Mám fpiči na lehátku?

Včera sme sa v televíznom spravodajstve dozvedeli, že nezamestnanosť medzi mladými ľuďmi do 25 rokov na Slovensku prekročila hranicu 35 percent. Vyššia je len v Španielsku (takmer polovica) a Grécku (44 percent).


Na riešenie tohto problému vytvorila pseudopremiérka Radičová tzv. Akčný tím, ktorý má pripraviť programové a projektové návrhy, relokovať na ich implementáciu prachy z eurofondov blablabla ako za najhnilších čias socializmu, kde tiež platilo, že ak nevieš, čo robiť, vytvor akčnú úderku. Mladým ľuďom vraj majú tieto byrokratické opatrenia pomôcť v dnešných obludných časoch dominancie megakorporácií požierajúcich všetko okolo seba naštartovať malé a stredné podnikanie. To čo budú robiť? Hrnce drótovať? Kšeftovať so zajačími kožkami? Alebo kde je ešte voľná nika pre mládež, tys´držiteľku rána, neobsadená veľkými agresívnymi hráčmi?


Otázkou je, prečo sme vo viacerých dôležitých parametroch takmer na úrovni Španielska a Grécka - napríklad zmienená nezamestnanosť mladých či podpora vedy a výskumu - hoci Slovensko vykazuje podstatne vyššiu ekonomickú dynamiku a nie je zatiaľ úplne krachujúcim štátom. Ale ešte zaujímavejšou - a legitímnou otázkou je, prečo nám pri tejto vskutku vážnej situácii s nezamestnanosťou mladých ľudí tento chrapúnsky systém tlačí do hlavy, že je potrebné zvyšovať vek odchodu do dôchodku až po smrť a voziť si sem gastarbajtrov, napríklad šikovných Kosovarcov či iných Albáncov, pretože na nás "nemá kto robiť".


Kto už konečne ako prvý povie že cisár je nahý a je tu kríza práce? Práce proste niet, a ani nebude. Takej, akú by si mladí, ovplyvnení ideológiou nekonečného rastu, predstavovali.


A tak všelijakí absolventi fakúlt masmediálnej komunikácie, podkarpatského práva, filozofie, psychológie, sociológie, už žiadne mám fpiči na lehátku. Treba pomôcť na záhrade. Krumple, mrkva baklažány... vo vašom vlastnom záujme. Slovensko má na pultoch obchodov najnižšie zastúpenie domácich potravín z celej EÚ a Radičovej Akčný tím - namiesto vyhadzovania eurofondov na kurzy kreatívneho účtovníctva pre budúdich mladých dynamických podnikateľov - má šancu urobiť niečo užitočné a vytvoriť pre mladých nezamestnaných školiace farmy. Inej cesty už niet.

Autor: 
t

by mohli pracovat na PR kampani a informovat ludi o tom ake potraviny su na Slovensku dostupne, domnievam sa, ze zakratko by nastupila na tie farmy vlna dobrovolnikov z kazdej vekovej kategorie... v kazdom pripade treba podmienit poberanie davok robotou a postarat sa o to, ze vzdy nejaka bude - cistenie odvodnovacich kanalov, kosenie travy a pripravit sa na vyvlastnovanie neobhospodarovanych pozemkov... to na zaciatok popri tom treba vymenit cely statisticky urad za ludi co su realne schopni urobit aj nieco ine ako zratat pocty katolikov... napr gramotnost, aby sme vedeli na com sme... popripade zverejnit realne zdanene prijmy osob nakolko sme jedina "rozvinuta" krajina, ktora nema vytvorenu statistiku mzdovej struktury... roboty je plno len ludia nevedia kam s konopi a sice aj ked vedia vzhladom k tomu ze nemaju stranicku knizku tak sa do statnych struktur nedostanu a to je garantovane... a bez toho, aby tam hore bol niekto schopny organizacie tohto bordelu, je manevrovaci priestor pre kazdeho v krutych vodach trhu malinky....

Buheh

 

Kapitalizmus nefunguje. Celé je to o tom. Kam sa pozrieš, samé smutné veci, samé smutné tváre. Nezamestnanosť, hypotéky, sociológovia, mesežnikov, miklož, tendre, odposluchy, rovná daň, otrokárske korporácie, eurovaly, ropná kríza, finančná kríza, demokratické voľby, gorily, pluralitné a slobodné médiá, banksteri... dalo by sa pokračovať donekonečna. Kam sa pozrieš, odvšadiaľ trčí veľké NEFUNGUJE TO.

Socík nefungoval. Tvárili sme sa, že funguje, úderníci prichádzali so stále novšími a jagavejšími chozraščotmi, ale nič z toho, bizarnosti na každom kroku svedčili o realite. Vraveli nám, že systém je dobrý, len ľudia sú na vine.

Presne ako teraz. Gorily sú na vine, henten je zlý lebo kradne, politici sú zlí, lebo kradnú a všetko rozkradli. Kradnúť... to slovo nemôžem už ani cítiť – kto ho používa v súvislosti s politikou, je idiot. Problém je inde – NEFUNGUJE TO.

Kapitalizmus či socializmus – každý ekonomický systém je systém prerozdeľovania zdrojov. Nie je to nič iné, než materiálna chrbtica fungovania spoločnosti. Systém, ak má byť funkčný, musí byť dlhodobo stabilný a spoločnosti prospešný. Lenže tento, v ktorom žijeme, nie je stabilný a takmer nikomu nie je ani prospešný – okrem zopár vyvolených majiteľov. Nemôže byť stabilný a ani prospešný systém, ktorý smeruje k likvidácii zdrojov, ktorý sa snaží ľudí dostať do stavu polodebility, ktorý sám seba požiera a nemá ako opraviť svoje hlboké principiálne chyby.

Ekonomický systém nemá iné hodnotiace kritérium, než funkčnosť. Ide o prežitie a rozvoj spoločnosti – dobré je to, čo funguje. V tomto zmysle napríklad aj také súkromné vlastníctvo je iba jedným z nástrojov, ktoré nemajú iné odôvodnenie, než príspevok k funkčnosti systému.

Takže keď si teraz povieme úprimne a otvorene pravdu do očí: NEFUNGUJE TO, znamená to, že je čas začať hovoriť o všetkom pekne od začiatku. Tým myslím poctivo otvoriť tabuizované témy ako spomínané súkromné vlastníctvo prostriedkov či zdrojov, legálnosť zastupiteľskej demokracie, zvrchovanosť komunít, zodpovedné spravovanie neobnoviteľných zdrojov, atď.

Darmo ma teraz označíte za marxistu – nie som marxista, som tzv. podnikateľ a bol som jedným z prvých, čo štrngali kľúčmi v 89-om. Lenže pravda sa nedá utopiť v nejakom zaklínadle – určité princípy fungujú bez ohľadu na to, či veci pomenujeme takým alebo onakým slovníkom, a či si to niekto praje alebo nie.

Netvrdím, že ideálny systém je reálny. Je dosť možné, že nie je, a je dosť možné, že aj keby bol, tak už je pre nás príliš neskoro – ľudstvo je premnožené, planéta je vybývaná. Ale to neznamená, že nič lepšie ako plutokracia už sa nedá vymyslieť a že tzv. demokracia na US spôsob je vrchol a koniec histórie.

Tak riekol Veľký Buheh a odobral sa pred spaním si prečítať ešte úryvok z veselého sionistického pamfletu s názvom Kapitál.

N

Jacques Derrida: Strašidlá Marxa

http://www.noveslovo.sk/c/27209/Marxove_prizraky_nemozno_exorcizovat

 "V jadre marxizmu spočíva principiálne a permanentné spochybňovanie neférového usporiadania, nielen politického, ale akéhokoľvek. Marx oponuje všetkým, ktorí považujú neférovosť za niečo, čo je vpísané do osudu sveta a spoločenstva, a preto sa s tým treba vyrovnať. Nepopiera, že nerovnosť tu je a vždy bude, no nechce sa s ňou nikdy zmieriť. Navrhuje neustále úsilie na jej odstraňovanie, pričom programovo buduje svoje myslenie takým spôsobom, aby sa dalo použiť ako nástroj pre všetkých, ktorí si tento princíp osvoja. Preto je stále zdrojom inšpirácie."

 

Pavol Dinka: Besy kapitalizmu alebo začiatok novej éry?

http://www.noveslovo.sk/c/27207/Povedali_o_knihe_Besy_kapitalizmu_alebo_...

 

Ak niekto čítal., odporúča aj nám? 

 

Buheh

 

Prečo sa plutokrati boja Marxa ako čert kríža, je nad slnko jasnejšie.

Pre istotu ešte raz zopakujem: nie som Marxista. Tak isto ako sa necítim byť Newtonista, keď uznávam jeho prínos v oblasti fyziky, nie som Edisonista, keď si svietim žiarovkou, a nie som ani vyznávačom Adama Smitha, keď uznávam princíp trhu.

Všetky ľudské koncepcie, myšlienkové sústavy, izmy, náuky či svetonázory – sú iba konštrukcie, modely. Napodobeniny reality. Sú ako rukou kreslený obrázok krajiny oproti skutočnej krajine. Podobajú sa realite svojou pointou a pár súvisiacimi čiarami nakreslenými rukou mysliteľa – a ten zvyšok je iba blúznenie. Ako raz ktosi povedal: „Ľudské poznanie je nevedomosť obalená smiechom.“ Toto treba mať stále na pamäti, keď sa oháňame nejakými zaklínadlami.

Marx naveky správne pomenoval princíp vykorisťovania a nespravodlivosti, ktorá je prirodzenou vlastnosťou kapitalizmu. Jednoducho vystihol túto pointu, ktorá funguje, darmo sa budú všetci mikloži pučiť. Oni majú inú neodškriepiteľnú pointu: princíp súťaže, ktorý je základom evolúcie. Tá je tiež neodškriepiteľná, darmo sa budú ortodoxní stalinisti pučiť. Sú to iba dva rôzne obrázky tej istej krajiny. Sú tu už navždy, bez ohľadu na to, kto, kedy a prečo ich pomenoval.

Tieto levely sú už minulosťou. Je čas, aby prišlo niečo iné. Neohadzujme sa zaklínadlami, radšej zabudujme známe pointy do nejakého nového modelu, aby si neprotirečili.

memovic

Na prahu vcerajska buducnosti

oprety o zarubnu stojim

vycerpany posstmodernou cnosti

pohnut sa bojim.

 

Pnutie hrubne, zila sa vzduva

praaaask-konecne, konecne cosi

nie som teda celkom z dreva-

smrtka draha spolahlivo bez vynimky kosi.