deň. A rovnako aj sídla, ktoré nemali 50 rokov ako vtedajší už zas nejestvujúci úbohý štátik, tie sídla nemali ani tisíc, ani dvetisíc, ale tritisíc až 30 tisíc rokov trvalého osídlenia. To sa nedá zmeniť, to nevymýšľajú štúrovci, to sa dá len spoznať alebo nespoznať. Bolo to tu predtým a bude aj potom. Rieka a Hora určujú mentálno ľudí vo svojom dosahu. Hora uprostred rovín, taká menšia Meru, os sveta, oko hurikánu, okolo ktorého sa krúti chaos.

Kdesi ďaleko pod inými horami, ich názov (nie preklad, ale etymologický totožný prepis) po našom je  Zima-leje, sa udržiavajú metódy mentálnej kultivácie: jantra – oslobodenie obrazom, mantra – oslobodenie zvukom, tantra – oslobodenie abstraktnou energiou. Meno pohorí Tatra a vedlajších Fatra, Mátra,  je podobné. Tatra – oslobodenie horou. Vertikálny pohľad na svet.

 

Nikto nespravil zásadnú chybu. Len sa nepodarilo a asi sa ani nedá naraz pojmovo zachytiť celá hĺbka tohto princípu. Netreba sa orientovať na chabé pokusy predchodcov, žiadne pomýlené slovíčka a sfalšované názvy, ale na silu reality Rieky a Hory. To nie je omyl, to nie je fikcia. Z toho vždy čerpali a budú čerpať Horali, Hormani. A tými sa stane každý, kto v tom regióne žije. To je to, čo tu bolo a bude a čo nás definuje.

 

 

Autor: 
region: 
virus

Norman,tu vetu som pisal,ked som bol pozriet na SME a bol znechuteny z diskusnych prispevkov. Ze ak to,co sa predvadza na SME ma byt vzorka naroda,tak potom tento narod nema perspektivu. Lebo ak sa tam ozves ako narodne mysliaci clovek,tak ti hned odpovie desat ludi,ze si fasista. Ja tam mam karmu trvalo na nule. Ale nemyslim si,ze nas spasi nejaky lokalpatriotizmus naviazany na prostredie v ktorom zijeme. Vsetci zijeme pri nejakych Horach a Riekach a aj tak ma vacsina k narodnej otazke vlazny az negativny vztah. Je to dane malostou Slovenska nielen geografickou,ale aj duchovnou,ochotou sa lahko a rychlo asymilovat za lepsi zivot pri tych vacsich a vyspelejsich narodoch. Taha sa to s nami celu historiu a je to tu aj dnes,navyse zosilnene protinarodnou politikou EU.

Norman

vážne, ja ti nič nevyčítam. Aj keď viem, že som často ironický a zádrapčivý, takžeto to tak môže vyzerať, že ti oponujem, tak som to nemyslel.

Úplne ťa chápem, to, že je to dobrá otázka, to myslím bez irónie a tiež úplne presne poznám ten pocit znechutenia z tých ksindlov v debatách na Smetisku.
Fakt ma tvoja otázka len inšpirovala, a uviedol som ťa ako autora otázky skôr ako pochvalu.

virus

Ja vazne neviem ci tie moje texty vyzeraju tak nahnevane a nepriatelsky. Neviem uz ako to napisat,aby to vyznelo ako to myslim. Ja sa vobec predsa nehnevam,naopak potesilo ma,ze ti moj prispevok dal inspiraciu a pouzil si z neho otazku. Mozes pouzit moje prispevky kedykolvek ak budes chciet. Mne to nevadi. Ja naozaj asi zle pisem,ked to pre inych znie konfrontacne. No co uz?

Norman

vyznel tak vysvetlujúco. Tak som vysvetlil aj ja.
Zdvorilosti nikdy nie je dosť:)

Internet je sviňa a písaný bazmek naozaj často vyznie ináč, ako sa myslí.

1488

že diskutéri smetiska sú názor napríklad týchto Slovákov:

 

article_photo

 

vytiahnuté z http://kuruc.blog.sme.sk/c/369266/mzda.html?ref=tit

 

Ľubov

Prečítala som tento komentár , Norman a musím Ti povedať,že je to krásne ,čo si napísal. Ak máte čas,porovnajte Normanov koment a toto:

....teda tak sme my
ako tie božie plamene
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene

padajú hviezdy,aj my padneme
vädnú tie kvety,aj my zvädneme
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

Tak ja myslím, že je to jasné.Iné je drviť sa Marínu na maturitu,iné je pozrieť sa na ňu 25 rokov po nej.V tomto poslednom verši (291) je vesmír v orechovej škrupinke.Virus nemaj obavy,že sa stratíme.

Norman

nepreháňaj, to čo som ja napísal sú len písmenka, tiež len chabý odraz reality,
ale len ti oprávnene pripomenuli najlepšiu klasiku, ktorá o tom hovorí
(asi, lebo ja si klasiku netrúfam vysvetlovať, ani ju moc nepoznám, ale spomenul som si na Detvana už keď som to písal - hej, je to vec určitého vzdelania, aj keď v mojom prípade, čo sa týka slovenských romantikov, naozaj len povrchného a základného - ale niekedy stačí, aj to dá vela).

Veru, klasikov nemožno podceňovať, diamantová cesta - len, taký je osud všetkých klasikov, po čase im málokto verí a považujú ich za mrtvych.

Ľubov

Myslím,že v istom bode sa spája poézia,hudba ,fyzika,obraz,zvuk,energia.Ešte aj silná Ema sem občas dá nejakú krásnu pieseň.

Ver mi,klasici sa nám neskutočne podobajú.Pravda,okrem J.Jesenského,to je ekvivalent povedzme dnešného Feldeka.Kto by sa preboha chcel podobať Feldekovi? Robím s tým celý život,človek si k nim vytvorí vzťah,ako k živým.A niektorí živí sú už teraz mŕtvi.Ale veď to predsa vieš.