Kto porazí Trumpa?

V USA sa začína hľadať vhodný protikandidát, ktorý porazí vo voľbách Donalda Trumpa.

Donald Trump bude zrejme kandidovať znova na prezidenta a ako úradujúci prezident zrejme nebude mať v rámci Republikánskej strany konkurenciu. Ako vieme, v Spojených Štátoch Amerických vládne systém dvoch strán, takže si voliči budú môcť vybrať medzi Trumpom a niekým z Demokratickej strany.

V týchto dňoch sa konala už druhá televízna debata desiatich kandidátov z radov Demokratov. Trvala dve hodiny a tématicky sa pohybovala okolo vnútropolitických témat. Prezident Trump v minulých voľbách zvíťazil aj pre svoj nezvyčane výrazný izolacionalistický prístup – a tento teraz prevzali aj demokratickí kandidáti. Amerika na prvom mieste, európske záležitosti a iné udalosti vo svete hrajú v prezidentských voľbách čoraz menšiu rolu - všetci kandidáti obhajovali stiahnutie sa USA z medzinárodnej scény.

Najviac času zabrala téma zdravotníctva, išlo hlavne o program "Medicare for all". Prisťahovalectvo, zbrane, pracovné miesta, infraštruktúra a hlavne, kto má šancu poraziť 73 ročného Trumpa. Zahraničnej politiky sa týkalo len posledných desať minút pred záverečným slovom.

Za zmienku stoja len dve-tri mená – Bernie Sanders (77 rokov), Elizabeth Waren 70 rokov) a možno ešte Joe Biden (76 rokov). Vysoký vek kandidátov vzbudzuje miernu pozornosť, pripomína tak trocha tzv. gerontokraciu, ktorá vládla sovietskemu impériu v časoch jeho krízy pred tým, ako sa rozpadlo.

"Amerika nemôže byť svetovým policajtom" sa vyjadril Bernie Sanders. Podobne sa vyjadroval a vyjadruje aj Donald Trump – ale americké vojská sú stále angažované po celom svete. Vojensko-priemyselný komplex potrebuje svoje – aj miliardy, aj činnosť na zdôvodnenie tých miliárd. Irák, Afganistan, Sýria - dôležitá je hra, výsledky akoby nik už ani nečakal. Ako sú zlé výsledky v ázijských krajinách, podobne klesá aj moc USA nad Európou, ale v ich politickom diskurze to očividne nevzbudzuje poplach. Američania sa už s tým zmierili - len európski politici akoby to ešte nezistili.

Kto bol teda víťaz tejto televíznej debaty? Nejeden komentátor sa vyjadril, že ním bol jednoznačne iba jeden – súčasný prezident Donald Trump.

Autor: 
téma: 
forma: 
slaven1

V rozhovore Stanislava Balíka pre Halonoviny.cz odznel kus pravdy. Opisuje v ňom akými premenami prešla Česká (a Slovenská) armáda počas posledných 30 rokov.

http://halonoviny.cz/articles/view/51465843

Luko

Spomínam si na jeden:
Prosím prítomných, ktorí ešte vládzu - povstaňte. Prinášajú politbyro.