Koho vlastne zastrelili partizáni?

Tohtoročná hystéria okolo SNP vrcholí. Jedným z jej prejavov je aj článok, ktorý vyšiel dnes v Pravde  v sekcii Neznáma história, s názvom Hitlerove deti zastihlo povstanie v kúpeľoch.

Dobre, keď teda masmédia chcú, pozrime sa bližšie, o čom je vlastne reč

Základnou témou je málo známa skutočnosť, že počas vojny, keď boli nemecké mestá  bombardované anglickými a americkými bombardérmi, boli deti posielané v čo najvyššom počte mimo dosah toho vraždiaceho šialenstva. Boli teda presúvané buď na vidiek a neskôr aj do Čiech, na Moravu a na Slovensko.

Podľa samého článku sa počas vojny vystriedalo na Slovensku približne 100 000 nemeckých detí. Začalo to v januári 1941 a skončilo až s Povstaním. Deti bývali vo vlastných táboroch, financovaných z Nemecka, mali svojich učiteľov a ako dozor im slúžili asi dvadsaťroční členovia Hitlerjugend.

Tu práve začína pointa článku. Nemecké deti boli po vypuknutí násilností prirodzene čo najrýchlejšie evakuované a odvezené do Ríše. Zostali ale nejaké povesti, že partizáni niektoré tábory obsadili a nejaké deti pozabíjali.

 deti v táboroch na slovensku

 

Napríklad v knihe historika Antona Špiesza Dejiny Slovenska (vyšla v roku 1992) nájdeme na s. 168 tvrdenie, že partizáni 30. augusta 1944 „zlikvidovali tábor detí z vybombardovaných rodín Porúria aj s vychovávateľka­mi“. Ale článok v Pravde tvrdí, že je to nezmysel a nám nezostáva iné, len mu veriť, pretože neuvádza podrobnosti a tak by sme museli najprv zohnať menovanú knihu a podľa dát v nej vec overiť - čo nejde tak rýchlo ani v dobách internetu a na čo prirodzene nik nemá len tak čas a zdroje.

Viac dát je okolo udalosti v ľubochnianskych kúpeloch. O nich hovorí akýsi pán Václav Ambruš, ktorý udalosti aj sám ako malý zažil a zhromažďuje o nich dodnes informácie. Citujme teda priamo Pravdu:

„Keď prišli povstalci vedení kapitánom Gondom do našich kúpeľov, deti aj s ich učiteľmi už boli preč,“ rozpráva Ambruš. „Zostala tam však ešte jednotka nemeckých vojakov, ktorí tvorili ochranu tábora. Naši ich chceli odzbrojiť, tí však na výzvu vzdať sa nedbali, zabarikádovali sa vo vile Andrej a strhla sa prestrelka. Na našej strane jeden padol a niekoľkí boli zranení. Nemci sa vzdali až na druhý deň na svitaní.“

Odviezli ich do Ružomberka a po krátkej porade veliteľov všetkých – vrátane jedinej ženy spojárky – na mieste zastrelili.

 

Takže, v skratke, deti svojmu osudu unikli a keď prišli ozbrojené komandá v civile, Nemci sa im hneď nevzdali. Urobili to až na druhý deň.

Nato týchto vojenských vezňov, prípadne civilov prípadne dokonca starších členov Hitlerjugend, partizáni odviezli na veliteľstvo, kde ich bez akéhokoľvek súdu, "po krátkej porade", všetkých zastrelili.

Ergo, zgerba nezabila deti, nie nie, "len" mladistvých, civilov, ženu a nejakých vojakov. Slovenské národné povstanie - trikrát hurá.

 

Kedže verejnosť má v týchto veciach dlhodobo premývaný mozog propagandou, asi treba pripomenúť, že po vojne bol akýkoľvek prípad strielania vojnových zajatcov odudzovaný ako ťažký vojnový zločin a jeho páchatelia trestaní smrťou. Samozrejme, v skutočnosti len z tábora porazených.

A tu máme, v dnešnom čase čierne na bielom priam ako obhajobu partizánov článok, ktorý ich usvedčuje z jedného z najhorších zločinov, akých sa na fronte možno dopustiť. No, ale mohlo byť horšie, mohli vyvraždiť aj stovky detí - a k tomu vraj nedošlo. Ešte raz sláva SNP.

 

Ešte pred pár rokmi som mal indiferentný postoj k Povstaniu. Vedel som svoje, ale toleroval som jeho falošný ale pozitívny mýtus. Nie je však viac možné nenapluť na tieto svinstvá a na každého, kto ich neodsúdi alebo sa ich zastáva alebo ich dokonca oslavuje.

Povstanie je celé zašpinené najbeštiálnejšími zločinmi slovenskej spodiny, ktorá bola vedená stalinskými boľševickými zabijákmi z povolania a provokovaná česko-britsko-americkými agentami.

 

 

 

 
 
Dusanbe

mnozstvo vypalenych slovenskych dedin a osad, po Slovensku rozsiate pametniky s dlhymi zoznamami mien padlych ci brutalne zavrazdenych, zdokumentovane tragicke osudy tych co prezili - svedcia o niecom inom.
Iste, stali sa aj taketo veci. Na jednej, ale aj na druhej strane.
Myslim, ze tomuto clanku chyba prave to podstatne - nadhlad a snaha o objektivnost.

Stefan

V čom chýba tam nadhľad a objektívnosť? Rád som si od Normana doplnil chýbajúce vedomosti o odvrátenej strane udalosti mesiaca. Kľudne by som si prečítal tu aj od Teba s tým "chýbajúcim" nadhľadom a objektívnosťou.

Norman

že sú to všetko informácie z Pravdy, len utriedené, zanalyzované a s etickým zhrnutím.

Gusto

... SNP zle , Nemcuri dobri ? :)))) Ty v akom svete zijes , chlape ? :)))

Norman

Rovnako, ako všetok komunistický a nehovoriac stalinistický sajrajt bolo zavrhnuté najneskôr od roku 1989.
Vôbec sa necítim v menšine.

Nemčúri nejestvujú, iba ak by si myslel Nemcov a teda nechcem nejako hodnotiť, ale sú v pohode.

Ale vážne je to smutné, aj keď nie prekvapivé, že v dnešnej dobe jestvujú stále také prípady, ako ty. Vývoj národa je očividne proces zdlhavý a pomalý. Ale veď ťa budúcnosť naučí.
Smajl.

Stefan

Chlapče, žijem v demokratickom svete. Aj keď už Ti Norman hodne vecí vysvetlil, za čo mu patri vďaka a z môjho stanoviska nebude v menšine. V čom sa ocitá v menšine z môjho úhľu pohľadu je to čo by sa dalo povedať Tvojími slovami: "...demokratický sajrajt dobrý a komouši so Stalinistami zlí?...". Nuž napríklad ten toľko vyzdvihovaný atentát na Heindricha toho moc nevyriešil. Nanajvýš pripravil pôdu pre propagandistickú kampaň o "krvilačných nemčúroch". Pokiaľ viem tiež demokrati vzdychajú, že im SNP ktoré spoločne pripravovali, ukradli komouši a "rusáci".
Tebe sa nečudujem. Čudujem sa čudujúcemu Normanovi že sa Tebe čuduje.

Stefan

Čudujúci sa čuduje cudujúcemu a pritom hodnotí povstanie rovnakým spôsobom ako jeho oponent. Len akurát s tým rozdieľom, že stojí na opačnej strane názorového brehu. Ja som sa skôr chcel postaviť na ten pomyseľný most SNP( nie ten s názvom Apollo), a pozrieť sa nato čo Vás oboch spája a ni čo Vás rozdeľuje. A to je: "...tento sajrajt fuj, ten nie, ale tamten sajrajt ten mňam, te áno, te beriem všetkými desiatimi...".

Norman

to je práve to, čo ja nerobím, ale čo robí propartizánska prokomunistická strana.

Hovorím, SNP patrí ku komunistickým zločinom ako stalinské gulagy, hladomor na Ukrajine, bolševický teror a podobné veci, ktoré v podstate odsúdili už samí Rusi v roku 1956 na 20 zjazde.
To, že niekde na malom Slovenskuniekto vyťahuje tú zombiu, o ktorej pred desiatimi rokmi už skoro nebolo počuť, je proste niečo ako nekrofilná úchylka. Ale na druhej strane z tohto chybného postoja vyplývajú negatíva, z ktorých sa môžu a budú vyvíjať aj súčasné tragédie. Ber to ako varovanie, je otázka času, kedy sa to všetkým vyjasní. Ale pre mnohých bude neskoro, podobne ako bolo neskoro na jeseň v roku 1944, keď vďaka profesionálnym rozvracačom zo zahraničia, zo Stalinistického Ruska, nastalo na Slovensku peklo.

Náhodný okoloidúci

Netreba zabúdať, že po Židoch a Cigánoch mali nasledovať Slovania.

Ema

a Eskymáci.

To ešte naozaj v 21. storočí niekto verí hentomu ničím nepodloženému sionistickému drístu?

Náhodný okoloidúci

Emka, Emka... kde je Tvoj povestný prehľad a nadhľad? Hádam mi len nechceš tvrdiť, že sionsti, ktorí rozpútali vojnu a bez mihnutia oka pre svoje ciele obetovali svojich chudobnejších príbuzných, pokladajú nás Slovanov za rodných bratov... Pozri sa, čo sa dialo pred 15 rokmi v Srbsku a čo sa deje teraz na východ od našich hraníc. Ešte stále si myslíš, že nás nechajú na pokoji?

Ema

...pripisuješ Nemcom?

Dostali ťa Anglosionisti svojimi psychotechnikami presne tam, kde chceli.

Náhodný okoloidúci

Lebo Nemci sa dokázateľne už celé storočia tlačia na územia obývané Slovanmi - Drang nach Osten (aj bolo pod zámienkou šírenia blízkovýchodnej pastierskej ideológie "pohanom"). Východné Nemecko je nahusto posiate slovanskými názvami obcí. Spomeň si na Polabských Slovanov - Drevanov, na Pomorancov, na posledné zvyšky Lužických Srbov ako-tak prežívajúcich v nemeckom obkľúčení, na veľmi ochotnú účasť Nemcov na bombardovaní Srbska pred pár rokmi ako pomstu za odpor Srbov v druhej svetovej vojne. V tomto sú nemčúri a anglochazarosionisti na jednej lodi, ťahajú za jeden špagát na našom krku. Takže - neobávaj sa o moju dušu, nedostali ma.

Ema

Šeccá nás nenávidia, šeccá sa proti nám spolčili, šeccá nás chcú zlikvidovať, že len tak čuť-čuť prežívame v mori Germánov... gruli gruli kvík kvík smrk.

Chlape, sa spamätaj.

Náhodný okoloidúci

Priznávam, že dnešní Nemci už nie sú to, čo bývali ich pradedovia. Tí dnešní nie sú schopní urobiť poriadky s Turkami u seba doma - jednak to majú zakázané, jednak sú takí zmanipulovaní, že onedlho sami začnú behať uterákmi na hlavách a ich ženy v burkách, len aby sa Pán Imigrant uraziť neráčil. Takže Nemci pre nás už nepredstavujú takú hrozbu ako kedysi. A podaktorí dokonca s nádejou pozerajú na Rusko ako na záchranu bielej civilizácie...

Norman

Či chceš svet vidieť binárne, totálne zjednodušene len na sily dobra zla, západ- východ, lavo-pravo, alebo podľa skutočných geopolitických celkov - Amerika-Európa-Rusko (a ďalšie geopolitické reálne bloky ..)

Čo sa týka tisícročnej histórie, spomínali sme to aj v súvislosti s "problémami" Rusov o identite Rurika a "vikingskej" versus "slovanskej" populácií v Pobaltí, teda aj v oblasti dnešného severného Nemecka (aj Švédska), kľudne až po Atlantik. Je nepochybné, že pred tisíc a zrejme aj viactisícrokmi to osídlenie bolo "slovanské" - alebo skôr nerozlíšiteľne indoeurópske, ak je v tom rozdiel. Ak bol rozdiel medzi germánmi a slovanmi. Konečný súčasný stav s "nemčinou ako úradným jazykom" je výsledkom bežných stredovekých politických posunov a formalizácií, podobne, ako ten stav, že slovanské obyvatelstvo na Dunaji hovorí po Maďarsky. Tieto jazyky a kultúry sú vrchná vrstva pod ktorou je spoločná európska, ak niekto chce, môže dokonca povedať slovanská, identita. Niekto to môže chápať ako odcudzenie, asimilovanie či azda zotročenie pôvodných Slovanov, ale ja by som to tak nebral, lebo nielen geneticky, ale aj kultúrne napriek jazykovému rozdielu máme veľa spoločné.
To je videnie podstaty, to je nadhľad.

Drang nach Osten je podobná vec, ako večné konflikty Francúzov s Angličanmi, Talianov s Francúzmi, Turkov s Grékmi, Bulharov s Turkami, Rusov s Poliakmi, Rusov s Mongolmi, Iráncov s Arabmi ... každá z týchto tekutín niekam tecie .. a ak vidíš Drang nach Osten, rovnako musíš vidieť aj Drang nach Westen, nekonečné vlny "barbarov", ktoré sa tlačili na Západ do Európy - Huni, Avari, Mongoli, Turci ... niektoré som vynechal:) Nie je tak?

Preto odporúčam neriadiť sa povrchnou jazykovou odlišnosťou ale reálnou podstatou - i keď je mi jasné, že to nie je ľahké, zvlášť pre to, lebo sa v tom nevedie seriózna dlhodobejšia osveta a nik neponúka seriózny konzistentný a ucelený popis reality. Tak to robíme aspoň tu.

Gusto

,,,, nejdem to nejako rozvijat , osobne povazujem tento blog za No.3 za cely cas surfovania po nete ( ema blog bola c.4 ), ale k veci - i ked SNP nebola mierova misia a bolo tam kopec zmrdo-partizanov, predsa len su mi blizsi a nebudem lutovat par i - keby boli hocako nevinni - zastrelenych Nemcurov . Dobre im tak , za mojho deda . Nice day

Norman

a hlavne nesmieš, naozaj nesmieš si nárokovať, že kvôli tomu, že tvoj dedo padol vo vojne, alebo ho niekto zabil, máš právo oceňovať smrť ľudí len podľa ich národnosti.
Až sa človek fakt čuduje, či to myslíš vážne.

Gusto Husák bol ten čurák, čo zničil viackrát Československo, ale nemyslím si, že by som mal kvôli tomu považovať všetkých Gustov za čurákov.
Alebo mám?

PS. Počas povstania zahynuli tiež nejakí moji vtedy mladí príbuzní, vraj nemecké bombardovanie. Ale nie som prasa, aby som to bral osobne.

Le Bleu

Alebo preto považovať všetkých Slovákov za čurákov. Veď Gusto bol aj Slovák. (Aspoň zo začiatku.)

Dusanbe

tu si precitaj strucny a vecny prehlad - datumy a cisla, ked nevies o com hovorim, alebo si este v zivote nezakopol o ziadny miestny pametnik SNP:

http://www.szpb.sk/rezoznam.htm

Nadhlad a objektivnost chyba Normanovi konkretne v poslednych dvoch odstavcoch jeho clanku.

Ale aby si nepovedal, ze som jednostranny - popri tych vsetkych zastrelenych, umucenych ci upalenych - viem o skutocnej prihode z vojny, ked nemecki vojaci na prikaz velitela pomohli rodine bez hospodara - bol na vojne - vybrat a doviezt zemiaky z pola.
Skveli a disciplinovani chlapci to boli, ti nemecki okupanti. Aj cokolady niekde rozdavali.
Som teraz dostatocne objektivny, Stefan ?

Norman

Sú to všetko následky povstania, všetky odohrávajúce sa v neskorších fázach a všetky strety, kde zahynuli partizáni, sú udávané ako "popravy". Mnoho z tých rabovačiek a vrážd bolo priamo spôsobené bandami, neskôr pripísané slovenským či nemeckým vojakom, samozrejme.
Mimochodom, určite nechceš povedať, že vtedajšia vládna moc nemala právo sa brániť pred ozbrojenými teroristami (dnešý slovník). Kto začne strielať, musí čakať odozvu a potom sa nečudovať a hlavne neskučať.

Pozri, ja som za dialóg, ale môj posledný odstavec platí aj na teba. Nemáš naozaj kúsok svedomia? Pametníky po dedinách - a nie je ti divné, že sú iba pre jednu stranu? Bol azda tábor detí legitímny terč? Boli ich vedúci ale aj tí vojaci, čo ich strážili, tá spojárka, zločinci? A nájdeš na tom mieste nejaký pametník, ktorý by zločin na nich pripomínal? A zločiny na tisícoch iných normálnych ľuďoch, ktorí boli zabití bandami len z pomsty, z politických komunistických dôvodov alebo len preto, lebo mali "nemeckú národnosť"?

Partizáni boli zväčša, nehovorím že všetci, ale zväčša úbohá spodina. S tým nič neurobíš. Nehovorím, že režim Tisovho štátu bol bez viny, to určite nie - ale jeho vinu už stokrát či tisíckrat spočítali. Len ľudia tvojej strany ste akoby bez svedomia. Kým sa s tým Slovensko nevyrovná, dovtedy bude na Slovensku vládnuť všeobecná amorálnosť, podlosť a konieckoncov aj bieda, tá je následkom toľkého nedostatku svedomia.

Ináč máš pravdu - nemeckí vojaci boli disciplinovaní a len málokde im bolo možno dokázať zločiny proti ľudskosti, lebo sa ich naozaj málokedy dopustili. Nemýľ sa, pozri si pozornejšie hoc aj oficiálnu históriu. To len na Slovensku panuje asi nejaké zatmenie mysle, aby sa osprvedlnila tá vlna krutostí voči vlastným obyvateľom, ktorú spustilo práve Povstanie.

Kľudne o tom môžeme debatiť aj týždne. Máš totiž smolu - nie je na to paragraf, ako na niektoré iné historické udalosti. Alebo ma chceš udať? Partizáni by sa s ľuďmi ako ja nepárali, že. Konieckoncov, boli to zväčša boľševici, najhorší stalinskí katani. Je sranda, keď ich ospevuje "demokratická" spoločnosť ponovembrového typu.

Ľubov

Najsmutnejšie na celej veci je,že pomaly nenachádzame jediné čisté miesto,ani jeden záchytný bod,ktorému by sa dalo ...VERIŤ.Pozrite sa na Cyrila Metoda,do frasa,pozrime sa na na slovanské písmo,tiež nás,musím to povedať slušne,podviedli,čo sa týka konkrétne SNP,nie sú už pamätníci,viem len,že chlapci z východného frontu boli šťastní,keď v marci 1943 prišli domov,do odvšivovacej centrálnej stanice vo sv.Martine a odtiaľ každý ako mohol domov. Tomuto verím,to mám od strýca.Potom sa doma triasol tri mesiace,či ich Tiso pošle naspäť,ale nie,Tiso ich naspäť neposlal. Mal 19 rokov,keď bol ako záklaďák odvelený cez RD k Azovskému moru. Mal vojny dosť na celý život.Nemecké deti hej,boli aj u nás,na chate na Inovci.Musím sa na to opýtať niekoho. Pamätníci však už nežijú,tak aspoň ich detí.

Stefan

Záchytný bod tu je. Toho ktorrého sa držím je v ohľade SNP, to že my a naši vojaci tu boli doma, Jednotky Wehrmachtu nie. To isté v Russku: vojaci Červenej armády tam boli doma, jednotky prvéj Slovenskej republiky v spolupráci s Wehrmachtom "v partnerstve za mier a nastoľovaní nacizmu vo svete pri humanitných vojenských operáciách", tam doma určite neboli, aj keď sa tak mohli tam mnohí cítiť. A Cyril a Metod? Bol to odveký súboj "východu a západu", kde ich vyslanci sa snažili ideologicky ovládnuť obyvateľstvo sporných území. Tak mi to pripadá vo svetle súčasných udalostí.

Norman

ktoré prišli v roku 1945, tu boli doma?
Vidíš, že tento tvoj záchytný bod neplatí.

Aj tak sa väčšina tragédií povstania odohrala v konflikte Slovák versus Slovák, bolo to povstanie proti Slovákom, Slovensko pred Povstaním nebolo okupované, neboli na ňom žiadne vojská Nemecka - ak teda nerátame zopár ľudí v tých strážnych oddieloch, na ochranu detí.

Ja mám zýchytný bod v tom, že kto zabíja nevinných a bezbranných, ten je zločinec.
Súhlasíš? V prípade SNP začali zabíjať ašíriť teror bandy vedené zo zahraničia. Súhlasíš?

Ak nie, tak nie, tvoje svedomie a tvoja zodpovednosť pred bohom a tvojimi deťmi.

Ľubov

Svedomie. Veď o to ide.Norman,predstav si,len akože, sedliak,máš 50 a žiješ niekde v zapadákove v n.v.okolo 600 m. Nemáš rádio,len kopec roboty každý deň,ale vieš,že sa to zhoršilo,prišli zvesti až na tú samotu,kde si sám . V noci niekto zabúcha na okno a cudzí ľudia ti hovoria,že sa máš postarať o zraneného chlapca,ten má vysokú horúčku . Chápeš,o čom to je. Nepochybujem,že by si ho skryl,rovnako,ako väčšina z nás.

Norman

Ja určite pomôžem každému, veď ja sa tu zastávam humánneho postoja a niektorí, ktorí mi oponujú, čo je v poriadku, na to je debata, teda niektorí, ktorí mi oponujú, zastávajú neľudský prístup " a čo tam po nich, boli to nemčúri a nech lietajú triesky".

Nie je tak?

Mimochodom, musím asi upresniť moju minulú odpoveď: je fakt, že teraz je okrúhle výročie, ale pred 10 ani 20 rokmi, keď bolo dokonca okrúhle 50 výročie SNP, taký ideologický výplach nerobili, to sa správali slušne a báli sa, že ľudia ich pošlú do zadku s ich Povstaním. V TV je to v tieto dni ako za komunistov, neuveritelné - hm, aby som to slušne povedal, jeden neuveriteľný skur... hnus, no, zároveň smiešny, ako komunistické prvé máje. Ono to odzrkadluje to vyostrovanie situácie, to hej, nemá to žiaden cieľ - okrem teda militarizácie spoločnosti a PRIPRAVY POPULACIE NA VOJNU. V preklade všade znie: Choďte, berte zbrane, vraždite ... veď aj vaši dedovia tak robili. A aj tak skapínali, ako aj vy budete.

Ľubov

Je tak!Veľakrát si mi pomohol,ani o tom nevieš. Takže nedorozumenie. Príklad nie je osobný,len jednoducho...príklad.Len si to chcem predstaviť,čo by som robila na ich mieste. Na jednej strane lojálna k svojmu štátu,na druhej strane zachraňovať cudzieho partizána,možno aj pod nátlakom.Za mňa SNP určite nie,možno tu bola, bez neho,aj keď malá možnosť,získať pre Slovensko neutralitu,ako dostali Rakušania a Švajčiari .Len to nechápem,prečo taký inteligentný politik ako bol Karvaš urobil tak veľa pre financovanie tohto protislovenského puču.Že by aj jeho už ovládali z spoza opony voni? Lenže Praha a Moskva v tom mali jasno. Benešova nenávisť k Tisovi a tým aj k Slovensku hrala jednu z úloh tiež.

A čo sa týka Tvojej druhej poznámky,k orgiám v stv,je to niečo skutočne nečakané. Chcela som si len z nostalgie pozrieť čiernobielu Prerušenú pieseň,ale potom sa to už valilo vo dne v noci. Pretože je nám jasné,že o programe nerozhodujú oni,je skutočne možné,že sa za tým môže skrývať aj to,o čom hovoríš. Ten pocit tiesne tu je,jednoznačne,aj v súvislosti s dianím pár km od hraníc Krymu.No,držme sa,priatelia !

Norman

Karvaš bol predsa finančník. Ako vždy, treba odlišovať nejaké osobné vlastnosti či hodnoty daného, od jeho profesionálneho zotročenia. Samozrejme, že ako finančník bol pravdepodobne napojený na nitky až do NY a podobných centier.

STV - som to zapol a práve Prerušená Pieseň začala (mimochodom, nemýľ sa, farebná, to bol na tú dobu 1960 priam veľkofilm) - na tom sme boli povinne v škole, navždy som si zapamätal ten vtip:
"...niektorí pomýlení jedinci odídu...ale potom zistia svoj omyl a húfne sa vracajú späť":)
Vcelku prijateľný film o univerzálnych všeľudských hodnotách.
To som teda od detstva nevidel, lebo to azda ani komunisti nedávali - a teraz, ako za Husáka, jeden film za druhým, každý deň každú hodinu partizán za partizánom kráčajú po lesoch:)
Nie, to je fakt horšie ako za komunistov. A čo je ešte horšie, budem to opakovať znova: je to príprava verejnej mienky na vojnu.

Ľubov

Osoba I.Karvaša je dosť záhadná,ale určite jeho schopnosti stoja za dunajským dolárom. Ako vidíš,úvodzovky som nedala.Pravdaže,je tu tá "strašná servilita" voči Hitlerovi.Nuž,porovnajme,a zas upadneme do pocitov beznádeje.Tak radšej k filmom.Niektoré mám rada z tých čias,sovietske vojnové. Lebo napr.rada by som si pozrela Rána sú tu tiché a trocha si poplakala. No ale tie ako si si všimol, z nich nedajú ani jeden. Hmm.

Norman

No, tieto ruské veci asi teraz dávať nebudú.
Niekedy nie je zlé pozrieť veci znova po rokoch, z rôznych dôvodov. Ale aj keď cez web je to iné ak v TV prostredí, nielen kvôli monitoru, predsa len sa dá
https://www.youtube.com/watch?v=oWxWa4A4WEU
Dobre myslený serial. Bez akéhokoľvek ohľadu na kontext a v dobrom ale musím povedať, že tí Rusi boli extrémni tragici, až nezdravo tragické diela.

firstovka
Ľubov

Ešte som sa zabudla opýtať,Norman,čo je za tým velkolepým scenárom osláv,čo si o tom myslíš?Spomínali ľudia na 20. výročie,v roku 1964,to tam bol Chruščov,potom 50.te,v roku 1994,to si pamätám aj ja a prekvapilo ma dosť,že aj 70.je také dôležité. Niečo za tým je,ale čo?

Norman

nič iné za tým nie je. Pravda, s udalosťami na Ukrajine a vôbec s nemožnosťou udržať staré dogmy, zvlášť pre aktuálne protirečenie - raz Rusi dobrí, raz Rusi zlí - sa zvyšujú napätia.

Takže je za tým len to veľké klamstvo víťazov vojny, ktoré nemôžu pred sebou tlačiť naveky ako hovnivál guľku.

Ale výsledok zmien v diskurze je pozitívny, napríklad možno veriť tomu, že každá vojna prináša beštialitu. Tomu môžeš veriť, každá jedna, aj tá naša (ak nejakú za našu považujeme). Ide ovšem o mieru, hlavne o mieru uvedomenia si tohto nebezpečenstva. Divoké bandy nie sú schopné sa disciplinovať a tak je to takmer vždy ešte väčšie svinstvo - viď ako príklad sučasné ISIS. Viď SNP.

To ovšem nie je pacifizmus. Je to len racionálna pravda.

Ľubov

No,ak je to len číslo,to je ten lepší prípad.Tak potom to vidím takto : je pekný deň,nech sa ľudia tešia,je mier (zatiaľ),niektorí si možno spomenú aj na obete a na vlastné oči uvidia staručkých veteránov. Povedia si :" Chvalabohu,že to je preč" . Vieš,že ľudský život trvá priemerne 700 000 hodín? To som čítala v takej "príručke ",ako spomaliť čas. Tak tých pár hodín v parku pod pamätníkom so zmrzlinou
nám treba dopriať.Ktovie,čo bude zajtra.

S1

Ked sa rube les, lietaju triesky. PS: Clanok som necital ale je od normana k SNP.

Norman

Nič nečítaš, nič nevieš, ale hádzať hlášky morálneho relativizmu, to nemáš zábrany.

Skús porozmýšlať, kde a prečo sa v tebe berie ten strach, niečo sa dozvedieť. To nie je tvoja osobná chyba - proste si tak silne hypnotizovaný.

Ľubov

http://www.extraplus.sk/3413/zapas-o-slovensko-sa-neskoncil No,ešte niečo mám,aby to nevyzeralo,že rozmýšľam len "carpe diem,carpe diem",Anton Hrnko v rozhovore to nazýva "Rankeho pravidlo". Je to o tom,že akákoľvek historická udalosť je hodnotená tým objektívnejšie,čím viac je vzdialená na časovej osi. Napr.nemecký pohľad na Tridsaťročnú vojnu a 2.svetovú.To len nás klamú stále.-(((

firstovka

Retaz kriz od septembra 2008, financnej az po sucasnu Ukrajinu ma jeden pozitivny moment, aspon v bratislave, a to, ze ludia stichli a docasne sa unormalnili v zabave, celkovo v meste nie je taky hluk, lebo to co bolo v celej ba v rokoch 2006-2008 bolo uz na povazenie, hluk z podnikov, hlucne koncerty, vytrubovanie aut v noci, ozrati hulakajuci ludia, ohnostroje neskor v noci..

Ema

...Lorentz, k úplne novému poňatiu času, a tým aj k opusteniu záverov, ktoré sa mohli zdať ako definitívne ustanovené?, pýtam sa s Poincarém, sledujúc v telke č-b film, ktorý je súčasťou povstaleckej mediálnej torty upečenej ako psíčkom a mačičkou. Je v tej torte všetko, aj Cibulková a Tomy Kid Kovács, partizánčiaci pred kamerou bez nároku na honorár. To sa ani boľševikom nepodarilo, aby sa im celebritky samé pchali do tohto typu filmov.

Č-b film, natočený komunistami, je parádenmaršom sadistickej úchylnosti, pripisovanej Nemcom. Keby jeho tvorcovia natočili horor, každému by bolo jasné, že je to sfilmovaná fantázia psychopatov pre ďalších psychopatov, ktorí sa na to prídu pozrieť, ale henten film o povstaní, vizuálna súčasť ideologickej výbavy komunizmu, sa tvári ako zobrazenie reality. A ja úplne strácam zmysel pre časovú kontinuitu. Nemci - naši súčasní spoluobčania v Európskej únii - sú tam vykreslení ako monštrá, príšerné beštie. Nevadí, na šírenie odporu a nenávisti nie je nikdy neskoro, jasne. Lenže Rusi... Rusi sú tam zobrazení ako nebeskí archanjeli, zlaté duše, dobrí, ľudskí atď. V druhej polovici filmu (komunisti nechceli príliš zdôrazňovať, že povstanie bolo riadené boľševikmi z Moskvy).

Cenzor v telke to proste nedopozeral do konca a pustil archívny film do obehu.

Norman

Bez ohladu na to, aké postavy tam vystupujú, keby to bolo aj scifi a boli tam cudzí ufóni, aj tak je dej väčšiny tých komunistických filmov očividne dielom sadistických psychopatov a vyrovnajú sa mu azda len také psycho magoriny ako Saw, alebo Hostel a podobné treťotriedne horory. Napríklad ten dnešný: "Deň, ktorý nikdy nezomrie".

Jediné dobré na tej súčasnej ideologickej kampani je to, že pri súčasnej prevahe svinstiev zo strany Američanov nám pripomenuli, že komunizmus bol rovnaké svinstvo a že nie je žiadne riešenie (aj keď mi vnuci komunistických pohlavárov asi neuveria:) Nebudeme sa krútiť v kruhu ako blbé psy a ako by si to niektorí manipulátori radi predstavovali. Nebudeme opakovať staré chyby. A ak niekto bude, tak ho nebudem ľutovať a budem vedieť, že jeho osud poslúži ostatným aspoň na poučenie.

Ľubov

Myslela som si,že s odstupom od výročia SNP sa program stv ustáli a vojnová tématika sa vytratí. Iste ste si to všimli,ak nie,chcem upozorniť na ďalší,skutočne zvláštny počin verejnoprávnej. Zajtra ,takmer v hlavnom čase o 15 hod sa začína 5 dielny seriál Oslobodenie. Uvidíme ho po veľmi dlhej dobe,mám pocit,že bol dokonca trezorový.Norman,čo ak tá motivácia,o ktorej si písal tam skutočne je .....pripraviť nás .V každom prípade si to pozrime,očakávam od tohto filmu veľa dokumentárnych,autentických záberov a snáď aj aký taký objektívny pohľad.

Norman

Treba si uvedomiť, že jedna strana nikdy nedá objektívny pohľad. Vždy je to upravené, aj čo sa týka vojenského priebehu, aj čo sa týka zámerov jednotlivých impérií. A ešte sa to aj na jednej strane mení: raz je hrdinom Stalin, v inom zas Žukov, dnes už je aj ten ozančovaný za neschopného hlupáka s umelým mýtom , raz je to komunistická sila, raz ruský nacionalizmus, raz je to odvaha vojaka, raz ohromné straty. Raz vojnu vyhrali len sovieti, raz len američania:) Je to všetko ťažká propaganda.

Ale očividne, aj keď sa teraz Rusko stáva novým "nacistickým štátom", dávajú masmédiá tieto ruské filmy, čiže ich motivácia, stále hovoriť o vojne, musí byť veľká. No, možno to niekto myslel ako protivojnové memento ... možné je všetko, ale čo je pravdepodobnejšie? Dobro alebo zlo?

Je vlastne otázka, prečo sa dnes nenakrúcajú nové filmy o vojne. Už len o holokauste:)
V tieto dni bežali niekde v TV aj rel. nový český film Lidice . Zaujímavo spravené, čudná hlavná postava, dosť málo pátosu, akási rezignácia - no neviem, súdruhovia neprejavili dosť ideologického nadšenia. Keď sa dnes už vie, že celé dediny vystrielali aj partizáni a čo spravili česi o vojne, tak ani nečudo.

Norman

http://www.csfd.cz/film/33584-osvobozeni/ Roku 1945 existoval plán spojenců, zvaný Nemyslitelná operace, který se zdá skutečně nemyslitelný, totiž začít třetí světovou válku těsně po skončení války druhé. Měl jí být útok na Rudou armádu a kobercové bombardování ruských měst - něco na způsob Drážďan, kde za jednu noc zahynulo více než 100 tisíc lidí. (...) Ruský hisotrik V. M. Falin, který se intenivně zabýval II. světovou válkou, uvádí, že 13. 8. 1943 schválili vedoucí činitelé USA a Velké Británie utajovaný plán RANKINE. Přísně utajovaný proto, neboť neměl nic společného se spojenci. V souladu s tímto plánem se připravovalo spiknutí proti Hitlerovi, jeho fyzická likvidace, nebo odstranění z politického života (organizoval Allan Dulles). Tento plán předpokládal, že západní spojenci se spojí s nacistickými generály. Ti měli po vylodění spojenců rozpustit západní frontu a uvolněné útvary wehrmachtu přesunout na východ. Generálové, kteří by přešli na stranu demokracie, by vytvořili podmínky pro výsadky amerických a britských vojsk v Německu, Polsku, Československu, Maďarsku, Rumunsku, Rakousku, Bulharsku, Jugoslávii a k převzetí kontroly nad těmito zeměmi před tím, než jednotky RA dorazí k jejich hranicím. Kruh se uzavírá, území těchto zemí mělo být čisté bez přítomnosti RA, takže bleskový útok RA přes uvolněné Karpaty až do Banské Bystrice a dále na západ nebyl přijatelný

---

Tu treba pripomenúť, že skutočne sa stal 20 júla 1944 atentát na Hitlera a celý komplexný systém prevzatia moci sa rozbehol.

Ozaj čiste náhodou starý nezahynul a tak sa na jednej osobe celý plán rozpadol. Zaujímavé, niekedy osud kontinentu závisí na náhode, na kvalite dubového stola.

Za povšimnutie stojí, že teda samotní aj najvyšší nemeckí generáli sa rozhodli zahodiť hiterovský systém už v júli 44, čiže minimálne 2 mesiace pred SNP:)  Oneskorenejší, ako slováci  boli už len česi - tí čakali až na Hitlerovu smrť a až potom nabrali odvahu.

Ľubov

Tak po prvom dieli určite nie som sklamaná,Svätá vojna je stále rovnako silná pieseň a dilemu,či vojakov ZSSR nazvať Rusmi ,či Sovietmi som nemala.Ale predsa mám aj ja pár poznámok:v bitke o Kursk (Citadela) sa na ruskom víťazstve podpísala aj lepšia technika a to vôbec prvý raz v boji s Nemcami.. Boli síce na začiatku spomenuté problémy s Pantermi,novými nemeckými tankami,ale nespomenulo sa už,že Rusi naopak veľmi úspešne aj z psychologickáho hladiska využili palebnú silu raketometov Kaťuší.(132mm,dolet 8000m,súčasne sa odpálilo 16 rakiet).Tak kaťušiam jednoducho podľa mňa mohli venovať pár slov. tolko k oslobodeniu,diel 1. Neviem,či poznáš japonský kreslený film Hroby svetlušiek. Je to veľmi silný protivojnový film a stv by ma veľmi pozitívne prekvapila,keby ho nakoniec odvysielala.

Norman

Japonský film Hroby svetlušiek nepoznám. Prerušená pieseň, som spomínal, bol ľudský film, aj keď vznikol v roku 1960.
Ale toto Oslobodenie -chvíľu som to pozeral - je totálna propaganda. Tiež mi to pripomenulo staré časy komunistcikých zločincov, ktoré sa, dúfam a som si dosť istý, už našťastie nikdy nevrátia.
Som rád, že to dávali a pripomenuli:) Nie je na dnešnej dobe všetko zlé, bolo aj horšie.

Ľubov

Tak to buď rád,že si ho nevidel,celý by si ho preplakal.Je to protivojnový film a myslím,bez štipky propagandy.Asi v tom je jeho sila. Predsa vieme ,že ,zločinci nemusia byť len komunistickí,keď ide o vojnu a mier.
PS. Oslobodenie -film má takmer 50 rokov,vtedy Rusi ešte Nemcov nenávideli,dnes je už iná doba.

Norman

Ešte za komunistov. Pseudo dokumentaristika - čiže explicitné klamstvo. To mi zas moja historická česť nedá.

O Nemcov nejde, ide o Rusov. Samozrejme, že nie len komunisti boli zločinci. Ale jeden rozdiel tu je - propagandu iných zločincov u nás nevysielajú. Alebo, tí tretí, tu vojensky neboli, takže predsa sa nás týka ich zločinná prítomnosť, nie minulosť.

Ale nechajme to, na to sú staré filmy, aby pripomenuli staré doby.

wowa

Niekoľko poznámok a úvah k Normanovmu článku. Rešpektujme pritom zásadu „ad fontes“ (k prameňom) a požiadavky citovania z prameňov. Porovnajme citáty s ich kontextom a položme si otázku: kde spočíva argumentačne háklivé miesto vyššie uvedeného Normanovho článku? Vnímavý čitateľ ho nájde a vyvodí si záver sám. Indíciou je jedno vlastné podstatné meno. Norman sa s ním pohráva tak, že ho obchádza, vyraďuje zo svojich riadkov a na tomto postupe zovšeobecňujúco stavia svoje videnie SNP.

Poznámka. Pojmy a ich nezriedka emotívne, jednostranne používané až zneužívané vzťahy „Nemci – fašisti – nemeckí fašisti – partizáni ; dobrí – zlí; Povstanie/povstanie áno – nie; mýty – fakty atď.“ neriešim. Vojna, atak na človeka, ľudská zloba, podlosti a zločiny páchané účastníkmi z akéhokoľvek tábora sú v ktoromkoľvek období, videné akoukoľvek optikou absolútne neprijateľné.

Citáty:

a) Jancura:
celý odsek z Pravdy – pre kontext:
„Po roku 1989 sa začali aj u nás zverejňovať informácie o tom, že partizáni pri prepade niektorých KLV táborov vystrieľali nielen personál, ale aj deti. Dokonca v knihe historika Antona Špieza Dejiny Slovenska (vyšla v roku 1992) nájdeme na s. 168. tvrdenie, že partizáni 30. augusta 1944 „zlikvidovali tábor detí z vybombardovaných rodín Porúria aj s vychovávateľka¬mi“. Je to holý nezmysel, v areáli bývalých kúpeľov Vyhne bol cez vojnu zberný tábor slovenských Židov.“
Ak naozaj nemáme poruke zmieňovaný Špieszov zdroj z r. 1992, Jancurovi ako autorovi citátu vyčítajme úvodzovky. Vyradil totiž z citátu názov obce, ktorý je zásadný. Pripojená posledná Jancurova veta však napovedá, že ide práve o Vyhne a meno sa nachádzalo aj v Špieszovom texte.
K tematike táborov vrátane hodnoverných zdrojov pozri aj
http://www.saske.sk/cas/zoznam-rocnikov/2010/1/5813

b) Norman:
1. veta je nepresne odpísaná, parafrázovaná časť Jancurovho odseku; tá nenáležitá bodka po číslovke 168 to prezrádza; 2. veta je neférovým, pseudožoviálnym Normanovým vývodom z predchádzajúceho Jancurovho textu:
„Napríklad v knihe historika Antona Špieza Dejiny Slovenska (vyšla v roku 1992) nájdeme na s. 168. tvrdenie, že partizáni 30. augusta 1944 „zlikvidovali tábor detí z vybombardovaných rodín Porúria aj s vychovávateľka¬mi“. Ale článok v Pravde tvrdí, že je to nezmysel a nám nezostáva iné, len mu veriť, pretože neuvádza podrobnosti a tak by sme museli najprv zohnať menovanú knihu a podľa dát v nej vec overiť - čo nejde tak rýchlo ani v dobách internetu a na čo prirodzene nik nemá len tak čas a zdroje.“

c) Špiesz:
(partizáni) „Tridsiateho augusta zlikvidovali vo Vyhniach tábor detí z vybombardovaných rodín Porúria aj s vychovávateľkami.“
(ŠPIESZ, Anton. 1999. Ilustrované dejiny Slovenska. Na ceste k sebauvedomeniu. Druhé, prepracované vydanie. Bratislava: Perfekt, 1999, s. 229. ISBN 80-8046-322-0. Ide o prepracované vydanie ; úvaha, že Vyhne v onej vete sú uvedené aj vo vydaní knihy z roku 1992, je namieste.).
O židovskom deportačnom tábore vo Vyhniach v rokoch 1940 – 1944 a o jeho rozpustení partizánmi po vypuknutí SNP hovorí aj VI. zväzok Encyklopédie Slovenska, T – Ž, 1982, s. 385.

P. S.:
1. Vo Vyhniach nemohol byť tábor KLV, ktorý obsadili partizáni a pozabíjali nejaké deti.
2. Odkanalizovanie pozornosti vatovým textom „ nám nezostáva nič iné, len mu veriť,“ „neuvádza podrobnosti“, a najmä „a tak by sme museli najprv zohnať menovanú knihu a podľa dát v nej vec overiť – čo nejde tak rýchlo ani v dobách internetu...“ nectí publicistu, ktorý si váži svojho čitateľa a etiku komunikácie.
3. Posledné štyri odseky Normanovho textu sú ľudsky neprijateľné.

Norman

Celý článok je explicitná reakcia na udáje v článku v Pravde, špeciál na zločin v "ľubochninaskych kúpeľoch". Epizóda z knihy Špieza je len vedlajšia, zadal som údaje, odkiaľ je prevzatá citácia a explicitne som uviedol, že som sám tu knihu v ruke nemal a nie je pre mňa tak ľahko údaje overiť - ale že teda som ochotný veriť argumentu z Pravdy. Vaša výčitka, o vynechaní miesta incidentu, a ako vidím, aj o skomolení mena Antona Špiesza - by ste mali adresovať autorovi článku v Pravde - to je Vám azda jasné, nie?
Vaše upresnenie drobných omylov môjho zdroja beriem.

Ale prosím, ak sa chcete hrať na detailistu, tak sa zároveň nevyjadrujte k veciam ako "etika komunikácie" a dokonca k "ľudskej prijateľnosti". Tie totiž nemajú nič spoločné s nejakou bodkou navyše a Vy, vážená osoba, nie ste v oblasti etiky žiadna autorita. Všetko nasvedčuje, že je to práve naopak.

Ak ešte máte nejaké výhrady, kľudne sa zas ozvite.

wowa

za reakciu. Odpoveď rozložím pomedzi Vaše riadky:

Celý článok je explicitná reakcia na udáje v článku v Pravde, špeciál na zločin v "ľubochninaskych kúpeľoch".
- mimo. To je len rozbeh. Celý článok je účelové vypointovanie jedného druhu vojnovej tragédie do jednostranného démonizovania SNP ako celej udalosti. Preto môj poukaz na posledné štyri odseky.

Epizóda z knihy Špieza je len vedlajšia, zadal som údaje, odkiaľ je prevzatá citácia a explicitne som uviedol, že som sám tu knihu v ruke nemal a nie je pre mňa tak ľahko údaje overiť - ale že teda som ochotný veriť argumentu z Pravdy.
- mimo. Kto chce tvrdiť, nielen konštatovať, je povinný overiť si zdroje. Vynaložil som túto prácu. Nuž a na pohotovú orientáciu v kyberpriestore postačuje bežný vyhľadávač a pár kľúčových slov.

Vaša výčitka, o vynechaní miesta incidentu, a ako vidím, aj o skomolení mena Antona Špiesza - by ste mali adresovať autorovi článku v Pravde - to je Vám azda jasné, nie?
Vaše upresnenie drobných omylov môjho zdroja beriem.
- o skomolenie priezviska renomovaného, žiaľ, už nebohého historika tu vôbec nejde. To je tiež jasné, všakže?

Ale prosím, ak sa chcete hrať na detailistu, tak sa zároveň nevyjadrujte k veciam ako "etika komunikácie" a dokonca k "ľudskej prijateľnosti". Tie totiž nemajú nič spoločné s nejakou bodkou navyše a Vy, vážená osoba, nie ste v oblasti etiky žiadna autorita. Všetko nasvedčuje, že je to práve naopak.
- mimo už naposledy. Zastávam názor, že na detailoch spočíva svet. Napokon len skromný súhlas: naozaj sa ani vo virtuálnej anonymite nepasujem na „autoritu v oblasti etiky“. „Len“ si vážim každý text, ctím si jeho autora, ale keď mám výhrady k obsahu (nie k autorovi), ozvem sa. Poúčania, k čomu sa mám vyjadrovať a k čomu nie, neberiem.

Ak ešte máte nejaké výhrady, kľudne sa zas ozvite.
- nejaké výhrady? OMG... Veď si želáte diskusiu, tak aké výhrady?

Norman

1. Démonizovanie alebo pravda - vy mne ani nikomu nebudete hovoriť, na čo môže alebo nemôže mať názor a aký má byť. To je z Vašej strany nejaká profesionálna deformácia? Tento prvý bod, táto drzosť z Vašej strany, by mala vlastne stačiť na to, aby som s Vami prerušil komunikáciu. Ale keďže sme tu aj pre iných, tak sa ponad to prenesiem.

2. Ja som si zdroje overil - bola ním Pravda:) Písal som o článku v Pravde a o iných údajoch, ktoré mám overené už roky.

3. Znova si pletiete faktický problém vynechania či skomolenia, ktorý jednoznačne zapríčinila Pravda, s nejakým subjektívnym Vaším osobným hodnotením, čo je a čo nie je dôležité. Uvedomte si rozdiel medzi faktami a vašimi osobnými ergo nepodstatnými názormi. Vy musíte byť dôležitý človek, alebo sa aspoň tak cítite.

4. Váš názor Vám nik neberie a ako vidíte, máte aj tu dosť priestoru.

5. Ak máte ešte nejaké podobne cenné a inšpiratívne myšlienky, prípadne aj menej cenné, prípadne aj celkom bezcenné či hlúpe, ste na tomto fóre vítaný ako každý človek dobrej vôle, ktorý má záujem sa niečo dozvedieť.

Gusto

pre vas , viac netreba dodavat .

Norman

Gusto.

nick88

Z hry "GO": "ten, kto sa díva z boku, má osem očí".
"Myšlienku po myšlienke si uvedomujeme vlastné chyby, - čo znamená, že CESTA spočíva aj v diskusii s ostatnými.
+Majstri:
Pán Naošige povedal : " O zásadných veciach je nutné premýšľať zľahka". Čo majster Ittej doplnil výrokom : " Je preto nutné venovat veciam malým väčšiu pozornosť".
Pokoj a bratská láska nech je medzi nami. hihi
diskusie si fain vec, akurát netreba vnímať intenzívne rozdiel medzi sebou a ostatnými.

Norman

Nicko88.

nick88

Ešte musíš spapať veľa chlebíka s masťou a cibuľou kým prídeš na to čo je život a udeľovať rady. Hihi

Norman

To by som si nikdy nedovolil a plne rešpektujem, že ty poznáš veci, o ktorým sa nám ani nesníva. Veď by si to nehovorila, keby to nebola pravda, že.

Ale Go je hra a život nie je hra.
Proste si sa pomýlila a píšeš mimo témy. Zas.

nick88

A prečo nie si v politike ked dokážeš šermovať so slovami? Pokiaľ viem chvališ sa Ty a často si mimo :-)

Norman

To ty vidíš veci, ktoré ti niečo pripomínajú a chceš vedieť, aký trik je za tým. Ale ... nie je za tým žiaden trik.

Čo sa týka politiky - prosím ťa, a kto tam potrebuje šermovať slovami? Tam rozhodujú iné veci. V prvom rade moc.
A potom, že sa pýtaš akurát ty. To by som sa mal obetovať pre blaho ľudstva, alebo čo? Nie som mesiáš ani blázon.

nick88

Vies Norman ja vidím Tvoje dobro - to je v každom. Ale nemám vo zvyku liezť niekomu do zadku ani mu mazať med len preto, že si si založil nejakú stranku a si tu "šéf" a prejavuješ sa nejak lebo cítiš, že Ti to niečo prináša. Internet má silu a zatiaľ nie je to tak cenzurované ako média. Treba zvážiť čo sa dava na internet.
Je dôležité čo si myslia druhí o nás? nie, nie je, a kto si to myslí žije v zrkadlovej miestnosti. Nepotrebujeme politikov a načo? Ani mesiášov. Nemusíš sa obetovať. Stačí byť len úprimný k sebe samému. Cvičime si "duchovné" svaly. Hihi, takže je mi fuk čo si myslíš o mne a preto ani nemôžem hľadať triky. Učime sa vzajomne.

Ľubov

Dnes je 1.septembra 2014 ,10 rokov od masakry detí v Beslane.

Ema

štvaním do vojny, nebudú sa zapodievať okrúhlym výročím nejakej "Beslan school hostage crisis" - ako nazývajú ten tupý barbarský masaker Anglosionisti.

Zato my si pripomeňme, že práve dnes mala v smetiarni reportáž z Ukrajiny psychopatka Petra Procházková, ktorá sa pred desiatimi rokmi v tom istom "mienkotvornom médiu" vysmievala šokovaným matkám, ktorým za otrasných okolností zomreli deti. Táto duševne chorá rusofóbka totiž spravodajsky pokrývala beslanský masaker a aj to tak vyzeralo. Ako festival najodpornejšieho cynizmu, aký si možno predstaviť, pretože sa týkal detí a ich rodičov.

No ale máme zas čítať o tom, že celý masaker de facto spôsobili ruské zásahové sily, tak to nech radšej naše "mienkotvorné média" držia pysk a nešpinia na obete.

Nie každý ale zabudol. Pápež poslal do Beslanu list. Považujem ho síce za šaša v ornáte, ale jeho list je v mene všetkých katolíkov, a to sa počíta.

firstovka

Mohli slovaci vyviaznut bez obeti? Zeby front slovensko obisiel? Co by sa tu v takom pripade dialo po vojne? Rumuni museli urobit obrat o 180 stupnov a ich armada bojovala po boku CA. Madari sa odmietli vzdat a o to viac zaplatili na zivotoch.
Slovenska armada by sa musela pridat k rumunom a ist smer zapad?

Norman

bez bratrovražedného boja?
Tak znie otázka.

Samozrejme, že mohli.
Ak by nebolo Povstanie, Červená armáda by išla tak, ako aj išla - ponad a popod Karpaty. V určitom čase by prirodzene Slovensko, podobne, ako Rumunsko, vyhlásilo čestne kapituláciu - či už by vtedy nejakí ruskí vojaci boli alebo neboli na území republiky. Nazývam to popravde kapitulácia, i keď by sa to oficiálne nazývalo -ako v Rumunsku- prevrat. A bolo by.
Konieckoncov, aj ak by Wehrmacht vstupil na naše územie, aby tu robil obranu pred Rusmi, nebolo by to inak, ako v skutočnej histórii. Naše územie bola len epizóda, ak nerátame Duklu, kde poslal Stalin Svobodovcov na jatká, sa o Slovensko v 1945 moc nebojovalo.
Možno by Moskva nástojila, aby Slovenská armáda bojovala s nimi, ako Rumuni, ale to so Svobodom robili Slováci tak či tak. Ovšem, ako vieme, nebolo by už kedy bojovať.
Najpodstatnejšie je ale to, že či už by Slovensko trpelo pod "spojenectvom" s jednou, alebo druhou ríšou, nebojovali by ako sprostí sami proti sebe.

Takisto sú bezcenné argumenty, že by sme boli medzi "porazenými". Ak už nerátam Nemcov, tak aj Rakúšania, aj Maďari a Fíni boli medzi porazenými a ako vieme, absolútne v tom nebol rozdiel - všetci sme boli Stalinova korisť. Ba porazení Fíni sa spod Stalina aj vyšmykli.

Ak sa na to pozrieme z ktorejkoľvek strany, bolo SNP len nezmysel. Viď aj
http://nadhlad.com/content/janusovska-tvar-povstania

nové