Nezničiteľná substancia
p.s.
Carmina Burana (O fortuna) tu bola pripomenutá preto, lebo bola hraná teraz na BHS (Bratislava hudba slávnosti) a bola o tom aj reportáž v TV správach. Ergo, toto skvelé dielo germánskej renesancie (rok 1935) je neustále živé a prítomné a sprostredkúva každému to najlepšie, čo tá doba priniesla a čo sa všade pokúšajú zatajiť:
titánsku výzva osudu a poukázanie na mohutnú silu, ktorá je jednoducho tu a čaká na prebudenie.
Preto som to tu tiež pripomenul, lebo to budeme onedlho zas potrebovať.
(dáta)
Ó štěstěno,
jsi jak luna,
jsi proměnlivá,
někdy rosteš,
jindy ubýváš;
protivný život
nejprve souží,
pak chlácholí
šálením břit mysli;
majetek,
moc
pak tají jako led.
Osude ohromný
i jalový,
tvé kolo se točí,
jsi zlovolný,
zdraví je marnost
a vždy vadne do nicoty
stíny
a závoji
teď míříš i na mne;
v rámci hry
svá holá záda
obracím k tvé ničemnosti.
Osud je proti mně
ve zdraví
i ve ctnosti,
povzbuzuje
i skličuje,
vždy však zotročuje.
Tak v této hodině
bez prodlení
hrábněte do strun;
neboť osud
zabíjí silného,
všichni se mnou plačte!
Práve som si to pozrela,a hneď,že chcem poznať slová. Ale ,povedala som si,že najskôr sa mrknem,čo si k tomu dal Ty,až potom pôjdem hľadať. Vidím,že už nemusím.Dík.
Ale neplačme .Čakala som trochu iný text.
..možno ešte táto mierne iná česká fortuna ti posunie neočakávané..
Ó štěstěno, jak luna v neustálé změně vždy ubýváš a dorůstáš; nenávistný život je tu krutý, tu rozmazluje naše city ve víru této hry; bída či moc v tobě tají jako led.
Surový a prázdný osude, ty jsi tím otáčejícím kolem, tvé stanovisko je nejisté; přízní tvou jest ležet ladem a ve vhodné chvíli zmizet, zahalen do stínů a zastřen snášíš i mne; teď jsou má bedra obnažena na odiv tvé podlosti.
Není mi dáno doufat v zkvět a ctnost, ať již vědomě či ve skrytu duše; člověk je vždy vystaven osivům štěstěny. V této hodině bez odkladu taháš za nitky, neb skrze štěstí demotivuješ statečné. Připojte se k mému truchlení.
vidno, že je robený druhotne z anglického prekladu (vita detestabilis - hateful life - nenávistný život - :)
Nemôžem si pomôcť,iné hovoria obrazy,farby, ako text.Hudba je taká silná,načo som ja,úbohá,chcela poznať aj slová? Text je antický,tragédia musí prísť. Obrazy a hudba však hovoria niečo iné.Svetlo sa vráti,vidíme nakoniec,ako pribúda bielej a zlatej.Nas nedogoňat.
Tak to len tak na okraj,ak pôjdeš niekedy na Zobor (600m)to dáš ľavou zadnou,tak tam na začiatku chodníka je plastika Fortúny,je z dreva,a najviac ma prekvapilo,že text(zas som nerozumela)mi pripomína starý nemecký švabach.Poznám aj citát z Tóry"Tvoji najmladší a najsilnejší budú padať mečom",z nejakého dôvodu mám pocit,že je tam podobná esencia.(s prekladom)
Ten český preklad je zavádzajúci.
Samozrejme, stredoveký text používa určité obrazy ináč, ako ich chápe rozmaznaná súčasnosť, ale hlavne prevod klasických latinských termínov do šušlavej češtiny a jej bolestivých fráz nevystihuje myšlienku - cyklická zmena negatív s pozitívami - ktorú naopak dobre vystihuje hudba, a ktorú, ako počuje každý, hudba výrazne prekonáva.
https://en.wikipedia.org/wiki/O_Fortuna
len posledná tretia časť stredovekej ľudovej slovesnosti a jej pochybný český preklad vyššie:
"Osud je proti mně" - to je klasická fráza vplakávania, ako všetko zle už dopadlo, ale
"Sors michi nunc contraria" - sa dá chápať v zmysle: osud stojí proti mne, teraz ma ešte len čaká, prekážky sú predo mnou, s ktorými sa treba vysporiadať, teraz sa to celé ešte len "vysortuje", preverí, vrátane mňa.
"vždy však zotročuje" - otroctvo je stav bez cti, ale
"semper in angaria" - angaria bol systém-sieť pravidiel, nebolo to otroctvo, ale určité (nevyhnutné aj nepríjemné) povinnosti, aby svet fungoval.
"hrábněte do strun" - ech, hraboši hrabú, buzeranti sa prehrabúvajú strunkami -
ale - "corde pulsum tangite" - to sú silné pulzujúce struny, to je to, čo tvorí tento svet, a do tých treba bez váhania a otálania zasiahnuť a ovládať ich.
"neboť osud zabíjí silného"
"quod per sortem sternit fortem" - áno, udiera na silného, ale taký je práve jeho osud, nemal by sa mu vyhýbať, ani to v podstate nejde (aj keď je to často tragické)
Toľko jedna krátka, vlastne úplne zbytočná analýza, aj keď ani nie tak analýza vedlajšieho originál stredovekého textu, ale skôr kritika jeho jedného degenerovaného prekladu do degenerovanej súčasnej kultúry a reči.
Ach jaj.
české slová len na priblíženie pre ne-lingvistov. Kto je však naučený čítať texty doslovne, tak pri preklade to spôsobí vzdialenie od myšlienky.
Mne to k hudbe a obrázkom sadlo ako "riť na šerbel", asi je to tým ako sa pozeráme všeobecne na "ten osud". Tragédia alebo výzva.
Veď hej, ide o to, ako pôsobí tá hudba.
Ja fakt neviem, ale tá nepôsobí ako tragédia, ale ako veľkolepá výzva na akciu, tak je používaná napríklad aj vo filmoch. Nie sú to scény unaveného flegmatika, ale vždy bojové a nastupujúce pasáže. Vraj koľko ľudí toľko názorov, ale v tomto mám dojem sa ľudia dosť zhodnú - napriek tomu, že je to hudba.
Aj ten originálny text je fakt druhoradý a keď som pozrel taký ten typický "lyrický" český vyplakávací preklad - aj mňa to znechutilo, slušne povedané. Môj názor určite nie je objektívny, ale to je mi jedno :)
alebo "hateful life" alebo "nenavistny zivot" je napr. v nemeckom preklade "schmaehliches leben", co je zivot hanebny, podly... a tomu je zjavne blizsi prvy cesky preklad - "protivny zivote"...
"homo vero detestabilis" je v ktorejsi listine krala zigmunda oznacenie pre cloveka, ktory zradil prisahu, vo vyzname "naozaj hanebny clovek" alebo "skutocne opovrhnutia (hanby) hodny muz"
a pre tazky vyraz "angaria" nasiel nemec vyraz "in der fron", co sa uz dnes takmer nepouziva, ale "fronen" alebo "fronarbeiten" v stredoveku znamenalo "robotovat", "pracovat (tazko) na panskom"...
a nie, nie je to uplne zbytocna analyza :)...
analyza prekladu je vzdy zabavna a casto dost poucna...a ta vasa je celkom dobra !
áno, "protivný život" je bližšie. "Nenávistný život" je vlastne niečo, čo ani neviem, čo znamená. Život, ktorý (ma) nenávidí? Život, ktorá všetko nenávidí? Nenávidený život? Nenívidený a nenívistný je predsa rozdiel :-))
Je to celé samozrejme otázka nie jazyková, ale svetonázorová. Celé to dielko sa nesie v zmysle opovrhovania svetom (opovrhnutia, nie nenávisti !) - čo mi zas pripmína moju oblúbenú a vlastne asi jedinú dobrú vetu z Nietzscheho:
"To najlepšie, čo môžete zažiť, je hodina veľkého opovrhnutia".
a nasiel som, vorrede/3
was ist das groesste, das ihr erleben koennt? das ist die stunde der grossen verachtung. die stunde, in der euch auch euer glueck zum ekel wird und ebenso eure vernunft und eure tugend
dobru noc
.
hudba to zachránila. Zase niečo nové vieme,to je dobre.
Inak,som sa zamyslela,akú vlastne majú Arabi hudbu.... viem,istú dobu frčal medzi ženami brušný tanec,tak to bola taká ľahká hudba,ale povedzme si to priamo,skutočných hudobných skladatelov majú? Ja neviem o žiadnom ,ale možno sa mýlim.
Teraz možno niekto povie o Granade,o antických prekladoch ,o lekároch,o umení variť kávu.Všetko beriem,ale skutočne ma zaújma arabská svetská hudba ,súčasná .... Nie,nedá sa to porovnať,som veľmi rada,že si pripomenul aj rok vzniku tejto neskutočnej skladby.1934.
V arabských krajinách, kde je silný vplyv islamu je v hudbe rozšírená acapella, keďže podľa islamu je hudba (hraná na nástrojoch) haram, čiže niečo na tento spôsob: https://www.youtube.com/watch?v=kn5NSCJ2tiI. Každopádne tomu, čo si zvyčajne predstavíme ako orientálnu hudbu sa celkom dosť približuje i hudba starovekého Grécka:https://www.youtube.com/watch?v=VkPlNQ4ap1o
Pokiaľ ide o Carla Orffa a jeho Carminu Buranu tak ide o vskutku nadčasovú záležitosť. Veď o niečom svedčí i to, že práve Orffov štýl aranžmánov peveckých zborov si privlastnilo i množstvo metalových muzikantov. (Tu je nejaký príklad: https://www.youtube.com/watch?v=2ZQ0BsNi24A). Aj (dnes už nebohá) legenda Christopher Lee sa o heavy metale a folk metale vyjadril ako o prirodzenom pokračovaní európskych hudobných tradícií, či už ide o operné skladby alebo autentickú ľudovú muziku.
Vypočujte si
http://www.thesufi.com/sufimusic.html
Psychológia účinku hudby je fascinujúci problém. Nie je to Richard Wagner :-D, ale aj táto hudba má niečo do seba.
---
Richard Wagner, to je téma na diskusiu!
---
Treba si prečítať
http://www.martinus.sk/?uItem=18207
až potom človek pochopí o čom jej jeho hudba.
ta nadcasovost piesne moze byt mozno preto pritomna, ze spev pripomina nieco ako silne poryvy vetra, ozvenu zvuku nasmerovaneho do hlbokej jaskyne, diery (pekla), alebo slahajuce velke plamene ( tie vedia vydavat take sekane synkopicke zvuky).
spev je sekany -staccato - ale zaroven taky nejaky synkopicky, - hlasy sa zjavuju akoby na neocakavanu - prekvapivu dobu
ale co sa tyka textu, tak by som cakal temu ako vzyvanie smatana
Ja som preto písal o krajinách so silným vplyvom islamu. Mystický súfizmus považujem za odklon od (ortodoxného) islamu nadväzujúci na starobylé, pred-islamské tradície. Orientálnu hudbu mám tiež rád, rovnako ako tradičné (klasika, ľudová hudba) i moderné európske žánre (niektoré žánre metalovej a elektornickej hudby), takže dík za odkaz.
Wagnerova hudba naozaj nie je pre každého (osobne v rámci klasiky preferujem skôr "ľahších" skladateľov), ale zaiste i ona má veľa do seba, nehovoriac o tom akou zaujímavou osobnosťou je samotný Wagner.
Vplyv hudby na ľudskú psychiku je pomerne známa a dobre zdokumentovaná záležitosť. Osobne počúvam takmer všetky žánre, akurát hudbe ako je černošský hip-hop nechápem, nedokážem jej porozumieť a precítiť ju. Navyše jej rozšírenie mi pripadá ako účelový projekt s cieľom vymyť mozgy európskej i americkej bielej mládeži a "znegrizovať" ju.
Podobne ako pri vnímaní obrazu, tak aj pri vnímaní hudby pracujeme so šablónami. A podobne ako pri vnímaní schématických obrázkov sa nám vyvolávajú emocionálne nabité asociácie - engramy. Nie je to iba kultúrny kontext! Výskum problému je naozaj v plienkach.
"černošský hip-hop nechápem" - nechápu ho ani naše pubertálne opice! Stačí sa pozrieť na to, ako neprirodzene pôsobí slovensky spevajúci chujko, hrajúci sa na černocha. Gestá nemajú ten ich pôvodný zmysel z čierneho pouličného gangu, chýbajú ostatné komponenety neverbálnej komunikácie, hlasový prejav je neprirodzený až trápny.
Krásny kultúrny a veľmi prirodzený mix je napríklad:
https://www.google.sk/#q=eliane+elias&tbm=vid
Tento štýl ani ja nemusím, ale občas sa predsa len niečo podarí - napríklad bratia Janči a Lajči Kuťafájovci a ich skupina Krímeš. Byť gangstrom to je paráda.
https://www.youtube.com/watch?v=fNM69WH0q2Q
Nuž, nepoznám nič patetickejšie ako belocha, ktorý predstiera, že je negrom (a takým sa samozrejme najviac smejú samotní negri, ktorí jasne vidia aké je to neprirodzené).
Pokiaľ ide o hip-hop, dovolím si parafrázovať speváka Konyka zo Zóny A, ktorý sa vyjadril v tom zmysle, že punk, hard rock, heavy metal, metalcore, psychedelický indie-rock (niečo na spôsob neskorších Beatles) alebo ktorákoľvek iná moderná hudba, ktorá vychádza z európskych tradícií a z nášho spôsobu prežívania, vnímania a uvažovania je lepšia ako černošský hip-hop, kde sú najväčšou devízou vyťahané gate, šermovanie rukami a stokilové zlaté reťaze okolo krku. :-)
Inak tá Eliane Elias znie celkom zaujímavo. Má príjemný zamatový, sofistikovaný hlas - niečo na spôsob dív ako Ela Fitzgerald alebo Barbara Streisand. Jazz však nie je veľmi moja šálka kávy,človek musí mať naň špecifické naladenie. To je muzika spojená s mestom, uhľadenou buržoáziou a liberálnou kultúrou, zatiaľ čo divokejšie žánre ako metal sú viac pre ľudí spojených s "prírodou". Ono i ten dethmetalový growling (https://www.youtube.com/watch?v=SnTL1L8a6YI) predstavuje vyjadrenie určitej ozveny dávnych čias a odkazu predkov, istú atavistickú pozíciu, čiže inak povedané to, čo chce mestská buržoázna a liberálna spoločnosť potlačiť a z čoho má strach. :-)
Tak potom by Ti mala hudba sufizmu vyhovovať!
https://en.wikipedia.org/wiki/Music_of_Punjab#/media/File:Overload_Dhol_...
Vypočuj si :
https://www.youtube.com/watch?v=qs-7N6k7Bmk
https://www.youtube.com/watch?v=O8TmYK0qKDM
Všimni si, čo tam vyvádza ten bubeník - to čistá Suni Dhol music ... :-D - porovnaj to s nasledujúcou ukážkou
http://www.dailymotion.com/video/x2nerl0_line-laga-hey-bro-mika-singh-fe...
belossky rap
z neho tusim ani hlava neboli
https://www.youtube.com/watch?v=d-l4DcPyS0I
a je ho škoda. Ale princíp bol ten, že sa nehral na černocha. Keď sa hrajú takto Indovia (alebo Slováci), je to hrozná zábava.
ale cernosi vedia zahrat aj "belossku" hudbu aj s temou
living colour - cult of personality
https://www.youtube.com/watch?v=7xxgRUyzgs0
stormwitch - slave to moonlight
https://www.youtube.com/watch?v=CJxF1suXDh4
Áno, to je presne ukážka tej negerskej muziky.
skor paganska -
bathory - odens ride over nordland
https://www.youtube.com/watch?v=eY-Gag31dtU
To sa mi viac pozdáva. Samozrejme, umenie je ako vitamíny, každý potrebuje objektívne iný. Ale dal by som si pozor na afro zvratky.
A doda by som: ani tvoja druhá ukážka sa nemôže označovať za pokračovanie pôvodného paganizmu. Veď kto ho pozná a udržiaval jeho tradíciu? Nik.
Ja by som to prinajlepšom nazval novodobá mystika. Ak je autentická, tak sa dá, aj keď je nová. Lebo tam v hľbke máme všetci (stále) rovnaké formy. Ale tam v hľbke je tma a peklo. Väčšina sa len hrá, nik tam dobrovolne nezostúpi a aj z tých, čo sú tam zavlečení sa len zopár znova vynorí, aj to sú už zväčša natrvalo mimo realitu.
Ale netreba sa obávať, že o niečo prídeme - v čase smrti tadiaľ takmer isto všetci prechádzame.
A asi tam aj zostávame.
stormwitch som dal len ako taky odlahcujuci kontrapunkt tym amanovym drsnarnam. Nie je to asi ziadny paganizmus ale skor nemecky romantizmus..
V com su tam cernosske prvky?
Odin dobre zacina s tym konom ale tiez to nie je nejaka hudba pre mna, mystiku moc nemam rad
na hukot mam toto
iron maiden sea of madness
https://www.youtube.com/watch?v=a9CAObxn3ww
bola reč o černošskej-negerskej hudne, ktorú sa bieli snažia napodobiť. Táto hudba - jazz, rock a všetko to ostatné z toho vyvinuté .... - celá vznikla a vyvinula sa z černošských onanujúcich tancov. To nie je ohováranie, ani vtip, to je oficiálny postoj jej priaznivcov i neutrálnych antropológov. A mnohá na tej úrovni aj zostala, ba ešte klesla :-) Len občas to bieli povzniesli.
Prečo by vlastne "nacionalisti" mali preferovať heavy metal a mať vyholené hlavy a potetované paprče? :-) To je smiešna manipulácia. Snažili sa to hnutie ovládať a manipulovať do stoky. Každý, kto im na to skočí je naozaj - dúfam, že sa ťa to netýka, a ak áno, že sa neurazíš - každý je naozaj blbec. Ešte kilá fetu do hlavy, o alkoholovom najebaní do bezvedomia ani nehovoriac - a už majú sionisti oponentov presne takých, akí im vyhovujú.
:-(
Norman, samozrejme, že značná časť dnešnej modernej hudby má svoje korene v "afrických tancoch". Treba však k tomu dodať, že v metale sú oproti klasickému rock and rollu predsa len tie bluesove, resp. negerské prvky do značnej miery potlačené a do popredia skôr vystupuje nadviazanie na veci, ktoré som popísal vyššie. Podobne ako pri niektorých žánroch elektronickej hudby (napr. v prípade žánru trance, kde niekedy vznikajú celkom podarené kompozície určitým spôsobom porovnateľné i s klasickou hudbou), tak i v prípade metalu môžeme hovoriť o implicitne belošskej hudbe.
Inak samozrejme súhlas s tým, čo si napísal o "holých hlavách". Nie, nacionalisti naozaj nepotrebujú mať vyholené hlavy, počúvať heavy metal, chlastať, vyvolávať ruvačky či inak napĺňať tradičné klišé. Ja som si hlavu nikdy nevyholil (som inak zástanca skôr civilného a vkusného vzhľadu) a nepočúvam len "drsnárne", ale často i "slaďárne" - to je skrátka otázka momentálnej nálady. Mám napr. ohromnú slabosť pre neo-romantický pop 80-tych rokov typu Duran Duran, A-ha, Alphaville a pod. alebo i pre niektoré minulé či súčasné popové divy ako napr. Barbru Streisand, Taylor Dayne, Laru Fabian, Monicu Naranjo, ba občas si vypočujem aj francúzske albumy od Celine Dion (hoci jej anglická tvorba je fakt až príliš presladený a povrchný gýč). :-)
Som z hudobne založenej rodiny a mám celkom dobrý hudobný sluch a dovolím si tvrdiť, že v metale, teda aspoň v tom, ktorý poznám, som nepostrehol melodiku ani iné vplyvy černošskej hudby, aj keď metal podľa Wiki vznikol pod vplyvom amerikánskeho černošského blues a rocku, ktorý má zasa korene v country.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Heavy_metal
Asi jediná skladba západoeurópskej hudobnej skupiny, z ktorej naplno sršia černošské rytmy, je Give peace a chance od Beatles.
https://www.youtube.com/watch?v=0yU0JuE1jTk
Používanie strunových nástrojov pokladám za typický európsky a ázijský prvok, stačí si pohľadať históriu gitary - od starovekých západoázijských a európskych kithár. Možno to má niečo spoločné aj s indickým sitárom. A v starovekej Ázii a Európe majú pôvod aj mandolíny a lutny.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Lutna
Takže nič africké ani černošské.
Súčasný metal je tak sa mi zdá šmrncnutý skôr európskou starovekou a stredovekou hudbou, aj podľa toho článku na Wiki boli bluesové prvky postupným vývojom z metalu odstránené.
Porovnanie:
Irom Maiden - Fear of the Dark - https://www.youtube.com/watch?v=qEja72NSg5Q
Harp Twins - Fear of the Dark - https://www.youtube.com/watch?v=KPb20fK0R94
Čo sa týka tancov, tak hopkanie a skákanie je bežné asi vo všetkých svetových kultúrach. O našej ľudovej kultúre je známe, že je výrazne ovplyvnená valašskou kolonizáciou a že valašský, čiže pôvodom rumunský folklór zrejme zahŕňa trácke vplyvy. Na youtube v jednej diskusii pod slovenským ľudovým tancom som našiel komentár od Rumuna, ktorý tvrdil, že to je trácky folklór. Niečo by na tom mohlo byť, nemám dôvod popierať to už len vzhľadom na známy historický vývoj a migračné vlny v minulosti a podobu rumunského a nášho folklóru, ale stačí porovnať slovenský odzemok, ukrajinský hopak, ruskú bojovú pljasku - buzu alebo dokonca aj kaukazskú lezginku a vidíme, že skákanie a všelijaké prekladanie nôh je typické aj tam, kde nesiahal valašský vplyv. Aj keď nemôžem tvrdiť, že odzemok má spoločný pôvod s východoslovanským hopakom a buzou. To asi nie, aj melodika je výrazne odlišná.
Odzemok - https://www.youtube.com/watch?v=KlDxMDSkeuw
Hopak - https://www.youtube.com/watch?v=3VGSiGZYKPM - výrazná akrobacia a bojové použitie
Buza - https://www.youtube.com/watch?v=BEZtybvIG9c
Ale nepripomínajú vám súčasné diskotance a hip-hop skôr severokaukazskú lezginku?
Tu v podaní kozákov, ktorí v podstate prevzali severokaukazskú kultúru - https://www.youtube.com/watch?v=qtgBNf9nObs
A tu moderná verzia podaní Čerkesov - https://www.youtube.com/watch?v=GVdqnw8KIGY
Je melodika príznakom "černošskej hudby"?
Ja som samozrejme použil ten termín nie podľa nejakých oficiálnych hodnotení napr. "černošskej hudby v USA", ale v zmysle pôvodnej, skutočne černošskej, živočíšnej kultúry v Afrike. To jediné považujem za černošskú kultúru, nie džez či soul a podobné ich americké napodobeniny a pomiešaniny.
Rovnako možno označiť "moderné výtvarné umenie" za výsledok "černošského miešania", pretože je rovnako hrubé a v niektorých prípadoch naozaj inšpirované africkými primitivizmami ( Afričania-černoši nikdy nedospeli k realistickému či dokonca duchovnému výtvarnému umeniu - a "moderné" umenie nie je moderné, ale naopak atavizmus návratu k neschopnosti barbara).
tak z tych skupin mi pride rammstein ako najdrsnejsi
ale je pravda ze v heavy metale sa casto pouziva bici rytmus ..-_ (kratky, kratky, dlhy, pauza) - kde kratky sa mysli kopaci dunivy bubon a to je vraj najucinejsi (= najskodlivejsi) rytmus na ovplyvnenie rytmusu srdca
Cernosi, papuanci hraju na bubnoch polyrytmy 2/1 .. 3/2 ..4/3 .. 5/4 zaco ich aj misionari karali
takto to znie, ked sa pouziju napr. v klavirnej hudbe
https://www.youtube.com/watch?v=eVix9SnsXJk&feature=player_detailpage#t=67
mna by zaujimalo, ci aj synkopicky rytmus ma povod v afrike
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=SqXk2efnmNU#t=30
Physical effects
Missed beat syncopation causes a physical effect in the body of the listener as his/her body moves to supply the missing beat. Complex syncopation has been used to overload the brain to induce abreaction and as a prelude to brain washing.[7][8][9]
Abreaction (German: Abreagieren) is a psychoanalytical term for reliving an experience to purge it of its emotional excesses—a type of catharsis. Sometimes it is a method of becoming conscious of repressed traumatic events.
neviem ako sa zilo v afrike, ked sa tam pohybovalo ovela viac mackovitych seliem.. mohlo to byt stresujuce.. od toho je mozno ta divoka a hypnotizujuca hudba. Ucinkuje na cernochov (alebo aj ako deterent na mackovite selmy?)
Niečo také, útok na základné nízke frekvencie. Reálne biologické frekvencie.
Opakujem, tieto veci sú vecou osobnej rozdieľnej potreby. Ale aj tak predpokladám, že je aj objektívny rozdieľ medzi tým, čomu sa to dsiahnuť darí, a nepodareným napodobeninami.
Ale určte je to vec schopná zhypnotizovať a manipulovať masy. Niečo ako drogy.
táto diskusia je už jak v zemavek :-)
Moja rada: vykašlite sa na modernú hudbu a ak chcete aby vám to niečo dalo, tak počúvajte Bacha, Händla, Vivaldiho, Mozarta, Smetanu, Dvořáka, Wagnera, Straussovcov a ešte zopár ďalších a táto hudba vám niečo dá. Prinajmenšom naberiete z nej zdravé rezonancie. Negerskej hudbe sa radšej vyhýbajte.
vyhoda modernej hudby je, ze skladatel je vacsinou aj interpret alebo aspon hra na nastroj, takze ta hudba je autenticka. U vaznej hudby je to vsetko sprostredkovane cez orchestre, interpreterov.
Nevie sa poriadne ako boli ladene nastroje, (pravdepodobne boli oproti dnesku podladene a ladene "pytagorovym ladenim"), na ktorych to skladatelia skladali. A pritom vyrobcovia nastrojov vtedy vedeli ako sa bude ladit nastroj a podla toho ho aj na mieru vyrobili.
Takze ked clovek dnes pocuva skladbu od mozarta, vivaldiho, bacha, tak to znie cisto, ale zaroven nejako chladne, kedze s ladenie islo odvtedy hore na a440hz, vo finsku je vraj standard a442hz
Kto ma rad sovietskych skladatelov - Stravinskeho, Sostakovica, Feinberga atd, od tych sa aspon zachovali nahravky alebo zaznamy koncertov.
Husle dobre zneju v ludovej hudbe ale malokedy prijemne vo vaznej hudbe
Najlepsi nastroj ludsky hlas, potom ludsky hlas doplneny decente napr tahacou harmonikou, potom podla mna dychove nastroje, elektricke gitary, slacikove vedia byt prijemne ale aj neprijemne naliehave, klavir, akusticke gitary
trochu srandy - glenn gould znamy interpreter bacha nahraval a pritom si pospevoval tududut, co ani zvukari to nevedeli vycistit z nahravky, ani tym, ze do studia dali smerove mikrofony
https://www.youtube.com/watch?v=JNjNuQJG9xY&feature=player_detailpage#t=430
keď sa bavíte o hudbe,iba tu mi zablysla iskra poznania.Vďaka za tie dychové nástroje,moja generácia sa na ne díva zvrchu,hlúpa,nič viac nezasiahne,ako fanfáry z lesných rohov.
A to som spoznala vďaka Wagnerovi.
sigfried horn call
stredna pomala cast je dobra
https://www.youtube.com/watch?v=_MkMdlfl8Hg
:-))))
Mne sa páčila tá časť, kde to skladala.-)
Ináč, nechce sa mi veriť, že človek s hudobným prehľadom počúva to stormwitch - slave to moonlight. Hovorím, nič proti vkusu, ale predsa len sú veci dobré a veci zlé, v akomkoľvek žánre či druhu umenia. A je pravda, že raz človek potrebuje taký vitamín a raz onaký, ale možno zároveň sa nadžgávať slaninou a zároveň byť vegetarián?
smiesne to je? hudba alebo text?
vsak preto som to sem dal. Mal som to kedysi na skole nahrate cely album a mali skladbu ravenlord, ktora zacala krakanim a asociacia na to sa mi niekedy vynori v mysli ked vidim na jesen krdle havranov.
A slave ma jedno z najprijemnejsich "klesani"
3:02-3:35 co som pocul
a metallica zasa najlepsie "stupanie" 4:29 -5:24
https://www.youtube.com/watch?v=tRqCOIsTx8M&feature=player_detailpage#t=262
tvrdu hudbu si vobec nepustam, a ak tak iba 1 pesnicku od Iron Maiden - sea of madness alebo
Deep Purple - Knocking..,
ktora inac zacina podobnym motivom ako je v carmine burane
https://www.youtube.com/watch?v=CvCvJ9N8qQ0
ale ked aman dal tie dva odkazy tak som si potom na metal na youtube klikol a vypocul som si dva albumy
sepultura - roots
gru - cosmogenesis - to je iba jeden clovek - poliak
https://www.youtube.com/watch?v=ygiq6AMBGko
k tým linkm od Amana, som len teraz na to klikol, ten behemoth,
https://www.youtube.com/watch?v=SnTL1L8a6YI
to je iný pokus :) To už sú autentické experimenty s tým howling (len to má ešte príliš formálne tie bicie, slabé, umelé, formálne, zbytočne tam ten chlap čosi spieva, zbytočne sa to hrá explicitne na satanizmus ... ale ináč je to vcelku vhodná kulisa na popolnočnú hodinu, he :).
Poliakov z Behemoth by som z technickej nedostatočnosti určite neobviňoval - hoci prvoradé sú tu samozrejme emócie a atmosféra. IMO, Behemoth patrí skôr k tým lepším kapelám v danom žánri (mimochodom, v "katolíckom" Poľsku ide o jednu z najpopulárnejších kapiel a jej líder Adam Darski alias Nergal je tak trochu celebrita. Napr. účinkoval ako porotca v populárnej show The Voice: https://www.youtube.com/watch?v=qzHBp5gzhkU). No a ten satanizmus k tomu jednoducho patrí, pričom v prípade tejto kapely nejde len o nejakú vizuálnu pózerinu, ale má to i hlbší zmysel. Ja sám som sa o satanizmus istú dobu trochu zaujímal. Konkrétne o Laveyov filozofický satanizmus (znalí vedia, že tam v skutočnosti o žiadne uctievanie diabla nejde, ale ide o ateistickú filozofiu vychádzajúcu zo sociálneho darwinizmu, filozofie Fridricha Nietzscheho a objektivizmu Ayn Randovej). Každopádne som milo prekvapený, že ťa tá hudba nevystrašila a považuješ ju za vhodnú kulisu na popolnočnú hudbu. :-)
i keď minule aj mňa naozaj takmer nastrašilo to video
http://nadhlad.com/content/genocida-tu-teraz
Tomu Behemothu nevyčítam technickú nedostatočnosť, ja určite nie, len zvyšky konvenčnosti. Tie bicie boli ešte príliš konvenčné a spev či hlas v podobnom výtvore mi osobne príde ako rušivý - ale ber to ako môj osobný postoj. Som pred dvoma rokmi sem dal http://nadhlad.com/content/hudba-arditi-hlboke-pravdy, v týchto veciach "hudba" prechádza do tých základných bio... rytmov.
Ako vidíš vyššie, keď sa mi niečo nepozdáva, poviem. Maximálne tak mlčím.
--
Satanizmus je vec hlbkovej psychológie, to je na dlhšiu debatu, ale keď vidím vo videoclipe rožky tak je efekt ten istý, ako by tam bol Santaclaus v červenej čapici. Je to proste ... no, detinské. Umelé:)
Lavey je povrchný produkt ešte 60 tych rokov. V podstate popkultúra, pop biznis. Asi tak vážne, ako Rosmarino dieťa od toho polského úchyla Polanskeho. Ba ten je azda serioznosti tématiky a existencii satanistických sieti bližšie - pretože, ako vieme, to bol insiderský žid. On Ani Nietzsche, ba ani tá krava Rand si nezaslúžia byť do takej srandy, ako je Lavey, zaťahovaní.
Lecce, metal je fajn žáner, ale aj tam si treba vedieť vybrať kvalitu. Najkvalitnejší a najoriginálnejší metal dnes robia jednoznačne Škandinávci. Často i bez ohľadu na ten-ktorý metalový subžáner v ňom cítiť veľmi špecifickú "nordickú" melodiku a to nehovorím o kreativite a osobitosti. Škandinávci sú dokonca priekopníkmi niektorých metalových žánrov ako napr. štýlu beauty and the beast (Theatre of Tragedy), operného metalu (Therion, Nightwish) či black metalu (Bathory, Emperor, Burzum, atď.).
aman,
skus aj tento zaner: Ustvolskaja - Sonata 6
https://www.youtube.com/watch?v=TvELcETEtQg
treba si to ale vypocut poctivo cele
sonátu som hral, keď sa mi prvýkrát dostal do ruky klavír v jednej starej telocvični. Potom som zistil, že sa na tom dajú zahrať aj náročnejšie kusy, napríklad medveďku daj labku.
Ľubov, ďakujem. Obdobím orientálnej hudby prešiel pred pár rokmi a nevylučujem, že sa k tomu niekedy vrátim, ale teraz mám z určitých dôvodov najradšej ticho, alebo potom niečo jemné a melodické.
https://www.youtube.com/watch?v=-28e2wvJ98g nech sú celkom iní,nech hľadajú po svojom,ale -doma.
Buheh,kým si tu nebol,vzniklo tu samostatné oddelenie hudby,volá sa to Nezničitelná substancia. Sú tu skvelé veci od výmyslu sveta,takže keď budeš mať chuť na arménsky chorál,alebo čokolvek iné,nájdeš to tu:).
Vhzľadom na ten nehraný prejav, na to základné mykanie hlavou a točenie, sú to prastré elementárne spirituálne techniky. Žiadne zbytočnosti, žiadna hra, autentický proces, autentickí ľudia.
Ten zvuk, lebo nazývam to radšej vznešenejším úctivým slovom "zvuk", radšej, ako umelým slovom "hudba", teda ten zvuk vyslovene funguje.
http://www.infovojna.sk/foto-galeria/stavba-vyroby-intv-a-spravodajskej-...
Pre našu informáciu ,vysielať sa začne v januári 2016.
len sa trocha časovo posúva a aj tak by som rád vedel, aká bude plošná dosiahnuteľnosť(či ako sa to volá) a sledovanosť.
A konieckoncov aj aktuálnosť.
Pokiaľ viem, v Mlynskej doline vysielajú dve celoštátne televízie a v podstate nemajú čo dávať :-) A vraj sú naše. 17. novembra 1989 ľudia tež neverili, že do nich budú mať prístup - a zrazu mali. Dnes síce zas nemajú, ale hovorím, zas je november. Tak načo budovať nové štúdia?
To je samozrejme len vtip, samozrejme, že to by bolo najprv treba niekomu rozbiť gebulu. A zákon zakazuje o tom čo len rozmýšlať, nieto ešte písať. A okrem toho - hlavne sa nevie, s kým začať. Hm, to je dobrá otázka dňa, s kým začať.
Velmi seriozna otazka.
Treba dodať, že otázka je rečnícka.
Netreba na ňu odpovedať, pretože odpoveď je známa. Prípadne ten, čo sa pýta, na ňu odpovedá, V tomto prípade: Treba začať hocikým, hlavne treba začať.
Máme na stole pred sebou množstvo zákuskov a len si treba vybrať. To naozaj nie je problém, to dokáže každý, a je aj úplne jedno, kde sa začne.
že dňa 03.12.2015 so začiatkom o 1700 h bude na Rybnom námestí zhromaždenie občanov proti zločinom páchaným NATO a na vyjadrenie nesúhlasu s tým, že Slovensko je ich spolupáchateľom. Takisto budeme chcieť vyjadriť náš nesúhlas s vojenskými základňami NATO na našom území, nech sa už budú označovať akokoľvek (logistické, veliace a podobné centrá ...) . Gebule sa tam síce rozbíjať (asi) nebudú, ale účasť slušných ľudí, ktorí by chceli iné, slušnejšie Slovensko je tam vítaná.
Pozn.: nebude to - ako to bolo začiatkom leta t.r. pri soche Hviezdoslava, lebo tam sa začali stavať stánky vianočných trhov, ale na Rybnom námestí.
Žiadne tipy, kde kto bude a kde koho možno pristihnúť?
tak niečo usporiadaj :-D.
ozaj, toto a mi páčilo:
Pýtal som sa, či nejaké zvieratá nevylezú.
Pretože "slušní ľudia" ich postávaním pod mostom určite nevyženú.
17. noEmber
pri prechode na druhú stranu to akosi zle zobrazuje zavesenie komentára (už to tu boli videné)
Ale aj v tomo prípade na tom azda až tak nezáleží.
sedi ticho, plynie cas
a ked mu casa
trochu moku nuka zliat
a stoicky sa obzera
nastavi jej dlan
sam sedi v izbe bez okras
ak to ma do rana
takto dalej ist
apaticky caka
nezlakne sa hlbky tichych stran
sypky cas
a kvapka
tenky prut
ako prasklinu po stene kreslia
na strope kmita tien
Nezničiteľnú substanciu udržiava na svete a pri živote návrat ku koreňom. Pozrite sa na tieto tri žabky, ako sa im darí s ich ľudovými piesňami, ako udržiavajú pri živote svoju národnú kultúru. Môžeme len závidieť. Ten Kaukaz má niečo do seba.
https://www.youtube.com/watch?v=aFOsWBnlka8
toto je tiez hopsanica
https://www.youtube.com/watch?v=ySA_QYVWj9k&feature=player_detailpage#t=...
cepa andaluza - paco de lucia
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=jNy4Q-r5OrQ#t=576
matka svata, nikto nevie lepsie opakovat ako africania (cernosi)
neunavne neustavajuce opakovanie
fela kuti - kolo mentality
https://www.youtube.com/watch?v=vnjIB6CxAlM
na niektorych melodiach je hned poznat, ze je to rusky motiv
je znama pesnicka moskovskye vecera a aj moskovskye okna
https://www.youtube.com/watch?v=uU7d4cvTHBs
moskovskiye okna
https://www.youtube.com/watch?v=SobnmmdpSVU
Ty máš rád ,predpokladám aj filmovú hudbu.
https://www.youtube.com/watch?v=UYCilZ8yMmU posielam Ti jednu perličku,je to už 25 rokov,čo bola naspievaná geniálna pieseň na lietajúcom koberci pre Aladina(toto multikulti môžem:-).Všimni si tú mladučkú speváčku,má rolák,košelu a ešte aj sveter,dnes niečo nepredstavitelné,hm.Je zlatá,taká prirodzenosť sa dnes už nevidí.
hudobny sluch asi maju, ale obidvaja maju take zastrete hlasy, nevyrazne zafarbenie
slaciky 0:36 je vrchol gycu.ale tak je to asi rozpravka, tak dajme tomu aj ked mne ako decku by pocuvanie tohto bralo energiu
Je to príliš nevýrazné, nijako ma to neoslovilo. Pôsobí to na mňa ako taká ťažko zapamätateľná zlátanina. A to mám veľmi dobrý hudobný sluch. Len škoda že nie hlas. Mohol som byť "za vodou", ale nemyslím tým, samozrejme emigráciu.
hudba k filmu Sibiriada
https://www.youtube.com/watch?v=hZvv8zGGEEI
ja si trochu pamätám na ten seriál,ale nikdy nezabudnem na túto skladbu.
Zaújmavé,že odvtedy nič podobné nenatočili,alebo o tom nevieme.
Ešte tak zistiť,o čom dievča spieva....
napr. andrej gromyko (mz zssr) sa k filmu vyjadril, ze koncalovsky nas nebude ucit ako sa dobyvala sibir
"Красота ли моя "
Красота ли моя, девья красота.
Беззаботно росла, рано выросла.
Рассветала краса в раннюю весной.
А сегодня кружат тучи надо мной.
В доме сваты сидят, разговор ведут.
Пироги едят, вино горько пьют.
Пропивают они мою красоту.
Лучше я побегу прямо к омуту.
Лучше в омуте некрасу сгубить,
Чем потом всю жизнь нелюбимой быть.
o kráse a aj o osude.Vidíš,a veľkým oblúkom sme sa dostali na začiatok článku.Potom,že v chaose nie je poriadok. To môže povedať len nejaký suchár.:))
Inak,pravda je,že Rusi (ruské národné piesne)sú nezamenitelné a tie o smrti,asi najkrajšie na svete.Aj my máme svoju O,Fortunu a to je podľa môjho skromného nadhľadu "Na Kráľovej holi",neviem,či budeš so mnou súhlasiť,keďže sme sa minuli pri Aladinovi. V každom prípade som sa od Teba dozvedela veľa nového ,za čo úprimne ďakujem,Lecce
Možno niečo takéto - aj keď v modernej pagan-metalovej úprave:
https://www.youtube.com/watch?v=Q9wylzyFcKM
Originál som nehľadal.
neviem ci je na kralovej holi z rovnakej kategorie ako fortuna... fortuna je skladba na akoby objednavku a na kralovej holi je osobna
niekde som cital ako povedal nejaky rusky komunisticky funkcionar, o smutnych veciach sa ma spievat tak, aby to dodavalo silu
na kralovej holi je dobra ludovka a horeuvedene vcelku splna tak na 3/4, v komentoch na youtube pisu, ze toto mala byt slovenska hymna, nevadilo by mi to
Ja som iba nepoznal kontext tej pesnicky.. podla wiki ju zlozil ranneny vojak na fronte...z pocutia je neiste, kto to za akych okolnosti spieva
tak rustina je fakt asi najkrajsi jazyk
dobre zneje v pesnickach,
je zrozumitelna, ma dobre kontrasty makky-tvrdy, napr. ли vs. - нные
ы, teda nas y, jej dava taky smrnc, rovnako dvojite n
ak bude stretnutie s mimozemskou civilizaciou, tak by bolo rozumne im pustit rusku pesnicku..
pesnicky ruskych ciganov lepsie zneju v rustine s ciganskym prizvukom ako cisto v romstine
že mimozemské civilizácie by mohli byť nebezpečné.
Ale že by to až tak zabralo?
asi nie..
na voyagerovi je zaznamenana tusim osudova? bez spevu
miniamba
https://www.youtube.com/watch?v=k084bNjMe14
2. romale
Дмитрий Бузылев ( Эдуард Артемьев)
- Добрый день, ромалэ, спозаранку -
Добрый день, ромалэ, спозаранку,
извините ман палсо богат,
Не подумайте, что палту мэнэ
пал сарэ ромэндэ рокирав.
Пожелаю мэ ту мангэ счастья
тэ дживэн семьенца по любви
Тэ дживан семьенца веселиться
тэ лаче ромэндэ накиче.
Дуй со забайкальско о сибирско
ой российско романо чаво
Ви кир ка при обществе достойном
заманчав мэ больше ничего.
Ай,Песнь моя, заветная, разлейся
радостью приворожи сердца
Ах, грусть моя, тревожная, развейся
Ай дай дорогу к счастью без конца
Ай, Песнь моя, ты распахнись в объятьях
Ай, унеси нас в звёздные края
Ай, расскажи нам, что у нас, у братьев,
Есть Мать одна - Прекрасная Земля
Исполнитель: Дмитрий Бузылев ( Эдуард Артемьев)
http://song5.ru
.
https://www.youtube.com/watch?v=yiM4973G1ig
kto hra toto
https://www.youtube.com/watch?v=UzIyAvPJrN4
1. beloch, 2. cernoch, 3. japonec ?
Dávam dvojku-černoch. Práve preto,že to vyzerá ako belošská hudba,strihnutá japonskou ľudovkou si to myslím. Prepáč mi to zjednodušenie-riadim sa najradšej ocamovkou:).
spravne
zlozil aj hraje 2. z usa, .. skladba Distant Wind
ja by som tipoval 1,3,2 alebo 3,1,2 kde 3 je japonec ovplyvneny zapadnou kulturou
ale stále k téme nezničiteľné http://www.astro.cz/apod/ap150103.html
Teraz sa pozrieme na hviezdy.Je tam veľa unikátnych záberov v archíve
ja armenom fandim
juzanske hudobne nastroje - rozne strunove, pistaly, bubny, prilis nemam rad,
ale da sa porovnat ako vedia narody spievat, najlepsie na choroch a vidim, ze aj juzania vedia dobre spievat
armensky chor -muzsky
https://www.youtube.com/watch?v=kRK_veqdSQ0
armensky chor - zensky
https://www.youtube.com/watch?v=IWOJy6lAFQs
na porovnanie
persky chor - mix , vyborne
https://www.youtube.com/watch?v=RtHXIMsOVTI
https://www.youtube.com/watch?v=Unuh5RZPzvA
libanonsky arabsky chor
https://www.youtube.com/watch?v=tyVllSkX7_
hudba nie je asi moj konicek, len mam na notebooku obcas hlasny ventilator, tak som si zacal po polroku znovu pustat na sluchatkach hudbu aby som prekryl ten hluk, chcel som si najst na youtube tak 10 videi a iba tie pocuvat ked tak, lebo hudba je na 90% v oblbovak, hlavne tam kde su bicie
ale aj tak sa mi 1,2 pesnicky roky neviedia obohrat
https://www.youtube.com/watch?v=5cQbTy4pwaw
alebo
https://www.youtube.com/watch?v=Lq9X4eQiX-w
v aute radsej pocuvam motor nez hudbu
ked uz skor ma zaujima akustika, ale uznam ked vie niekto spievat - 1hlas alebo viac-hlas,
Toto je pekný kúsok, roky mi v hlave "strašila" melódia, nevedel som ju zaradiť a zrazu tu ju mám:
https://www.youtube.com/watch?v=3dGkd5S2x5U
No a tu máme tiež jednu nezničiteľnú, a navyše je to celkom pekná ukážka toho, ako sa dá robiť multikulturalizmus tak, aby bol užitočný:
https://www.youtube.com/watch?v=AbLYk5ILP6w
Pri nahliadnutí na tú ruskú scénu som sa zamyslel, ako si Američania nechali celkom vytlačť svoju belošskú kultúru, špeciál z hudobnej scény, a nahradilo ju. tak, ako to predpovedali najhorší pesimisti, černošská primitívna živočíšnosť. Z ich scény sa vytratilo akékoľvek čisté duchovno (sú tam len sem tam omrvinky, ale aj tie musia byť zabalené do sladkého negerského jebacieho gýču, ináč by to potkan plebs nezožral).
Hrozný vývoj.
(tým nechcem povedať, že tie ruské veci sú dokonalé, ale v každom prípade tam ten prúd (ešte) majú a vyzerá živý a zdravý:)
Čo sa týka "multikulti" - spájanie bielej kultúry s inou bielou kultúrou si také hnusné slovo ani nezaslúži :) Kaťuša je aj ich rytmus, ich podstata, majú to tiež v sebe (a opačne).
Ja mám rád pestrý svet, nemám nič proti multikultúrnemu svetu... nemám nič proti arabskej kultúre v Arábii, ani proti tureckej kultúre v Turecku, ani proti kurdskej v Kurdistane, ani proti somálskej v Somálsku, ani proti čínskej v Číne... ale na Slovensku mi stačí naša slovenská kultúra + kultúra našich historických národnostných menšín. Cudzia mi stačí na kultúrnych festivaloch, na koncertoch, v telke a na nete.
Cez vojnu vraj nemeckí vedci chceli pripraviť výživné jedlo pre armádu. Tak vzali všetky dostupné suroviny a zmiešali ich. Vojaci to neboli schopní zjesť, také hnusné to bolo, a keď to vysypali psovi, aj ten iba pričuchol a odvrátil sa od toho a išiel preč. A to je podstata mocensky presadzovanej verzie multikulturalizmu.
Ozaj, všimol si si, ako ľahko sa dajú niektoré ľudové piesne upraviť do metalovej podoby? Síce sa tým stráca ich prapodstata a možno sa tým mierne sprofanujú, ale aspoň sa udržia v povedomí národa.
Ja nepochybujem o tvojich názoroch, a my všetci máme podobné ( napríklad ja som svojim záujmom o "orientálne" kultúry a filozofie (úmerne mojím schopnostiam a času, čiže hlavne v minulosti) jeden z najviac multikulti a kozmopolitných ľudí, akých poznám :).
Ale to SLOVO, to slovo "multikulti", je navždy totálne znásilnené a pošpinené, je symbolom HNUSU.
To, že by západniari, mali viac poznať ruskú ale aj napríklad čínsku kultúru, je nepochybné.
Tuhľa je ruských piesní veľa
https://www.youtube.com/watch?v=m_McyX4z8qM
https://www.youtube.com/watch?v=1wjLI2eslv8
Má tam síce byť Иванушка дурачок a nie Иванушка рачёк , ale to nevadí, aj tak sa to príjemne počúva a pozerá.