Mýtus o klérofašistovi Jozefovi Tisovi a „Farskej republike“

Osobnosť Jozefa Tisu treba posudzovať v historickom a politickom kontexte doby, v ktorej žil. Povedzme otvorene, že našim bratom Čechom a konkrétne mimoriadne hlúpemu a intrigánskemu Benešovi, ktorý svojou hlúpou nerealistickou politikou priviedol nás aj Čechov iba do nešťastia, náramne vyhovovalo mu nalepiť na čelo flaster „fašista“, čo neskôr komunisti zdokonalili do absurdity zavedením pojmu klérofašizmu. V literatúre zaklincoval Dominik Tatarka v idiotskom románe „Farská republika“. Je symptomatické, že keď zoberieme dej tohto románu
(napr. stručný obsah nájdete na stránke http://www.metoo.sk/12019/dominik-tatarka-farska-republika--obsah-litera... ),
že páni komunisti následne poučili pána Tatarku, ako vyzerá skutočná totalita a fašizmus. Ten obraz „fašizmu“ na Slovensku je zjavný už z tohto krátkeho obsahu, ale prečítajte si samotný román aby ste pochopili, aký bol „politológ“ samotný Tatarka, evidentne cítiaci potrebu sa zavďačiť novým komunistickým pánom. Viem si predstaviť, ako by dopadol napríklad hlavný hrdina v Iraku, keby sa tam odohral podobný príbeh v XXI. storočí. Ali Al-Menkina by skončil vo väznici Abu Ghraib a dopadol by asi takto : http://en.wikipedia.org/wiki/Ali_Shallal_al-Qaisi#mediaviewer/File:AbuGh...
Tiso bol najmenej autoritatívny prezident tej doby, nebol zaťažený žiadnou ideológiou a ak dokázal Karvaša menovať do funkcie napriek jeho otvorenému priznaniu k Slobodnému murárstvu, ťažko z neho urobíte fašistu, pokiaľ ste úplne nepotratili zdravý rozum. Viem z rozprávania jedného jeho ministra, že to bol človek pomerne otvorený na diskusiu a ochotný zobrať do úvahy hranice svoje kompetencie. Ak si pozriete aký gašpari vládli okolo nás, ak si prečítate životopisy skutočných zakladateľov fašizmu, Tiso sa Vám bude javiť ako pragmatický liberál.
To všetko platilo v období, keď mohol ešte robiť samostatnú politiku. O tom, že vypukne SNP vedel kde-kto, vrátane Tisu a Čatloša. Keby ho chceli naozaj brutálne potlačiť fašistickými metódami, mali na to dostatok informácií a prostriedkov. Mýtus že SNP bolo komunistické sprisahanie je katastrofálna sprostosť. Komunisti a ruskí partizáni posrali v SNP čo sa dalo. Treba si uvedomiť, že veľa povstalcov sa dostalo do boja s Nemcami na základe povolávacieho rozkazu. Môj strýko, veľký padlý hrdina povstania bol člen HG a aj ďalší povstalci z mojej rodiny patrili do tejto kategórie. Prenasledovanie komunistov za Slovenského štátu malo z pohľadu skutočnej totality, ktorú nastolili po roku 1948, absurdné rozmery. Už zo samotného románu Farská republika to vidno, to „ukrývanie“ komunistov, ktoré ŠTB by odhalila za 24 hodín, môžem potvrdiť aj z našej rodiny. Opakujem, pánovi Tatarkovi neskôr predviedli komunisti, čo je to fašistická totalita v celej jej paráde. A nakoľko sme mali v rodine aj policajného prezidenta, môžem potvrdiť že polícia za Slovenského štátu nebola sprostá a bola ďaleko efektívnejšia pri odhaľovaní kriminality, ako dnes.
Tiso bol antisemita a mal na to aj svoje dôvody. Niektorí Židia naozaj na Slovensku napáchali veľa obludného zla a Tiso ako farár nemal podľahnúť pokušeniu generalizovať ich ohavnosti na všetkých Židov. Ale musíme zobrať oficiálnu politiku Vatikánu v priebehu storočí a jej súčasťou antisemitizmus bol (zabili nám Krista!).
Z arizácie ako prebehla v réžii spodiny Slovenského štátu (ku ktorej patrili aj neskorší režimoví spisovatelia ako Ľudo Ondrejov) bol samotný Tiso znechutený. To že títo nehanebníci utiekli do Kanady a tam potom písali vlastnú históriu Slovenského štátu, to je smutná kapitola našej historickej ignorancie, s ktorou sa ešte musíme vyrovnať. Práve táto banda má na svedomí nešťastné Tisovo gesto z 30. októbra 1944, ktoré mu veľmi poškodilo aj v očiach našej rodiny, lebo vyznamenával vojakov, čo zabili nášho strýka (opakujem žiaden komunista, ale narukovaný člen HG).

Autor Wotan

Autor: 
region: