Novinárski vrahovia

Česká novinárska smečka a konkrétne Syndikát novinárov má tentoraz na svedomí explicitné zabitie.

Ako vieme, po volebnom víťazstve Zemana zostali v hale hotela jeho priaznivci a spriatelení novinári, aby si v pohode užili víťazstvo. Boli tam ale aj opozční novinári čakajúci ako hyeny na to, až sa niekto opije alebo sa stane iní incident.

Nuž, a dočkali sa. Keď skolaboval jeden z novinárov, nik mu nepomohol, len 73 ročný novinár Karel Slezák sa obetoval. Keď sa následne pokúsil presvedčiť smečku kameramanov a fotografov, aby to nenatáčala a mali trocha rešpekt, bol slovne napadnutý, nakrúcajúci novinári reagovali odmietavo a tlačili sa do neho. Slezák to oprávnene považoval za drzosť a hulvátstvo a vyzval kameramana iDnes, že ak sa chce tlačiť, nech ide von. Kedže mladý kameraman pokračoval v urážlivom nátlaku, Slezák mu, ako sa medzi chlapmi patrí, keď sa vyskytne chrapúň, vrazil pár výchovných faciek.

Vieme, ako to dopadlo. V médiach začala štvanica na nebohého deda. Bol obviňovaný zo všetkého možného a Syndikát novinárov ho okamžite, bez vyšetrenia okolností, vyhodil zo svojeho spolku, bez ohľadu na jeho celoživotnä prácu. Pán Slezák to zrejme pociťoval ako krajnú nespravodlivosť, v jeho veku už zdravie nebýva najlepšie a pred pár dňami na následky tejto štvanice zomrel.

Toľko k etike nových generácií novinárov, ktorí sú oprávnene nazyvaní "prestitúti". Nemajú úctu pred ničím, ani pred chorobou, ani pred smrťou.  Sú schopní zničiť nielen podmienky života tých, ktorých nenávidia, ale v krajnom prípade ich doslovne uštvať, zabiť. V prípade starého pána Sedláčka sa im to podarilo, dúfam, že sú na seba tie svine patrične hrdé.

Poučenie z prípadu je, že pán Slezák bol očividne príliš veľký dobrák, príliš to prežíval a príliš sa skúšal po incidente ospravedlňovať a dávať veci do poriadku. Jeho ospravedlnenia hyeny prestitútske neprijali a snažili sa ho o to viac zničiť, zosmiešniť. Pánovi Slezákovi, aj keď bol sám novinár, sa stalo osudné to, že mal s tymtými sviňami zľutovanie a že vlastne dúfal, že sa s nimi dá dohodnúť, že chcel patriť medzi nich. Ale to nie je dobré, kto lezie medzi divé svine  a dúfa v ich ľudskosť, môže zle dopadnúť. A to sa mu stalo osudným. To si treba zapamätať a neopakovať v žiadnom prípade podobnú chybu prílišnej tolerancie voči tomu novinárskemu póvlu.

 

 

 
Autor: 
forma: