...míní tím nastolení a upevnění americké hegemonie na věčné časy

Na linkovanie tu máme tupé sociálne siete, ale nedá mi upozorniť na článok ukazujúci, ako aj rôzni ľavicoví, či nebodaj aj horší explicitne marxistickí aktivisti nakoniec na staré kolená prichádzajú na tú istú objektívnu pravdu ohľadne geopolitického stavu a vývoja. Z takých alebo onakých dôvodov. Konkrétne: v Delskom potápači uverejnili rozhovor s Berndom Rabehlom, jedným z vodcov revolučných pohybov v Nemecku a Francúzsku koncom 60-tych a začiatkom 70-tych rokov.

Urývok

Ž: Tvrdíte, že evropské země nejsou suverénní, že jsou washingtonskými vazaly. Zahrnujete do této kategorie i Německo?

R: Vždyť to připustil i Brzezinski. Ekonomicky, monetárně, vojensky i technologicky nadřazené Spojené státy usilují také o dosažení jakési civilizační či ideologické hegemonie – „amerického způsobu života.“ Tento pojem ovšem neoznačuje jen způsob života, ale také „zábavně-kulturní průmysl.“ Ústředním cílem americké „kultury“ je zničení tradiční evropské kultury. Podobné je to i se starobylými asijskými kulturami, hlavně japonskou, čínskou a indickou. USA „demokratizují“: nivelizují všechny kulturní formy. Když Washington mluví o „konci dějin,“ míní tím nastolení a upevnění americké hegemonie na věčné časy.

Ž: Což je pochopitelně nemožné…

R: Jistě. Americké elity už dávno ztratily veškerý zájem o kulturu dialogu a kritiky. Zbyly jen fráze, reklama a obrázky vnucující stále nové a nové výrobky. Vládne neutrální, apolitický tón. Světové oceány bez ustání brázdí deset amerických letadlových lodí ve stavu bojové připravenosti. Jenom Spojené státy si mohou dovolit takový luxus. Svou nadřazenost a bohatství dávají okázale najevo. Evropská nebo čínská paměť je však delší než samotná existence Washingtonu a velice dobře si uvědomujeme, že sláva žádné supervelmoci netrvá věčně.

Ž: Odkud tedy Washingtonu hrozí nebezpečí?

R: Ne zvnějšku, ale zevnitř. Během uplynulého půlstoletí Ameriku zaplavili neevropští imigranti, takže bělošské evropské obyvatelstvo se brzy stane v USA menšinou. Největší podíl dělníků bude z Latinské Ameriky a ekonomicko-vědecké elity budou sestávat hlavně z Asiatů, ponejvíce Číňanů. I Brzezinski vyjádřil obavy, že „americká“ elita se v blízké budoucnosti poasijští. Je to jen otázka času. Podle některých k tomu dojde za dvacet let, podle jiných ale ještě dřív.

Tu je celý článok

 

Celé to okrem iného aj naznačuje, aký veľký stret sa odohráva v Nemecku aj dnes a prečo je to taký problém, aby sa tam čokoľvek výraznejšie pohlo. Stretávajú sa tam žulové kontinentálne bloky a to trenie je veľké, aj keď sa zdanlivo nič nehýbe. Netreba byť geológ aby človek vedel, ako to nakoniec dopadne.

Samozrejme, nie so všetkým možno s Rabehem a podobnými zjavmi súhlasiť, a nie vo všetkom mu možno veriť. Ale nech už boli jeho životné pohyby a motívy akékoľvek, či už zámerne alebo nechtiac, tak či tak stelesňuje sumárum jednej alternatívnej cesty.

 

 
Autor: 
téma: 
Náhodný okoloidúci

Presne tie, a ešte atómové a iné rakety, to je to jediné, čo kryje dolár.