Na Východnom fronte nič nové

Som fascinovaný. Vždy som žil v histórii, vo fenoméne, ktorý  k mrňavému bodovému prežívaniu času pridáva celú novú dimenziu, robí z neho nekonečnosť. Ale toto tu ešte nebolo.

Je všeobecne známy výrok, že história sa opakuje. Opakuje sa v malých cykloch, väčších, aj veľmi dlhých. Tie kratšie opakovania spozoruje vnímavý človek sám, ale tie, ktoré presahujú dĺžku života jednej generácie, alebo aj celých civilizácií, dokáže zaznamenať zvyčajne len pripravený špecialista (podobne, ako napr. integrály dokáže chápať len človek patrične vzdelaný). Tie kratšie opakovania vidno každý deň,  napríklad groteskná analógia medzi bývalým "socializmom" a dnešným "kapitalizmom"  sa veselo prejavuje znova a znova. Ale nikdy som si nepomyslel, že zažijem zopakovanie roku 1942.

Lebo na Východnom fronte zasa nič nové.

Európa je zjednotená v jeden šík, všetci jej lokálni politici vedú krajiny, ktoré sú zvrchované len čiastočne. Všetci počúvajú hlavne to, čo zaznie z Berlína (prípadne z Bruselu). Nemecko je zjednotené, voľby sú jednoznačné, anarchistická alebo komunistická opozícia v politike prakticky nie je. Ľudia sú ešte stále zaplavení technickým blahobytom, nové vynálezy - lacné letectvo, doslovne osobné počítače, autostrády a znova a znova autá, plus šport, masmédia  a otvorený prístup k nahote a sexu - to všetko ešte hladinu hormónov v ľudskej polievke udržiava mimo hranice nespokojnosti.

Juhoslávia, ktorú nedávno oslobodili naše západné vojská, je rozdelená. Nedávno sa podarilo spacifikovať Grécko. Staré spráchnivené južanské PIGS sú síce ako deravý podvozok, ale kooperujú (až do najbližšej zrady) - lepšie to nikdy nebolo a nebude.

Kampaň na Západe dosiahla svoje víťazstvo - tam už sa nebojuje, všetci sú v jednom košiari. Británia je zadusená Pakistancami. Amerika síce nie je spacifikovaná, ale v Atlantiku sa nebojujue a USA čakajú na korisť ako nervný pes, ktorý má síce silu a ostré zuby, ale nemá rozum, a tak podlieha silnejšej vyššej vôli. Každopádne -nebojuje sa na dvoch frontoch.

Na východe nám patrí celý Balkán a Poľsko sa nielen nevzpiera, ale je oddané do špiku kosti - tamojšia arbeitskraft v pásikových handrách dnes dokonca tvrdí, že prežívajú zlatý vek. Splnený je Rosenbergov Mýtus 20. storočia: -  vo východnom Pobaltí opäť raz svojimi uralskoaltajskými jazykmi blabocú, že chcú byť považovaní za Árijcov - a Ukrajina piskľavým dialektom ruštiny oslavuje, že  je vraj odtrhnutá od Ruska.

Dokonca zatiaľ ani nie je treba okupačných vojsk, ktoré by boli vítané kvetmi ako v roku 1941 - tento raz bojujú Rusi sami proti sebe.  Niekde za Charkovom, na pláňach ťahajúcich sa až k Volgogradu, sa začala jar a vytvára sa vojenský front.

Na Východnom fronte sa teda začína znova strielať.

Nehovorte mi, že sa nepíše rok 1942.

 

Ak zoberieme okamžitú statickú situáciu, je to takmer rovnaké. Pre sily Západu to dokonca vyzerá lepšie ako kedysi.

Keď ale zoberieme nielen body, ale dynamiku situácie, obraz je predsa len iný.

Rusku nevelí huhňavý gruzínsky zločinec, ale naozaj populárni a schopní reprezentanti ich najpokrokovejších štruktúr.

Druhý, zásadný a podstatnejší fakt je, že Západ naopak nie je motivovaný renesanciou nordických hodnôt, ale tento raz je to len nafúknutý plutokratický nádor so sionistiickým pavúkom v zátylku.

Nie, nehovorím, výsledok vôbec nie je jasný.

História sa síce opakuje, to áno, ale našťastie nikdy nie absolútne presne.

Napríklad kedysi, v júli 1944, bol spravený pokus o zmenu vtedajšej radikálnej politiky Európy. Ten pokus chcel odstrániť  vedenie Berlína a zabrániť najhorším fázam vojny, uzavrieť mier. Európska opozícia vtedy chcela zabrániť vraždeniu a znásilňovaniu civilov. Ten puč vtedy nevyšiel a tak následný rok došlo k tomu, hrôzu čoho čo si dnešná populácia nedokáže naozaj ani predstaviť. Je len zázrak, že to Európa ako kultúra prežila.

Možno sa tentokrát podarí v Berlíne včas nejaký prevrat, boh vie - aby sa celá história poníženia nemusela opakovať.

Ak nie - ak sa nám nepodarí zmeniť smerovanie našich krajín, ak my nedokážeme zmeniť smerovanie Európy - tu a teraz - tak si nič iné, ako to peklo, čo príde, nezaslúžime ani my, ani naši potomkovia.

To len tak bokom, aby ste sa potom nepýtali: "prečo?". Aby ste vedeli. Aby ste sa potom nehrali na nevinných.

 

goya

Goya, z cyklu Hrôzy vojny.

Prasiatko

Kvik, keď nič nové, tak si to zrekapitulujme:
http://www.al-monitor.com/pulse/originals/2014/06/syria-official-intervi...

Le Bleu

2 ukradnuté komentáre.
"Európania by sa mali prestať tváriť, že tým krajinám rozumejú lepšie ako domáce obyvateľstvo." To je zo sme.sk, k západným predpovediam výsledkov prezidentských volieb, resp. k Shemeshovej kusu v najlepšej tradícii propagandy pod fakt infantilným názvom "Asad sa dáva zvoliť za prezidenta, získa 99 percent hlasov?"
Toto je info a postreh už neviem odkiaľ:
92% of Syria's CW destroyed. Too bad for Al-Qaeda. Will be tougher to run false flags now.

čitateľ

Norman - KOBA bol pre teba zločinec?! A čo si o sebe myslíš? Čo si v živote dokázal ty? O čo si lepší? Že si nanariadil genocídu Rómov, alebo iných turkotatárskych etník? Fakt sa máš čím chváliť! Nie si o nič lepší človek ako bol on, len si arogantnejší.

Pavlik Morozov

krásne ho filozoficky spracoval šialený génius Nietzsche. Je to ale o nadhľade, teda aj na webe Nadhľad je to aktuálna téma! :-D

A tak sa pozrime smerom dozadu, do histórie. Každá z veľkých civilizácií mala svoje agresívne militaristické obdobie. Na vrchole prišla morálna kríza, ktorá postupne prerástla do krízy ekonomickej a vojenskej. Národ stratil vo svojej väčšine (napodiv trvalo!) o militaristické agresívne chúťky - škola prehratej veľkej vojny pôsobí dlhodobo. Rimania, Gréci, Francúzi, Nemci, Japonci - to sú len tie najokatejšie príklady z nášho kontinentu. Žiaden z týchto národov nemá väčšinu bláznov, potrebných na rozpútanie tvrdej špinavej pozemnej vojny! Zmôžu sa oba na provokovanie hlupákov, ktorí nemajú dosť rozumu a nechajú sa do takejto vojny zatiahnuť.

Jestvuje niečo ako národná mentalita? Kedy sa najlepšie prejaví? Aká je tá Slovenská?

Národnú mentalitu si nie je možné predstavovať ako niečo, čo je geneticky vrodené alebo ako počas výchovy a kultúrne získané vlastnosti, ktoré MUSÍ MAŤ KAŽDÝ príslušník národa. Ale ak ju chápeme ako pravdepodobnú reakciu VÄČŠINY príslušníkov národa na konflikty spoločnosti, dala by sa aj pomocou analýzy histórie národov aj štatisticky dokázať. Dôležitá je tá podmienka "reakcia na konflikty". Lebo inštinkty sa nedajú jednoducho manipulovať propagandou, tou môžeme iba inštinktívne reakcie vyprovokovať. Nie je to niečo konštantné, drsné najmä vojnové skúsenosti, ako som uviedol, ju môžu výrazne zmeniť.

Slovenská mentalita sa nádherne prejavila pri vzniku Slovenského štátu, počas II. svetovej vojny v spôsobe ako sa chovali vojaci rýchlej divízie na sovietskom území, po druhej svetovej vojne vo voľbách v roku 1946, v čase komunistickej totality v porovnaní s Čechmi, v roku 1968 a v roku 1989. Reakcie Slovákov v porovnaní so susedmi boli veľmi špecifické, najmä ak ich porovnáme s reakciami susedov v tej istej dobe.

1. Kresťanské korene sa prejavujú aj u slovenských ateistov. Ešte aj ten najbojovnejší ateizmus na Slovensku má svoje špecifiká. Je v ňom viac bohabojnosti (uvedomenie si vlastných hriechov a kŕčovité popieranie trestu popieraním trestajúcej Božej autority!), ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať nekvalifikovanému pozorovateľovi. :-D Väčšinový Slovák má Desatoro zakorenené v podvedomí viac, ako okolité národy a prejavuje sa to práve v krízových okamžikoch.

2. Väčšinový Slovák je tvor konzervatívny a nemá rád prudké zmeny. Netrpí na mesianistické komplexy a nemá vo zvyku sa preceňovať. Z tohto dôvodu sú jeho reakcie na krízové situácie menej hysterické, ako v jeho okolí.

3. Väčšinový Slovák hľadá istotu, stabilitu. Preto rozumný politik mu ponúka tieto hodnoty. Nie je to "Karpatský orol", ktorého cieľom je raz ročne vzlietnuť do nadoblačných výšin aj za cenu, že potom bude cely rok sa kŕmiť smradľavými zdochlinami.

Prečo je táto mentalita Slovákov tak odlišná od väčšiny Slovanov? Je to historickými okolnosťami osídlenia Slovenska, ktoré bolo určované geografiou krajiny! Na tomto území pri sťahovaní národov ostali skupiny, ktoré si oceňovali možnosť sa ukryť pre ohrozením v zalesnenej kopcovitej krajine plnej jaskýň, teda cenila sa možnosť "zaliezť do diery"! :-D Imigrácia bola motivovaná presne takýmito istými dôvodmi a napriek tomu, že korene väčšiny Slovákov sú poriadny guláš (stačí sa pozrieť na náš vonkajší vzhľad), mentalita našej väčšiny je pomerne výrazná. Slovák sa dokáže výborne brániť, ale nie útočiť! Uprednosťňuje vyhýbanie sa boju útekom do hôr. Preto nedokážeme pochopiť reakcie iných Slovanov, najmä Rusov!

Ak je v dnešnej Európe nejaký národ, ktorý je schopný tvrdo brániť sa vo veľmi špinavej pozemnej vojne, tak sú to Rusi. "Ruský medveď " je výborná metafora, reakcie tohto zvieraťa veľmi dobre vystihujú ich mentalitu. Má svoj rajón a pokiaľ mu do neho zabehnete, musíte sa správať tak, aby ste ho nepodráždili nejakou agresívne vyzerajúcou aktivitou. Špáranie sa v h.vnách na Ukrajine je klasický príklad.

Gulášnárod USA je síce schopný zaplatiť žoldnierov, ale okamžite keď dostane agresívna vojna rozmer, ktorý presiahne možnosti žoldnierov, povolávanie záloh vedie k vnútorným nepokojom. Pochopili to Vietnamci a vyhrali vojnu nie na domácej pôde, ale priamo v USA! Každý rozumný politik USA to vie a Obama patrí k tým najrozumnejším. Vtrhnúť do Ruska a do Ukrajiny by dokázal iba blázon. Jeho vojská by sa v pozemných bojoch na veľkom území rozptýlili a nastala by situácia, vďaka rozmerom a geografii krajiny ešte horšia, ako v Afganistane. Rusi sú v obrane svojej krajiny preukázateľne neporaziteľní. Eskalácia konfliktu vnútri Ukrajiny už narazila na svoje hranice. Kvalifikovaná analýza pre ľudí, čo nezabudli alebo sa naučili po rusky je dostupná na:

http://www.ng.ru/cis/2014-06-05/3_kartblansh.html

Čo sa týka vojenskej expertízy a elementárnej kalkulácie sily tento text nemá chybu. Pochybujem, že sa takýto text ocitne preložený v našej tlači. Okrem iného ukazuje, akú vojenskú silu boli schopní Rusi mobilizovať v Čečensku a to dokonca v období, keď mali zlomok dnešnej! Ani v Európe nejestvuje národ, ktorý by si trúfol zatiahnuť svoju krajinu do podobného beznádejného dobrodružstva dráždiť Rusov. Nemci sa poučili a ostaní sa poučili na ich žalostnom osude v II. svetovej vojne.

Pokiaľ Rusi a Ukrajinci pochopia, že ich proti sebe poštvali v podstate impotentné ale bohaté národy, prestanú bojovať. Slováci a naša diplomacia by mohla ich priviesť k rozumu, máme asi na to najlepšie mentálne predpoklady. Poskakovanie Dzurindu na barikádach Majdanu bola nechutná bodka za jeho kariérou, nemyslím si že tohto chudáka by ešte niekto v Európe bral vážne. Ako úslužného lokaja áno, to vždy aj bol, ale ako osobnosť nie. Opucovať topánky, upratať po psovi hovienko, podržať kabát ... ale nechať si od neho poradiť?

Skutočná vojna sa deje vo svete peňazí, a súperia tu medzi sebou EÚ a USA. Ak by sa € stalo svetovo rezervnou menou, USA by padli na kolená. Vie to aj Obama a chráni záujmy USA rozoštvávaním EÚ a Ruska. Spojenectvo Ruska, bohatého na suroviny s jeho obrovskou vojenskou silou a bohatej EÚ by bola pre USA katastrofa. Preto treba robiť bordel v Európe, nájde sa tu dosť lokajov, ktorí si za bakšiš nase.ú do huby a na hlavu. Preto tak neznášajú pojmy národ, narodno-štátne záujmy, národná mentalita, lebo by vyšlo najavo, akí sú to trápni smradľaví lokaji! To, že sa dokázali do seba pustiť dva slovanské národy je na zaplakanie.

Odporúčané čítanie:

http://leva-net.webnode.cz/products/fjodor-michajlovic-dostojevskij-pror...

Truhlík

Nuž korene Slovákov nie sú žiadny guláš. Neviem kde sa berie tento nevedecký nezmysel.
DNA Slovákov je 60percent R1a a R1b plus nejaké nordické a balkánske skupinky. No a neviem akú DNA majú cigáni - 20percent obyvateľstva.
http://www.eupedia.com/europe/european_y-dna_haplogroups.shtml
Slovenská diplomacia dosiahla najhlbšie dno vo svojej histórii a nemá žiadne predpoklady niečo medzinárodne dosiahnuť okrem pchania sa Lajčáka Američanom do rici.
A Dzurinda bol na Majdane ? Ja som myslel, že len Lajčák a Lipšic.

Truhlík

Nuž korene Slovákov nie sú žiadny guláš. Neviem kde sa berie tento nevedecký nezmysel.
DNA Slovákov je 60percent R1a a R1b plus nejaké nordické a balkánske skupinky. No a neviem akú DNA majú cigáni - 20percent obyvateľstva.
http://www.eupedia.com/europe/european_y-dna_haplogroups.shtml
Slovenská diplomacia dosiahla najhlbšie dno vo svojej histórii a nemá žiadne predpoklady niečo medzinárodne dosiahnuť okrem pchania sa Lajčáka Američanom do rici.
A Dzurinda bol na Majdane ? Ja som myslel, že len Lajčák a Lipšic.

Buheh

presne tohto som sa obával, že sa stane, keď sa genografické testovanie Y chromozómu stane vecou ľudovou. Že to ľudia zvulgarizujú takýmto hlúpym spôsobom.

Nič proti Tebe, truhlík, ale mal by si vedieť, že:
- gény každého človeka sú absolútny guláš, pretože ak má každý z nás dvoch rodičov, štyroch starých rodičov, 8 prastarých rodičov... 10 generácií dozadu je to tisíc ľudí a ďalších 10 generácií dozadu už milión.
- označenia R1a a R1b hovoria iba o chromozóme Y, čiže pred napríklad spred 20 generácií iba o génoch jedného z milióna predkov
- aj mnohí Cigáni, ale aj Číňania, Nepálci, Pakistanci a kadekto iný, kto sa na Slováka vonkoncom nepodobá, majú Y chromozóm s mutáciou R1a alebo R1b.
- samozrejme, ženy putovali spolu s mužmi, ľudia v jednom regióne sa miešali navzájom a ukázalo sa, že staré teórie o sťahovaní národov neboli celkom pravdivé a v skutočnosti po dlhé tisícročia podstatná časť génov stále ostáva v rovnakom priestore. Zároveň však menšia časť génov sa stále obmieňa. Teda my všetci v Európe sme v skutočnosti "európska zmes", a najmä my tu v strede kontinentu, ktorý je križovatkou putovania zo všetkých smerov a všetkými smermi.
- geografia a ďalšie vonkajšie vplyvy naozaj ovplyvňujú prirodzený výber génov v regióne, a teda vlastnosti tam žijúcej populácie. To o čom Pavlik Morozov píše má reálny "vedecký" základ.

Náhodný okoloidúci

Dôležité sú práve tie percentá. Dovolím si tvdiť, že ak je v populácii vysoké percento nejakej Y-haploskupiny, znamená to, že rovnakým alebo podobným percentom sú zastúpené aj ostatné chromozómy, ktoré táto populácia zdedila od nositeľov tej konkrétnej Y-haploskupiny. Absolútny guláš by mohol vzniknúť vtedy, keby muži s tou Y-haploskupinou plodili deti prevažne so ženami iného etnického pôvodu.
Ale samozrejme, treba brať do úvahy aj to, že často sa vyskytnú rodiny, v ktorých nie je žiadny mužský alebo žiadny ženský potomok alebo že veľká časť mužov padla vo vojnách, často skôr ako stihli zachovať rod a že časť detí sa narodila v dôsledku znásilnenia žien vojakmi dobyvateľskej armády. Takže keby nebolo vojen, percentá by aj v prípade migrácií asi boli zastúpené inak.

Miešanie a splývanie etník s R1a s inými etnikami je popísané v tomto príspevku:
http://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_R1a_Y-DNA.shtml

Buheh

O percentách. Žiadna čierna alebo biela, iba nekonečne veľa odtieňov sivej. Alebo krajšie povedané, všetkých možných farieb dúhy.

Mimochodom, porovnanie genografie Y chromozómu a mitochondriálnej DNA zase po ženskej línii ukazuje, že tie migračné trasy boli podobné iba v niektorých hrubých rysoch. Skrátka, cesty božie a cesty génov sú pestré a nevyspytateľné. Viď napríklad slovenské au pair devy v Británii dávajúce prednosť génom kadejakých exotických inostrancov. Zdá sa, že tá rovnováha medzi primiešavaním čerstvej krvi a zachovávaním lokálnej genetickej podstaty je zlatou strednou cestou medzi degeneráciou na jednej strane a genocídou na druhej strane.

Truhlík

Tvoja argumentácia je na úrovni - Všetko je guláš a teda aj Slováci sú guláš.
No dobre, keď to nevieš popísať prečo, tak mi teda uveď nejaký príklad národa , ktorý nie je guláš.
Lebo dokonca ani Maďari nie sú žiadna zmes. To sú také iracionálne báchorky.

Buheh

Ty iracionálna báchorka. Keďže normálne formulácie si nepochopil, tak môžeme ostať pri takomto konštatovaní. Z genetického hľadiska je každý človek a každý jeden národ guláš. Dokonca vrátane najsamotnejších Maďarov.

Náhodný okoloidúci

Kyjevská junta na čele s Porošenkom sa údajne chystá použiť v Novorossii biologické zbrane tajne prevezené z Gruzínska - napríklad baktériu cholery. Cieľom je zlomiť odpor obyvateľstva a zaviesť karanténu a zatvoriť hranice, aby ľudia nemohli ujsť pred vyvraždením do Ruska.
Okrem toho sa vraj chystajú použiť aj "neletálne" chemické zbrane.
http://novorus.info/news/vlast/16936-poroshenko-gotov-primenit-himichesk...

nové