Komisár Füle prehovoril

 "Tri bývalé sovietske republiky prestrihli v piatok pupočnú šnúru s Moskvou a priblížili sa významne k vysnívanej méte – k členstvu v Európskej únii. Ukrajina, Moldavsko a Gruzínsko v piatok v Bruseli podpísali asociačnú dohodu s Úniou," zaznel v smetiarni patetický slint mentálne postihnutej osoby Procházkovej, ktorá zásobuje podkarpatský "mienkotvorný" plátok hardcore rusofóbnou agendou vytváranou americkými - a protieurópskymi - záujmami. Rusku utiekli ďalšie tri krajiny a smerujú na Západ, hlása rozpačitým čitateľom smetiarne Procházková. Tí ešte nepredýchali, že do elitného euroklubu sa hrnie Albánsko - ako keby sa nemohli tešiť, že polacnejú narkotiká, kurvy a humánne náhradné diely - a už sa majú radovať z ďalších divných spolubývajúcich. Zostáva im veriť, že pri sľubovanom smerovaní na Západ hordy Ukrajincov, Moldavcov a Gruzíncov cez nás len premigrujú a usadia sa na svojom "úteku pred Ruskom"... najlepšie v Amerike.

Kým  Moldavsko a Gruzínsko sú malé ciciaky, len bonus pre NATO pri obkľučovaní Ruska, skutočná mašura na porcovanie je Ukrajina. Vlastne bola. Kým prišiel 27. jún 2014 a Porošenko slávnostne omočil pero do euroatramentu, aby podpísal tzv. asociačnú dohodu, chrtovité, ale ako-tak žijúce ukrajinské prasa po uťatí ruského Krymu a rebélii ruskojazyčného východu, dnes Novorosiji, scíplo. Dubasiac nad zdochlinou obklopenou supmi zabalenými do vlajok Európskej únie - vtáka spoznáš po perí, všakhej, v tomto prípade je to nežiaduce - si Procházková nestihla všimnúť, čo odkazuje urbi et orbi (vrátane mienkotvornej kravy Procházkovej) bývalý majdanský europápež, eurokomisár Štefan Füle. "EÚ nie je tým, kto sklamal", umýva si ruky komisár, ktorý sa osobne pričinil ku krvavému chaosu na Ukrajine. Že sklamalo Rusko - neprekvapuje, Rusko predsa sklamáva neprestajne už len tým, že jestvuje. Ale že sklamala Ukrajina - no to neznelo pekne od pána eurokomisára v extatickom bruselskom nadšení zo skrvaveného prasaťa, ktoré tam dotiahol na porcovačku cukríkový oligarcha Porošenko. Pointou rozhovoru s eurozmrdom Fülem je, že v Ukrajine NIEKTO vyvolal falošné vyhliadky na členstvo v EÚ. A dozvedáme sa, aj kto to bol. Janukovič! Tá krysa chcela zapracovať do dohody Ukrajina - EÚ jasný prísľub, že sa Ukrajina stane členom EÚ. V Bruseli to, samozrejme, odmietli. A tak sa 27. júna 2014 podpisovala dohoda, v ktorej takýto prísľub chýba.

Nechýba však v propagandistických štekoch, ktorými nás hojne zásobuje mediálna vojnová propaganda. A - pozrimeže - toto klamstvo o nádejnom členstve Ukrajiny v EÚ šíri aj ten, kto dohodu podpisoval a veľmi dobre vie, čo obsahuje. "Porošenko pridal stanovisku Európskej únie body, ktoré v Bruseli nezazneli", píšu v Ria Novosti. Ten totiž hneď po podpise na tlačovej konferencii blábolil o "perspektíve členstva Ukrajiny v EÚ".

Nie, Ukrajina žiadnu perspektívu členstva v EÚ nemala, nemá, ani nebude mať. A v najbližších mesiacoch jej úbohé obyvateľstvo uvidí, čo tá včera podpísaní dohoda znamená.

Jedno je isté. Eurokomisár Štefan Füle sa už na Majdane - ktorý bol len toť v zime jeho obľúbenou štáciou - neukáže. Aby sa náhodou nehompáľal medzi politickými, ekonomickými a treťosektorovými marionetami, ktoré urobili z Ukrajiny eurolatrínu.

Ukrajinský triumvirát

Foto: Reuters

 

Norman

No a čo , Ukrajinci, ste spokojní? :-)

Pri pohľade na tých troch človeka napadá myšlienka, že občan má právo na odmietnutie vlády a zničenie zla nielen vtedy, keď potláča slobody, uzurpujú moc atď atď atď ... ale aj vtedy, keď je jednoducho pod úroveň. Tí dvaja sa nedajú akceptovať ako naši predstavitelia, v žiadnom prípade.

Pavlik Morozov

Táto hra je o niečom úplne inom, ako o spokojnosti obyvateľov ktorejkoľvek krajiny, vrátane EÚ a dokonca obyvateľov USA. Cena pre víťazov nie je krajina, demokracia, dokonca ani pomer síl! Lebo hráči sú úplne iní, nie tí gašpari na obrázku, dokonca ani Obama a Putin!

http://www.belch.com/blog/wp-content/uploads/2011/11/ferengi1percent.jpg

Norman

Pohyb auta je motivovaný niečím iným, ako je benzín, a predsa je benzín tým, čo auto poháňa.
Podobne je "táto hra" motivovaná niečím iným, ako je spokojnosť, a predsa je spokojnosť to, čo ju poháňa.
I keď presnejšie je treba povedať - nespokojnosť.

K tým ferengom - ako vtip je to dobré, ale nepoužíva sa každý vtip len raz, resp. zopár krát?.)
Ak už máme hľadať metafyzické hrôzy, nájdeme oveľa lepšie kozmické sily, oveľa hrozivejšie:)

Ľubov

A práve dnes ráno je ten správny čas,Norman,pripomenúť si to,o čom je posledná veta vyššie napísaného : http://www.cez-okno.net/clanok/pozri-2010/tunguzska-katastrofa-sokujuce-.... Na metafyziku veľmi nie som ani jej nerozumiem. Ale jedno je pravda: Sú veci medzi nebom a zemou,milý Horatio. Prečo niekedy strášná vec z vesmíru nezabije nikoho a druhý raz ....veď uvidíme.

Norman

Nuž, aj na tomto Tunguzskom prípade vidíme, že má ľudstvo šťastie. Pád Tunguzského meteoritu do obydlených častí, prípadne do mora (pri ktorom je vždy nejaké pobrežie), by vyvolal aj katastrofu, aj sociálne vlny a zmeny.
Takto si ho skoro nik nevšimol. Škoda.
Ale vidíš, že ak by existovali sily, ktoré by chceli ľudstvu škodiť, majú tisíce dobrých možností.

A oni nič.

Ľudstvu nechce nik škodiť. Ľudstvo si škodí samo, ako sa sluší a patrí pri vývojovom procese.
Ak by mu ktokoľvek "metafyzický" chcel škodiť, je ľudstvo už dávno hore bradou s nafúknutým bruchom plným smradlavého rozkladného plynu.

Ergo: metafyzika je neutrálna, alebo pracuje pre ľudstvo. Ako keď matka pomáha rukou decku pri prvých krokoch ... ale aj tak sa to musí naučiť samé, a aj tak si rozbije stokrát ten svoj sprostý rypák, kým pochopí, ako sa udržiava rovnováha.

Súhlasíš?

Ľubov

Pomerne častokrát s Tebou súhlasím,teraz v tom,či to,čo je nad fyzikou je neutrálne ? Jednoznačne,ono si to chodí po vlastných cestách. Je na nás,osloch,konečne sa začať rozmaznávať. Alebo by sa bránila dostupná energia,keby sme ju začali konečne využívať ? Mám na mysli tie dávno objavené veci,že Zem má vo svojich vnútornostiach zdroj energie,ktorý by konečne odkopol všetko to uhlíkové svinstvo . Nie,nebránila by sa,to my sa bránime . Už sto rokov tu mohol byť raj.

Norman

Je to jasné ako základná matematika. Principiálne je predstava, že niečo oveľa silnejšie ako my  je proti nám veľmi nelogická. Ako v tom futbale - každému sa zdá, že rozhodca je proti nemu. Ale tak to nie je, lebo keby bol, hra by vyzerala úplne ináč. To len občas náhoda (rozhodca) zahrá za nás, občas proti nám.

Pravda, jednotlivo mnohí z ľudí dostali zlý osud. Priam ako by to niekto robil zámerne a asi ani jeden človek sa nevyhol obdobiu, keď to rátal, že už je to naozaj dosť a že teda toľko toho lajna nemuselo byť. Celkovo je to ale neutrálne.

Ale chcel som k tomu, že sú to abstraktné témy, kde treba zvažovať, čo vieme a čo nie. Načo do toho pliesť te bulvár, tie konkrétne tvrdenia o "energii v strede zeme"? Ty tomu veríš? Ja o tom nič neviem. Pochybujem, že tam niečo také je. A nie je to ešte väčšie svinstvo, ako uhlík? Nie je nezmysel, podrývať dub?

Keď už, ja vidím jeden ohromný zdroj energie. Vidím ho každý deň, vidím ho jasne, každý deň sa smeje a ponúka. Príroda dala tomuto kusu priestoru jeden veký kozub produkujúci energou. Je jasné, že treba ten používať a nespalovať si ten malý člnok pod nohami.

 

Norman

K tomu linku, čo som dal vyššie, na knihu Ajahna Brahma v angličtine o kope hnoja:) .. vyšla aj v preklade (do češtiny) ale pod iným názvom. http://www.martinus.sk/?uItem=41082
Vrelo odporúčam, i keď neručím, že sa to bude každému pozdávať, nikomu neuškodí.

Le Bleu

ja som sa na chvíľu zľakol, či nie je reč o tejto knihe:
http://www.martinus.sk/?uItem=126753

Norman

Je to ten istý problém:)

Le Bleu

z tých indícií mi to procesor v hlave hneď vyhodil ako prvú možnosť. A vlastne možno áno - tisícročia východnej múdrosti okresané na samé jadro? :)

Ľubov

Toto je jadro http://vtm.e15.cz/aktuality/cesta-do-nitra-planety-zeme,to ešte k včerajšku pár slov. Norman pri všetkej úcte,slnečná energia sa bude využívať do takej miery,pokiaľ to bude komerčne zaújmavé.Čo nepoznáš našincov? No a ten zemský magnetizmus ( je všade okolo planéty do v.0,60m ) sa komerčne využívať asi nedá,skôr to je dôvod toho ticha.Ale ten deň musí prísť,raz.Keď do ticha niekto povie: Ľudia,berte si,je to vaše. Niekedy,možno...alebo sú to spomienky ?
PS. Chlapom patrí v Slnečnej sústave skoro všetko. Slnko je zásadne mužská záležitosť.Slnko- Otec,Boh. Jupiter trocha prísnejší,ale stále spravodlivý vládca.Mars,to je jasné. Ženám genderovo prislúchajú záležitosti okolo Gaiy,

Haha

Dvaja EU lupeznici Romchuj a Barozo drzia za rucicky cokoladoveho krala, polosialeneho Prasacenka. Roztomilo surealne.

Ema

asociovaného davu - lebo prevádzková teplota tam z vývoja udalostí poklesla k absolútnej nule - eurokomisariát v Bruseli v rámci verejného obstarávania nakúpi namiesto belgických praliniek mazľavé margarínové Porošenkove Roshenky. A ich aj budú komisári povinne konzumírovať v online prenose na majdanskú megaobrazovku. Akože podpora ukrajinskej ekonomiky (či ako nazvať to, čo tam majú).
Zas raz došlo na slová môjho deda, že margarín smrdí vojnou.

slaven1

Margarín smrdí vojnou. Flora a Ráma tiež.

 

Krásna fotka. Keď som ju uvidel na RT.com hneď som si ju stiahol do archívu. Troška ma mrzelo, že tam bola len v rozlíšení 230 x 128px. Nazval som ju porosenko-barozo-kokotko.jpg. Som rád, že ju budem nakoniec mať v dostatočnej kvalite ;-)

PS1 - Na leva-net bol dnes dobrý vtip:

- "Mykolo, a co je to vlastně to přidružené členství?"
- "No, Ukrajina se bude podílet na EU."
- "Takže vstoupí do EU?"
- "Ne, to ne, ale bude se podílet."
- "A to jako jak?"
- "Přibližně tak, jako vajcia při pohlavním aktu: Podílejí se ale nevstupují, jen se tak motaj kolem..."

PS2 - K vtipu bol aj odkaz na článok s touto fotkou:

Romchuj drží Porošenka za ruku tak ako kedysi živého Kadífiho


A teraz, keď som si vylial srdce k obrázku, môžem začať čítať tvoj článok.

sk

vyzeraju tam ako zhuleni...alebo imbecili

Ema

Za hranice ju vyhadzujú. Čerstvá správa: Три боеприпаса попали на территорию России с Украины, повреждено здание КПП.
No ale zaujímavejšia je informácia, že президент России Владимир Путин подписал указ о призыве на военные сборы сроком до двух месяцев в 2014 году военнослужащих, пребывающих в запасе, соответствующий документ опубликован в субботу на портале правовой информации.
Nenechať sa zaskočiť nepriateľom. To sa tiež dá naučiť od vojenského stratéga 孫子 - a jeho ruskí žiaci sa učia dobre.

Pavlik Morozov

Ak si predstavujem národnú mentalitu ako hypotézu, ktorý umožňuje predpovedať reakcie väčšiny príslušníkov nejakého národa, tak to automaticky neznamená, že sa tak musia správať všetci. Ale ak v časoch veľmi dynamických zmien (jedno takéto obdobie zažívame) vidíme odlišnosti v reakciách na tieto zmeny v rôznych krajinách a dokonca aj odlišnosti v reakciách rôznych vekových skupín v rámci jednej krajiny, je to problém na zamyslenie. Bol úspech Vladimíra Mečiara, alebo Róberta Fica vo voľbách výsledkom nejakých magických schopností, ovládania nejakej zázračnej technológie moci? Alebo dokázali intuitívne odhadnúť reakcie svojich voličov, pochopili ich mentalitu a prispôsobili jej svoju politiku?

Ak je dlhodobo človek vystavený emocionálnemu stresu, žije v prostredí chaotických nepredvídateľných nebezpečných udalostí, takýto človek musí pochopiteľne podliehať zmenám vo svojom vnútri, ktorých cieľom je adaptácia na prostredie. Niet sa čo čudovať, že každá zmena so všetkými neurčitosťami a náhodilosťami, vyvoláva v ňom pocit diskonfortu. Ak sa v podobných situáciách osvedčila taktika úkrytu v dave (nevyčnievať, neupozorňovať na seba) a opak znamenal vystavenie sa závažným nepríjemným následkom, tento postoj za pochopiteľne nezmazateľne zaryje pod kožu. Očakáva silný štát, ktorá ho pred následkami zmien ochráni. Určitá miera paranoidných reakcií je tiež pochopiteľná.

Žijeme v časoch medzigeneračných a kultúrnych konfliktov. Ľudia formovali svoje šablóny vnímania okolitého sveta a vytvárali si svoje inštinktívne reakcie v dlhodobo zásadne odlišnom prostredí. Je to spôsobené rôznym vekom a rôznym regionálnym odlišnostiam sociálneho prostredia. Starého psa novým kúskom nenaučíš a jeho reakcie sú evidentne podmienené jeho výcvikom. :-D Ak politik pochopí, že nemôže osloviť všetkých voličov, ale musí si vybrať svoj (pochopiteľne čo najväčší) segment a pochopí jeho mentalitu, je to základný predpoklad úspechu. Ak je vybavený potrebnými nástrojmi (technológiami ovplyvňovania verejnej mienky, výcvikom v mediálnej komunikácii), tak je cesta k úspechu zaručená. Ak analytik si ujasní cieľový segment politika a dokáže odhadnúť jeho znalosti technológie a výcviku, dokáže predpovedať aj jeho reakcie!

Každá krajina, v ktorej vládnu kompetentní vládcovia, má zamestnaných skupinu psychológov, ktorý tvoria osobnostný profil politika. Čím je kvalifikovanejšia táto skupina, čím viac spravodajské služby dokážu odhadnúť mentalitu jeho voličskej základne, tým kvalifikovanejšie dokážu odhadnúť reakciu politika na ťahy vlastnej strany. Zahraničná politika sa potom zmení na šachovú hru, ktorá má svoje pravidlá. Víťazom je zákonite ten, kto najlepšie odhadne množstvo a kvalitu figúr (vlastných aj súpera) a pochopiteľne predovšetkým štýl súperovej hry. Najkatastrofálnejšie prehry v medzinárodnej politike a vojenstve v XX. storočí boli spôsobené úplným zlyhaním v uvedenej oblasti.

Položím jednoduchú a aktuálnu otázku. Odhadli zahraniční aktéri a ich spojenci, ktorí rozohrali partičku s Vladimírom Putinom, silu jeho figúr a štýl jeho hry? Dokázali správne kalkulovať následky potencionálnej prehry?

Figúry, ktoré mali proti sebe boli mentalita Putina, jeho výcvik a znalosti, mentalita Rusov a Ukrajincov. Materiálne predpoklady Ruska v tejto hre. Ak sa pozrieme na udalosti na Ukrajine z tohto pohľadu, reakcie Putina na Majdan boli predvídateľné a musím si položiť otázku, či boli aj správne predvídané! Je teda možné uvažovať o dvoch alternatívach:

1. Putinove reakcie správne predvídali a nakoľko sa nám zdajú ťahy jeho súperov za tohto predpokladu priam idiotské, sme svedkami hry, ktorej ciele nechápeme a ostanú ešte dlho utajené. A čo je ešte horšie, nedokážeme ani odhadnúť, kto vyhráva a prečo!

2. Ide o nie prvé zlyhanie profesionálnych podporných teamov v USA, od idiotsky vedenej vojny vo Vietname sa nič nezmenilo. USA dokážu na základe technologickej prevahy vyhrávať bitky (pomer strát je pre nich vždy výhodný), ale nakoniec prehrajú vojnu (najprv u seba doma, ako sa to stalo v prípade konfliktu vo Vietname) - výsledok je pre nich horší, ako keby sa do konfliktu nepustli.

Dovolil by som si upozorniť na jednu interesantnú hypotézu, podľa ktorej alternatíva 1. aj 2. majú niečo spoločné! Je obrovskou chybou hodnotiť výsledok vojny podľa záujmov USA ako krajiny. Záujmy aktérov rozpútania vojny a samotných USA sú rôzne. Čo sa nám zdá ako prehra USA, v takomto prípade v rámci hodnotového systému tejto skupiny môže byť výhra. A odrazu z tohto pohľadu všetky vojny, ktoré USA v XX. a XXI. storočí viedli, sú obrovským víťazstvom tých hráčov v USA, ktorí ich rozpútali. V každom prípade po skončení vojny astronomicky zbohatli. Ako po každej hospodárskej kríze, ktorú vyvolali! Pozrime sa na konflikt na Ukrajine vo svetle tejto hypotézy!

Predpokladajme, že v USA ovládajú politiku ľudia s veľmi asociálnym myslením, ktorých pre jednoduchosť predstavy nazvem Ferengovia. Riadia sa svojimi pravidlami zisku, ktoré sú na príklad uvedené na stránke:

-------

Vráťme sa do veľmi prízemného sveta brutálnej reality finančníctva a obchodu so zbraňami.

Vo vojenskej technike toto obdobie je možno považovať za prelomové. Vo všetkých krajinách sa presadila stratégia kvalitatívneho zbrojenia. Do výskumu vojenských technológií sa investovali obrovské prostriedky a nastalo obdobie, keby sa mali vložené investície vrátiť! V USA je to nová generácia projektovaných lietadlových lodí, "neviditeľných" lietadiel s pilotom aj bez, protiraketová obrana. Dokončuje sa vývoj hypersonického pohonu (M8 a viac), ktorý môže mať zásadný význam pre strategické prostriedky úroku. A dalo by sa pokračovať. Prototypy sa prezentujú na výstavách, reklamná kampaň kulminuje. Aký je dopyt po týchto zbraniach? USA sú zadlžené po uši. V EÚ dopyt minimálny, vojenské rozpočty sa relatívne znižujú. Klasickým príkladom je V4 a úžasným naše zaprdené Slovensko.

Úplatky politikom nepomôžu, potrebná je aj "spoločenská objednávka", inak povedané ochota obyvateľov uskromniť sa, prípadne zadlžiť sa, aby sa pár chlapcov mohlo hrať s novými nebezpečnými hračkami. Reklamná kampaň je v tomto prípade nepostačujúca, musí vypuknúť kríza, národy sveta treba vystrašiť! Nový "Hitler" je celkom dobré strašidlo.

Vo finančníctve kríza sa zamietla pod koberec, našli sa aj obetní baránkova. Nezodpovední bankári, čo nastavili systém tak, že požičiaval aj nesolventným dlžníkom, dostali ročné odmeny rádovo desiatky miliónov US§ - vraj pre svoju nenahraditeľnosť! :-D Obetní baránkova boli ošklbaní za pomoci gaunerov politikov, čo im tolerujú štátne záruky za ich gamblerské výčiny. Centrálne banky ako buldozér tlačia pred sebou problém znehodnocovania peňazí, táto kopa im začína prepadávať cez radlicu, motor čadí a zdochýna. Hrozí, že na pôžičky pre nákup výzbroje nebudú peniaze. Pre očakávanú explóziu sa hľadajú noví vinníci.

Nazdá sa Vám, že cirkus okolo Ukrajiny je z tohto pohľadu výborne režírovaný? Miestni prisluhovači model Fereng Kolomojskij sa nabalili a utiekli do Švajčiarska, ďalší balia kufre a nechajú naivných Slovanov, nech sa medzi sebou minimálne hádajú, ideálne mlátia. Ak sa vrátim na úvod - všetko bolo dobre predvídané a očakávaná reakcia obetí sa potvrdila. Česť práci!

Sú Slovania blbí, naivní, ... atď.. Súhlasím s názorom, že nie viac ako okolité národy. Mal som možnosť precestovať celú Európu a často som si kládol otázku, ako by vyzerali iné národy, keby mali za sebou podobne ťažkú históriu ako my, resp. ešte lepší príklad ťažko skúšaní Rusi. Ale prepáčte mi môj názor, my Slovania máme o živote dosť infantilné predstavy. Zabite ma, ale som dosť skúsený pozorovateľ a aj som toho videl a zažil veľmi veľa, ale s týmto názorom asi umriem. Som v kontakte s ľuďmi, ktorý sa vrátili z desaťročia trvajúcej emigrácie a to bola prvá vec, čo ich u nás šokovala. Môžeme diskutovať či je to určené životnými podmienkami, ale na tom fakte asi nič nezmeníme.

Norman

Všeobecne sa hovorí, že sú "holubičí národ" - a to je presne to, čo nazývaš "naivita". Každý to vie, spomína sa to tisíckrát, slovania sú proste dobráci.

To ovšem neznamená "hlúposť či múdrosť", ako to tu výborne rozobral aj Buhehe.

Slovania sú proste mäkkí a nerozbiju hubu každému bastardovi, ktorý ich uráža. Tým samozrejme nemyslím na teba.)

Pavlik Morozov

Porozprávaj sa s ľuďmi, čo prežili "oslobodzovanie" Slovenska v roku 1945! Títo osloboditelia sa väčšinou správali horšie, ako "fašisti" Nemci! Viem od očitých svedkov, že napr. na Liptove Rusmi komisármi nahuckaní "partizáni" vyvraždili celú nemeckú dedinu na Litove - nevinných civilov potomkov baníkov Nemcov, ktorí tam s nami žili stovky rokov. O tom, ako tieto holubice vyvádzali v oslobodzovaných krajinách svedčí nie jeden historický dokument.

Infantilnosť dokonca nie je to isté ako naivita. Je to jednoducho nezrelosť - podliehanie emóciám a zúrivosť patrí medzi ne. Vývoj pri roku 1990 nemal s holubičnou povahou nič spoločné! Spôsob ako napríklad ožran asociál Slota zneužil SNS a odkaz Rázusa, ako partičke oportunistov darmožráčov sa podarilo zlikvidovať DS (tú DS, ktorá dokázala vzdorovať v roku 1946 komunistom a vyhrala tu voľby!) - to je príklad toho, ako stačí vybľakovať na Slovensku silácke reči a infantilný národ si z tlčhubu urobí svojho vodcu. Mečiar, Dzurina, Fico, .... a teraz ten nedonosený večný adolescent Procházka a hrdý majiteľ srdca, citu a rozumiu Kiska! :-D

Ako vysvetlíš, že sa takíto obyčajní Niktoši mohli stať objektom adorácie tak veľkého počtu Slovákov? A je jedno, že to nikdy nebola väčšina! Ako to súvisí s holubičou povahou? To sa pokús vysvetliť!

Nie je to náhodou tým, že väčšina infantilných Slovákov neustále hľadá nejakého Múdreho starca, Hrdinu a Zázračné dieťa, ktorí dokážu ZA NICH premyslieť, rozhodnúť a vykonať hrdinský čin! Opakujem väčšina, nie všetci. Myslenie asi bolí, jednoduchšie je vykrikovať heslá ako pri zrode Slovenského štátu, na 1. mája alebo cengať kľúčami v novembri 1989. Nedostali sa náhodou títo spomenutí Niktošovia a táraji k moci práve preto, lebo vyhovovali mentalite väčšiny Slovákov? Nereflektovali ju, neboli to "vodcovia" z ľudu?

Je úplne jedno, či je to okolo nás lepšie alebo horšie. Som dokonca schopný pripustiť, že napríklad Česi okrem svojej patologickej servilnosti, hystérii a vylížprdelkovstvu sú ešte infantilnejší, ako Slováci. Ale pomôže nám to?

Norman

Sú to rôzne slová - naivita, infantilnosť, holubičnosť - ale v podstate všetci pri tom myslia na ten istý charakterový komplex.

Rok 1945 by som k tejto téme nezaťahoval, veď nik ani nehovorí, že slovania nedokážu páchať zverstvá, to robia všetci, keď dôjde ku kolízii.

Sám si prišiel na podstatný argument, i keď ho odmietaš, ale podľa mňa nie je úplne jedno, či sú susedia horší či lepší. A konieckoncov, je za bordel vinný Mečiar, Dzurinda či Fico? Aký je rozdiel medzi tým, čo Mečiara slepo obdivoval a tým, čo ho slepo zatracoval? A KTO by tam hore bol lepší? NIK.
Obviňovať národ, že zle volil??? Ty si myslíš, že mohol voliť lepšie? KOHO???

Samozrejme, že ten národ je nejaký. Zem pod Tatrami je nejaká. Budovy z minulosti sú tu nejaké. Zvyky z minulosti sú tu nejaké a gény sú tu nejaké. A nič z toho nie je ideálne, skôr asi podpriemerné, čo ja viem. A čo? Načo o tom donekonečna uvažovať.

enel

Nedá mi, aby som sa neozvala. Vy tie informácie o vyvraždení dediny máte od tzv. očitých svedkov. Je ťažko posúdiť, nakoľko boli očití a nakoľko tie informácie prebrali až z x-tej ruky.
Som z Liptova a ja viem iné veci.
Ak tou dedinou myslíte terajšiu Partizánsku Ľupču, tak máte úplne skreslené informácie. Tam partizáni robili čistky na základe ideológie spojenej s náboženstvom. Čistili sa tam Nemci, katolíci a katolícki kňazi.
V Liptovskom Jáne zlikvidovali nemecké deti a učiteľa, ktorí tam boli ako v škole v prírode.
Ústredie tejto nenávisti bolo na ev. fare v Porúbke.
Všetko toto malo (hlavne na Liptove) tón konfesionálnej nenávisti. Ale tak to už býva.
Rusi s tým nemali nič spoločné.

Norman

Tým, že je SNP sviatok a teda dosť chránené pred kritikou, asi nejestvuje nejaké jasné čitateľné zhrnutie tých zverstiev, ktoré sa páchali. Existujú poloodborne sa štylizujúce veci, napríklad aj tu na beo

Je jasné, že zabíjania boli namierené hlavne proti Nemcom a prípadne katolíckym kňazom.Ale očividne hlavne proti Nemcom. A je to typická metóda, ktorá prišla z boľševického ruska.

Je jasné, že motívom a zdrojom boli komunisti, Rusi, čechoslovakisti, evanjelici - množina, ktorá sa preplieta. Podiel evanjelikov na rozbíjaní Slovenského štátu sa nejako nespomína, akosi sa k  tomu nehlásia.Bolo by naozaj zaujímavé vedieť, do akej miery na Liptove to boli konfesionálne nenávisti.

 

slaven1

Keď sa píli strom, lietajú triesky.

Pavlik Morozov

Más smolu, túto informáciu mám z prvej ruky a priamo od človeka, ktorý musel utekať z vtedajšej Nemeckej Ľupče. Zisti si od pamätníkov priamo v tejto komunistami zlumpačenej kedysi významnej obci, prečo sa tak báli Nemcov a koho telesné pozostatky museli vykopávaťv katastri obce. Obvinenia z vraždy tých pár katolíckych farárov, čo zmizli v regióne sa nebáli. Schválne, či sa to dozvieš!

Pavlik Morozov

Pán farár Scheda mal 46 rokov a v Liptovskom Sv. Jáne pôsobil už 8 rokov, v pastorácií bol už 17 rokov. Večer, 5. septembra 1944 vtrhli na faru v Liptovskom Sv. Jáne opäť partizáni s tým, že má ísť s nimi na pohovor, a že ho po ňom pustia domov. Naložili ho do nákladného auta, kde už bolo 64 „z politických príčin zaistených“ z Liptovského Mikuláša a okolia, ktorých previezli do Nemeckej Ľupče7, kde ich zatvorili v budove obecného úradu. Spolu s ním zobrali z obce ďalších troch občanov Liptovského Sv. Jána nemeckej národnosti. Takýmto spôsobom boli do Nemeckej Lupče odvlečení aj ďalší rímskokatolícki kňazi a to: dp. Dekan Pavol Pobeda z Palúdzky, dp. Ondrej Gerat z Liptovských Kľačian. Zo skupiny zaistených partizáni odčlenili 33 hlásiacich sa k nemeckej národnosti, medzi nimi aj dp. Schedu. Títo boli podrobení veľmi surovému mučeniu. O hroznom neľudskom trýznení sa zmieňuje dekan Vincent Malinaj poznamenajúc v nemeckoľupčianskej farskej kronike: „Pán dekan Pobeda prišiel po prepustení na faru v Nemeckej Ľupči. Videl som, že je strašne zbitý. Chrbát celý čierny. Hlavu preťatú. Na rukách opuchliny. Nepovedali mu, prečo ho bijú...“ Podobnému trýzneniu bol vystavený aj R. Scheda, o ktorom sa zmieňuje v spomienkach E. Šmídová: „Partizáni mu údajne na chrbte vyrezali hákový kríž a povybíjali zuby, z ktorých viaceré boli zlaté.“ V Nemeckej Ľupči ich partizáni v narýchlo ustanovenom „súde“8 aj poodsudzovali na trest smrti zastrelením. Ráno, 6. septembra 1944 po dlhom mučení ich naložili v nohaviciach, košeliach a bosých do nákladného auta zakrytého plachtou a odviezli ich hore obcou na začiatok doliny ku tzv. Bielej Ľupči. Tam ich postrieľali sovietski partizáni. Pohádzali ich do jamy, mŕtvoly nedokonale zahrabali až asi o týždeň po zavraždení. Vraždenie videli niektorí obyvatelia zo Sliačov, čo sa dlho tradovalo po dedine. Dňa 8. decembra 1944, po 3. mesiacoch od úmrtia, za prítomnosti ľupčianskeho lekára Dr. Bneuera dali povraždených Nemci vykopať a uložili ich do truhiel.

enel

Ten kňaz sa volal Pavol POBEHA (nie Pobeda) - ak Vás zaujíma.

enel

Nemusím sa nič dozvedať, ja to viem. Z jednej strany rodiny boli moji príbuzní vysoko zaangažovaní v SNP (to by si sa čudoval, ale zdržím sa - to mi velí rozum), z druhej strany - no jednoducho opak - kvôli týmto rozporom zostala rodina navždy rozdelená. A tie informácie nemám z prvej ruky ale priamo od rodičov a starých rodičov.

--- nepodpísaný ---

Porosenko ma banner na Kijevskem nadrazi :-)))

https://www.youtube.com/watch?v=p4EiBrpVg5k&feature=youtu.be

Náhodný okoloidúci

Ukrajine chýba soľ, fabrika sa nachádza v bojovej zóne a možno je už aj rozstrieľaná a soľ z Krymu nedovážajú, vieme prečo.

http://novorus.info/news/events/24435-v-ukraine-trevoga-sol-deficit-i-re...

Ale veď poľskí priatelia im radi pošlú, takú akú aj nám poslali...

Le Bleu

Keď som už dnes taký vtipný..
http://www.youtube.com/watch?v=cV2auKODUkw
Hoci ktovie, čoho sa ešte dožijeme.

nové