Naty Pillayová, vysoká úradníčka OSN, kritizuje Slovensko za kroky voči Cigáňom

Čítam si dnešné novinky a do oka mi padne jeden, do slovenčiny neúplne preložený nadpis: Francúzsko a Slovensko kritizujú za kroky voči Rómom, kde sa dozviem, že nejaká Navanethem Pillayová (1941) z Južnej Afriky kritizuje Slovensko. Táto vysoká úradníčka z OSN, ktorá vedie divíziu Ľudských práv, vydala tlačové prehlásenie, z ktorého si preložíme úsek tzv. úchylnou bruselsko-úradníckou slovenčinou (cudzorodé prvky sú hrubým):

...

Som znepokojená pokračovanou sociálnou exklúziou a segregáciou Rómov v mnohých európskych štátoch. Vedľa obáv zo správ, v ktorých sa Rómovia čoraz častejšie stávajú terčom nenávistných prejavov, demonštrácií a násilia zo strany neštátnych účastníkov, si úrady v niektorých prípadoch adoptovali politiku, ktorá zväčšuje bezbrannosť rómskej populácie. So znepokojením informujem zistenia správy francúzskeho ombudsmana, ktorý v júli tohto roku poukázal, že nútené vysťahovania Rómov sa vo Francúzsku konali spôsobmi nezlučiteľnými s medzinárodnými normami a ani vnútroštátnymi právnymi predpismi, a podporujem odporúčania ombudsmana.

V podobnom duchu upozorňujem a podporujem správu ombudsmana zo Slovenska, ktorá minulý mesiac identifikovala porušovanie ľudských práv zo strany polície proti rómskym obyvateľom segregovaného vidieckeho chatrčového mestečka. Apelujem na obe vlády, aby konali podľa odporúčaní v týchto správach.

Prisťahovalci a utečenci sú naďalej subjekt diskriminácie a xenofóbie v mnohých krajinách. Alarmujúci počet takýchto útokov sa vyskytuje v Grécku, kde existujúce xenofóbne tendencie ešte zhoršila finančná kríza.

...

[social, exclusion, segregation, roma, demonstration, adoption, population, information, ombudsman, norm, police, appeal, discrimination, xenophobia, alarming, existing, tendency, finance, crisis <- úchylná bruselsko-úradnícka slovenčina]

Kto by chcel ešte viac informácií, môže sa ponoriť do prekladu správy Komisie na elimináciu rasovej diskriminácie z 17.4.2013 nachádzajúcu sa tu. Správu som si len tak preletel - je dosť dlhá. Zaujala ma zmienka, že sa im nepáči, keď sa na Slovensku stavajú múry. To mi pripomína správu Androuly Vasiliovej, ktorú sme s nadhľadom pitvali tu.

Čo ľudské práva a dôstojnosť slušných Košičanov

Ešte dlho nebude možné posudzovať celú planétu jedným merítkom.

 

 

 
Autor: 
téma: 
region: 
slaven1

Ak nie je rasizmus, nie su granty, nie sú vyplaty, nie je na hypotéku a ani na to najdôležitejšie - na nálepky:

Čaplovič: Amnesty International vytrhla jeden príklad rómskych žiakov a zhodnotila celú SR

Amnesty International (AI), ktorá poukázala na segregáciu rómskych detí v slovenských školách iba vytrhla jeden prípad a na základe neho potom univerzovala celé Slovensko. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to vyhlásil minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD). “Nerozumiem, že chodia na Slovensko a vo vlastných krajinách si nevšímajú, aké majú konkrétne problémy,” reagoval na organizáciu.

Romovia.sme.sk (subdoména je pôvodne zahraničný výraz, do slovenčiny sa to prekladá ako cigáni) nám priniesol pohľad priamo starostu Levoče:

Nemáme čisto rómske triedy, tvrdí primátor Levoče Miroslav Vilkovský (Smer), ktorý je zriaďovateľom školy. Amnesty podľa neho klame. Ak mimovládku nezažaluje štát, urobí tak vraj on, pretože „Amnesty International poškodzuje dobré meno nášho školstva a mesta Levoča.“ Amnesty kritizuje aj Štátnu školskú inšpekciu, že prehliada segregáciu nielen v tejto škole. Jej predstaviteľ v stredu nedvíhal telefón ani neodpovedal na SMS.

 

Čo je AI zač? Toto je obrázok hneď z titulnej strany:

Free Pussy Riots - mrazeným kurencom už začína byť smutno
Free Pussy Riots - mrazeným kurencom v ruských "samoobsluhách" už začína byť smutno:)

slaven1

Nejaké je to zvlášne, veľa novín sa zastalo Čaploviča, tuto Zoznam.sk píše, že Čaplovič nerozumie hnutiu Amnesty: Ukazujú na segregáciu, nevšímajú si problémy doma:

"Ja nerozumiem tým Amnesty International, že tu chodia na Slovensko a nevšímajú si vo vlastných krajinách, aké majú konkrétne problémy," vyhlásil Čaplovič v diskusnej relácii STV O päť minút 12. "Naozaj je situácia taká, kde je päť, šesť Rómov v triede, tam je to v poriadku, ale ak sa to začne meniť a tá agresivita narastá a vplyv učiteľa nestačí, môže tam mať aj asistenta, tak to je normálna situácia," povedal.

V súvislosti so segregáciou sa nedá podľa ministra hovoriť len o vzdelávaní. "Kľúčová je kvalita zriaďovateľa konkrétnej školy, kľúčový je pedagogický zbor, riaditeľ, riaditeľka, ale najkľúčovejšie zo všetkého je komplexné riešenie rómskeho problému, tu nie je možné hovoriť len o vzdelávaní," poznamenal šéf rezortu školstva. Amnesty International podľa neho len vyberie konkrétny príklad, na základe ktorého potom univerzalizuje pre celé Slovensko. Dieťa v Jasove napríklad podľa Čaploviča ide do školy, potom sa však zasa musí vrátiť do iného prostredia. Podľa ministra je dôležité, aby rodičia začali chápať zodpovednosť za svoje deti a aby sa "vyvodili vždy konkrétne a nekompromisné opatrenia na úrovni obce, policajných orgánov vo vzťahu k tým, ktorí neplnia zákonné podmienky povinnej návštevy základných škôl." 

Segregáciu na základe etnicity sme na Slovensku podľa exministra školstva a poslanca za KDH Martina Fronca nikdy nemali. "Čo sa týka segregácie, keby to bolo na základe toho, že toto je Rusín a ten nepôjde so slovenskými deťmi, alebo že toto je Róm, tak by to nebolo v poriadku. Ale ak je to na základe toho, že dieťa má špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby, tak to je veľký rozdiel," konštatoval Fronc. Podľa Fronca tiež treba mať na pamäti záväzné uznesenie Rady Európy, podľa ktorého má rodič právo na výber školy pre svoje dieťa. "Rodičia môžu povedať, že nechcú, aby ich deti zaostávali, ak tam prídu deti, ktoré jednoducho nemajú základné sociálne návyky, ktoré treba učiť iné, je prirodzené, že rodičia sa dožadujú," myslí si Fronc.

Mentálne zaostalé deti podľa neho potrebujú inú starostlivosť a prístup. "Veľmi pozorne by som to riešil a nielen dával vyhlásenie o segregácii. Ja si myslím, že v tomto smere slovenská spoločnosť až tak nastavená nie je," ukončil v STV. 

Norman
Objavili nové slovko, ktoré doteraz celkom pozabudli. Nemusí nik navrhovať riešenia, ani radikálnejšie po internete - situácia sama NUTI zúčastnené prvky (ľudí) aby jednali tak, ako je nevyhnutne. V tomto prípade je to "segregácia", ktorá doteraz nebola ideológmi v našich končinách spomínaná (asi pre to, lebo to bolo chápané ako vyššie štádium "rasizmu", ktorý sa u nás nerozvinie). A ajhla, prax to vytvorila, lebo niet iného riešenia. Som si istý, že väčšina ľudí robiacich v pedagogike je úprimne v dobrom zmysle jednoduchých a dobromyselných ľudí, ktorí NECHCU mať nič spoločné s rasovými úvahami, ba ani nie sú skeptickí a považujú všetky tie deti za rovnako milé a rovnocenné. Ale musia to nakoniec nejako robiť, riešiť.
Anonymous
Čaploviča vôbec nemusím ale tu má pravdu. Jeden môj známy bol pracovne v Juhoafrickej republike na 1 týždeň. Kde bol ubytovaný tak to mal 1 kilometer do fabriky.  Juhoafričania mu ZAKÁZALI vyjsť na ulicu a vozili ho do fabriky špeciálnym autom. A teraz tá juhoafrická piča tu ide rozdávať rozumy.  
slaven1

úplne nezatracovali, OSN a ich konferencie sú na niečo:

Nahrávka a fotky údajného chemického útoku v Sýrii, ktorý americká vláda cituje ako dôvod na vojenský zásah, boli pripravené dopredu, povedal hovorca na konferencii OSN o ľudských právach v Ženeve.

http://rt.com/news/experts-un-syria-chemical-649/

slaven1

Marseillská polícia zlikvidovala v meste jeden z najväčšich Rómskych táborov.

V pondelok ráno marseillská polícia zlikvidovala v meste jeden z najväčších Rómskych táborov, na území ktorého bývalo od 300 do 400 osôb. Rómsky tábor neďaleko veľkej čiernej skládky existoval presne rok. Nariadenie na jeho likvidáciu bolo vydané koncom júla, následne obyvatelia dostali dvojmesačný termín na opustenie skládky. Poslední obyvatelia, 13 rodín - približne 80 osôb, opustili svoje obydlia v nedeľu, za podpory organizácie, ktorá sa zaoberá pomocou Rómom a získali možnosť presťahovať sa do bytov. Celkom na území Marseill žije približne 1500 Rómov

Luník hádajte ktorý

Rómsky pár podozrievajú z únosov detí

Veľká kampaň na hľadanie rodičov plavovlasého dievčatka, ktoré našli v rómskom tábore v Grécku počas policajného záťahu, spustili v celej Európe. Test DNA ukázal, že Mária nepatrí k rodine, v ktorej žila. Predpokladajú, že ide o únos. Rómsky pár dostával podporu vo výške 2800 eur mesačne za 14 detí. Teraz sa zisťuje, či ostatné deti sú príbuzní rodine – všetkým urobia test DNA. Predpokladajú, že zo 14 detí iba štyria patria k rodine. Rómsky pár tiež podozrievajú z využívania dievčatka pre žobráčenie a zo sexuálneho zneužitia. Dievčatko môže pochádzať z Východnej Európy alebo zo Škandinávie.

Nechýba niekomu dieťa?

nové texty