Otrávená mediálna kaša XI. – Európske hodnoty

Obrezané mediálne slniečka nám hovoria: musíte vyznávať európske hodnoty, lebo inak ste xenofóbi, fašisti, ľudský odpad nehodný čo i len opľutia. Čiže musíte byť voči inváznym genocídnym votrelcom tolerantní a absolútne ústretoví – kto do teba kameňom, ty do neho obloženým chlebíkom zabaleným v päťstoeurovke. (Pozor, šunka nesmie byť bravčová.) Ale pozrime sa bližšie na to, aké teda v skutočnosti sú tie európske hodnoty, ktoré generáciám našich predkov umožnili osídliť nehostinný studený kontinent, prežiť tu dlhé tisícročia a vybudovať tu najúžasnejšiu civilizáciu a kultúru všetkých čias, vytvoriť podstatnú časť intelektuálneho, duchovného, umeleckého a vedeckotechnického dedičstva ľudstva.

V drsnom, nepriateľskom prostredí spoločenstvo, aby prežilo a vyvíjalo sa, musí byť vždy postavené na altruistickej konštruktívnej spolupráci – to hovorí teória hier i zdravý sedliacky európsky rozum. A toto je aj európska hodnota číslo jedna. Jej zhmotnením, po tisícročia destilovanou podstatou, je schopnosť dodržiavať a chrániť poriadok, ušľachtilé pravidlá hry a umožniť tak efektívne inteligentné spolunažívanie komunity. Prikázanie číslo jedna: nepodrazíš.

Na rozdiel od príjemného teplého mediteránneho či blízkovýchodného prostredia, kde stačí za potravou natiahnuť ruku a nič netreba budovať. Tam je podstatnou časťou snahy o prežitie boj premnožených jedincov o zdroje. A teda tou správnou hodnotou je vedieť si tieto zdroje privlastniť. V tejto kultúre, na rozdiel od tej našej európskej, je hlavnou hodnotou zvíťaziť za každú cenu, pričom významnou časťou stratégie je lesť: schopnosť obalamutiť a v pravej chvíli porušiť akékoľvek pravidlá či dohody. Spolupracovať treba len vtedy, ak spolu porazíme tretieho nepriateľa, ale akonáhle je porazený, bojujeme medzi sebou – zvíťazí ten, kto druhého skôr podrazí. Toto nepíšem s nenávisťou: tak to zariadila evolúcia. Na rozdiel od nás, Európanov, oni majú prikázanie číslo jedna: podrazíš.

V oblastiach, kde sú pre hominidov jednoduchšie podmienky na život, sa títo, pochopiteľne, množia viac. Vzniká populačný pretlak a nositelia vyššie uvedenej kultúry vražedných podrazákov sa preto v histórii pravidelne dostávali aj do Európy, kde spôsobom sebe vlastným išli po zdrojoch a dostávali sa do kontaktu s našimi predkami. A tí to doteraz vždy ustáli: genetika hovorí, že napríklad my, Slováci, máme z veľkej časti gény, ktoré v tomto priestore boli už pred 8000 rokmi. Ako je to možné? Nuž, jednak vďaka vyššie spomenutej hodnote č. 1., ale tiež preto, lebo naši predkovia vedeli rozlišovať.

Prikázanie číslo dva: rozlišuj. Toto je európska hodnota číslo dva, ktorá úzko súvisí s tou prvou, a ktorá je kľúčová pre dlhodobé prežitie spoločenstva altruistických kooperatívcov: v žiadnom prípade nepustiť medzi seba podrazákov, podvodníkov, egoistov, ktorí by pokazili hru a komunitu altruistov tak rozvrátili. Naši predkovia mali veľmi dobre vyvinutú intuíciu a empatiu, a preto vedeli odlíšiť podrazáka od spoluhráča. Chlebom a soľou vítali každého iného altruistického kooperatívca, ale súčasne zvádzali nemilosrdný boj na život a na smrť s nepriateľmi s cudzou, podrazáckou a obabrávačskou kultúrou.

Tých skutočných európskych hodnôt je, samozrejme, viac. Ja považujem za kľúčové tieto dve: vernosť poriadku a schopnosť rozlišovať. Komunity našich predkov ešte pomerne nedávno boli vďaka nim zdravé a životaschopné, obávam sa však, že dnes to už nie celkom platí. Naše deti sú systémom všemožne vedené k tomu, aby jediný poriadok a pravidlá hry, ktoré uznávajú, boli peniaze a užívanie si všetkých tých „in“ produktov a adrenalínových aktivít. A hlavne aby nerobili rozdiely medzi zdravým a chorým, medzi svojeťou a cudzosťou, medzi múdrosťou a retardáciou, medzi cťou a podvodom, medzi láskou k životu a nihilizmom.

Na našich európskych hodnotách nepotrebujeme nič meniť, a už vôbec nie ich nedajbože multikulti obohacovať a miešať s hodnotami horúčkovitých podrazákov z púšte či nepríčetných predátorov z džungle. Nič horšie by sme nemohli urobiť. Teda z nášho pohľadu. Pochopiteľne, presne opačné nám budú tvrdiť obrezané slniečka z našich pluralitných a demokratických masmédií. Nie je na tom nič čudné, pretože ony v skutočnosti nie sú ničím iným, než v jede namočenou dýkou za chrbtom zákerného púštneho vraha číhajúceho na to, aby starú naivnú Európu definitívne dorazil.

Buheh

mi napadol taký dodatok: výsledkom európskej či podobnej kultúry zdôrazňujúcej princíp spolupráce sú typicky ušľachtilé produkty ako synchrotrón, mercedes či poschodový airbus. Nič také nie sú schopné produkovať púštne kultúry, kde namiesto spolupráce sa používa otrokárstvo. Výsledkom ich pôsobenia najčastejšie bývajú kopy/pyramídy ľudského nešťastia: či už ide o pyramídy faraónov, ktoré stavali tisíce otrokov, alebo o pyramídy najrôznejších druhov finančných podvodov, či pyramídy hierarchických poddanských štruktúr novodobých korporácií.

Truhlík

Toť som sa v rádiu dozvedel, ktoré sú to európske hodnoty. Tuším Fico tak nazval Schengenskú a Dublinskú dohodu.
A došla Merkelica a povedala Wilkommen a už to žiadne hodnoty nie sú. Neni to sranda ?

Grigoriy Ilmoran

Aj keď všetci tvrdia, že rasa je len kultúrny, dávno prežitý a vyvrátený,konstrukt (podobne, ako už dnes aj tzv. gender), akosi sa mne osobne nedarí dostať sa do tohto nového módu myslenia.
Možno je to vsak aj tým, že čítam a sledujem nesprávne informačné média.
Alebo ich len nesprávne interpretujem?

Aha: http://cestovanie.sme.sk/c/20102351/top-10-miest-s-najvyssou-kvalitou-zi...

Desať miest, z toho sedem germánskych, plus tri Germánov imitujúce a s obrovským prispevkom Germánov.

Ale, pripúšťam, že môže ísť len o náhodu.

Buheh

je v tejto spoločnosti paralyzovaná, a práve preto sa uskutočňuje väčšinou len vo vulgárnej skratkovitej polohe "čierny" a "biely" pri následnom ohadzovaní sa výrazmi rasista a xenofób.

Toto tabu je dohnané do absurdity. Každý dementný slniečkár vie, že jazvečík je inteligentnejší než pitbul, hoci ich delí len pár mutácií a pár storočí šľachtenia. Aj ten najblbší kiskovec, keď vidí človeka s Downovým syndrómom, tak chápe, že ten človek je mentálne niekde inde ako väčšina, pretože je geneticky odlišný. Ale skúste dnes pred týmito ľuďmi v nejakom "politicky nekorektnom" kontexte ukázať prstom, že aha, nejaká skupina ľudí, ktorá sa zjavne (a teda aj geneticky) líši od iných, má zrejme aj mentálne iné danosti. Hneď na vás budú vzťahovať určité nepríjemné paragrafy.

Až slobodné vedecké bádanie tejto oblasti bude môcť diskusiu dostať do polohy pragmatickej a eugenickej, kde sa budú otvorene skúmať a pomenúvať rozdielne, a teda aj mentálne, danosti majiteľov konkrétnych mutácií a skupín génov.

A ten rebríček myslím že už neplatí. Danke, Angela.

1488

K úvahe niet čo dodať, len ťa chytím za slovo - jazvečík nie je inteligentnejší než pitbull.
Osobná kynologická skúsenosť..

Buheh

že nie som psíčkar, takže sa môžem mýliť. Ale kamarát má pitbulov a prídu mi strašne tupí... naproti tomu iný kamarát mal akúsi kríženú jazvečíčku, ktorá bola neskutočne bystrá a takpovediac empatická.

Ako kynológ mi teda povedz, podľa Teba sú všetky psie rasy rovnako inteligentné? Viem, inteligencia je veľmi ošemetný výraz. Možno keby sme ho nahradili výrazom nadanie, talent, schopnosť riešiť úlohy...

Toto sa zdá byť banálna téma, ale v skutočnosti ide prudko k podstate. Ja si myslím, že všetky vyspelejšie bytosti, minimálne počnúc cicavcami, sú si v určitom zmysle rovnocenné: vnímajú, cítia, rozhodujú sa, váhajú, tešia sa, urážajú sa, žiarlia, sú zvedavé, nudia sa, dokonca niekedy majú zmysel pre humor... Ten podstatný (a možno jediný dôležitý) rozdiel je, povedané po našom itéčkarskom, ako keby v taktovaní a parametroch procesora. No a toto je to, čo ja rozumiem pod pojmom inteligencia. Z tohto pohľadu ide o podobný merateľný a variabilný znak ako napríklad telesná výška. Nie všetci jazvečíci sú bystrí a nie všetci pitbuli sú blbí, ale štatisticky, keby sa to vyhodnotilo, tak by tam asi vyšli nejaké preukazné rozdiely. Alebo naozaj sú všetci psi rovnako talentovaní?

1488

Vývoj ľudskej rasy a tej psej má odlišnosti - psie plemená boli účelovo šľachtené. Tá človečenská - žeby ten prirodzený výber, neviem. O inteligencii sa tu Norman už rozpisoval..

To sú také barličky prežitia, zjednodušovať si náš informačný systém (tiež tu bolo na nadhľade pár slov prečo si dávny človek vytesňoval informácie a riešil len bezprostredné nebezpečenstvo). Preto sa nečudujem podobným šumom, ako Ľubov škatuľkovala Švédov a správne si poznamenal, že to tak byť nemusí. Aj Gustav le Bon tu bol spomínaný a raz tu Baloo hľadal prvé paterny a mémy, napíšem neslobody.. to to ma napadlo pri otrávenej mediálnej kaši a našich vzorcoch správania..

K tým psom. Je to iný druh zručnosti, ktorý má taký durič pre poľovníkov a inú pracovný teriér. Na prvý pohľad sa preto môže zdať tvoj názor správny, no pre srandu si pozri https://sk.wikipedia.org/wiki/Inteligencia_psov_%28kniha%29
Pitbull nie je papierovo uznané plemeno, ale podobný Americký Staford je v rebríčku "inteligencie" na 34. mieste a jazvečík na 49. (so Stafordom Bullteriérom :).
Ale je to skôr hitparáda cvičiteľnosti a nie inteligencie, môj názor.

Abstrakcia je náš nástroj, nie vždy správne používaný (ako ego hehe).

Norman

ak sa vám dvom zdá inteligencia ako príliž zložitý a abstraktný problém, hech:), môžete sa baviť napríklad o dĺžke chvosta. Tam je to jednoznačné. Je to výrazne dedičný faktor. Ako všetko.

Buheh

sa ospravedlňujem za zavádzajúcu informáciu. V žiadnom prípade by som nechcel polemizovať s autoritami v tejto oblasti, lebo v psoch sa nevyznám. Síce s miernym prekvapením, ale pripúšťam teda, že pitbul môže byť inteligentnejší ako jazvečík. Ale jazvečík má zase kratšie nohy a na tom trvám.

Norman

toto je tvoj najvtipnejší príspevok tohoto roku.

Sinuhe

môže mať aj takúto - civilizovanú - podobu:

https://www.youtube.com/watch?v=TdKAWWfwcms

osobitne to vyznieva od pribl. 3:35.

Náhodný okoloidúci

To je ten lepší prípad. Zvlášť ak Ruská federácia je už zo samotnej svojej podstaty multikultúrna.

Nás sa však "niekto" neustále snaží "multikultúrne obohacovať" aj proti našej vôli. A k tomu pridajme snahy o znevažovanie a zosmiešňovanie našej kultúry a histórie.

Takéto niečo u nás asi nehrozí, okrem iného preto, lebo SOZA. A tiež by si niekto mohol nárokovať tantiémy :D

https://www.youtube.com/watch?v=2VPrT-KA-5I

Sinuhe

na piatkový večer. Ďakujem :-)

Náhodný okoloidúci

Prečítal som si hneď zrána tento komentár

http://www.aktuality.sk/clanok/318568/tyzden-v-kocke-daga-danisa-kto-vyr...

a na jeho základe som vymyslel definíciu extrémistu.

"Extrémista je človek, ktorý vidí realitu neskreslenú takú aká je a hovorí o nej pravdu."

Ale komentátor Daniš sa v niečom mýli. Mýli sa, ak predpokladá, že "elity" zlyhali. Ony nezlyhali. Daniš nechápe, že čo je podľa neho (a podľa naivnej verejnosti) omyl a zlyhanie, to je pre "elity" žiadaný cieľ.

nové