Kultúrna vložka
Keď pôjdete niekedy po roku 2020 do Pekingu, zrejme už budete mať možnosť vstúpiť v Zakázanom meste do záhrady, ktorú si dal vybudovať cisár QianLong, aby v nej strávil dôchodcovské roky. Po troch desaťročiach reštaurátorských prác by mala byť sprístupnená verejnosti.
Všimnite si tam potom - vlastne, nemôžete si ju nevšimnúť - nádhernú maľbu žeriava (Grus japonensis, 丹顶鹤). Jej autorom je maliar - jezuita Guiseppe Gastiglione (Miláno 1688 - Peking 1766), ktorý pôsobil na dvore cisára QianLonga. A spomeňte si, že keď sa v prvom desaťročí 21. storočia maľba reštaurovala, v Európe už NEEXISTOVAL žiadny umelec, ktorý by to dokázal. Prznenie umenia rôznymi pikasami, rothkami a podobnými plesňami splnilo svoj účel. A tak si s touto výzvou museli poradiť čínski umelci.
Tu je dojímavý príbeh o reštaurovaní krásy
...desaťtisíc hodín robí majstra.
Z psychopatov, produkujúcich tzv. moderné umenie, sa žiadny nevie koncentrovať ani hodinu.
To je ale širší fenomén. Dospelí na Západe si kupujú omaľovánky, aby boli aspoň na chvíľu koncentrovaní a neviditeľná ruka trhu hlási nedostatok farebných ceruziek.
"Zvíťazil som nad mramorom a urobil som ho plastickým ako vosk..."
(Gian Lorenzo Bernini - 1598 - 1680)
http://digitall-angell.livejournal.com/633912.html
neskutočnú silu v rukách. Ja som skúšal tvarovať mramor, ale ani trochu mi to nešlo. A to mám dosť silné ruky a denne cvičím krav maga.
Myslíš si, že máganím kravských vemien získaš silu? ;-)
Ale vážne. Ja si skôr myslím, že to nebolo len bežné sochárčenie s dlátom, ale na jemné práce aj aj brúsenie, prípadne chemické metódy, napríklad leptanie a vyžieranie mramoru (po chemickej stránke obyčajný vápenec CaCO3, len výrazne premenený pod vplyvom tlaku a tepla počas geologických procesov) kyselinami. Možno by stačil obyčajný ľahko dostupný ocot.
...ako tá umelkyňa, ktorá darovala Grassalkovichovej záhrade žltý plechový objekt s ohnutým rožkom na pamiatku holokaustu.
Schuster, vtedajší prezident, nariadil zašiť nevkusnú hovadinu do pivnice. Potom tvrdil, že len chcel vzácnosť chrániť pred vplyvmi počasia.
Škoda, že ju nedal do výkupne farebných kovov. Nemusela sa tam objaviť znovu a trčať tam doteraz.
sú úžasné. Vytvarovať dokonale krásnu tvár pod tými závojmi, a pritom aj ten závoj dokonale nariasený... to je naozajstné umenie.
viete mi prosím poradiť, ako sa skontaktovať so šéfredaktorom stránky alebo mi poradiť, kde by som mohla nájsť napríklad na niekoho z redaktorov mail? Napríklad aj na Vás?
Za odpoveď Vám vopred ďakujem
je tomu dnes odo dňa, keď Gagarin ako prvý človek letel do vesmíru.
Len aby sa nezabudlo, keďže sionmédiá túto skutočnosť úplne odignorovali.
ako keby sa to stalo dnes.
Nezabudli sme. A tesime sa spolu.
A to nam nikto nevezme.
Dobrý den,majore Gagarine- jej,bola by som zabudla,veľmi Ti ďakujem Buheh,aj časopisu Kozmos .)),bolo by to od nás nepekné,nespomenúť si.
Idem už aj pozrieť foto,musela to byť sila,taký mladý a atraktívny-aj politická výhra,chápem.Inak,bol to ....ehm,casanova.Tú jazvu na ľavom obočí získal,keď sa náhle vrátil domov manžel jednej jeho frajerky,to len ako pikantnosť spomeniem.To nič nemení na tom,že bol prvý pozemšťan,ktorý obletel planétu Zem.Privet.